Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MadaMadalyna
Scris: Thursday, June 29, 2017 6:13 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/22/2017
Sofiaa wrote:
Madalina, 6 saptamani de la ultimul ciclu? Sau ecografic? Ce dimensiuni avea saculetul gestational?
Dupa ultimul ciclu nu te poti lua, mai ales ca nu stii exact cand ai ovulat.

6s de lala ultimul cm, de ovulat am avut ovulatie dupa z 20 si jici in z21 nu am ovulat 100%

Pe foaia de la urgente subt scrise urmatoarele masuratori, am sa scriu in italiana ca nu stiu nici eu mare lucru in italiana sa pot traduce:
Utero diam long 6.21cm ap4.40cm trasv 4.31cm, contente camera gestazionale 1.27cm priva attualmente di echi embrionari.
Diana1489
Scris: Thursday, June 29, 2017 10:47 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 12/4/2016
Fetele voi a?i avut cumva dureri de spAte si jos sub burta la 16 saptamani . Astazi m-am spalat înauntrul cu degetul si am sângerat putin .nu stiu ce sa fac .. sunt si in Germania Cray
MadaMadalyna
Scris: Thursday, June 29, 2017 11:08 PM
Nivel

Diana1489 wrote:
Fetele voi a?i avut cumva dureri de spAte si jos sub burta la 16 saptamani . Astazi m-am spalat înauntrul cu degetul si am sângerat putin .nu stiu ce sa fac .. sunt si in Germania Cray

Suna.ti doctorul sau du.te la urgente....
Eu de la 12 s pana la 20s am avut placenta jos, pe col, de a spus doctorul ca sigur e caz de cezariana ca nu e gand sa se mute si a zis sa fiu atenta, daca sangerez sa merg repede lala urgente sau sa.l sun pt ca e din cauza placentei care e jos si sa stau linistita aca nu e nimic grav dar indicat e sa consult un medic....

Acum depinde de la sarcina la sarcina...

Stai linistita sa nu agiti pe bebe.
Sofiaa
Scris: Friday, June 30, 2017 12:01 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/9/2017
Diana1489 wrote:

Doamne, dar de ce sa te speli inauntru cu degetul. Vaginul are propriul sistem de curatare. Nu e nevoie de spalaturi cu pompe sau cu degetul decat in cazul unor afectiuni. Cu atat mai putin in timpul sarcinii. Orice atigere pe col, il poate da peste cap si sa inceapa sa se dilate. Sfatul meu este sa mergi la medic sa iti masoare colul. No spa de 3 ori pe zi si repaos la pat.
Nu mai face spalaturi. Chiar daca ai contact sexual, nu este nevoie sa te speli intern. Te pup
Sofiaa
Scris: Friday, June 30, 2017 12:04 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/9/2017
MadaMadalyna wrote:

6s de lala ultimul cm, de ovulat am avut ovulatie dupa z 20 si jici in z21 nu am ovulat 100%

Pe foaia de la urgente subt scrise urmatoarele masuratori, am sa scriu in italiana ca nu stiu nici eu mare lucru in italiana sa pot traduce:
Utero diam long 6.21cm ap4.40cm trasv 4.31cm, contente camera gestazionale 1.27cm priva attualmente di echi embrionari.

Daca de la um ai 6 saptamani si ai ovulat dupa z20, defapt nu ai 6 saptamani. Ai chiar 5. Inafara de sacul gestational, nu avea ce sa vada. La valoarea 1000 hcg se vede sacul gestational, apoi depinde de persoana la persoana la cat hcg se vede embrionul. Daca beta se tripleaza este un semn foarte bun. La sarcinile cu ou clar valorile sunt de sute de mii. Eu zic ca esti foarte in grafic si sa ai rabdare macar inca o saptamana si ai sa vezi embrionul si batai cardiace. Pupici

P.s. Ai facut ceva stimulare? Nu am citit in urma. S-ar putea sa fie gemeni :)
MadaMadalyna
Scris: Friday, June 30, 2017 7:56 AM
Nivel

Sofiaa wrote:

Daca de la um ai 6 saptamani si ai ovulat dupa z20, defapt nu ai 6 saptamani. Ai chiar 5. Inafara de sacul gestational, nu avea ce sa vada. La valoarea 1000 hcg se vede sacul gestational, apoi depinde de persoana la persoana la cat hcg se vede embrionul. Daca beta se tripleaza este un semn foarte bun. La sarcinile cu ou clar valorile sunt de sute de mii. Eu zic ca esti foarte in grafic si sa ai rabdare macar inca o saptamana si ai sa vezi embrionul si batai cardiace. Pupici

Am luat prifertil.

Aseara am analizat toate ecografiile de la prima sarcina, si la prima sarcina s.a vazut embrionul la fix doua luni de la ultimul cm. Poate si acum e la fel... sper...
MadaMadalyna
Scris: Friday, June 30, 2017 7:58 AM
Nivel

Sofiaa wrote:

Am gasit pe internet un calculator pt hcg si la mine valoarea se dubleaza la 39h .... important e sa fie acolo embrionul...
Andreea06
Scris: Friday, June 30, 2017 9:51 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Alexutza, concediu frumos!! Sa va relaxati!
In cateva ore zburam si noi hainoroc
Andreea06
Scris: Friday, June 30, 2017 9:56 AM
Nivel

MadaMadalyna wrote:

Am gasit pe internet un calculator pt hcg si la mine valoarea se dubleaza la 39h .... important e sa fie acolo embrionul...

Cum asa? Beta 350+ parca aveai pe 18 iunie ai apoi pe 26 iunie sau cat ai facut al treilea cel cu 15'mii?
alina89
Scris: Friday, June 30, 2017 11:01 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Concediu placut, fetelor!

MadaMadalyna
Scris: Friday, June 30, 2017 11:21 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Cum asa? Beta 350+ parca aveai pe 18 iunie ai apoi pe 26 iunie sau cat ai facut al treilea cel cu 15'mii?

Pe 18 iunie era 358.8 si pe 26 iunie era 15.193,0 si am gasit pe net calculator valori hcg, iti zice daca se dubkeaza ok, daca esti in limite si la cat timp se dubleaza, scrii data la care aivreau facut beta si ce valoare era si mi.a iesit ca valoarea s.a dublat la 39 de ore .
Andreea06
Scris: Friday, June 30, 2017 11:27 AM
Nivel

MadaMadalyna wrote:

Pe 18 iunie era 358.8 si pe 26 iunie era 15.193,0 si am gasit pe net calculator valori hcg, iti zice daca se dubkeaza ok, daca esti in limite si la cat timp se dubleaza, scrii data la care aivreau facut beta si ce valoare era si mi.a iesit ca valoarea s.a dublat la 39 de ore .

Hm, da. Stai ca ma gandeam ca 24h is 2 zile, haha. Mi se parea ca 39h e prea tarziu. E biiiine.
Si mie mi-a dat asa pe datele tale:

2 Day change = 155.2 % increase.
8 Day change = 4143.9 % increase.
Doubling time =1.5 days or 35.51 hours

Esti in grafic, stai linistita pana la urmatorul eco!
MadaMadalyna
Scris: Friday, June 30, 2017 12:11 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Hm, da. Stai ca ma gandeam ca 24h is 2 zile, haha. Mi se parea ca 39h e prea tarziu. E biiiine.
Si mie mi-a dat asa pe datele tale:

2 Day change = 155.2 % increase.
8 Day change = 4143.9 % increase.
Doubling time =1.5 days or 35.51 hours

Esti in grafic, stai linistita pana la urmatorul eco!

Stau linistita mai ales ca am gasit ecogragiilebde laborima sarcina si fix cand am facut 2 luni de la ultimul cm s.a vazut embrionul si am auzit si inima, iar cu doua saptamani inainte se vedea doar sacul..
MadaMadalyna
Scris: Friday, June 30, 2017 12:25 PM
Nivel

Diana, cum esti?

Concediu placut fetele!!!!topai newclap
Diana1489
Scris: Friday, June 30, 2017 3:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 12/4/2016
MadaMadalyna wrote:
Diana, cum esti?

Concediu placut fetele!!!!topai newclap

Sunt bine ! Multumesc ! Nu am avut sângerari doar aia probabil din cauza spalarii .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.