Gravidutzele noastre dragi - 40
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Inawar wrote:

Ce aiurea, macar se mai racoreste afara, cel putin aici de maine ploua si dupa am vazut ca nu mai asa cald.
Eu mi-am facut socoata pe calendar si am vb cu ginecoloaga ca as vrea de la 1 iul ca e mai usor si cu pontajul la lucru si a zis ok. La med de fam i-am spus ca in cazul meu ginecoloaga recomanda din s29 si oricum e mai bine asa si la lucru. Daca nu ar fi acceptat as fi inceput sa zic ca am dureri si sunt f obosita.
Mi-a intrat si salariul de pe iulie si e muuult mai bine in plus.

Ti-a dat si ceva foaie ginecologul sau doar asa i-ai zis la medicul de fam. ca asa iti recomanda gine?
Ca mie tot ca la Alina mi-a zis, din s31.. si eu am cezariana, o sa stiu exact cand e (cel mai tarziu adica, daca e cumva declansat singur mai devreme oricum e ok cu cele 42 zile de dupa).
kali
Scris: Friday, August 11, 2017 4:12 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
delia.c.yaya wrote:
Doar ca mai incurcat cu madalinahohot

Lol Crazy ras

E ok, acum?
alina89
Scris: Friday, August 11, 2017 4:16 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:

Deci ti-a zis aceeasi poveste ca la mine..
Eu am decis ca daca cuuumva nu ma mai simt in stare sa lucrez mai repede, vorbesc cu doctorita mea sa imi dea ceva pe care sa scrie ca e cu risc sau ce o fi, cu care imi pot da mai repede, nush. Ca azi de ex. am plecat mai repede de la birou, de dimi m-am trezit cu presiune asa, parca explodeaza burtica, ma durea daca trageam aer asa sa imi umflu mai tare burta..si nu mai suportam sa stau pe scaun. Am luat dimi magne dar tot nu imi trecuse.. asa ca la 2 acasa am luat si un no spa. E ceva mai bine acum, dar stau si in pat linistita.

Da.. eu sper sa rezist pana pe 6 sept. Nu mai e asa mult si prefer sa stiu ca las totul in ordine..desi azi pana am intrat in cabinet deja am primit cateva mesaje "cum fac aia, cum fac ailalta" :))

Asa ma simteam si eu, i-am descris la doctora cum ma simt a palpat burtica a zis ca e ok. Primul lucru s-a uitat la col si a zis ca e inchis arata bine, deci probabil e bebe care apasa cu caputu acolo + balonare. Daca stau rezemata asa la 120 grade e bine.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:19 PM
Nivel

alina89 wrote:

Da.. eu sper sa rezist pana pe 6 sept. Nu mai e asa mult si prefer sa stiu ca las totul in ordine..desi azi pana am intrat in cabinet deja am primit cateva mesaje "cum fac aia, cum fac ailalta" :))

Asa ma simteam si eu, i-am descris la doctora cum ma simt a palpat burtica a zis ca e ok. Primul lucru s-a uitat la col si a zis ca e inchis arata bine, deci probabil e bebe care apasa cu caputu acolo + balonare. Daca stau rezemata asa la 120 grade e bine.

Hm, pe 6 sept faci 31s?
Ca mie imi iese pe 27 sept ca as face.. si la telefon asistenta de la med de fam mi-a calculat pe 21 sept.. dar eu am verificat apoi ca ar fi 27 sept..

Eu am urmatoarea programare pe 6-8 sept undeva, cand am 28s.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 4:37 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Andreea06 wrote:

Ti-a dat si ceva foaie ginecologul sau doar asa i-ai zis la medicul de fam. ca asa iti recomanda gine?
Ca mie tot ca la Alina mi-a zis, din s31.. si eu am cezariana, o sa stiu exact cand e (cel mai tarziu adica, daca e cumva declansat singur mai devreme oricum e ok cu cele 42 zile de dupa).

Nu mi-a dat foaie dar a zis ca daca am probleme cu doctorita de fam sa vin si imi da. Nu a fost nevoie. Med de fam daca are recomandare de la ginecolog nu se baga peste, pt ca nu e de specialitate si nu isi asuma riscul.
Lili Eu
Scris: Friday, August 11, 2017 4:44 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Andreea06 wrote:

Pff, serios?? Dar ziceau parca ca sunt pana la 5kg.. alea huggies cel putin. Pampers am luat small pack 2 nou nascut 3-6kg, ar trebui sa ii vina. Ba chiar poate ar fi bine sa ii dau huggies si happy intai ca au 2-5kg si apoi pampers ca sunt mai mari.. si daca nu imi plac pampers, revin la altele doar ca marime mai mare.
serios eu nu am folosit nr1 si aveam cumparati un pachet acasa si cand am nascut de la maternitate la pus sa cumpere nr2. si pachetu de nr 1 la lasat la maternitate la asistente ca ereu destui bebelusi care nu aveau. ca nu aveam ce sa fac cu pachetu ala de pampers. si astea de la huggies sunt mai micuti un pic fata de happy sau pampers computerlove
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:48 PM
Nivel

Deci pudra talc mi-au ratat-o, ori ca au trimis din greseala switchul in loc... ori nu stiu. Dar acum vad ca nu o mai au in oferta emag.
Incerc sa atasez pozici.

Andreea06 attached the following image(s):
img_7704.jpgimg_7705.jpgimg_7706.jpg

Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 4:50 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
serios eu nu am folosit nr1 si aveam cumparati un pachet acasa si cand am nascut de la maternitate la pus sa cumpere nr2. si pachetu de nr 1 la lasat la maternitate la asistente ca ereu destui bebelusi care nu aveau. ca nu aveam ce sa fac cu pachetu ala de pampers. si astea de la huggies sunt mai micuti un pic fata de happy sau pampers computerlove

Hopa! Pana la urma e un lucru bun ca nu aveau pe stoc nr 1 huggies :)
Citind aici am zis ok iau nr 2. Eu cand am pus comanda ma gandeam sa nu fie prea mari si sa ajunga la buric care trebuie sa fie liber, nu stiu in cate zile o sa pice si chiar si dupa sa nu-l deranjeze.
Multumesc Lili de recomandare!
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:56 PM
Nivel

Lili Eu wrote:

Atunci clar asa fac, le iau cu mine si la maternitate macar vreo 20-30 initial si le dau pe alea intai. Ca daca sunt si mai ok decat pampers.. cred ca la clinica unde nasc pampers au, asa am un feeling. Eu luasem pachet de 50 buc dar cum n-aveau pe stoc emag, mi-au trimis 80 buc la aceeiasi bani.
Pampers am nr 2, happy mai am nr 1 42buc.

Inawar, ai facut f bineeee :D
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 5:08 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Atunci clar asa fac, le iau cu mine si la maternitate macar vreo 20-30 initial si le dau pe alea intai. Ca daca sunt si mai ok decat pampers.. cred ca la clinica unde nasc pampers au, asa am un feeling. Eu luasem pachet de 50 buc dar cum n-aveau pe stoc emag, mi-au trimis 80 buc la aceeiasi bani.

Daaaa, noroc cu forumul ca povestim una alta :)
Mie nu mi-a dat pe aceeasi bani, a modificat suma finala, dar nici eu nu am zis nimic, ma gandeam ca nu e dif mare la pret intre 50 buc si 66.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 5:10 PM
Nivel

Andreea06 wrote:
Deci pudra talc mi-au ratat-o, ori ca au trimis din greseala switchul in loc... ori nu stiu. Dar acum vad ca nu o mai au in oferta emag.
Incerc sa atasez pozici.

Ma gandesc ca pudra de talc avea pret mult mai mic decat switchul. Sau au vrut sa iti dea ceva in loc de pudra, nefiind in stoc.
Lili Eu
Scris: Friday, August 11, 2017 5:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Andreea06 wrote:

ai luat multi nr1 trebuia sa cumperi doar un bax apoi nr2 pe 2 ii dai pana latrei lui...uite si la nr4 scrie ca de la 8kg sa ii dai dar eu am inceput de pe le 7.500g ca deja il strandea nr3 la piciorus. acolo vezi prima dara ca sunt mici ii lasa urme pe picior...
alina89
Scris: Friday, August 11, 2017 5:21 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:

Hm, pe 6 sept faci 31s?
Ca mie imi iese pe 27 sept ca as face.. si la telefon asistenta de la med de fam mi-a calculat pe 21 sept.. dar eu am verificat apoi ca ar fi 27 sept..

Eu am urmatoarea programare pe 6-8 sept undeva, cand am 28s.

Nu, nu pe 6 calculat cu tot cu zilele de CO. Pe 20 sept fac 31s. Tine cont de UM nu de cat masoara bebe.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 5:26 PM
Nivel

Inawar, la mine ii sunase sotul dupa 4 zile in care statusul comenzii nu se schimbase, era platita si le-a reprosat ca trebuiau sa ne sune daca nu aveau pe stoc, sa intrebe de vrem sa asteptam sau sa ne trimita restul ori daca renuntam la produsul ala etc.. nu sa ii cautam noi. Si le-a dat termen 2 zile sa primim comanda, altfel o anulam. Probabil de asta au preferat sa "piarda" si ei 30-40 lei..

Lili, da, stiam ca cam inainte de limita de sus ii schimbi.. dar eu teroretic am comandat doar 2 pachete de 90 buc in total de nr. 1 - care mi se pare ok pt ca se schimba vreo 7-8 pe zi si stiu ca bebelusii dupa nastere scad cateva sute de grame si apoi incep sa ia. Am zis ca ii prind ok perioada asa, ar fi fost 10-11 zile. stocul asta. Doar ca uite ca emag mi-a inlocuit pachetul de 50 buc cu unul de 80 buc.. Lol asta sa fie ultima problema, sa raman cu niste pampersi marimea 1, ca amintire, haha.

Apropo de amintiri, tre sa fac rost de la nepotei de jucarioare mici kinder sau de piese mici de lego sa ii prind pe litera M pe care o am. Si sa printez poza de la ultima eco, e tare adorabil.. sa pun intr-o rama mai adanca ce am, asa ca o vitrina mica, poza aceea, testul pozitiv si primele lui lucrusoare.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 5:28 PM
Nivel

alina89 wrote:

Nu, nu pe 6 calculat cu tot cu zilele de CO. Pe 20 sept fac 31s. Tine cont de UM nu de cat masoara bebe.

A, ce fain ca mai ai zile de concediu... la mine s-au dus! Mai aveam 3 zile, 2 am luat acum luni si mierc sa am weekend prelungit - trebuia sa plecam in austria dar ne-am razgandit, mergem prin tara - si una imi ramane asa de backup pana intru in prenatal.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.