Halloween
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Scris: Saturday, September 30, 2006 9:43 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Halloween deriva dntr-un festival Celtic numit Samhain

Celtii celebrau Anul Nou pe Octombrie 31. Se celebra in fiecare an cu un festival numit Samhain (se pronunta sow-in) care marca sfarsitul verii si inceputul anotimpului intunecat si rece (iarna). Inceputul anului celtic era pe 1 Noiembrie.

Celtii credeau ca spiritele rele vin odata cu orele lungi ale iernii reci si intunecoase. Ei credeau ca in aceea noapte bariera dintre lumea noastra si cea a spiritleor era vulnerabila iar spiritele puteau fi vazute pe pamant. Ei au construit focurile astfel ca spiritele sa plece, au tinut post si au dansat in jurul focurilor. Focul de Halloween aducea comfort sufletelor din purgatoriu si oamenii se rugau pentru ele.

Purgatoriul este un loc unde sufletele sunt pedepsite temporar pentru pacatele lor. Dupa ce isi ispasesc pedeapsa le era permis sa mearga in rai.

Ultima noapte din octombrie a fost transformata de catre biserica in noaptea tuturor sfintilor.

Niste bostani frumosi ras

Kiki
Scris: Friday, October 27, 2006 8:10 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
31 octombrie - o zi aproape normala… Sau ar putea fi un pic altfel daca te-ai hotarat sa adopti si tu sarbatoarea specifica americanilor, Halloween.

Chiar daca aceasta traditie nu se inscrie in randul clasicelor sarbatori traditionale romanesti, nu este nimic rau in a te duce la o petrecere organizata de un club sau poate chiar de propria ta firma! Sau poate te inscrii in categoria mamicilor care au o scumpete de copilas care trebuie musai sa aiba cel mai fain costum de la petrecerea organizata de gradinita.

Si cum tu vrei sa fii o mama super in ochii copilului tau si el sa fie fericit, nu-ti mai ramane decat sa-i faci micului ingeras pe plac. Ei, asta e simplu de spus, dar practic poate fi un pic mai greu… De ce? Pentru simplul motiv ca desi vrei cel mai bun costum, poate nu ai suficienti bani acum ca sa ii achizitionezi copilului un costum. Si, in plus, sunt destul de putine magazine care fac costume pentru copiii, la preturi destul de ridicate, unde oricum s-ar putea sa gasesti ceva care sa nu-i placa sau sa nu-i vina bine.

De aceea, iti propunem 11 idei de costume pentru Halloween, pe care le poti confectiona cu usurinta acasa cu materiale pe care poate le ai deja! In cazul in care vrei un costum pentru tine, atunci s-ar putea sa gasesti si cateva variante care se pot adapta de minune cu un efort minim.

1. Fantoma, un costum clasic, dar mereu in topul preferintelor. Pentru el nu ai nevoie decat de o bucata de material alb pe care vei croi cu o foarfeca doi ochi si o gura. Pentru un efect mai special poti sa mai desenezi cu un marker niste lanturi, o panza de paianjen sau lucruri asemanatoare, dar neaparat “inspaimantatoare”.

2. Ingeras. Pentru aceasta varianta vei avea nevoie tot de o bucata de material alb pe care vei pulveriza putin spray pentru petreceri alb (se gaseste in comert), si, foarte important, pana sa se usuce adauga niste paiete stralucitoare, care astfel vor ramane lipite pe material. Cat despre halo si aripi, pe acestea le poti confectiona dintr-un umeras mai vechi imbracat in folie de aluminiu, pe care vei atasa cu grija aripioarele.

3. Tocilar. Aceasta idee de costum poate fi de mare efect. Ai nevoie de o pereche de pantaloni care i-au ramas mici copilasului si o bluzita cu nasturi la care va fi incheiat gresit. Look-ul va fi intregit de o pereche de ochelari cu rama groasa (pot fi din aceia de soare, carora eventual le scoti lentilele sau pui unele colorate in orange sau verde), ciorapei albi care sa se vada din pantalonii prea mici si neaparat o carte mare, pe care sa o poarte sub brat. Aranjeaza-i parul in stilul clasic al tocilarului: dat spre spate.

4. Clovn. Este foarte simplu de realizat, pentru ca majoritatea hainelor le ai deja, trebuie doar sa le alegi pe acelea care nu se potrivesc deloc unele cu celelalte, si care sunt de marimi diferite (ex: pantalonii mai mici, bluza mai mare). Palaria o poti confectiona din hartie sau poti folosi una mai veche, pe care sa o impodobesti cat mai extravagant. Nu uita sa achizitionezi si un nas rosu de plastic, specific unui clovn.

5. Ninja. Ai nevoie de o pereche de pantaloni negri stramti si o bluza neagra. Masca de ninja o poti confectiona dintr-o bucata de material, tot de culoare neagra. In loc sa cumperi sabii sau alte asemenea arme de jucarie din comert, le poti confectiona chiar tu destul de simplu: le tai in forma respectiva dintr-o bucata de carton, dupa care o invelesti in folie de aluminiu. O centura alba sau de orice alta culoare va definitiva costumatia.

6. Turist. Este un look destul de usor de obtinut prin alaturarea unor haine care ies in evidenta, care sunt colorate sau indraznete. Tinuta este completata cu o camera de luat vederi sau un aparat foto (preferabil de jucarie), dar si cateva fasii de hartie care se vad iesind din buzunare.

7. Soldat sau vanator. Avand in vedere ca nu demult a fost foarte in voga stilul army, cu siguranta ai in sifonier cel putin o haina de acest fel pe care o poti adapta pentru petrecere. Nu-ti mai ramane decat sa aplici niste vopsea in tonurile potrivite pe fata copilasului.

8. Star rock. Cine nu stie cum arata un star rock??? Haine rupte, tricou larg si parul aranjat cu spray stralucitor. La aceasta costumatie mai adaugi niste bijuterii cu tinte, ace de siguranta sau cercei, care vor fi completate de un machiaj realizat in concordanta cu restul tinutei.

9. Hippie. Pentru un astfel de look iti trebuie un tricou alb pe care sa il pictezi in culori cat mai vesele si pe care sa desenezi simboluri hippie cu marker sau vopsea. Definitiveaza stilul cu o bandana, niste ochelari de soare si un pachet de tigari care se intrevede in buzunarul de la spate al blugilor. Ai grija sa golesti pachetul de continut!

10. Cub lego. Pare dificil, dar este destul de usor de realizat. Pentru a confectiona costumul in stilul unui cub lego ai nevoie de o cutie destul de mare, in care sa incapa o parte din corpul copilului. Pe aceasta cutie vei face gauri pentru maini si cap. Este de preferat sa detasezi partea de jos pentru a exista o libertate de miscare mai mare. Cutia o poti vopsi in orice culoare vrei, dar important este ca restul hainutelor care vor fi la vedere sa fie de aceeasi culoare.

11. Gargarita. In primul rand ai nevoie de niste hainute negre care urmeaza linia corpului (bluza neagra si pantalonasi). Mai ai nevoie de o bucata de material rosu pentru aripioare, care va fi taiat in doua ovaluri de marime potrivita pe care lipesti niste cercuri din material negru. Dupa aceasta poti sa uneste pana la jumatate cele doua aripioare si sa le atasezi de umeri. Sau, daca vrei ceva mai complicat, poti sa mai tai inca o bucata de material care sa cuprinda cele doua aripioare, pe care urmeaza sa le lipesti pe margini dupa ce ai umplut inainte carapacea astfel confectionata. Costumul merge perfect cu o bentita neagra pe care sa lipesti antenutele confectionate de tine.

idieta.ro
Kiki
Scris: Friday, October 27, 2006 8:22 AM
Nivel

Roxanel
Scris: Tuesday, October 31, 2006 9:30 PM
Nivel

Noi nu ne-am dus la nicio petrecere dar tot ne-am costumat in Bostanica sau Dovlecica oare yes pupici

Kiki
Scris: Tuesday, October 31, 2006 9:32 PM
Nivel

Antonici, ce dragutza esti! love love
Maria & Mario
Scris: Tuesday, October 31, 2006 9:36 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Pumpkin, esti de milioane ! Te asteptam pe la noi , cu bombonele ! flowers cool
danab
Scris: Tuesday, October 31, 2006 9:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Ce scumpa esti, Antonia, imbracata in dovlecel pupici pupici Unde a ascunc mama semintele? oare ras
Roxanel
Scris: Tuesday, October 31, 2006 10:11 PM
Nivel

Bombonele nu avem sa dam uff ca mamica a venit tarziu de la servici si nici seminte ca le-a papat tati pe toate, dar ma fac eu mare ....

Fetelor, multumim si pupici la pitici.pupici
kali
Scris: Wednesday, November 1, 2006 6:07 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Ce dulce e... acum chiar ca as papa dovlecel...
Alina
Scris: Wednesday, November 1, 2006 11:29 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Antonia, more and more beautiful.
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, November 1, 2006 12:03 PM
Nivel

Antonia draga, tare mnai esti frumusica.pupici . La anul sa nu te costumezi in bombonica ca o sa te papam cu totul.flowers
mihaela75
Scris: Wednesday, November 1, 2006 5:06 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
frumoasa bostanicaangel

Mie nu-mi place sarbatoarea asta, nu stiu de ce.E urata.Insa copiii sunt inebuniti,vezi prin magazine tot felul de accesorii ,costume etc.Cred ca Dia o sa fie incantataoare si poate o sa ma incante si pe mine pana la urmaras
papusa
Scris: Wednesday, November 1, 2006 7:25 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/13/2006
Roxanel,e superba poza unde esti tu cu Antonia.
pupici
ingerash
Scris: Thursday, October 30, 2008 12:18 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Am facut provizi de bomboaneyes
raly
Scris: Thursday, October 30, 2008 1:00 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
inger7 wrote:
Am facut provizi de bomboaneyes

Si eu vreau unaaaaaaaaa!computerlove ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.