Gravidutzele noastre dragi - 41
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Sunday, November 19, 2017 11:31 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Cory wrote:
Buna fetelor.Nu am disparut,va citesc zi de zi si sunt alaturi de voi.Eu ma descurc cam greu,noaptea nu dorm mai deloc,maxim 2-3 ore de somn asa de pe la 5 dimineata pana la 8 ca imi da alarma feti?a.Nu stiu ce sa mai fac,nu pot sa respir si am dureri pelvine de zici ca acum nasc.La doctor am fost saptamana trecuta si bebe avea deja 2,5 kg.E tare grasunel si sper sa nasc pana pe 20 decembrie ca altfel trece de 4 kg.In rest toate bune,bebe s-a intors,e pregatit pt nastere naturala.Eu insa am co?maruri pe fiecare noapte cand imi aduc aminte cum a fost de grea na?terea fetitei.De îngra?at am pus 11 kg si sunt cam suparata pe mine,ma simt ca un gandac rasturnat când ma pun pe spate.
O alta problema mare este cea legata de hemoroizi care au iesit foarte rau afara si abia mai stau in fund.
Urmatorul control il am la 37 de saptamani,adica cam de sf Nicolae.Va puuupDistanceKiss

Burtica mea:
https://imgur.com/tWO4uyD

Uff, asta chiar e greu cand mai e un copilas deja, ce ne tot plangem noi la prima sarcina ca noi dormim ziua daca vrem, in concediu fiind deja.. dar tu nu poti ca mai ai o pitica de ingrijit. Merge la gradi oare deja, cat are?
Eu sper la al doilea sa am cumva noroc asa sa ajunga la 2 anisori si ceva bebe si sa il pot da la cresa, revin la lucru un pic si apoi sa nasc bebe2. Dar sa vedem cum or iesi planurile..

Mai rezista un pic, intri pe ultima suta de metri..
am avut si eu cateva dureri pelvine, asa jos, pff nu stiam cum sa mai respir sa treaca..
Si cand ma rostogolesc in pat de pe o parte pe alta, imi iau burtica in palme asa si o mut cu mine, ca mi se pare asa grea acum si ma doare uneori cand sunt la un unghi in aer pana ajung sa o sprijin pe pat in lateral. Parca regret ca nu am luat o centura prenatala din aia de sprijin.. si spatele doare uneori. Mai merge un truc sa pun o perna sub burtica si una la spate asa, din alea mici patrate, si stau un pic oblic, mai ia din durerea de spate o perioada.

Sarcina usoara in continuare, eu zic sa mai faci nani cand face si fetita, va puneti amandoua la amiaza sa va odihniti.
Dana_
Scris: Sunday, November 19, 2017 11:33 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/23/2017
Cory wrote:

Multumesc frumos Laura.La mine partea nasoala a fost expulzia care a durat cam 3 ore.Impingeam si ea nu vroia sa iasa(sau poate nu am impins eu destul de eficient).Travaliul a durat putin pt ca eu am avut direct contractii la 5 minute si apoi mi s-a pus o perfuzie,nu stiu cu ce dar nu am mai avut pauze intre contradic?ii lucru care m-a obosit maxim chiar daca travaliul a fost de 5-6 ore.Acum incerc sa imi fixez niste principii si sa le urmez poate ma ajuta:
1.sa ma misc in timpul travaliului(chiar daca ma bat cu asistentele care o tin una si buna ca trebuie sa stai in pat)
2.sa incerc sa respir adanc(la feti?a simteam ca nu am aer cu masca de oxigen pe fata)
3.sa incerc sa imping eficient,de 3 ori pe contractie din burta nu din piept
Am scris aceste lucruri poate or sa mai ajute si alte mamici care vor sa nasca natural.Cheek Kiss

Oooo daca ai avut travaliu scurt acum cel mai probabil va fi mult mai scurt . La mine a fost invers , travaliu lung si expulzia super rapida . Iar de data asta sigur o sa ai si expulzia mai rapida , eu zic sa nu-ti faci griji de asta , va fi totul ok!
Ai enumerat bine cum trebuie procedat . Nu le lasa sa te tina la pat , clar plimbarea ne ajuta sa ne dilatam mai rapid . Cu respitatia asa este , f importanta! Hmmm nu mai tin minte cu impinsu cum era pt ca a fost rapid , mie imi ziceau asa ..acuma pac ras de parca era la comanda haha
Andreea06
Scris: Sunday, November 19, 2017 11:36 PM
Nivel

MadaMadalyna wrote:
am primit multe hainute, si mai urmeaza sa primesc maine de la o prietena si imi trimite si mama pachet....

Acum.nu stiu sa le sortez, nu am.asa mult Spatiu si hainutele sunt de la 0 la 12 luni... momentan le.am pus body la body, bluzite la bluzite, dar fara vreo logica ....voi cum le.ati sortat?

Eu mi le-am pus in ceva cutii organizatorice mici, ba is patrate ba dreptunghiulare. Am pus body in una, si sortate pe marime cea mai mica in fata, spre spate / capat mai mari. Pantalonasii in alta, salopete/pijamalute intregi in alta, babetici, soselute, caciulite, toate in cutiute, ce am mai pus.. una cu outfits, hainute din alea mai speciale de iesit in oras sau de ocazii, nu o sa-l imbrac in casa cu ele ca is din mai multe piese..
asa daca ai un sertar doua poti sa pui cutiute sau ceva carton decupat sa compartimentezi sertarul si le separi sa iti fie mai usor.
Ce am mai vazut pe net era un organizator de prins pe usa la dulap sau oriunde ai un carlig, era transparent asa cu multe buzunare, ca cele de baie.. si in fiecare buzunar mamica a pus cate un outfit intreg adica body+pantalonas+caciulita+sosete de ex.. si doar lua tot dintr-un buzunar si gata, nu mai avea treaba sa se gandeasca care de unde cate ii trebuie. O sa incerc si asta mai apoi daca merge si pentru mine, intai sa imi revin cu operatia sa fiu inapoi la normal.
Andreea06
Scris: Sunday, November 19, 2017 11:43 PM
Nivel

Dana_ wrote:
Si eu am primit multe hainite , suntem norocoase fetelor cu atatea daruri cool
Am si o gramada noi pe care trebuie sa le spal insa unele sunt atat de mici ca nu stiu daca vreodata le va purta . Eu am cumparat de la 56 in sus insa ce am primit din state sunt altfel nu pe toate scrie marimile si imi par a fi sub 50
Mai tre sa iau un sac de dormit sau ceva cu care il scot din spital , ceva mai gros asa
Azi mi-am adus aminte de faptul ca eu nu i-am cautat un dr ..si habar n-am unde sa merg pt ca dr mea nu e pediatra . Primul copil e inscris la pediatra care era langa blocul unde locuiam ...insa noi nu mai stam acolo , ne-am mutat inafara orasului si aici nu cunosc pe nimeni , orice chiar si un magazin e cam departe scratch La baiat tin minte ca venea o asistenta acasa in primele doua sapt , voi ce stiti ..tot asa se procedeaza sau poate fi dus un bb mic la control in primele zile dupa externare? Ma apuca groaza mai ales ca va fi frig

Medicul meu de fam e si pediatra, il inscriu pe bebe la ea si a zis ca o sa vina la noi acasa dupa ce avem certificatul, merge sotul sa il inscrie si sa o aduca ca n-are masina, asa stiu ca se face de fel.. merg doctorii la lauze ca au ore pe teren teoretic.

Poti sa mai intrebi pe fb pe grupurile de mamici din cj de doctori, poate gasesti in floresti unul si ti-ar fi mai ok.
Dana_
Scris: Sunday, November 19, 2017 11:49 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Medicul meu de fam e si pediatra, il inscriu pe bebe la ea si a zis ca o sa vina la noi acasa dupa ce avem certificatul, merge sotul sa il inscrie si sa o aduca ca n-are masina, asa stiu ca se face de fel.. merg doctorii la lauze ca au ore pe teren teoretic.

Poti sa mai intrebi pe fb pe grupurile de mamici din cj de doctori, poate gasesti in floresti unul si ti-ar fi mai ok.

La asta ma gandeam si eu daca poate sotul sa aduca dr pediatra acasa , ca vine din Cluj sau Floresti tot departe e ..Sapt asta tre sa rezolv neaparat ca e tarziu deja si uit iar Crazy
Andreea06
Scris: Monday, November 20, 2017 12:00 AM
Nivel

Am luat hainutele de la tesco, fff faina calitatea loc, bumbacel moale si tare dragute modelele.
Centura si ea e suuuuper, eu zic ca isi merita banii si sper sa asculte burtica de ea si operatia si spatele si sa fie suportate bine.

Sutienele de alaptare si ele se potrivesc, au si ceva extensie extra de incheiere la spate dar nu am nevoie acum, buretele se poate scoate si raman mai tip bustiera asa.. material moale, fin.. i’m happy!!
Dana_
Scris: Monday, November 20, 2017 12:09 AM
Nivel

Andreea06 wrote:
Am luat hainutele de la tesco, fff faina calitatea loc, bumbacel moale si tare dragute modelele.
Centura si ea e suuuuper, eu zic ca isi merita banii si sper sa asculte burtica de ea si operatia si spatele si sa fie suportate bine.

Sutienele de alaptare si ele se potrivesc, au si ceva extensie extra de incheiere la spate dar nu am nevoie acum, buretele se poate scoate si raman mai tip bustiera asa.. material moale, fin.. i’m happy!!

SuperBravoo ca iti place ce ai comandat. Mie imi e asa un pic groaza sa comand dar il pun pe sot sa umble prin magazine .Mi-a facut poze la cateva din tesco cred ca mai iau si de acolo . Centura de unde ti-ai luat ? Poate ai scris dar am uitat .. Apropo centura aia e buna si dupa ceza si dupa nastere naturala nu?
Andreea06
Scris: Monday, November 20, 2017 12:17 AM
Nivel

Dana_ wrote:

SuperBravoo ca iti place ce ai comandat. Mie imi e asa un pic groaza sa comand dar il pun pe sot sa umble prin magazine .Mi-a facut poze la cateva din tesco cred ca mai iau si de acolo . Centura de unde ti-ai luat ? Poate ai scris dar am uitat .. Apropo centura aia e buna si dupa ceza si dupa nastere naturala nu?

Da, e pentru ambele. Acuma depinde cand suporti sa o porti la ceza ca nu toate femeile accepta ceva peste rana acolo.. dar cat timp e bandaj si se recomanda sa o pui oricum peste un maieu, eu zic ca o sa fie ok... vreau sa o pun inainte sa ma ridic prima oara din pat, sa imi tina organele :)) sora mea zicea ca a purtat si ca atunci cand o dadea jos pt dus, simtea ca ii cad toate jos, burta, organele, era f ciudat.

Eu am luat-o de pe amazon, Mamaway ii zice.
Andreea06
Scris: Monday, November 20, 2017 12:52 AM
Nivel

AleC wrote:
Fetelor, eu am fost la urgente pana la urma, desi a miscat bebe azi, simteam eu ca nu e ca inainte, nu reuseam deloc sa ma detasez si sa ma linistesc. Am evitat toata sarcina sa ajung la noi in oras la spital, dar am zis ca pentru o eco nu am nimic de pierdut. Bebe e bine, a verificat activitatea cardiaca, si se vedea ca se misca, dar repet, eu l-am mai simtit. M-am linistit, desi vreau sa fie din nou f activ. topai . A vrut sa imi puna o perfuzie cu glucoza, dar am refuzat, nu o vedeam necesara. La fel am refuzat si internarea, mi-a spus ca nu e nevoie, dar asa, pentru linistea mea, daca vreau sa ma supravegheze. Prefer sa stau linistita acasa si sa nu mai stresez nici bebele, sa inteleg ca are si el zile mai linistite.

Ai facut f bine, macar te-ai linistit si nu te stresezi cu ganduri.. mai bine sa verifici decat sa fie prea tarziu cumva, doamne fereste. Eu cred ca avem deja un instinct format si oricand simti nevoia sa confirmi ceva, mai bine mergi si vezi exact. Cheek Kiss
Cory
Scris: Monday, November 20, 2017 9:32 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/19/2017
Dana DPN meu este pe 28.12. dar dupa ultimul eco era pe 22.Si eu sper sa nu fac sarbatorile in spital asa ca dupa 37 de saptamani am de gand sa il ajut eu pe bebe sa se grabeasca.Fac mult efort,bai fierbin?i si sper sa vina.Fetita am nascut-o la 39 saptamani.Dar de data asta,am dureri de spate fff rau si in zona inghinala o presiune care uneori devine durere in toata regula.Câteodata se aud trosnituri de zici ca se rupe ceva.Sper ca de data asta sa fie si mai rapida nasterea.
Andreea feti?a nu merge la gradini?a pt ca la tara nu accepta copii sub 3 ani dar ea e tare cuminte.La amiaza doarme o ora dar pe mine ma ucide spatele cand ma întind,zici ca ma rup in 2.
Dana_
Scris: Monday, November 20, 2017 9:58 AM
Nivel

Cory wrote:
Dana DPN meu este pe 28.12. dar dupa ultimul eco era pe 22.Si eu sper sa nu fac sarbatorile in spital asa ca dupa 37 de saptamani am de gand sa il ajut eu pe bebe sa se grabeasca.Fac mult efort,bai fierbin?i si sper sa vina.Fetita am nascut-o la 39 saptamani.Dar de data asta,am dureri de spate fff rau si in zona inghinala o presiune care uneori devine durere in toata regula.Câteodata se aud trosnituri de zici ca se rupe ceva.Sper ca de data asta sa fie si mai rapida nasterea.
Andreea feti?a nu merge la gradini?a pt ca la tara nu accepta copii sub 3 ani dar ea e tare cuminte.La amiaza doarme o ora dar pe mine ma ucide spatele cand ma întind,zici ca ma rup in 2.

Poate ai noroc sa vina mai repede. Tare mi-as dori si eu sa vina natural si la fel o sa procedez...de sapt viitoare incep sa il ajut eu cu bai fierbinti si toate cele ras La mine la eco e demult in fata cu vreo 4 zile asa ca ar fi dpn 17 dar eu ma ghidez dupa ultima menstruatie ..sa stiu cand depasesc ..desi dr cred ca imi propune inducerea in 21 daca bb nu se hotaraste..
Eu am o senzatie tare ciudata cateodata..acolo jos parca e asa o presiune de zici ca vrea sa iasa ...asa ca o trosnitura cum zici tu. In rest contractii in fiecare zi , uneori chiar ma deranjeaza
Cory
Scris: Monday, November 20, 2017 10:09 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/19/2017
Dana_ wrote:

Poate ai noroc sa vina mai repede. Tare mi-as dori si eu sa vina natural si la fel o sa procedez...de sapt viitoare incep sa il ajut eu cu bai fierbinti si toate cele ras La mine la eco e demult in fata cu vreo 4 zile asa ca ar fi dpn 17 dar eu ma ghidez dupa ultima menstruatie ..sa stiu cand depasesc ..desi dr cred ca imi propune inducerea in 21 daca bb nu se hotaraste..
Eu am o senzatie tare ciudata cateodata..acolo jos parca e asa o presiune de zici ca vrea sa iasa ...asa ca o trosnitura cum zici tu. In rest contractii in fiecare zi , uneori chiar ma deranjeaza

Exact Dana,cam asa si la mine.Si cand dorm am impresia ca am usoare contractii iar contactul intim cu sotul imi dadea contractii regulate si dureroase asa ca dr ne-a interzis de vreo 2 luni.Dar dupa 37 de saptamani il pun la treaba pe sot sa ma ajute sa nasc mai repede.Orice numai sa nu prind sarbatorile in spital,mai ales ca e de stat si nimeni nu are chef de tine nici asa apoi de sarbatori.Apropo mie la nasterea trecuta,dr nu a vrut sa-mi faca epiziotomie desi ma chinuisem atat.Am avut o fisura de perineu dar colul a cedat si a trebuit sa fiu cusuta in interior.Dar am putut sa stau in fund imediat.
delia.c.yaya
Scris: Monday, November 20, 2017 10:23 AM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
Neata fetelor!!!computerlove
Eu m-am trezit asa bine dispusa (de ce, chiar nu stiu, ca racita inca sunt, din doua in doua ore semnat condica la baie)...
Ma rog sa treaca saptamana asta repede..sambata pleaca soacramea...si ce rau imiiiii paaareeehohot hohot hainoroc
Da, o iau raznaCrazy Hilar
Saptamana frumoasa dragele meleiloveyou
Dana_
Scris: Monday, November 20, 2017 10:29 AM
Nivel

Cory wrote:

Exact Dana,cam asa si la mine.Si cand dorm am impresia ca am usoare contractii iar contactul intim cu sotul imi dadea contractii regulate si dureroase asa ca dr ne-a interzis de vreo 2 luni.Dar dupa 37 de saptamani il pun la treaba pe sot sa ma ajute sa nasc mai repede.Orice numai sa nu prind sarbatorile in spital,mai ales ca e de stat si nimeni nu are chef de tine nici asa apoi de sarbatori.Apropo mie la nasterea trecuta,dr nu a vrut sa-mi faca epiziotomie desi ma chinuisem atat.Am avut o fisura de perineu dar colul a cedat si a trebuit sa fiu cusuta in interior.Dar am putut sa stau in fund imediat.

Ciudat ca nu te-au taiat , stiu ca e o practica la noi in tara . Pe mine nu stiu sa zic cum m-au cusut ..cat de adanc a fost dar stiu ca a fost o taietura mare ...iar in fund am stat dupa vreo 3 luni
Clar tre sa ne punem sotii la treaba , abia astept sa vina al meu acasa ..Dar la prima sarcina nu a functionat ...cine stie acum poate poate..
Mirunah
Scris: Monday, November 20, 2017 10:35 AM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Buna gravidutele!
Revin cu noutati. Secretia usor maronie a disparut rapid, a doua zi dimineata cand m-am trezit nu mai era.
De sambata dimineata insa ma chinuie rau greturile si starile de voma. Mi-e foarte rau. Nu pot sa fac nimic, ma mut din pat pe canapea si tot asa. Sunt permanente, nu se opresc decat dupa ce adorm ca nu le mai simt. Nici la munca nu am mers. Daca ma tine asa trei luni, nu stiu daca rezist, plus ca trebuie sa merg la munca uff
Aaa, si sughit destul de des. Oare o avea legatura cu sarcina?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.