Gravidutzele noastre dragi - 40
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delia.c.yaya
Scris: Friday, August 11, 2017 1:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/4/2017
Multumim ptr casuta noua!

Doar ca mai incurcat cu madalinahohot
Lili Eu
Scris: Friday, August 11, 2017 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Andreea06 wrote:

Da, cred ca imi ajung astea nr. 1 luate deja, sa vedem de acum cat o sa aiba baietelul la nastere si ma mai orientez apoi. Cheek Kiss
Si eu am avut nr 1 la pampers cumparati si cand sa nascut Dominic avea 3.700g si a fost direct de nr2Lol nr 2 o safolosesti pana pe la trei luni...noi folosim deja nr4
Lili Eu
Scris: Friday, August 11, 2017 2:32 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Cat despre ce scutece folosim cred ca depinde si de copil, si de cat de des il schimbi sa nu stea copilu prea multe ore cu un pampy...etc noi am folosit si Happy. si pufies de care nu am fost multumita ptr ca miros urat. dar Dominic nu sa iritat doar ca nu imi placea mirosu..apoi am mers si pe pampers...si am ramas fidela huggies..depinde si de copil cat de sensibil este dar si daca e schimbat si spalat dat cu crema de fundic nu sunt probleme...pe Dominic nu la iritat nici un fel de scutec.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 2:41 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Lili Eu wrote:
Si eu am avut nr 1 la pampers cumparati si cand sa nascut Dominic avea 3.700g si a fost direct de nr2Lol nr 2 o safolosesti pana pe la trei luni...noi folosim deja nr4

Eu am comanda pe emag huggies nr 1 elite 50 buc si pampers nr 2 dry 27 buc, o sa sun si anulez huggies nr 1 pt vad ca nu sunt pe stoc si probabil de asta intarzie comanda.
Daca nu se grabeste bebe cred ca va avea un 3500 la nastere.
alina89
Scris: Friday, August 11, 2017 2:46 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
yoy cat am avansat in listutzaaa Bravoo

am ajuns acasa de la control. piticotu meu dormea iar fara nici un stres cu manuta sub capusor super simpatic si sughita intruna Haha azi avem 25s2z dupa UM si 24s5z dupa media masuratorilor. 755g. (mancasem deja ciocolata cand am plecat de acasa, deci claaar seamana cu taicasu)

am avut un feeling de vro 2-3 zile asa ca bebe s-a intors cu caputu in jos, simteam o presiune mare si lovituri pana aproape de sani si azi la eco mi-a confirmat ca asa e, s-a rostogolit pe acolo si o sa o mai faca de cateva ori pana ramane definitiv cu caputul in jos. ma lovea cu piciorusele in partea de sus ras si burtica e ceva mai jos saptamana asta, o simt si eu si o vad si in poze. cateodata mai ridic asa putin de ea mai sus cand ma ia durerea prea tare si parca e mai bine. la col s-a uitat si era totul ok.

tensiunea i-am zis ca o am cam mica, m-a trimis sa mi-o masoare un asistent si era 120/70 acasa cand am ajuns era 100/40 hmm, ori e tensiometrul meu defect ori nu sunt prea precise astea digitale.

acum ma gandeam de ce ziceati de absorbante, si eu ma irit maxim de la cele always, noroc ca ma tine cm 3 zile apoi merge lejer doar cu protej slip. nu stiu cum nu m-am gandit pana acum sa le schimb Blushing
mi-au aparut si mie pe fb niste reclame la pampersi eco, parca as incerca cu din astia.

ma apuc sa fac partea a doua de listuza cu ce mai e de cumparat, poate profitam de concediu si mai dam o tura prin magazine desi as astepta si baby expo sa nu am regrete apoi.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 3:02 PM
Nivel

alina89 wrote:

am ajuns acasa de la control. piticotu meu dormea iar fara nici un stres cu manuta sub capusor super simpatic si sughita intruna Haha azi avem 25s2z dupa UM si 24s5z dupa media masuratorilor. 755g. (mancasem deja ciocolata cand am plecat de acasa, deci claaar seamana cu taicasu)

am avut un feeling de vro 2-3 zile asa ca bebe s-a intors cu caputu in jos, simteam o presiune mare si lovituri pana aproape de sani si azi la eco mi-a confirmat ca asa e, s-a rostogolit pe acolo si o sa o mai faca de cateva ori pana ramane definitiv cu caputul in jos. ma lovea cu piciorusele in partea de sus ras si burtica e ceva mai jos saptamana asta, o simt si eu si o vad si in poze. cateodata mai ridic asa putin de ea mai sus cand ma ia durerea prea tare si parca e mai bine. la col s-a uitat si era totul ok.

tensiunea i-am zis ca o am cam mica, m-a trimis sa mi-o masoare un asistent si era 120/70 acasa cand am ajuns era 100/40 hmm, ori e tensiometrul meu defect ori nu sunt prea precise astea digitale.

acum ma gandeam de ce ziceati de absorbante, si eu ma irit maxim de la cele always, noroc ca ma tine cm 3 zile apoi merge lejer doar cu protej slip. nu stiu cum nu m-am gandit pana acum sa le schimb Blushing
mi-au aparut si mie pe fb niste reclame la pampersi eco, parca as incerca cu din astia.

ma apuc sa fac partea a doua de listuza cu ce mai e de cumparat, poate profitam de concediu si mai dam o tura prin magazine desi as astepta si baby expo sa nu am regrete apoi.

Si la mine tensiunea e 115 cu 70-80 de obicei, masurata de cate ori am fost la eco si la med de fam. Intr-o seara a zis sotul da vedem cu tensiometru de acasa digital si era 90 cu 50, m-am mirat pt ca ar fi trebuit sa ma simt rau, abia sa stau in picioare. Deci e o diferenta la astea digitale.
Ai grija cand tragi de burta in sus stiu ca nu e bine sa apesi sau sa pui presiune ca poti stimula contractiile, mai bine te asezi lungita. La mine functioneaza, dupa ce ma intind pe o parte nu mai simt nicio presiune.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 3:11 PM
Nivel

Am sunat la emag si comanda intradevar era blocata din cauza scutecelor huggies nr 1, am schimbat cu huggies nr 2 si mi s-a finalizat comanda. Astea sunt 66 buc si scrie pe pachet intre 4-7 kg.
Sa vedem de care ii plac la bebe si daca ramanem pe huggies vom face stoc mai mare din timp ca se pare ca nu prea se gasesc iar la emag se termina repede.
alina89
Scris: Friday, August 11, 2017 3:17 PM
Nivel

Inawar wrote:

Si la mine tensiunea e 115 cu 70-80 de obicei, masurata de cate ori am fost la eco si la med de fam. Intr-o seara a zis sotul da vedem cu tensiometru de acasa digital si era 90 cu 50, m-am mirat pt ca ar fi trebuit sa ma simt rau, abia sa stau in picioare. Deci e o diferenta la astea digitale.
Ai grija cand tragi de burta in sus stiu ca nu e bine sa apesi sau sa pui presiune ca poti stimula contractiile, mai bine te asezi lungita. La mine functioneaza, dupa ce ma intind pe o parte nu mai simt nicio presiune.

de apasat nu apas niciodata, doar pun mana sub ea sa ii ofer putin suport, am vazut tehnica intr-un curs pt diminuarea durerilor din travaliu si m-am gandit sa incerc :))
acasa nu am probleme, ma intind si e ok, drumul pana acasa si inapoi e mai greu.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 3:22 PM
Nivel

alina89 wrote:

de apasat nu apas niciodata, doar pun mana sub ea sa ii ofer putin suport, am vazut tehnica intr-un curs pt diminuarea durerilor din travaliu si m-am gandit sa incerc :))
acasa nu am probleme, ma intind si e ok, drumul pana acasa si inapoi e mai greu.

Credeam ca impingi de burta in sus hohot
Mai putin si intri in prenatal, si vei fi mai odihnita. Eu numaram zilele pana in s29 + ca mi-am luat si 2 sapt de concediu inainte sa nu le las, deci din s27 nu am mai lucrat.
alina89
Scris: Friday, August 11, 2017 3:30 PM
Nivel

Inawar wrote:

Credeam ca impingi de burta in sus hohot
Mai putin si intri in prenatal, si vei fi mai odihnita. Eu numaram zilele pana in s29 + ca mi-am luat si 2 sapt de concediu inainte sa nu le las, deci din s27 nu am mai lucrat.

ah da.. prenatalul.. am vorbit si cu doctora si cu medicul de familie si amandoi au zis ca de la 31s (pica 20 sept la mine ca se ia dupa UM, stickerul e dupa data ov). si eu numar zilele pana atunci mai am zile de CO si cu tot cu alea o sa intru in concdiu de pe 6 sept.
Inawar
Scris: Friday, August 11, 2017 3:55 PM
Nivel

alina89 wrote:

ah da.. prenatalul.. am vorbit si cu doctora si cu medicul de familie si amandoi au zis ca de la 31s (pica 20 sept la mine ca se ia dupa UM, stickerul e dupa data ov). si eu numar zilele pana atunci mai am zile de CO si cu tot cu alea o sa intru in concdiu de pe 6 sept.

Ce aiurea, macar se mai racoreste afara, cel putin aici de maine ploua si dupa am vazut ca nu mai asa cald.
Eu mi-am facut socoata pe calendar si am vb cu ginecoloaga ca as vrea de la 1 iul ca e mai usor si cu pontajul la lucru si a zis ok. La med de fam i-am spus ca in cazul meu ginecoloaga recomanda din s29 si oricum e mai bine asa si la lucru. Daca nu ar fi acceptat as fi inceput sa zic ca am dureri si sunt f obosita.
Mi-a intrat si salariul de pe iulie si e muuult mai bine in plus.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 3:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Lili Eu wrote:

Pff, serios?? Dar ziceau parca ca sunt pana la 5kg.. alea huggies cel putin. Pampers am luat small pack 2 nou nascut 3-6kg, ar trebui sa ii vina. Ba chiar poate ar fi bine sa ii dau huggies si happy intai ca au 2-5kg si apoi pampers ca sunt mai mari.. si daca nu imi plac pampers, revin la altele doar ca marime mai mare.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:01 PM
Nivel

alina89 wrote:

Yeeey bine ca e totul ok cu bebe. Si la mine statea mai in jos cu capul cica, dar nu simt f sus loviturile. Poate e mai pe oblic asa, haha.

Tensiunea de acasa sigur nu e buna, intr-adevar aparatele digitale nu sunt la fel de precise, au o marja de eroare.. poate aveai 10 cu 6..

Sa ne arati si noua ce iti mai planuiesti sa cauti in listuta. Poate am ratat ceva si ne inspiri, hihi.
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:03 PM
Nivel

Inawar wrote:
Am sunat la emag si comanda intradevar era blocata din cauza scutecelor huggies nr 1, am schimbat cu huggies nr 2 si mi s-a finalizat comanda. Astea sunt 66 buc si scrie pe pachet intre 4-7 kg.
Sa vedem de care ii plac la bebe si daca ramanem pe huggies vom face stoc mai mare din timp ca se pare ca nu prea se gasesc iar la emag se termina repede.

Foarte bine ca ai rezolvat, mda, trebuiau sa te sune ei... dar ciu ciu. Ei asteptau sa le vina pe stoc, cine stie cand...
Poate e mai bine marimea 4-7.. ca baietii se si nasc cam pe la 3,5kg la termen si imediat ar fi trecut la nr. 2. Eu m-am lasat pacalita ca "newborn size"...Crazy
Andreea06
Scris: Friday, August 11, 2017 4:06 PM
Nivel

alina89 wrote:

Deci ti-a zis aceeasi poveste ca la mine..
Eu am decis ca daca cuuumva nu ma mai simt in stare sa lucrez mai repede, vorbesc cu doctorita mea sa imi dea ceva pe care sa scrie ca e cu risc sau ce o fi, cu care imi pot da mai repede, nush. Ca azi de ex. am plecat mai repede de la birou, de dimi m-am trezit cu presiune asa, parca explodeaza burtica, ma durea daca trageam aer asa sa imi umflu mai tare burta..si nu mai suportam sa stau pe scaun. Am luat dimi magne dar tot nu imi trecuse.. asa ca la 2 acasa am luat si un no spa. E ceva mai bine acum, dar stau si in pat linistita.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.