Hipertensiunea arteriala in sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, June 26, 2014 10:26 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Hipertensiunea arteriala in sarcina

In timpul sarcinii, daca suferiti de hipertensiune arteriala, aceasta poate cauza probleme atat pentru voi cat si pentru fat.

Este posibil ca hipertensiunea arteriala sa o aveti inca dinainte de a ramane insarcinata, dar este la fel de posibil sa fie si o hipertensiune arteriala declansata de sarcina, asa numita hipertensiune arteriala gestationala.

Ambele pot cauza o greutate mai mica a fatului la nastere sau chiar o nastere prematura.

Este foarte important in cazul in care stiti ca aveti probleme cu tensiunea sa va monitorizati aceasta tensiune pe parcursul sarcinii si sa monitorizati de asemenea indeaproape si fatul, modificarile survenite in viata de zi cu zi, dar si medicatia pe care o luati.

Unele femei insarcinate care au hipertensiune arteriala, dezvolta preeclampsie.
Aceasta este o crestere brusca a tensiunii arteriale, intalnita mai ales dupa saptamana 20 de sarcina.
Poate fi periculoasa atat pentru mama cat si pentru copil si nu exista nicio metoda sigura de a preveni aparitia ei.

Singura modalitate de a "trata" preeclampsia este de a da nastere fatului.

Din fericire eu nu am avut probleme cu tensiunea, ba dimpotriva, aveam tensiunea mica (90/50).
Voi ati avut probleme cu tensiunea? Ce masuri ati luat sau ce vi s-a recomandat? Cum v-a fost urmarita sarcina?

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.