Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
BabyGimi
Scris: Sunday, June 25, 2017 9:22 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/4/2016
alina89 wrote:
Hello!

Voi faceti si cursurile lamaze sau doar pe cele de puericultura? Sau nici una? ras

Nu ma decid daca sa iau pachet intreg (4-6 sedinte) sau doar puericultura (1 sedinta). Nu prea ne permite timpul sa mergem asa des la cursuri, dar daca se merita vedem cum ne facem timp.

Alina, daca esti in Bucuresti, sunt o gramada de locuri in care se fac cursuri de puericultura gratuit. Bebetei organizeaza cursuri periodic (lunar poate) in colaborate cu www.revistacsp.ro, poti sa le urmaresti pagina de facebook. La fel si Bebe Supermarket Militari, daca esti mai aproape de Militari Residence.

La inceputul lui august e saptamana alaptarii si din cate am vazut anul trecut, cand eram graviduta, sunt o gramada de cursuri de alaptare gratuite, organizate de diverse organizatii. O gramada si extrem de utile, pt cine vrea sa alapteze :)

Ca sa nu mai zic ca plecati de la toate cursurile cu pungi de mostre de lotiuni, si nu numai (cei de la Bebe Supermarket Militari au fost foarte generosi:)) )
alina89
Scris: Sunday, June 25, 2017 10:33 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/21/2017
Ooo foarte bine de stiut. Stau chiar in militari, merg des la cumparaturi acolo in auchan ras

O sa ii urmaresc cand mai organizeaza cursuri de genu. Mersi! Cheek Kiss
BabyGimi
Scris: Sunday, June 25, 2017 11:50 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/4/2016
alina89 wrote:
Ooo foarte bine de stiut. Stau chiar in militari, merg des la cumparaturi acolo in auchan ras

O sa ii urmaresc cand mai organizeaza cursuri de genu. Mersi! Cheek Kiss

Cu drag! Pe http://blog.bebesuper.ro/curs-puericultura/ se mai pun anunturile, eu aici urmaream mai mult decat pe fb:)
Andreea06
Scris: Monday, June 26, 2017 9:21 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Neataaaaa!

Alexutza, luuuuni, maaarti, miiiieeercuri, eu mai am si joooooi si gata!! hainoroc yes dance
alina89
Scris: Monday, June 26, 2017 9:26 AM
Nivel

BabyGimi wrote:

Cu drag! Pe http://blog.bebesuper.ro/curs-puericultura/ se mai pun anunturile, eu aici urmaream mai mult decat pe fb:)

sunt cu ochii pe ei, cum apar programarile pentru august ne inscriem la ambele cursuri newclap am vazut ca cel putin la alea de alaptat se ocupa locurile imediat.

Andreea, ce noroc pe voi. Eu mai am in august toata saptamana cu 15 August si pe langa saptamana aia mai raman cu 9 zile de luat siiii sunt total lipsita de inspiratie cand sa mi le iau topai
AleC
Scris: Monday, June 26, 2017 9:48 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/31/2017
Neata fetelor!
Va spuneam ca saptamana trecuta am mers la medic si am auzit inimioara lui bebe. Fiindca ma confruntam cu niste greturi insuportabile, am facut doua perfuzii cu ser, glucoza, ringer, b1 si b6. Dupa aceste perfuzii, greturile si varsaturile au disparut complet, incat sunt foarte panicata, nu cumva sa fie ceva in neregula...mi se pare foarte ciudat sa dispara asa brusc. Urmatorul control e abia peste o luna. Cred ca o iau razna pana atunci..
Andreea06
Scris: Monday, June 26, 2017 10:18 AM
Nivel

alina89 wrote:

sunt cu ochii pe ei, cum apar programarile pentru august ne inscriem la ambele cursuri newclap am vazut ca cel putin la alea de alaptat se ocupa locurile imediat.

Andreea, ce noroc pe voi. Eu mai am in august toata saptamana cu 15 August si pe langa saptamana aia mai raman cu 9 zile de luat siiii sunt total lipsita de inspiratie cand sa mi le iau topai

Si eu mai am 8 zile teoretic, dupa turcia.. Asta daca mi le dau pe toate acuma, cum i-am rugat, ca eu clar fac tot anul cu concediile pre-post natale.
Andreea06
Scris: Monday, June 26, 2017 10:35 AM
Nivel

AleC wrote:
Neata fetelor!
Va spuneam ca saptamana trecuta am mers la medic si am auzit inimioara lui bebe. Fiindca ma confruntam cu niste greturi insuportabile, am facut doua perfuzii cu ser, glucoza, ringer, b1 si b6. Dupa aceste perfuzii, greturile si varsaturile au disparut complet, incat sunt foarte panicata, nu cumva sa fie ceva in neregula...mi se pare foarte ciudat sa dispara asa brusc. Urmatorul control e abia peste o luna. Cred ca o iau razna pana atunci..

Eu cand asteptam sa "apara" greturile, citisem trucuri de genul cum deschizi ochii sa bei apa sau sa mananci ceva, pe langa alimentele gen ghimbir care ajuta la greata.
Probabil ca ce ai luat tu ajuta sa dispara. Eu ma gandesc ca o sa reapara, important e sa le poti tine sub control in sensul sa poti manca, sa nu versi tot ce mananci.

Nu iti face griji, daca nu ai simptome de sangerari sau dureri mari, nu e nimic de ingrijorat. Fii happy ca ai scapat de greturi, chiar daca poate e temporar. Eu nu am avut deloc si nu m-am ingrijorat, am fost bucuroasa chiar. Lol
alina89
Scris: Monday, June 26, 2017 11:14 AM
Nivel

AleC wrote:
Neata fetelor!

din cate auzisem eu pastilutele cu b6 sunt destul de bune impotriva greturilor, la mine nu a functionat nimic, dar fiecare femeie e diferita. daca tie ti-a facut perfuzie cred ca a avut un efect mai rapid. nu cred ca ai motive sa iti faci griji. alte simptome mai ai? cate saptamani ai acum?

btw, sunt din ce in ce mai sigura ca senzatiile din burtica sunt bebe care misca dance e asa ciudat si dragut in acelasi timp. la ultima eco ne-am uitat la el cateva minute cum impingea cu piciorusele, dar atunci desi il vedeam facand asta nu il simteam deloc, era asa haios Love abea astept urmatoarea eco.
MadaMadalyna
Scris: Monday, June 26, 2017 11:42 AM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2017
Buna dimineata, saptamana trecuta am fost la urgente pt ca ma durea burta si imi amortea un picior... dar a spus ca nu am nimic si e totul bine...
Acum am dureri de burta si scurgeri maronii, ff putin, dar sunt.... pale acum ma oregatesc sa plec iar la urgente... offf am o frica... :((
AleC
Scris: Monday, June 26, 2017 11:52 AM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
alina89 wrote:

din cate auzisem eu pastilutele cu b6 sunt destul de bune impotriva greturilor, la mine nu a functionat nimic, dar fiecare femeie e diferita. daca tie ti-a facut perfuzie cred ca a avut un efect mai rapid. nu cred ca ai motive sa iti faci griji. alte simptome mai ai? cate saptamani ai acum?

btw, sunt din ce in ce mai sigura ca senzatiile din burtica sunt bebe care misca dance e asa ciudat si dragut in acelasi timp. la ultima eco ne-am uitat la el cateva minute cum impingea cu piciorusele, dar atunci desi il vedeam facand asta nu il simteam deloc, era asa haios Love abea astept urmatoarea eco.

Am 7 saptamani. Alte simtome..sanii sunt mai grei si tensionati, dar parca nici ei nu mai sunt ca in zilele trecute..ori imi fac eu prea multe scenarii si devin paranoica.
Foarte greu imi sa astept urmatorul control, iar la mine in oras nu vreau sa merg, aici mi s-a spus ca am extrauterina, cand de fapt nu era asa.
As vrea sa imi sun medicul, oare i se va parea ca il deranjez doar pentru prostii?
Andreea06
Scris: Monday, June 26, 2017 11:53 AM
Nivel

MadaMadalyna wrote:
Buna dimineata, saptamana trecuta am fost la urgente pt ca ma durea burta si imi amortea un picior... dar a spus ca nu am nimic si e totul bine...
Acum am dureri de burta si scurgeri maronii, ff putin, dar sunt.... pale acum ma oregatesc sa plec iar la urgente... offf am o frica... :((

Iti tinem pumnii, multa sanatate!!
Andreea06
Scris: Monday, June 26, 2017 11:54 AM
Nivel

AleC wrote:

Am 7 saptamani. Alte simtome..sanii sunt mai grei si tensionati, dar parca nici ei nu mai sunt ca in zilele trecute..ori imi fac eu prea multe scenarii si devin paranoica.
Foarte greu imi sa astept urmatorul control, iar la mine in oras nu vreau sa merg, aici mi s-a spus ca am extrauterina, cand de fapt nu era asa.
As vrea sa imi sun medicul, oare i se va parea ca il deranjez doar pentru prostii?

Nu sunt prostii, orice grija ai il poti suna.. sau poti sa ii scrii un sms, sa ii zici ca te simti mai bine dupa perfuzii dar nu mai ai deloc greturi, o fi ok? Si te suna el cand poate.
alexutza_88
Scris: Monday, June 26, 2017 12:23 PM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2017
Andreea06 wrote:
Neataaaaa!

Alexutza, luuuuni, maaarti, miiiieeercuri, eu mai am si joooooi si gata!! hainoroc yes dance

Nu mai am rabdareeee, de-abia astept sa treaca zilele. Oricum miercuri trece repede ca sunt la bucuresti la doctor. Am facut si bagajele yupeee
alexutza_88
Scris: Monday, June 26, 2017 12:30 PM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2017
MadaMadalyna wrote:

Sanatate multa!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.