Grijile de parinte...

Options Grijile de parinte...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Haideti sa spunem aici ce ganduri ciudate sau obsesive avem legate de copiii nostri...daca avem!

incep eu prin a spune ca am uneori niste ganduri nebune, chiar negre, niste scenarii demne de Oscar despre ce ar putea pati copilul... ma gandesc la tot felul de tampenii si ma intreb daca voi patiti asa...

cand mi-e lumea mai draga, ma gandesc cu infrigurare ce s-ar putea intampla daca... si ma pleostesc si evident ca ma deprim. sigur ca imi trece dupa un timp dar mereu imi fac griji pentru copil...

chiar ii spuneam azi pediatrei lui Andrei de chestia asta si m-a asigurat ca este ceva normal si pentru ca vedem ca ei sunt mici si neajutorati si se baga cu capul in toate cele si nu discern ce e bine de ce e rau...

asadar, sunt singura fool de pe aici? sa ma duc sa ma caut la etaj???ras
Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:46 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Aaaa, ce bine-mi pare ca nu-s singura. Sunt paranoica, recunosc! closedtopic
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Daca stau bine si ma gandesc, si eu am astfel de ganduri.. DAR... Sunt o mare optimista, si tot ce nu e roz, dau la spate (cum se zice la datul in carti ras hohot ) si ma gandesc numai la lucruri bune. Unii spun ca sunt superficiala, ca nu vad problema pe toate fetele... Eu zic ca nu e decat un instinct de conservare... De ce sa ma gandesc la ce-ar putea sa se intample? Mai ales daca m-as gandi la variantele rele...ras maseluta
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:53 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Nu cred ca-i paranoia ci pur si simplu ne mai avem si fluturasi negri la etaj. La mine ultimul scenariu care l-am tinut in top a fost sa nu cumva sa mor eu si sa ramana Alex fara mine. Deja ii plangeam de mila saracei fete, cine o s-o imbrace si spele, cine o sa o hraneasca la fel de BINE ca MINE, cine o sa.....bla, bla.
Apoi urmeaza scenariul cu o boala nedetectata la timp. Mereu ma uit la copila, o examinez, o intorc pe toate partile ca nu cumva sa-i cresca vreun fir de par fara ca Eu sa fi stiut.
Asa ca am si eu destule scenarii, noroc ca am reanceput serviciu si mi-am mai revenit ca daca stateam 2 ani acasa fluturii mei cei negri faceau pui tunete
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:54 PM

nu cred ca ma intreci pe mine...nu

am asa niste stari cateodata ca imi vine sa imi dau palme... ma gandesc la toate mizeriile si ma alimentez singura!!! i'm a freek, asta scrie pe mine!!!fool maseluta
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:56 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Nu cred ca-i paranoia ci pur si simplu ne mai avem si fluturasi negri la etaj. La mine ultimul scenariu care l-am tinut in top a fost sa nu cumva sa mor eu si sa ramana Alex fara mine. Deja ii plangeam de mila saracei fete, cine o s-o imbrace si spele, cine o sa o hraneasca la fel de BINE ca MINE, cine o sa.....bla, bla.
Apoi urmeaza scenariul cu o boala nedetectata la timp. Mereu ma uit la copila, o examinez, o intorc pe toate partile ca nu cumva sa-i cresca vreun fir de par fara ca Eu sa fi stiut.
Asa ca am si eu destule scenarii, noroc ca am reanceput serviciu si mi-am mai revenit ca daca stateam 2 ani acasa fluturii mei cei negri faceau pui tunete

Tu Nico, oare nu suntem surori?oare

tot mereu ma macina si pe mine tampenia asta de gand... uite de aia la cel mai mic semn ca ceva e ciudat la el, il duc la doctorita... asta saraca s-a obisnuit cu mine si am noroc ca e de treaba... ca o sun mereu si o bombardez cu intrebari... fool
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:04 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Andismom wrote:

Tu Nico, oare nu suntem surori?oare

Cine stie cum o sa ne intalnim la Surprize Surprize si o sa aflam un mare secret hohot . oricum tu semeni incredibil de mult in exprimare cu sora mea, citeam astazi la un topic ca ai scris "copchii" si iar mi-am amintit de Anca, sora mea cea draga.uff

La scenarii ai sa mai renunti cand mergi la serviciu, o sa lucrezi suficient de mult ca sa mai uiti si sa te iei cu altele. pana atunci ne intoarcem copii pe toate partile.ras pupici
danab
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:19 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu ma inscriu in club cu ochii inchisi. Incep cu iesitul afara cand ma tem sa nu dea o masina este noi, sa nu sara vreun catel sa o muste sau sa se loveasca in vreo sarma, groapa... uff cand mergem cu amsina mi se pare ca toate celelalte masini vin prea aproape de noi, ca sotul merge prea repede banghead
Cand mergem la cineva in vizita ma tem sa nu ia vreun microb (si de asta n-am scapattunete ) dar de acum incolo plec in secunda imediata ce vad un copil ca tuseste sau are mucuti rambo

Sa nu mai spun si eu de boli "posibile si imposibile" pe care le poate descoperii doctorul la control...fool

Sper sa se calmeze apele cat mai repede hail
mommy
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:58 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Ma inscriu si eu in clubul paranoicelor. Eu sunt ipohondra de felul meu si de cand s-a nascut Mihaita boala s-a amplificat. Si eu m-am gandit ce se va intampla daca mor, dar ca am incredere in tati ca va face treaba buna... Mi-a fost teama sa nu mor la nastere sau sa nu pateasca bb ceva... De cand a implinit Mihaita 1 an m-am mai potolit, dar primele saptamani si luni au fost cumplite. Nu l-am invelit niciodata, de teama sa nu se sufoce si de aceea Mihaita acum nu suporta nimic pe el. Il verificam cand mi se parea ca doarme prea mult si pentru ca parchetul scartaia, deseori il trezeam. Acum am ramas cu panica accidentelor. Si cu frica sa nu se piarda sau sa nu mi-l fure cineva fool .
kali
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:02 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Andismom, m-ai ginit... si uite asa dau depresia la o parte cat sa scriu un mesaj... nicio problema, o iau inapoi ca deja m-am obisnuit cu ea.
Paranoia zici? Pai eu sunt mama ei.
Stii faza cu cititul povestilor horror pe net si aplicatul lor la propriul copil? Daca nu, ti-l spun eu.
Si chestia cu frica de boli nedetectate imi e familiaraaaa... vai, vai.
Dar ce sa zic... noroc de paranoia mea care m-a indemnat sa alerg cu copilul aparent sanatos la urgente, unde i s-a depistat pneumonie bilaterala in urma unei radiografii, fara a avea niciun simptom (si care nu se auzea nici la stetoscop). Mai departe nu detaliez dar va asigur ca e cosmarul vietii mele (ori nu sunt eu obisnuita cu greul?!).
Si ce sa va mai zic de gandurile pe care mi le fac cand, dupa 1 sapt. jumate de tratament Alexia nu e bine.
Ne intalnim la balamuc.hainoroc
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:03 PM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
what what what
Alexia, fa-te bine repede, iubita!
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:06 PM

ce bine imi pare ca scrieti toate... va jur, eu sunt cea mai nebuna dintre toate!!! nu de alta, dar tot ce scrieti voi, imi trece si mie prin cap!!! fool hohot

acum am o fobie cu masina... eu merg cu el aproape zilnic in masina si il leg bietul in scaunul ala ca mi-e teama sa nu intre vreun dobitoc in noi...Doamne fereste!

mi-e teama sa nu cada cu capul de ceva si sa pateasca vreo tampenie...

nici nu vreau sa le spun pe nume celor mai multe dintre "elucubratiile" mintii mele....

aaa, cea mai tare e asta: mi-e teama sa nu ma bata Dumnezeu pe mine ca urlu la el... adica sa nu pateasca copilul ceva si sa ma bata pe mine Doamne-Doamne... ce mai, sunt irecuperabila!!!

fetelor, sigur mai vreti sa va intalniti cu mine la Predeal??? sa stiti ca se ia paranoia... mai nou e virala!!!hohot hohot hohot

am o prietena psihiatru si o tot rog sa ma interneze la ea da' zice ca sunt normala!!! maseluta

Kali, draga mea, imi pare f rau pt printesica ta dar bine ca esti tu asa "paranoica" si ai dus-o la timp la medic. cum s-a intamplat sa se imbolnaveasca?
va doresc din suflet muuuuuuuuuuuuuuulta sanatate si sa va faceti repede bine ca va asteptam pe aici! te rog sa ne tii la curent cu evolutia Alexiei!pupici
Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:48 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Alexia, multa sanatate puiut mic! angel
kali
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:57 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Multumesc mult pentru urarile de sanatate, pe care vi le intorc cu drag. Sper si eu sa fim bine cat de curand.

Andismom, pneumonia e virala, deci s-a intamplat sa o ia de undeva (si chiar nu stiu de unde ca nu am dus-o in spatii aglomerate, colectivitate etc.) si nici nu a intrat in contact cu pers. bolnave.
mommy
Postat: Wednesday, February 14, 2007 4:58 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Alexia, sa te faci bine puiut! Iata ca putina paranoia e buna uneori... cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed