Haifa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cristy
Scris: Wednesday, March 26, 2008 8:35 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/8/2007
mariuta wrote:
Superb! nu imi pot imagina Israelul in acest mod, din pacate!

scratch oare adica cum ti-l imaginezi?
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, March 26, 2008 8:36 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Cristy wrote:

scratch oare adica cum ti-l imaginezi?

ca dupa bombardament, plin de masini capacana si teroristi kamikazepale sorry
Cristy
Scris: Wednesday, March 26, 2008 9:51 PM
Nivel

mariuta wrote:

Este adevarat ca viata in Israel ne pune la incercari psihice de alta natura uff dar viata de zi cu zi este linistita atunci cand este linistita si asa cum poate ti se pare un paradox, incerc sa vad partea plina a paharului...

Da, orice se poate intampla oricand, sa fii "paranoid" este cuvantul potrivit, dar asa cum mai toti vad aici viata .. show must go on.... ne infrangem temerile, traim din plin si dormim iepureste sic cu camera de siguranta din beton, cu mastile de gaze curent revazute, cu pasapoartele facute si cu speranta ca totul va fii bine flowers

Sincer sa iti spun, nu stiu daca aceste masuri de siguranta ma pot salva de hoti, vandalism, boli sau saracie ... dar nu imi pierd speranta si optimismul... de mai multe ori sunt mai precauta sa inchid/blocat usile, geamurile decat sa pice o bomba peste mine ....

Si da, din pacate fetele mele de la o varsta frageda au invatat ca omul este carne si sange si se poate "rani", ca se pot intampla nenorociri, a trebuit sa le "pregatesc" in mai multe randuri (Eden a prins la gradinita inceputul celui de-al 2 lea razboi in Irak, cand a fost mobilizare generala, si cand in loc sa se joace cu jucarii au facut exercitii de evacuare si in loc se deseneze ceva frumos au desenat cutia cu masca de gaze uff, cand geamurile erau acoperite cu nailon si dormeam toti in aceeasi camera ... bineinteles cu toate necesare - conserve, galeata, apa si lanterne ) si cand fetele mele au cunoscut mai bine cuvintele "razboi", "bombe", "sirena", "terorist" decat altele....Fie vorba intre noi, atacuri teroriste pot fi si in Angila, US, Franta ... etc... oare suntem in siguranta in alt loc??????

Am in casa un tablou in salon pe care scrie "you may live every day of your life"(l-am pus exact la inaltimea ochilor mei, in cel mai frecventat loc din casa, ca sa nu uit vreaodata ) si intentionez sa fac asta cu zambetul pe buze, o datorez copiilor mei si sanatatii mintale flowers

In alta ordine de idei, poti vizita linistita Israelulflowers pupici angel
ingerash
Scris: Wednesday, March 26, 2008 10:36 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Imi place acest colt de raiflowers flowers flowers
shirel
Scris: Wednesday, March 26, 2008 10:44 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
mariuta wrote:

Imi dau seama ce simt toti aceeia care nu au fost in Israel niciodata,vreau sa spun ca riscul de a muri de o bomba este mult mai mic,
cea mai mare frica aici este sa nu mori in accident de masina din cauza
unui dob...care merge cu viteza f.mare sau nu-ti dau prioritate.
Noi traim in liniste ,dupa cum spunea si Cristy,avem noi conflicte dar
populatia in general nu este implicata.
eu am locuit in Haifa inca nu-mi cumparasem casa in Ramat -yshai eram
gravida cu Eden cind am fost bombardati de Hizbalah,sa-ti spun ca am murit
de frica nu.,am continuat sa merg la serviciu normal fiindca lucram in
cadrul medical si nu spun ca am fost aproape de moarte de 2 ori.
Dar ce se poate muri oriunde nu numai in Israel!
Cine ar vrea sa vina in vizita il astept cu mare placere si v-am spus
cazarea si masa sint asigurate la mine !(a si excursiile)
Ce m-as bucura sa ne vizitati,haide-ti aveti ocazie in august va invit la
botezul lui asta mic,ce ziceti?
Lilly of the valley
Scris: Thursday, March 27, 2008 6:00 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Cristy, Shirel pupici pupici
din pacate aceasta e imaginea pe care mi-au creat-o stirile tv. daca ne-ar fi aratat si alte imagini, altele decat soldati cu arma-n mana ......
carla
Scris: Tuesday, April 8, 2008 9:41 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2007
E superb orasul si e atat de curat!
Cristy
Scris: Tuesday, April 8, 2008 10:23 PM
Nivel

mariuta wrote:
Cristy, Shirel pupici pupici
din pacate aceasta e imaginea pe care mi-au creat-o stirile tv. daca ne-ar fi aratat si alte imagini, altele decat soldati cu arma-n mana ......

Ma fac nevoita sa iti respund....

Dar, nu gasesti in orasele mari aceste imagini, doar in jonele periculoase.
Israelul este impartit in zone asa ca daca vii la mine sic nu vei avea parte de astfel de imagini pupici angel

Hai ca nu este Iraq pe aici ras, nici chiar asa....
shirel
Scris: Tuesday, April 8, 2008 11:52 PM
Nivel

Cristy,acuma iti dai seama cum ne vede intreaga lume,daca fetele noastre
cred asa ceva,pai nici nu ma mir de alti!
Ely
Scris: Wednesday, April 9, 2008 5:33 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Cristy,Shirel multumim frumos pentru invitatii..
pupici pupici .
Si eu sunt de parere ca oriunde in lumea asta nu esti in siguranta.Dar mergem inainte "bucurosi le-om duce toate de e pace de-i razboi".Sper ca nu am uitat versul sic scratchpupici
Ava
Scris: Saturday, July 12, 2008 1:36 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 7/10/2008
Si eu as vrea sa vizitez Israelul intr-o zi...Pare foarte interesant. Orasul asta cel putin parca e paradis coeur
Din pacate Tv-ul mereu prezinta doar o parte a lucrurilor, de aceea poate ne formam o parere gresita despre diferite locuri ras
Dar cum va descurcati cu limba?
Cristy
Scris: Saturday, July 12, 2008 10:51 AM
Nivel

Buna Eva... de mult nu ma mai uit la TV asta pentru ca TV intodeauna arata imagini deformate, "senzationale" si cauta spalarea mintilor (reclame)...

Despre Israel, este o tara frumoasa, unde vechiul si noul se imbina in mod sublim, unde arta culinara are influente din toate colturile lumii (arabica, yamaneza, marocana, europeana, occidentala, asiatica) unde relieful isi schimba forma de la mare, desert, depresiune si munte in doar 500 de km (in ianuarie -februarie poti merge la Marea Rosie sa faci plaja si in acceasi zi sa te dai cu saniuta pe munte in Nord ras ) casa nu mai spun de bogatia spirituala care domneste pe aici angel si mai ales in Jerusalem , cu Tel-Avivul care este un oras non-stop party.... Toate aici au un farmec greu de descris in cuvinte computerlove

Eu am invatay limba cam dupa un an de zile, mai greu mi-a fost cu scrisul si cititul sorry1 dar si asta am invatat...

Oricum daca vii in vizita 80% din populatia Israelului si mai ales in punctele turistica vorbesc engleza...
ciocolatacupiper
Scris: Thursday, July 17, 2008 6:02 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/13/2007
cristy,din spusele sotului meu,este superb israelul,...din spusele tale este SENZATIONAL,...vezi ca sar putea sa te trezesti cu noi pe capul tau!ras iloveyou pupici pupici pupici pupici pupici pupici
shirel
Scris: Friday, July 18, 2008 11:11 PM
Nivel

ciocolatacupiper wrote:
cristy,din spusele sotului meu,este superb israelul,...din spusele tale este SENZATIONAL,...vezi ca sar putea sa te trezesti cu noi pe capul tau!ras iloveyou pupici pupici pupici pupici pupici pupici

Ne-am bucura sa ne vizitati locurile noastre!pupici pupici
ciocolatacupiper
Scris: Sunday, July 20, 2008 11:30 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/13/2007
SHIREL,SHIREL,...vezi ca vin si la tine;nu m-ai scapati de noi,...ras pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.