Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alina89
Scris: Saturday, July 8, 2017 11:00 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/21/2017
Sofiaa
Scris: Sunday, July 9, 2017 12:47 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/9/2017
Buna burtici. Sunt putin speriata, mi-au disparut brusc simptomele de sarcina. Am racit in concediu si am facut putina febra, sub 38. A scazut de la paracetamol simplu. Doar ca am avut frisoane o noapte intreaga. Sunt foarte speriata. Greturi nu mai am, sanii s-au desumflat. Poate fi de la paracetamol? Ar trebui sa am10 saptamani...
Daca s-a oprit iar in evolutie cred ca morCray
AleC
Scris: Sunday, July 9, 2017 7:00 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/31/2017
Sofiaa wrote:
Buna burtici. Sunt putin speriata, mi-au disparut brusc simptomele de sarcina. Am racit in concediu si am facut putina febra, sub 38. A scazut de la paracetamol simplu. Doar ca am avut frisoane o noapte intreaga. Sunt foarte speriata. Greturi nu mai am, sanii s-au desumflat. Poate fi de la paracetamol? Ar trebui sa am10 saptamani...
Daca s-a oprit iar in evolutie cred ca morCray

Neata!
Asa mi s-a intamplat si mie acum doua saptamani si m-am speriat foarte tare. Am mers la un ecograf si totul era in ordine. Aveam atunci 7 saptamani, si dupa niste simptome ff puternice, dintr-o data nimic, m-am linistit la eco.
Mergi maine la un control pentru linistea ta, nici sa stai stresata nu ajuta cu nimic. Sanatate! Cheek Kiss
Andreea06
Scris: Sunday, July 9, 2017 9:40 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Sofia, stai linistita si programeaza-te la un control, discuta cu doctorul tau ca ai fost racita si acum nu mai ai simptome si ai vrea sa vezi ca e totul ok dupa febra.. ar trebui sa te poata lua asa printre programari 5 min ca doar nu dureaza sa verifice inimioara si dimensiunile asa.. grup
Sigur e totul ok, poate doar esti norocoasa sa scapi de greturi deja, nu e regula ca la 12s se duc..
alina89
Scris: Sunday, July 9, 2017 6:08 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
HOPE, au venit bebelinele? topai majoreta computerlove
Andreea06
Scris: Monday, July 10, 2017 8:49 AM
Nivel

Neata!
Azi ar fi trebuit sa merg sa fac analizele de tiroida dar m-am trezit f slabita asa, nu puteam sa nu mananc ceva. Sper sa reusesc maine.

Inapoi la munca de azi.. si miercuri pleaca colegul meu in concediu 2 aapt si o sa am o groaza pe cap. Asta e, mergem inainte.

O saptamana frumoasa sa aveti!
alexutza_88
Scris: Monday, July 10, 2017 9:42 AM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2017
Andreea06 wrote:
Neata!
Azi ar fi trebuit sa merg sa fac analizele de tiroida dar m-am trezit f slabita asa, nu puteam sa nu mananc ceva. Sper sa reusesc maine.

Inapoi la munca de azi.. si miercuri pleaca colegul meu in concediu 2 aapt si o sa am o groaza pe cap. Asta e, mergem inainte.

O saptamana frumoasa sa aveti!

Sa ai o saptamana usoara si fara batai de cap! E asa greu din nou la lucru dupa atata leneveala, dar asta e , nu o putem tine numai intr-un concediu :)))
Eu m-am trezit cu un tonus bun, sper sa dureze toooata saptamana hearts

P.S.: ce analize mai exact faci pt tiroida? Vreau si eu sa le fac , preventiv, si stiu ca mai sunt cateva in afara de TSH, FT3 si FT4
Andreea06
Scris: Monday, July 10, 2017 10:03 AM
Nivel

alexutza_88 wrote:

Sa ai o saptamana usoara si fara batai de cap! E asa greu din nou la lucru dupa atata leneveala, dar asta e , nu o putem tine numai intr-un concediu :)))
Eu m-am trezit cu un tonus bun, sper sa dureze toooata saptamana hearts

P.S.: ce analize mai exact faci pt tiroida? Vreau si eu sa le fac , preventiv, si stiu ca mai sunt cateva in afara de TSH, FT3 si FT4

Eu astea le fac, atata mi-a dat.. Cred ca e de ajuns sa iti dea o idee daca e ceva in neregula.
Eu facusem si eco la tiroida atunci cand mi-a fost crescuta.
MadaMadalyna
Scris: Monday, July 10, 2017 2:45 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2017
Buna !!Cray

Iar am o scurgere maronie, nu.mandoare burta, e slaba cantitativ dar ma sperie existenta ei....
Abia joi am programarea la control iar la urgente nu am cum sa ajung pt ca e un incendiu si e inchisa strada si.nu am idee cat mai dureaza... plans
Andreea06
Scris: Monday, July 10, 2017 3:05 PM
Nivel

Madalina, tu iei ceva progesteron sa ajute la sustinerea sarcinii?
Poti lua fara reteta de la farmacie, daca nu sunt ceva reguli mai speciale in Italia... aici poti.

Stai linistita in pat, nu cred sa fie nimic grav, scurgerile care nu sunt rosu intens sunt considerate normale, se intampla pana la 12s.. dar nu ar strica sa iei progesteron sa mai ajute.
AleC
Scris: Monday, July 10, 2017 3:16 PM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
MadaMadalyna wrote:
Buna !!Cray

Iar am o scurgere maronie, nu.mandoare burta, e slaba cantitativ dar ma sperie existenta ei....
Abia joi am programarea la control iar la urgente nu am cum sa ajung pt ca e un incendiu si e inchisa strada si.nu am idee cat mai dureaza... plans

Mie la prima scurgere maronie, nici 5 saptamani nu aveam, mi'a dat progesteron, 1 seara. La 6 saptamani am avut din nou acea scurgere, la fel de slaba cantitativ, mi'am sunat medicul si mi'a spus sa maresc doza de progesteron, 1 dimineata si 1 seara. La cateva zile dupa, am mers la control si totul era in regula, dar mi'a spus sa continui tratamentul. De atunci nu s'a mai intamplat, astept cu nerabdare controlul de saptamana viitoare.
Sper sa fii in regula. Cheek Kiss
Andreea06
Scris: Monday, July 10, 2017 3:17 PM
Nivel

Eu nu am avut scurgeri deloc dar mi-a dat sa iau progesteron pana la 9s, de la 4-5s, 1 pe zi.
Diana1489
Scris: Monday, July 10, 2017 3:59 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 12/4/2016
Andreea l'ai sim?it pe bebe ? Din câte imi amintesc si tu ai placenta anterioara . Eu nu stiu daca am sim?it-o sau nu sigur ... Blushing
Andreea06
Scris: Monday, July 10, 2017 4:12 PM
Nivel

Diana1489 wrote:
Andreea l'ai sim?it pe bebe ? Din câte imi amintesc si tu ai placenta anterioara . Eu nu stiu daca am sim?it-o sau nu sigur ... Blushing

Da, o data sau de doua ori... prima data nu eram sigura si a fost diferit de a doua oara, nu stiu ce a fost sigur.. dar a doua oara a fost asa 2-3 sec ca si cum mi se contracta usor abdomenul, asa un tremurici ca de aripi de fluture hearts hearts atunci am stiut sigur ca a fost bebe.

Din pacate nu am mai simtit de atunci.. o sa incep cu trucurile pe stomacul gol, sa beau apa rece si sa stau linistita in pat sa vad daca simt atunci. Daca nu, asta e.. s-o misca ea placenta sau o sa simt mai bine cand creste mai maricel.
MadaMadalyna
Scris: Monday, July 10, 2017 4:42 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2017
Andreea06 wrote:
Madalina, tu iei ceva progesteron sa ajute la sustinerea sarcinii?
Poti lua fara reteta de la farmacie, daca nu sunt ceva reguli mai speciale in Italia... aici poti.

Stai linistita in pat, nu cred sa fie nimic grav, scurgerile care nu sunt rosu intens sunt considerate normale, se intampla pana la 12s.. dar nu ar strica sa iei progesteron sa mai ajute.

De doua saptamani iau ovule cu progesteron , de cand am avut prima scurgere maronie, mi.a dat de la spital reteta, plus niste pastilebpt durerile de burta (asemanatoare nu no-spa la noi)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.