Help, mi-a crescut copilul mare!

Options Help, mi-a crescut copilul mare!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Am cateva zile de cand am o mare problema. Mi-am dat seama de ea cand inainte de paste mergand la cumparaturi ma uitam pe rafturi numai dupa haine de bebelusi. Cred ca in mintea mea nu realizez ca a meu bebelus s-a trasformat intr-un copilas.
Apoi foarte des ma uit pe net dupa hainutze si jucarii dar tot de bebelus si daca le arata sotului meu normal ca-mi aduce aminte ca Alex nu le-ar mai aprecia pentru ca sunt de bebe mic.
Mai are cineva nostalgia ca a crescut copilul mare? Sunt clipe cand imi doresc ca o alaptez din nou, imi doresc sa o tin culcata pe brate tot ca un bebelus dar ea nu mai vrea asa decat cateva secunde.
Kiki
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:18 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Help as striga si eu. Cand ma uit cateodata la el cat e de lungan, nu-mi vine sa cred ca a fost si el o data mic uff Oare a fost mic?scratch
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:24 PM

A fost mic si David ce urias, sigur de tot.

ras

Era mic, statea cuminte pe spate sa-l schimbi, gangurea la tine si nu tipa sa-i dai drumul mai repede.

Kiki
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:27 PM

g_nicoleta2000 wrote:
A fost mic si David ce urias, sigur de tot.

ras

Era mic, statea cuminte pe spate sa-l schimbi, gangurea la tine si nu tipa sa-i dai drumul mai repede.

Cam asa ceva...pale pale pale
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:28 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
gand la gand cu bucurie, Nico si Kikisor! pupici hai sa traiti! hainoroc hainoroc
va spun eu ca astea sunt semne ca e nevoie de inca unul...ras
si daca pana acum nu m-ati injurat (in gand) ras , sa va spun ce discutii filosofice aveam eu cu sotul meu, intr-o dimineata, lenevind si privindu-l pe "piciul" nostru cum se juca.... ii ziceam ca e nevoie de inca un bebe, ca nu imi vine sa cred ce a crescut, ca e baiat mare, ca nu ne vine sa credem ca a trecut timpul repede etc. ras angel si ca sigur si lui i-ar placea sa aibe cu cine sa se joace.love

ei, ce ziceti? deschidem o lista cu doritoare, macar asa... in viitorul apropiat, sa zicem 2 ani de acu' incolo?ras
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:33 PM

Nuuuuuuuu, mai bine cu pofta decat cu problema in brate. Liv spune ca simt asa pentru ca dorm noaptea, daca se trezea Alex si acum sa ma suga garantat nu-mi treceau asa idei prin cap.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:35 PM

Postari: 5089
g_nicoleta2000 wrote:
Nuuuuuuuu, mai bine cu pofta decat cu problema in brate. Liv spune ca simt asa pentru ca dorm noaptea, daca se trezea Alex si acum sa ma suga garantat nu-mi treceau asa idei prin cap.

io tre' sa am o discutie f serioasa cu Liv.bounce vad ca iti baga in cap idei d-astea negativiste ras .
daca e sa te gandesti la "de ce sa nu" il faci pe al doilea... nici nu ti-ar mai arde de nimic! pupici
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:39 PM

Andismom wrote:

io tre' sa am o discutie f serioasa cu Liv.bounce vad ca iti baga in cap idei d-astea negativiste ras .
daca e sa te gandesti la "de ce sa nu" il faci pe al doilea... nici nu ti-ar mai arde de nimic! pupici

De ars ne arde, dar nu si de facut copii. Vad ca chiar esti pusa pe Pepsi nr. 2, de data asta speri sa-l faci decofeinizat?
Kiki
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:44 PM

g_nicoleta2000 wrote:

... Vad ca chiar esti pusa pe Pepsi nr. 2, de data asta speri sa-l faci decofeinizat?

hohot hohot hohot hohot
delfinasa
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:50 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
ras Ce ganduri si pe voi...si pe mine sic...eu nu mai astept mult, la anul vreau ca fii-mea sa aiba un fratior sau o surioara sic.
Fluturas
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:26 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Asa am fost si eu cand il aveam numa pe Darius, imi era dor sa il tin ca "pe un bebelus", nu imi venea sa cred cat de mult a crescut, acum o am pe Karina, inca este micuta si inca nu mi-e dor de inca un bebelus.
Alina
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Andismom wrote:
va spun eu ca astea sunt semne ca e nevoie de inca unul...

Asa zic si eu, Nicoleta, think twice.

Eu nu-s nostalgica deloc dupa aceste clipe. Mai mult chiar, sunt bucuroasa ca am copii mari. yes yes yes yes
kali
Postat: Tuesday, April 10, 2007 6:50 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
g_nicoleta2000 wrote:
Am cateva zile de cand am o mare problema. Mi-am dat seama de ea cand inainte de paste mergand la cumparaturi ma uitam pe rafturi numai dupa haine de bebelusi. Cred ca in mintea mea nu realizez ca a meu bebelus s-a trasformat intr-un copilas.
Apoi foarte des ma uit pe net dupa hainutze si jucarii dar tot de bebelus

Exact asa fac si eu... diferenta e ca inca nu constientizez ca am copil mare... ca nu mai e un bebe...
In situatia asta singura problema e ca ar trebui sa incep sa fac educatie copilului si tind sa aman, ca o vad inca mica.

g_nicoleta2000 wrote:
Sunt clipe cand imi doresc ca o alaptez din nou, imi doresc sa o tin culcata pe brate tot ca un bebelus dar ea nu mai vrea asa decat cateva secunde.

De alaptat mi-e si mie dor... am cam uitat cum e, dar nu mi-e dor sa am bebe mic in casa. Nu stiu de ce, chiar daca la timpul lor lucrurile si situatiile prin care am trecut nu mi s-au parut dificile, am un sentiment destul de nasol cand imi amintesc de primele luni din viata Alexiei... adica acum "vad" probleme care la timpul respectiv nu le-am perceput ca... probleme.
Sa fie asta un semn ca nu-mi mai doresc alt copil?... sau sa fie rezultatul plafonarii si a frustrarii ca nu fac nimic altceva decat casa si copil?!
Maria & Mario
Postat: Tuesday, April 10, 2007 7:18 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Doamne, nu imi mai spuneti. Numai copii mici vad pe strada, numai hainutze de bebe vad , "uite ce falcutze are ala micu'" , "A, baitezel, poate si al meu urmatorul ....." " La urmatorul vreau carutz de asta " Etc Etc.
Si acasa imi dau seama ce belea e cu unul daramite cu DOI !!!!!
oare

Si ma uit la Maria , ca e domnisoara, eleganta , zambitoare.......pupa baietii pe strada si e indrazneata foc......alcool Incerc sa focalizez pe educatia ei viitoare, sa imi fac planuri de .... abecedare , caiete de dictando...... dar tot la burtica cu bebe imi zboara gandul, tot la nastere si la sentimentul unui micutz in brate. banghead In momentele de luciditate : Gata , imi pun sterilet !! apoi iar ma ia: Pai si daca mai vrei unul intre timp !!! uff

F Greu. Plus ca acusica schimb prefixul ! Ma ramolesc ! plans

Gata, ca o iau razna !closedtopic
AdrianaC
Postat: Tuesday, April 10, 2007 7:20 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Eu azi chiar am bocit ca mi-a crescut copilul mare.

Ma bucur pentru el, ma bucur si pentru mine pe de o parte pentru ca in sfarsit dupa 1 an si jumatate pot si eu sa dorm toata noaptea, ma pot intelege cu el, merge, intelege, mai si vorbeste, mananca de toate, dar...., unde mai pui si ca de 3 saptamani aproape ii dau sa suga numai 1 data pe zi sau 1 data la 2 zile, iar deja acum nu mai striga dupa mine prin casa "titaaa, titaaa", ma apuca plansul si plang si ma uit la el cum creste si imi dau seama ca aceasta perioada, cea de bebelus, s-a incheiat.

Unde mai pui ca de 2 zile au venit si rusii, dupa vreo 2 ani si 1 luna de pauza....

Unde mai pui si ca imi placea atat de mult sa il tin in brate si sa il ocrotesc, chiar daca ma sculam de tspe ori pe noapte ca sa il linistesc, dar .. era puiul meu mic si neajutorat.

Acum creste si imi tot spun ca trebuie sa invat sa ma detasez de el usor usor, iubindu-l in acelasi timp la fel de mult, dar acordandu-i mai mult spatiu si libertate, ajutandu-l sa-si contureze propria personalitate, pentru ca intr-o buna zi sa il pot lasa sa isi ia zborul.

La Alice nu am simtit atat de puternic aceste lucruri, mi se pareau firesti, veneau de la sine si ma bucuram ca "are mama fata mare". Poate pentru ca nici nu am alaptat-o decat 1 luna.

In concluzie: AM SI EU BAIAT MAREEEEE !!!!

OARE SA MAI FAC O FATA? SAU UN BAIAT?!? ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed