Grijile de parinte...

Options Grijile de parinte...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
papi
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:58 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/12/2007
Postari: 138
Locatia: Bucuresti
vaaai... ca ma bucur ca ati deschis acest topic. m-am saturat sa-mi zica toata lumea (sot, parinti, frate, prieteni, colegi) ca sunt nebuna. acu m-am mai linistit. credeam ca numai io sunt bolnava de scenarita si paranoia in forma agravanta. eram eu dinainte, dar s-a accentuat cand am ramas gravida si a ajuns la apogeu dupa ce am nascut. in sarcina imi imaginam, ba chiar si visam fie ca nasc un copil cu probleme, malformatii, mort etc, fie ca se intampla ceva cu el in maternitate (se pierde, se imbolnaveste etc). dupa ce am nascut si am ajuns acasa aveam impresia ca in orice secunda se poate intampla ceva rau. am o obsesie cu disparitia sau furatul copilului. asa ca, atunci cand ies pe afara nu ma departez niciodata la mai mult de 1-2 metri de carut si raman stupefiata cand vad in fata magazinelor carucioare si copii lasati singuri, iar mama e inauntru la cumparaturi. parerea mea este ca sunt inconstiente. cand suntem cu masina nu stau niciodata in fata cu sotul, ci numai in spate langa scaunul ei si imi fac scenarii cum o sa ma arunc peste ea sa o protejez in caz de impact sau altceva. eu nu conduc niciodata cand e copilul in masina. cand am plecat din tara cu avionul, le-am lasat alor mei instructiuni precise despre ce vor face cu copilul in cazul in care ne prabusim si le-am explicat cum vor vinde apartamentul nostru si vor pune banii pe numele copilului ca sa fie asigurat in caz ca patim ceva. acum, cat sunt la servici si fata e cu bona, e parca si mai rau. cum suna telefonul ma ia cu tremurat si transpiratii. si ar mai fi multe altele, dar deja m-am intins.
io, sunt convinsa ca nu imi va trece niciodata.....

Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 5:01 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
papi wrote:
... cand am plecat din tara cu avionul, le-am lasat alor mei instructiuni precise despre ce vor face cu copilul in cazul in care ne prabusim si le-am explicat cum vor vinde apartamentul nostru si vor pune banii pe numele copilului ca sa fie asigurat in caz ca patim ceva. ...

Asta a fost tare rau! Si mie imi era frica sa nu pice avionul, dar chiar asa sa le las instructiuni, nu am facut!
mommy
Postat: Wednesday, February 14, 2007 5:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
papi wrote:
...asa ca, atunci cand ies pe afara nu ma departez niciodata la mai mult de 1-2 metri de carut si raman stupefiata cand vad in fata magazinelor carucioare si copii lasati singuri, iar mama e inauntru la cumparaturi.

Si eu la fel!
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 5:44 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
am avut frici multe cu Diana cand era mica, eram paranoia asa ca voi. Acum n-am nici pe naiba...nu stiu de ce , cu daria chiar nu am nici o frica oare Insa o frica tot mi-a ramas pt Dia , ma gandesc sa nu mi-o fure cineva si sa o duca la cersit sau mai rau la stiti voi ce.Am si visat-o o data cersind in gara de nord.amereu cand sun acasa ii zic lui taica-meu " ochii si fata" sa n-o scape o secunda,i-am explicat ce se poate intampla si zice ca sa nu mai fiu negativistabanghead auzi, eu vb de realitati si el ma ia cu filozofatu'.N-o sa scap de frica asta pana cand o s-ao vad langa mine si atunci cumpar catuse si le prind pe amandoua in ele.sic
Miri
Postat: Thursday, February 15, 2007 8:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Fetelor, nu vreti sa fiu eu psihiatrul vostru?ras

Nu am nicio problema, nu fac scenarii, nu mi-e teama de boli nedepistate....
Si acum vin si va intreb: atata vreme cat majoritatea o reprezentati voi, eu sunt cea normala....sau voi, cu paranoia voastra cu tot?uff uff uff
mommy
Postat: Thursday, February 15, 2007 8:48 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Miri, tu esti cea normala, stai linistita. Noi suntem "mutantii" erei informationale in care traim. Uneori prea multa informatie strica... la cap ras .
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, February 15, 2007 8:48 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
Miri wrote:
Fetelor, nu vreti sa fiu eu psihiatrul vostru?ras

Nu am nicio problema, nu fac scenarii, nu mi-e teama de boli nedepistate....
Si acum vin si va intreb: atata vreme cat majoritatea o reprezentati voi, eu sunt cea normala....sau voi, cu paranoia voastra cu tot?uff uff uff

hohot hai ca m-ai dat gata!!! hohot hohot hohot

eu accept un psihiatru asa de dragut si bland ca tine!pupici

in schimb, mai in gluma, mai in serios, chiar m-ai pus pe ganduri cu ultima intrebare....scratch

cred ca daca pateam ca tine cu dintii Sarei, eram de mult dusa... la nebuni!fool
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, February 15, 2007 8:54 PM

[quote=Miru] Uneori prea multa informatie strica... la cap ras .[/quote]

uite, ai zis-o mai bine decat mi-ar fi iesit mie! bravo

asta este purul adevar. e ok sa te informezi insa uneori e mai bine sa nu stii unele chestii... sau nu??? oare

tocmai asta imi zicea si ginecologul cand eram gravida ... ca citesc mult prea mult, ca stiu mult prea multe pt o "biata" femeie care nu a facut medicina si ca il iau mereu pe nepregatite cu intrebari si proceduri care urmeaza a fi intreprinse in investigarea sarcinii... sigur ca nu erau cu repros, ba chiar am vazut ca ii placea ca are cu cine sa discute si imi povestea in termeni de specialitate si ne intelegeam bine, iar pe unde nu pricepeam, imi explica.

scuze polologhia lu' peshte prajit da' mi-am adus aminte!pupici
sousourel
Postat: Thursday, February 15, 2007 9:10 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cel mai frecvent scenariu se deruleaza inainte sa mergem la Cj, invariabil...fara sa ma "rateze" vreodata si anume: sa nu ramana deschisa usa de la terasa socrilor, usa de la apartamentul alor mei sau vreun geam, sa cada V de la etaj si sa moara. Asta mi-a fost eterna frica si paranoia si cu asta le innebunesc si pe mama si pe soacra-mea cand mergem acolo. Dar cred ca e oarecum explicabil prin faptul ca si eu am frica de inaltime.pale
Kiki
Postat: Thursday, February 15, 2007 9:22 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:
Cel mai frecvent scenariu se deruleaza inainte sa mergem la Cj, invariabil...fara sa ma "rateze" vreodata si anume: sa nu ramana deschisa usa de la terasa socrilor, usa de la apartamentul alor mei sau vreun geam, sa cada V de la etaj si sa moara. Asta mi-a fost eterna frica si paranoia si cu asta le innebunesc si pe mama si pe soacra-mea cand mergem acolo. Dar cred ca e oarecum explicabil prin faptul ca si eu am frica de inaltime.pale

Si mie mi-e frica rau de asta, pentru ca Dav are prostul obicei de a-si trage scaun langa fereastra sa se catzere pe el si sa se uite afara. banghead banghead bangheadEu macar stau la parterbanghead banghead
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, February 15, 2007 9:25 PM

sousourel wrote:

da, da, cunoastem... ei, inca el nu are pasiuni d-astea "salbatice" ca ai vostri, ca doar e mai mic, dragul mamii insa am si eu obsesii cu trebi d-astea pt mai tarziu!

imaginati-va in cel hal de paranoia sunt daca ma gandesc ce tampenii va face plodul cand va creste!!!!banghead bounce
Miri
Postat: Thursday, February 15, 2007 9:33 PM

Miru wrote:
Miri, tu esti cea normala, stai linistita. Noi suntem "mutantii" erei informationale in care traim. Uneori prea multa informatie strica... la cap ras .

Eu nu sunt asa de sigura ca as putea fi etalonul pentru "normalitate", dat fiind procentul de mamici paranoice...uff uff uff
Miri
Postat: Thursday, February 15, 2007 9:37 PM

Andismom wrote:

hohot hai ca m-ai dat gata!!! hohot hohot hohot

eu accept un psihiatru asa de dragut si bland ca tine!pupici

Cu mare placere,oricand, la orice ora! sic Multumesc de complimente!flowers

Andismom wrote:

in schimb, mai in gluma, mai in serios, chiar m-ai pus pe ganduri cu ultima intrebare....scratch

In conditiile in care, in general, "normal" reprezinta parerea majoritatii, mi se parea fireasca o astfel de inrtrebare... ras

Andismom wrote:

cred ca daca pateam ca tine cu dintii Sarei, eram de mult dusa... la nebuni!fool

Mami, cum nu am vazut niciun copil fara dintzi, m-am gandit ca nu va fi al meu primul...hohot

Pupici tuturor mamicilor paranoice, dar mamici de nota zece si dragutze foc, de pe forum!pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Friday, May 4, 2007 10:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cand s-a deschis topicul asta mi-am zis ca eu nu am asa scenarii ciudate care sa-mi bantuie gandurile.
Iata insa ca a venit si vremea mea. Mi-e o teama groaznica sa nu patesc eu ceva, ca nu mai rezist solicitarii, stresului zilnic. Nu ma gandesc decat ca nu am cu cine sa o las pe Cristina daca eu nu ma mai pot ocupa de ea.
mihaela75
Postat: Saturday, May 5, 2007 7:53 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mai ce chestie, si eu tot asa. Ziceam ca la Daria nu am frici si chiar nu aveam dar de o vreme am inceput sa am un mic fix: imi imaginez mereu cum vine o masina dementa si-mi zboara carutul de sub ochi si parca vad piciorusele goale sub carut plans Oare inseamna ca am intrat si noi in normalitate?scratch
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed