Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alexutza_88
Scris: Monday, June 12, 2017 10:27 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/16/2017
Andreea06 wrote:
Bunaaaaa dimineata!

Inapoi la birou, dupa excursia din weekend pentru nunta - care a fost interesanta, mult mai usor fiind de zi - siiii am dat o fuga si pana la Colibita, e un lac frumos de pe langa Bistrita.

Astazi a fost zi de cantarire, am 75,6 kg, deci am luat 2,4 kg pana acum. newclap
Totusi pentru prima data, weekendul asta am facut o iritatie asa pe interiorul coapsei, cum am dansat si nu aveam ciorapi si se atingea pielea acolo, ca pe la 9-10 seara deja ma ustura rau. M-am dat cu ceva crema in camera, era rosie putin acolo si am stat linistita apoi. Abia spre dimineata m-am simtit ok acolo. Nu mai patisem asa.. semn ca e prea groasa coapsa mea deja.. Cray

O prietena care e acum in 23 saptamani mi-a zis ca si-a luat degeaba rochite de gravida, pt ca nu le poate purta. Mai nou se freaca intre picioare, de la kg in plus, si se inroseste rau.
Andreea06
Scris: Monday, June 12, 2017 10:51 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
alexutza_88 wrote:

O prietena care e acum in 23 saptamani mi-a zis ca si-a luat degeaba rochite de gravida, pt ca nu le poate purta. Mai nou se freaca intre picioare, de la kg in plus, si se inroseste rau.

Daa, mi-e groaza sa ma gandesc, of... Ca mie imi plac rochitele.. doar sa le port cu ceva pantaloni scurti pe sub, din aia gen leggings, mai mulati. Dar sa nu se vada. Ca la mine chiar in partea de sus e si sigur nu s-ar vedea cu pantaloni scurti. Rochitele oricum sunt pana la genunchi, ca n-am picioare de aratat Crazy
alexutza_88
Scris: Monday, June 12, 2017 11:00 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Daa, mi-e groaza sa ma gandesc, of... Ca mie imi plac rochitele.. doar sa le port cu ceva pantaloni scurti pe sub, din aia gen leggings, mai mulati. Dar sa nu se vada. Ca la mine chiar in partea de sus e si sigur nu s-ar vedea cu pantaloni scurti. Rochitele oricum sunt pana la genunchi, ca n-am picioare de aratat Crazy

Ptiuuuu...sa vezi si la mine celulita pana la genunchi....desi mereu am fost slaba, celulita am avut mereu, si acum s-a intetit....asa ca si eu m-am gandit la varianta asta,cu pantalonasi scurti , oricum am gasit pe la terranova niste rochite super dragute care merg si de graviduta, pana la genunchi , socul a fost la probat, de la XS am ajuns la M :))))
Andreea06
Scris: Monday, June 12, 2017 11:01 AM
Nivel

Sa va arat si voua ce citeam acuma, despre sapt care incepe miercuri la mine si zice de cateva dureri ce sunt normale si eu deja am simtit aseara in dreapta jos asa ca un disconfort continuu..
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/saptamana-16-de-sarcina

Corpul tau
Fundul uterului este la jumatatea distantei dintre ombilic si simfiza pubiana si ligamentele rotunde care sustin uterul la nivelul pelvisului se intind si se ingroasa pentru a se adapta la uterul care creste.
Durerea de ligament rotund se manifesta in general fie ca o durere scurta, intensa, ca un junghi, fie ca o jena continua chinuitoare pe care o poti simti pe o singura parte sau pe ambele parti ale abdomenului inferior sau zonei inghinale. Frecvent durerea incepe in trimestrul 2 de sarcina cand ai putea simti o intepatura scurta atunci cand iti schimbi pozitia corpului, cum ar fi atunci cand cobori din pat sau te ridici de pe scaun, tusesti, te intorci in pat sau iesi din cada. Sau poti simti o jena, in special daca ai avut o zi activa, ai mers mult sau ai facut o activitate fizica. Suna-ti medicul daca disconfortul continua chiar si dupa ce te-ai odihnit.
alina89
Scris: Monday, June 12, 2017 11:11 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/21/2017
pff am avut eu niste junghiuri de nu mai puteam misca piciorul stang, eram prin dedeman sa mai cumparam chestii de montat prin casa si 2 raioane am mers schiopatand de ma trecusera toate caldurile.

la haine eu purtam XS/S si acum doar M ma mai incape. din bluzele vechi ma mai incap doar 2 si pantaloni ma mai incap doar cei de graviduta cu elastic. imi luasem si unii normali asa din material racoritor de vara pe la 6s dar nu ma mai incap deja.
alexutza_88
Scris: Monday, June 12, 2017 11:14 AM
Nivel

alina89 wrote:
pff am avut eu niste junghiuri de nu mai puteam misca piciorul stang, eram prin dedeman sa mai cumparam chestii de montat prin casa si 2 raioane am mers schiopatand de ma trecusera toate caldurile.

la haine eu purtam XS/S si acum doar M ma mai incape. din bluzele vechi ma mai incap doar 2 si pantaloni ma mai incap doar cei de graviduta cu elastic. imi luasem si unii normali asa din material racoritor de vara pe la 6s dar nu ma mai incap deja.

Suntem pe acelasi calapod acum :)))
Dana000
Scris: Monday, June 12, 2017 11:24 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/2/2016
Victory wrote:
Buna fetelor, ieri am facut morfologica de trim II , a fost asa frumos, a durat foarte mult pt ca a trebuit sa masoare bine toate la bebe acolo si m am bucurat in voie de imagini. Totul este ok, bebe este foarte bine, un baietel maricel cam cu o sapt mai mare decat dupa UM . Are 552 grame , si este lungut, ca zicea doamna dr ca are membrele lungi. Si noi parinti suntem inalti oricum. In rest totul este in grafic, lichid amniotic normal, placenta grad 0, plasata anterior sus, colul lung si inchis bine. Putem merge la mare, plaja doar dimineata si seara, cu crema de protectie, in rest la umbra, putem face baita, nu avem restrictii. Doar ca mi a zis sa nu exagerez cu oboseala. Ufff, este super, ne bucuram de trim II .

Eu vineri sunt programata la morfo II, o sa ma 23s+2z. Daca bebe tau la 21s are 552g inseamna ca si noi trb sa fim mai mari de 500g. Abia astept sa il revad ca se fac 6sapt de la ultimul eco.
Legat de soare/plaja, eu la primul bebe aveam voie tot asa dimineata si seara (noi mergeam doar seara dupa ora 17) si intotdeauna purtam un maieut pe mine, nu stateam cu burtica goala.
Andreea06
Scris: Monday, June 12, 2017 11:29 AM
Nivel

Dana000 wrote:

Eu vineri sunt programata la morfo II, o sa ma 23s+2z. Daca bebe tau la 21s are 552g inseamna ca si noi trb sa fim mai mari de 500g. Abia astept sa il revad ca se fac 6sapt de la ultimul eco.
Legat de soare/plaja, eu la primul bebe aveam voie tot asa dimineata si seara (noi mergeam doar seara dupa ora 17) si intotdeauna purtam un maieut pe mine, nu stateam cu burtica goala.

O sa port si eu ceva rochita de plaja si stau doar dimi si seara atunci.. in 30 iunie plecam in concediu. Am citit ca de o sapt deja bebe poate sa simta lumina, chiar citisem ca daca pui ceva lumina spre burtica si ar fi eco atunci, ai vedea cum intoarce capul sa se fereasca, desi nu deschide ochisorii inca. Imi inchipui ca si soarele asa puternic sa ii bata il deranjeaza... ca doar pe spate cand stai burtica e fix cu fata in sus spre soare. Nop nop.
Andreea06
Scris: Monday, June 12, 2017 11:31 AM
Nivel

alexutza_88 wrote:

Ptiuuuu...sa vezi si la mine celulita pana la genunchi....desi mereu am fost slaba, celulita am avut mereu, si acum s-a intetit....asa ca si eu m-am gandit la varianta asta,cu pantalonasi scurti , oricum am gasit pe la terranova niste rochite super dragute care merg si de graviduta, pana la genunchi , socul a fost la probat, de la XS am ajuns la M :))))

Eu am fost in waikiki si h&m in weekend, au adus la waikiki cateva noi, dar nu prea multe/dragute.. nu mai sunt tricourile cu animatii dragute pe burtica Cray Am luat doar o bluzita vaporoasa si o rochita cu dungi care e ok.
O sa trec si eu pe la terranova. Greeeeu sa mai gasesti magazine cu haine de gravidute, uf.
alexutza_88
Scris: Monday, June 12, 2017 11:35 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Eu am fost in waikiki si h&m in weekend, au adus la waikiki cateva noi, dar nu prea multe/dragute.. nu mai sunt tricourile cu animatii dragute pe burtica Cray Am luat doar o bluzita vaporoasa si o rochita cu dungi care e ok.
O sa trec si eu pe la terranova. Greeeeu sa mai gasesti magazine cu haine de gravidute, uf.

Daaa...la waikiki in magazin nu am gasit nimic nimicuta care sa imi placa. Vad ca pe net au, insa nu stiu cu marimile astea, ca la gravidute sunt alte croieli, si e foarte posibil sa nu se potriveasca. Plus ca trebuie achitat inainte cu cardul, nu au plata la livrare, personal nu sunt adepta decat a coletelor cu plata la livrare. Poate imi fac curaj totusi zilele astea sa comand cateva chestii de la ei, sa vedem.
Dana000
Scris: Monday, June 12, 2017 11:42 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

O sa port si eu ceva rochita de plaja si stau doar dimi si seara atunci.. in 30 iunie plecam in concediu. Am citit ca de o sapt deja bebe poate sa simta lumina, chiar citisem ca daca pui ceva lumina spre burtica si ar fi eco atunci, ai vedea cum intoarce capul sa se fereasca, desi nu deschide ochisorii inca. Imi inchipui ca si soarele asa puternic sa ii bata il deranjeaza... ca doar pe spate cand stai burtica e fix cu fata in sus spre soare. Nop nop.

Eu m-am gandit ca il protejez de UV, asa ma simteam eu mai bine, si anul asta o sa procedez la fel, ori costum intreg, ori slip cu un maieut ceva...
Dana000
Scris: Monday, June 12, 2017 11:46 AM
Nivel

alexutza_88 wrote:

Daaa...la waikiki in magazin nu am gasit nimic nimicuta care sa imi placa. Vad ca pe net au, insa nu stiu cu marimile astea, ca la gravidute sunt alte croieli, si e foarte posibil sa nu se potriveasca. Plus ca trebuie achitat inainte cu cardul, nu au plata la livrare, personal nu sunt adepta decat a coletelor cu plata la livrare. Poate imi fac curaj totusi zilele astea sa comand cateva chestii de la ei, sa vedem.

Am fost si eu in waikiki acum o saptamana, mi-am cumparat un tricou cu un bebe desenat pe el, multumita de pret si de calitatea lui. Dar aveau foarte putine haine de gravide, desi pe site sunt multe.
Victory
Scris: Monday, June 12, 2017 4:15 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/15/2016
Dana000 wrote:

Da, Dar vezi ca astea nu sunt chiar exacte, poate avea si pana in 500gr. Noi suntem mai mari cu o sapt , deci cam de 22sapt si a zis si ca este destul de lungut... Bafta, tinem pumnii, vineri sa ne scrii. Mie mi a fost putin greu cu pozitia, o ora intinsa pe spate, nemiscata, la sf nu mai puteam, intepenisem si ma durea noada... Dar se merita.
Victory
Scris: Monday, June 12, 2017 4:19 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/15/2016
Andreea06 wrote:

Si noi mergem pe 29 iunie. Mi am luat un costum de baie de gravidute, din 2 piese, slip cu maieut, de la Bonprix. M am gandit ca e mai ok decat cel intreg pt a putea merge la toaleta mai usor, sa pot ridica de pe burtica daca ma incing, etc....
Mire
Scris: Monday, June 12, 2017 4:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/4/2015
Andreea06 wrote:
Ai incredere Alexutza ca va fi bine.
Voi doua - tu si Alina - mergeati la aceeasi doctorita cred nu?

Mie progesteron mi-a dat pana la 9s, vitamine in schimb a zis sa iau toata sarcina. Nu am avut ceva carente la analize.. probabil sunt pro si contra medicii, fiecare cum stie.

A si sa ii cereti 3D voi.. daca nu pune ea. In juma de ora si n-a pus, pff.. doar nu o costa pe ea nimic.. mie doar 3D mi-a dat poze la ultimele 2 eco. Ca as fi vrut una 2D si cu putulica ca mai compar si eu pe net sa ma consult. Dar maine ii cer!! Zic ca pt sot si de pus is rama haha yes
Maine duc proba de urina sa imi mai faca ceva sa verifice rinichii, ca mai am uneori dureri de spate intr-un punct anume asa.. intre cele 2 gropite de la spate jos.

Mire - pff, greu imi gasesc, azi am probat cateva - preferam una lunga dar ori nu sunt cu talia ok (as vrea sa fie mulat pana sub sani, apoi tulle sau ce o fi asa partea de jos) ori nu au marimea mea.. am soldurile late.
La Nissa le-am vazut acelea, doar nu stiu daca sa le iau pt nunta asta.. e de zi dar e destul de fitoasa (l-au chemat pe Marcel Pavel...) si nu vreau sa fiu prea simplu pt o nunta. Asa imi plac mult, vazusem una gri cu niste flori rosii micute, linii drepte, super draguta.

Eu mi'am luat asa.Lejera, intradevar nu e ff eleganta.Am pus-o la 34s la un botez si la 38s la o nunta.Dar e f finutahearts

Mire attached the following image(s):
img_0643.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.