Gravidutzele noastre dragi - 39
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lili Eu
Scris: Thursday, June 15, 2017 12:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
BabyGimi wrote:
Lili, citeam la aspirante ca din august vrei bebe 2 yes hearts
La cat timp dupa cezariana ti-a dat doctorul ok-ul pt o noua sarcina? Nu de-alta, dar mi se pare devreme dupa 5 luni si din cate imi amintesc, tu ramaneai relativ usor insarcinata. Chiar sunt curioasa :)

Muchas graciascomputerlove
Ne dorim foarte mult ptr Domunic o surioara sau un fratior, nu conteaza ce e sanatos sa fie, si da din august face Dominic 6 lunite si vreau sa incerc iar. o sa merg la dr sa vad ce imi zice daca imi da liber incerc Lol sunt constienta ca nu se va intampla din prima luna dar pana in decembrie ar fi ok sa raman topai daca vine e bine venit daca nu asta e.... imi incerc norocul.. zilele astea am vazut la tv pe una Dana care a fost iubita lui Nicolae Guta o zapacita :) a nascut acum 4 luni si acum e iar insarcinata Lol eu am zis sa treaca 6 luni apoi pana raman mai trece un pic apoi daca raman la inceput e sarcina mica si asa trece anu ras
Andreea06
Scris: Thursday, June 15, 2017 2:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Lili si restul mamicilor, poate ma puteti ajuta.

Am tot evitat sa cumpar hainute, mai mult fiindca nu ma pricep decat la marimi mai mari, pentru bebelusi nu prea, nu sunt sigura ce marimi (la cele cu numere gen 82) si ce model ar trebui sa iau..
Ma gandesc asa:
Pentru nou nascuti nu prea o sa iau mare lucru fiindca 1. sigur vom primi de la nasi cel putin si 2. poate bebe va fi mai maricel sau mai micut .. de exemplu la o prietena ce a nascut eu am luat hainute pana la 3 lunite dar a zis ca o sa mai dureze pana le va putea purta ca s-a nascut la 2.5 sau 2,7kg.. e micuta.
Apoi m-am gandit sa iau pentru 3-6 luni.. Isi tine deja capusorul atunci? Pot lua cu capse doar jos sau ar fi ok si pe lateral ca sa evit sa il imbrac pe cap?

Si celalalt lucru e anotimpul. Daca nasc la mijloc - sfarsit de noiembrie, bebe va avea 3 luni in a doua jumatate a lunii febr. Deja va incepe primavara. Ce poarta pe atunci? Body cu maneca lunga? Body cu picioruse intregi? Pantalonasi si bluzite cu maneca?
Efectiv ma panichez sa cumpar ca nu prea stiu ce.. si mi-e sa nu le iau degeaba. Aveti vreun ghid?

Help spala thankyou
alina89
Scris: Thursday, June 15, 2017 3:17 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:

Am tot evitat sa cumpar hainute, mai mult fiindca nu ma pricep decat la marimi mai mari, pentru bebelusi nu prea, nu sunt sigura ce marimi (la cele cu numere gen 82) si ce model ar trebui sa iau..
Ma gandesc asa:
Pentru nou nascuti nu prea o sa iau mare lucru fiindca 1. sigur vom primi de la nasi cel putin si 2. poate bebe va fi mai maricel sau mai micut .. de exemplu la o prietena ce a nascut eu am luat hainute pana la 3 lunite dar a zis ca o sa mai dureze pana le va putea purta ca s-a nascut la 2.5 sau 2,7kg.. e micuta.
Apoi m-am gandit sa iau pentru 3-6 luni.. Isi tine deja capusorul atunci? Pot lua cu capse doar jos sau ar fi ok si pe lateral ca sa evit sa il imbrac pe cap?

Si celalalt lucru e anotimpul. Daca nasc la mijloc - sfarsit de noiembrie, bebe va avea 3 luni in a doua jumatate a lunii febr. Deja va incepe primavara. Ce poarta pe atunci? Body cu maneca lunga? Body cu picioruse intregi? Pantalonasi si bluzite cu maneca?
Efectiv ma panichez sa cumpar ca nu prea stiu ce.. si mi-e sa nu le iau degeaba. Aveti vreun ghid?

Help spala thankyou

Eu am primit hainute doar cadou pana acum, cate un body pt fiecare prag, 3luni, 6 luni, 12 luni, 18 luni, 24 luni si un pluovaras si o pereche de pantalonasi + botosei.

Numerele de pe hainute din cate stiu eu reprezinta lungimea bebelului. Eu pt nou nascut nu cred ca o sa ii iau foarte multe, creste repede si in scurt timp nu il vor mai incapea si mai asteptam putin pt ca daca seamana cu tati sigur va intra direct in cele de 3 lunite si daca ii vin putin mai largute nu cred ca are nimic. Tati are 1.86 si e putin mai plinut, eu am 1.60 si am greutate normala (sau ar trebui sa zic aveam ras ). Sa vedem ce pai trage bebe, sper sa fie inalt ca tati, dar cand o sa plece la scoala probabil o sa fie cat mine la inaltime Lol

ah, gasisem niste liste pe net cu cumparaturi necesare pt nou nascuti: erau pe lista 15+ boduri de nou nascuti.
Pt feb-apr cred ca tot mai grosute asa trebuie, doar ca ii dai mai putine straturi, nu?
Lili Eu
Scris: Thursday, June 15, 2017 8:34 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Ma gandesc asa:

Help spala thankyou
Eu am avut multe primite de la nasa mea gen 50-60 si sincer au fost bune pana pe la o luna jumatate. acum ii sunt bune 68 si zilele astea am cumparat doua costumase de vara 80 si nu sunt foarte mari. si ce am observat ca multe intra la apa la prima spalare. am primit un costumas foarte frumos si ma uitam la el ca era bun la un an cred si lam bagat la spalat si ce credeti ii vine bn acum Lol e bine sa luati cate putin din fiecare marime...si da nu cumpara cu maneca scurta ca nu ai nevoie ca pana la primavara raman mici. mie mi.a fost de mate folos body-urile cu mineca lunga si pantaloni cu picior...si cand ii faceam baita ii mai dadea peste body si cate o bluza tot asa de casa din bumbac cu nasturi sau capse.computerlove aaaa body-urile sunt bune la inceput alea care are capse pe lateral si intre picioruse dar eu am avut si am multe cu capse pe unar si intre picioare si sunt ok eu ma descurc bine cu ele...
BabyGimi
Scris: Thursday, June 15, 2017 9:17 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/4/2016
Bucurie2017 wrote:

Eu am ramas insarcinata cand bebe avea 10 luni. Pana sa ma duc la dr am fost cam speriata, insa doctorul a zis ca e ok, ca poti ramane insarcinata si dupa 4 luni de la cezariana. Bineinteles, trebuie sa ai grija mai mare ca uterul este mai sensibil.

Bun asa, multumesc :) si doctorul meu a zis ca dupa 10 luni pot incerca pt bebe 2, deci de luna urmatoare, daca ne facem curaj, ne punem pe incercat hearts

Sarcina usoara cu bebe 3!!! oau, trei! nu doi, trei!dance
BabyGimi
Scris: Thursday, June 15, 2017 9:21 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Ne dorim foarte mult ptr Domunic o surioara sau un fratior, nu conteaza ce e sanatos sa fie, si da din august face Dominic 6 lunite si vreau sa incerc iar. o sa merg la dr sa vad ce imi zice daca imi da liber incerc Lol sunt constienta ca nu se va intampla din prima luna dar pana in decembrie ar fi ok sa raman topai daca vine e bine venit daca nu asta e.... imi incerc norocul.. zilele astea am vazut la tv pe una Dana care a fost iubita lui Nicolae Guta o zapacita :) a nascut acum 4 luni si acum e iar insarcinata Lol eu am zis sa treaca 6 luni apoi pana raman mai trece un pic apoi daca raman la inceput e sarcina mica si asa trece anu ras

Daaaa, o fetita imi doresc si eu. Acum problema e ca daca la prima sarcina aveam numele fetitei ales de cativa ani (si am nascut totusi, baietel, deci nu l-am folosit), intre timp am mai inventat un nume perfect de fetita. hearts hearts Chin mare, ca nu stiu pe care l-as alege:)))))

Bafta, Lili, cine stie, poate august e cu noroc pt amandoua:))
BabyGimi
Scris: Thursday, June 15, 2017 9:34 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Ma gandesc asa:

Help spala thankyou

In primul rand, tb sa ai grija la anotimp, daca vrei sa cumperi haine in avans. Am nascut in august si am primit cadou bodyuri cu maneca scurta pt varsta de 3 luni... ghinion, nu le-am folosit, evident.
In februarie, martie e inca rece, nu o sa folosesti body cu maneca scurta.

La 3 luni ar trebui sa isi tina caputul foarte bine. Insa, pt un nou nascut, eu zic ca bodyurile care se inchid pe laterale, si nu se dau pe cap sunt mai potrivite, mai usor de imbracat.

Trebuie sa tii cont si de croiul hainelor. De ex, C&A are hainutele croite mai mic decat cele de la H&M. Lidl are hainutele foarte moi, insa croite pe tipare mai mari. Si mi se par cumva largi la gat, dar cumpar mereu de acolo cand sunt oferte, chiar imi plac.

Eu nu m-am inteles cu salopetele, ma disperau toate capsele alea!!! Insa multe mamici sunt ok cu ele. Intotdeauna am
preferat body + pantalonasi cu botosei.
Lili Eu
Scris: Thursday, June 15, 2017 10:06 PM
Nivel

BabyGimi wrote:

Daaaa, o fetita imi doresc si eu. Acum problema e ca daca la prima sarcina aveam numele fetitei ales de cativa ani (si am nascut totusi, baietel, deci nu l-am folosit), intre timp am mai inventat un nume perfect de fetita. hearts hearts Chin mare, ca nu stiu pe care l-as alege:)))))

Bafta, Lili, cine stie, poate august e cu noroc pt amandoua:))
Oooo ar fi prea frumos sa fie cu ochi din prima luna..Lol imi doresc fetita dar daca e tot cocosel nu ma supar ras Dominic imi ofera atat de multa iubire ca sunt topita dupa el coeur saantos sa fie, si sa duc sarcina pana la capat cu bine asta conteaza computerlove
Andreea06
Scris: Thursday, June 15, 2017 10:08 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Multumesc pentru raspunsuri!

LA anotimp ma gandesc mereu, si cand iau cadouri altora, mereu iau in calcul ca mi se pare super important.. cum zici tu, la ce sa iau rochite de vara pt cineva daca sunt pt peste cateva luni ca marime adica spre toamna/iarna?

Si in casa iarna tot lungi si cu manecute? Stiu ca se face f cald in casa pt bebelusi, la sora mea cand mergeam in vizita cand erai piticii mici erau gen 24gr iarna in casa Lol Sotul o sa dispere sigur.

Lili oare la ce grade le-ai spalat de au intrat la apa?

Eu am problema asta cu tricourile sotului, dar nu la apa ci la uscator Haha ii raman mereu mici si acum m-am invatat si nu i le mai usuc, le pun pe umeras agatate si le las asa natural sa se usuce.
Ma gandesc la hainutele la bebe sa le spal la 30 gr sa nu intre la apa, dar de fapt cred ca tre mai la cald pentru a se curata bine nu? La uscator cred ca o sa imi iau gandul... o sa incerc de proba cu unul doua sa vad cum e. Cred ca si are masina ceva program de bebelusi ras

Pentru iesit pe afara, de la ce varsta si imbracat cam cum? Adica ii pot da blugisori si puloverase la 2 luni? topai Si caciulita hearts
Lili Eu
Scris: Thursday, June 15, 2017 10:41 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

LA anotimp ma gandesc mereu, si cand iau cadouri altora, mereu iau in calcul ca mi se pare super important.. cum zici tu, la ce sa iau rochite de vara pt cineva daca sunt pt peste cateva luni ca marime adica spre toamna/iarna?

Si in casa iarna tot lungi si cu manecute? Stiu ca se face f cald in casa pt bebelusi, la sora mea cand mergeam in vizita cand erai piticii mici erau gen 24gr iarna in casa Lol Sotul o sa dispere sigur.

Eu am problema asta cu tricourile sotului, dar nu la apa ci la uscator Haha ii raman mereu mici si acum m-am invatat si nu i le mai usuc, le pun pe umeras agatate si le las asa natural sa se usuce.
Ma gandesc la hainutele la bebe sa le spal la 30 gr sa nu intre la apa, dar de fapt cred ca tre mai la cald pentru a se curata bine nu? La uscator cred ca o sa imi iau gandul... o sa incerc de proba cu unul doua sa vad cum e. Cred ca si are masina ceva program de bebelusi ras

Pentru iesit pe afara, de la ce varsta si imbracat cam cum? Adica ii pot da blugisori si puloverase la 2 luni? topai Si caciulita hearts
Eu hainutele lui Dominic le spal la program scurt la 30°.ptr ca nu sunt murdare. sunt doar un pic de transpiratir si ce mai da pe el laptic. pe cele cate nu au fost noi da le.am spalat la temmperatura mai mare...dar in rest nu. da la 2 luni il poti inbraca si in blugi ras eu pe Domic nu lam tinut infasat. a stat infasat in scutec doar la maternitate.. ii fac baita zilnic si il masez de fiecare data...si ii place foarte mult si la masaj si la baita..si nu cred ca e nevoie de infasat.. eu am doar 4 scutece si le folosesc asa cand il pun pe pat sau ii mai pun in apa in cadita sa fie moale si placut si cam atat...va trebie Doua prosoape mari de bebelusi doua paturi...si sa va luati caculite de casa ca sunt foarte utile la inceput..iti pun o poza cu dominic la 3 saptamani si una la 2 luni ras

Lili Eu attached the following image(s):
pano_20170314_115845.jpg_20170428_141722.jpg

mazdravela
Scris: Thursday, June 15, 2017 11:41 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/16/2016
Andreea06 wrote:

Marimea hainutelor la bebe e relativa...A mea s-a nascut cu 54 cm si inca poarta body nr 56 , are 4 luni jumatate si 65 cm... deci nu stiu ce sa zic cu numarul hainutelor. intr-adevar am avut un body nr 56 care nici la nastere nu l-am putut da pe ea asa mic era dar celelalte si acum sunt bune. In camera ziua ii faceam 24 grade si cand dormea seara doar in salopeta si plapumioara avea 18-19 grade si dormea tun . La mine body-urile cand le spal se largesc nu intra la apa ras probabil de asta le mai pot folosi si acum la 4 luni jumatate. La 3 saptamani am scos-o, era chiar 14 februarie si am scos-o la cina romantic Love am imbracat-o I body, pantalonasi si o geaca ca de trening imbracata toata in salopeta de iarna groasa si o caciulita. In casa nu I-am dat caciula decat cand I-am spalat parul seara.
BabyGimi
Scris: Friday, June 16, 2017 7:24 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Poti sa iesi cu copilul afarasi la cateva zile dupa nastere, evident, imbracat adecvat temperaturii.
Mie nu imi plac blugii pt copii atat de mici, mi se pare materialul prea rigid. De-asta prefer materiale baby friendly.

O sa fac o aroganta si o sa cumpar zilele astea niste bodyuri de vara, din lana, sau amestec de lana si matase, ori bambus pt ca transpira foarte rau. Iar astea l-ar ajuta sa nu mai transpire in halul asta. Dar sunt scumpe de imi tremura mana cand vreau sa apas butonul de comanda :)))

Caciulita in casa nu i-am pus decat de maxim 3 ori, cand aveam niste probleme cu caldura. O sa vezi si recomandarile de la cursurile de puericultura, nu e nevoie, daca nici tu nu porti. Acum... daca iti bate crivatul in casa, e alta situatie :))
Lili Eu
Scris: Friday, June 16, 2017 8:14 AM
Nivel

BabyGimi wrote:

Poti sa iesi cu copilul afarasi la cateva zile dupa nastere, evident, imbracat adecvat temperaturii.
Mie nu imi plac blugii pt copii atat de mici, mi se pare materialul prea rigid. De-asta prefer materiale baby friendly.

O sa fac o aroganta si o sa cumpar zilele astea niste bodyuri de vara, din lana, sau amestec de lana si matase, ori bambus pt ca transpira foarte rau. Iar astea l-ar ajuta sa nu mai transpire in halul asta. Dar sunt scumpe de imi tremura mana cand vreau sa apas butonul de comanda :)))

Caciulita in casa nu i-am pus decat de maxim 3 ori, cand aveam niste probleme cu caldura. O sa vezi si recomandarile de la cursurile de puericultura, nu e nevoie, daca nici tu nu porti. Acum... daca iti bate crivatul in casa, e alta situatie :))
Eu am folosit si inca folosesc la dominic caciulita de casa dupa baita il tin cu ea o ora doua dupa baita.. sunt foarte subtiri din bumbac... nu sunt groase...si sunt bune ptr ca ii tin urechiusele stranse linga capusor... Dominic are unechile foarte frumoase si capusolul la fel fara a fi deformat in vreun fel....acum fiecare face cum simte si cum vrea cu copilu lui...si nu am avut probleme cu el sa il racesc in astea 4 luni..
korina
Scris: Friday, June 16, 2017 8:45 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/3/2016
Eu hainele le-am spalat la programul scris pe eticheta.Au fost unele pe care aveam 30 de grade,iar altele 40.
Apropo fe body-uri eu am unele din Debenhams pe care scrie new born 4,5 kg inca i le dau si are peste 5,5 kg fetita.Am avut si de nou-nascut marimea 53 din Italia si i l-am dat pana la 2 luni.bebe a avut 50cm la nastere.
Dana000
Scris: Friday, June 16, 2017 9:39 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/2/2016
Lili Eu wrote:
Eu hainutele lui Dominic le spal la program scurt la 30°.ptr ca nu sunt murdare. sunt doar un pic de transpiratir si ce mai da pe el laptic. pe cele cate nu au fost noi da le.am spalat la temmperatura mai mare...dar in rest nu. da la 2 luni il poti inbraca si in blugi ras eu pe Domic nu lam tinut infasat. a stat infasat in scutec doar la maternitate.. ii fac baita zilnic si il masez de fiecare data...si ii place foarte mult si la masaj si la baita..si nu cred ca e nevoie de infasat.. eu am doar 4 scutece si le folosesc asa cand il pun pe pat sau ii mai pun in apa in cadita sa fie moale si placut si cam atat...va trebie Doua prosoape mari de bebelusi doua paturi...si sa va luati caculite de casa ca sunt foarte utile la inceput..iti pun o poza cu dominic la 3 saptamani si una la 2 luni ras

O bombonica de baiat, mi-am adus aminte cum era Andrei cand era bebelus. Abia astept sa vina si bebe 2 sa ii simt carnita moale si fragedacoeur
Sa va bucure vietile Dominic, de asemenea si bebe 2,3...sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.