Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lili Eu
Scris: Wednesday, July 19, 2017 4:06 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
Sofiaa wrote:

Nu. Panorama, harmony, nifty, sunt noua inovatie, care se face in loc de amniocenteza. Se face din sange si are acurateze de 99,9% . Nu are legatura cu varsta, sunt persoane care fac panorama sau harmony. Doar ca e foarte scump. Si eu stau pe ganduri daca sa fac dublu sau nifty. E acelasi lucru doar ca dublu nu ofera o certitudine de 99% ca si testele non invazive. Amniocenteza e metoda veche, care nu prea se mai practica decand cu analizele noi non invazive.

Mada, de regula daca ecografic este totul ok, pliu nuchal si oz nazal prezente si in parametri ok, si varsta sub 30 ani, fara antecedente in familie de copii cu sindrom, atunci nu se prea recomanda dublu test. De asta nu ti-a recomandat, mai ales ca ai o sarcina cu copil sanatos nascuta. La noi in Romania majoritatea medicilor recomanda, deoarece asa este protocolul. Dar nu este nici aici obligatoriu sa il faci.
Eu am facut testul Nifty. la synevo am dar 2700 lei anu trecut.
Andreea06
Scris: Wednesday, July 19, 2017 5:05 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
alexutza_88 wrote:

Nu cred ca trebuie sa te îngrijoreze cu greutatea. Fina mea trebuie sa nasca la început de august si a pus 6 kg in total. Ideea e ca nu a fost foarte slaba înainte, e mai durdulie defel, asa ca depinde de fiecare organism pupici

Am ratat mesajul tau pe calc, am vazut pe mobil ca am ramas la pagina asta.

Sper sa fie asa, la doctorita am mentionat ca am luat 3kg pana acum, sapt trecuta la control.. n-a zis ca nu ar fi ok sau ceva.

Vedem in urmatoarele luni cat mai iau..
Andreea06
Scris: Wednesday, July 19, 2017 5:27 PM
Nivel

Sofiaa wrote:

Nu. Panorama, harmony, nifty, sunt noua inovatie, care se face in loc de amniocenteza. Se face din sange si are acurateze de 99,9% . Nu are legatura cu varsta, sunt persoane care fac panorama sau harmony. Doar ca e foarte scump. Si eu stau pe ganduri daca sa fac dublu sau nifty. E acelasi lucru doar ca dublu nu ofera o certitudine de 99% ca si testele non invazive. Amniocenteza e metoda veche, care nu prea se mai practica decand cu analizele noi non invazive.

Mada, de regula daca ecografic este totul ok, pliu nuchal si oz nazal prezente si in parametri ok, si varsta sub 30 ani, fara antecedente in familie de copii cu sindrom, atunci nu se prea recomanda dublu test. De asta nu ti-a recomandat, mai ales ca ai o sarcina cu copil sanatos nascuta. La noi in Romania majoritatea medicilor recomanda, deoarece asa este protocolul. Dar nu este nici aici obligatoriu sa il faci.

A inseamna ca nu stiu f bine. Amniocenteza m-a ingrozit mereu cand citeam ceva de ea, vai, cum sa bage un ac asa mare prin uter....
MadaMadalyna
Scris: Wednesday, July 19, 2017 5:43 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2017
Andreea06 wrote:

A inseamna ca nu stiu f bine. Amniocenteza m-a ingrozit mereu cand citeam ceva de ea, vai, cum sa bage un ac asa mare prin uter....

Si pe mine ma sperie si nu as face asa ceva, mai ales ca e periculos pt bebe.

Oricum, cjiar de as primi rezultatul ca e risc crescut de sindorm down, etc ... tot nu as putea sa fac intrerupere de sarcina si stau si pana nasc in stres. Am o matusa care a avut risc crescut la rezultatul dublului test si a stat cu stres toata sarcina si surpriza , are un copil perfect sanatos!

Bine ca nu mi.a spus de facut dublu test , oricum nu as vrea sa.l fac.
Ralucamarin
Scris: Wednesday, July 19, 2017 6:21 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/30/2016
Cum vi se pare carutul acesta ? E bun? Ce stiti?

Ralucamarin attached the following image(s):
img_4017.png

Andreea06
Scris: Wednesday, July 19, 2017 6:24 PM
Nivel

Ralucamarin wrote:
Cum vi se pare carutul acesta ? E bun? Ce stiti?

Eu l-am vazut in weekend si mi-a placut mult, krausman poema cred ca era.. solid, amortizoare bune, roti mari, arata si super bine. L-am fi luat daca scoica avea si baza isofix, ca nu vreau sa o prind cu centuri. De asta am ales altul, dar asa mi s-a parut f bine inchegat.
DianaM
Scris: Wednesday, July 19, 2017 6:39 PM
Nivel

Inregistrat: 12/5/2016
Buna DistanceKiss .
Mi-a aparut din senin pe sanul stang o chestie care arata ca o floricica, foarte bine delimitata si pielea este foarte fina in zona aia, parca ma si mananca un pic. Este relativ aproape de mamelon. A mai patit careva?NuStiu
MadaMadalyna
Scris: Wednesday, July 19, 2017 7:30 PM
Nivel

DianaM wrote:
Buna DistanceKiss .
Mi-a aparut din senin pe sanul stang o chestie care arata ca o floricica, foarte bine delimitata si pielea este foarte fina in zona aia, parca ma si mananca un pic. Este relativ aproape de mamelon. A mai patit careva?NuStiu

Si mie mi.a aparut ceva langa mamelon , ca un fel de mamelon mai mic si a spus doctorul ca e normal si se intanpla de la sarcina.
laura513
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:33 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/8/2017
MadaMadalyna wrote:

Si pe mine ma sperie si nu as face asa ceva, mai ales ca e periculos pt bebe.

Oricum, cjiar de as primi rezultatul ca e risc crescut de sindorm down, etc ... tot nu as putea sa fac intrerupere de sarcina si stau si pana nasc in stres. Am o matusa care a avut risc crescut la rezultatul dublului test si a stat cu stres toata sarcina si surpriza , are un copil perfect sanatos!

Bine ca nu mi.a spus de facut dublu test , oricum nu as vrea sa.l fac.

Si noi am luat hotarârea sa nu facem dublu/triplu test. Nu as putea sta in stres toata sarcina din cauza unor rezultate statistice...
delia.c.yaya
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:33 PM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
Burtici din Italia!
Ce as putea lua pentru dureri de cap?! Crazy
laura513
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:38 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/8/2017
Andreea 10 ore ca 10 ore, dar ce zici de faptul ca eu muncesc 15-16 ore pe zi? :)) In mare parte stau in picioare, pff... Am sa cer de prin august ca 2 din cele 3 zile ale turei sa pot pleca acasa la 9:30 sau 10 in loc de 11 noaptea... In ultima seara am inventarul si nu pot pleca mai repede. Oricum s-ar simti si o ora in plus :(
Inawar
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:49 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Salut gravidutele!DistanceKiss
Astazi am avut eco 31s iar bebe e in grafic si s-a intors cu capul in jos. Are 1,8 kg si vad ca e exact ca si tickerul de aici. Pe alte site-uri scria ca ar fi la 1,6 kg.
Andreea sa stii ca nici eu nu m-am ingrasat prea tare, am 7 kg si banuiesc ca burta cu bebe, placenta si lichid ar fi vreo 4 kg, deci 3 am pus pe mine.
Inawar
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:53 PM
Nivel

laura513 wrote:
Andreea 10 ore ca 10 ore, dar ce zici de faptul ca eu muncesc 15-16 ore pe zi? :)) In mare parte stau in picioare, pff... Am sa cer de prin august ca 2 din cele 3 zile ale turei sa pot pleca acasa la 9:30 sau 10 in loc de 11 noaptea... In ultima seara am inventarul si nu pot pleca mai repede. Oricum s-ar simti si o ora in plus :(

Daca esti angajata cu contract ai dreptul prin lege la reducerea normei de lucru. Sau daca nu mai vrei deloc poti lua medical pt sarcina cu risc, te intelegi cu medicul care urmareste sarcina. Banii sunt aproape cat salariul...
Inawar
Scris: Wednesday, July 19, 2017 9:58 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Eu l-am vazut in weekend si mi-a placut mult, krausman poema cred ca era.. solid, amortizoare bune, roti mari, arata si super bine. L-am fi luat daca scoica avea si baza isofix, ca nu vreau sa o prind cu centuri. De asta am ales altul, dar asa mi s-a parut f bine inchegat.

Am senzatia ca deja stii toate carucioarele Lol
Noi inca n-am luat, mi se pare si greu de ales, sunt multe modele...
Noi prindem toamna si iarna si daca ploua si e rece nu stiu cat de des folosim toate functiile.
MadaMadalyna
Scris: Wednesday, July 19, 2017 10:11 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:
Burtici din Italia!
Ce as putea lua pentru dureri de cap?! Crazy

As vrea si eu sa stiu, dar doctorul a spus ca nu am voie nimic din ce ar calma durerile..pale

uff

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.