Gravidutzele noastre dragi - 38
Subiectul anterior · Subiectul urmator
NicoN
Scris: Tuesday, April 4, 2017 7:30 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/17/2015
laura513 wrote:

Multumesc, Nico! La fel si tie hearts Cheek Kiss

Nu a fost nevoie sa repet la 48h, cand am fost prima oara sa fac beta sarcina era foarte foarte micuta (avea 4s, aflasem cu o zi inainte de ea si a iesit beta mic, 482) si mi-a recomandat dr sa fac abia luni beta2 ras Si a crescut exact cum trebuia, in 6 zile s-a facut 2683. Am fost astazi iarasi cu rezultatele la dr si mi-a zis ca e totul in regula, sa continui cu acid folic 500 mg/zi si alimentatie sanatoasa, sa fiu atenta la simptome si sa o sun de urgenta in caz de spotting, dureri sau orice pare in neregula si cam atat. Aa si... pana la primul control nu am voie contact. Blushing

Nu mi se pare ca merg tarziu la medic, am fost si saptamana trecuta cu primul beta si a zis ca nu ma programeaza inca cu sarcina asa micuta ca oricum nu are ce sa-mi faca. Cat despre primul eco, nu imi fac probleme ca e abia la 9 saptamani, nu-s chiar pro jdemii de ecografii in sarcina Lol . Sunt mai degraba pro sistemul din strainatate, cu mai putine monitorizari si stres. Daca bobita e cuminte, am s-o vad acusi, pana atunci am grija de ea si sunt foarte incantata ca e la mine in burtica hearts Chiar e o senzatie unica sa stii ca nu esti niciodata singura coeur
Oricum la primul ecograf il iau si pe domnul cu mine, ca pana acum cand vedea poze cu ecografii era "WTF ce e aia?" Sa-l vad cum reactioneaza la ecografia copilului sau Lol

Chiar, fetelor, sunt curioasa... Cum au reactionat taticii cand si-au vazut bobita la eco? computerlove

Eu ziceam doar de confirmare acum fiecare merge cum vrea...noi la primul eco am avut soc defapt eu ca am aflat ca sunt 2 tati si dr erau foarte fericiti doar eu eram ce? cum? De unde? Dar acum nu as schimba asta pt nimic in lume! Imi doresc doar sa fie sanatosi!!!Cheek Kiss
Beta meu a fost 28coeur
laura513
Scris: Tuesday, April 4, 2017 10:51 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/8/2017
korina wrote:
Laura513 al meu a fost foarte emotionat cand s-a vazut embrionul si am auzit inimioara!!Parcaeram amandoi niste copii mici asa de bucurosi eram!Iar cand s-a vazut prima data saculetul atunci s-a convins ca sunt insarcinata.nu a crezut cand a vazut testele ca erau slab pozitive.el zicea ca nu e nimic..totul e in capul meu ca eram cam obsedata sa raman insarcinata dupa pierderea celeilalte sarcini.

Eu i-am dat cadou testul pozitiv si tot asa, nu m-a crezut pana nu a scris negru pe alb prima valoare la beta :)) Toma Necredinciosu' ftw ras
Adevarul e ca sunt tare dulci cand se emotioneaza la lucruri din astea... Priceless SimplyLove
laura513
Scris: Tuesday, April 4, 2017 10:56 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2017
NicoN wrote:

Eu ziceam doar de confirmare acum fiecare merge cum vrea...noi la primul eco am avut soc defapt eu ca am aflat ca sunt 2 tati si dr erau foarte fericiti doar eu eram ce? cum? De unde? Dar acum nu as schimba asta pt nimic in lume! Imi doresc doar sa fie sanatosi!!!Cheek Kiss
Beta meu a fost 28coeur

De confirmare am fugit a 2-a zi de dimineata direct la beta si apoi cu valoarea direct la gineco ras Ca nu ma credea sotul ca am ramas gravida Lol
E frumos cu gemeni hearts Eu nu-mi doream dintr-un singur motiv: Sunt foarte ingusta in talie/solduri... Nu cred ca ar sta confortabil o sarcina gemelara la mine in burtica.
Felicitari, sa va bucurati de ei ca tare frumos va fi si de voi ca parinti dar si de ei ca frati, ca se vor avea unul pe celalalt ai mereu va fi o legatura speciala intre ei hearts
Nepotii mei sunt gemeni, fata si baiat. Sunt foarte faini si se completeaza, mai ales la prostioare Lol
Inawar
Scris: Wednesday, April 5, 2017 10:28 AM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
laura513 wrote:
Revin cu vesti ras

Primul beta - 482 miercurea trecuta
Beta 2 - 2683 facut ieri ras

Primul control va fi intre 2 si 5 mai. Pana atunci stam linistiti si crestem mari hearts

Felicitari Laura513! am citit povestea ta acum ceva timp la aspirante si ma bucur ca asteptarea a luat sfarsit :)

Sarcina usoara in continuare! DistanceKiss
Andreea06
Scris: Wednesday, April 5, 2017 10:52 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Inawar wrote:

Felicitari Laura513! am citit povestea ta acum ceva timp la aspirante si ma bucur ca asteptarea a luat sfarsit :)

Sarcina usoara in continuare! DistanceKiss

Vad ca ai 16 saptamani, oare ai aflat ce va fi bebe sau e devreme? topai majoreta
Inawar
Scris: Wednesday, April 5, 2017 11:09 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Vad ca ai 16 saptamani, oare ai aflat ce va fi bebe sau e devreme? topai majoreta

Am aflat, e baietel! :)
la 12 saptamani nu s-a vazut dar am facut testul Harmony pentru sindroame si malformatii si am aflat si sexul.

Felicitari pentru sarcina, acum am vazut la semnatura ta! Cheek Kiss
Andreea06
Scris: Wednesday, April 5, 2017 11:49 AM
Nivel

Multumesc!

Felicitari si tie pentru baietel.. eu abia astept sa aflu dar mai am...

Fetele mi-au venit rezultatele la analize, doar una mai astept.

Toate bune mai putin:
ANTICORPI ANTI-CITOMEGALOVIRUS IgG - >500 U/mL
Valorile zice:
Negativ: < 0.5 U/ml
Echivoc: 0.5 - 1.0 U/ml
Reactiv: >= 1.0 U/ml

Si la rubeola:
ANTICORPI ANTI-VIRUSUL RUBEOLEI IgG - 190 UI/mL
Negativ: < 10 UI/mL
Reactiv: >= 10 UI/mL

Deci ale mele astea sunt reactive.. Ce inseamna? Cray
Afecteaza pe bebe? Cray

Mai astept la rubeola igM.
Andreea06
Scris: Wednesday, April 5, 2017 12:04 PM
Nivel

Dana000
Scris: Wednesday, April 5, 2017 12:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/2/2016
Inawar wrote:

Am aflat, e baietel! :)
la 12 saptamani nu s-a vazut dar am facut testul Harmony pentru sindroame si malformatii si am aflat si sexul.

Felicitari pentru sarcina, acum am vazut la semnatura ta! Cheek Kiss

La 12 saptamani ai facut morfologia si nu s-a vazut, sau eco normal? Eu am 13s azi si ma duc la morfo....
Inawar
Scris: Wednesday, April 5, 2017 12:56 PM
Nivel

Dana000 wrote:

La 12 saptamani ai facut morfologia si nu s-a vazut, sau eco normal? Eu am 13s azi si ma duc la morfo....

Am facut morfologia de trimestru 1, doctorita are ecograf bun, performant insa in cazul meu nu stiu cum statea cu piciorusele ca nu se vedea clar ce e intre ele :) , depinde si de pozitie.
Sunt sanse mari sa vezi la 13s Cheek Kiss
Dana000
Scris: Wednesday, April 5, 2017 1:37 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/2/2016
Inawar wrote:

Am facut morfologia de trimestru 1, doctorita are ecograf bun, performant insa in cazul meu nu stiu cum statea cu piciorusele ca nu se vedea clar ce e intre ele :) , depinde si de pozitie.
Sunt sanse mari sa vezi la 13s Cheek Kiss

O sa vedem diseara daca vrea sa ne arate sau nuLove
alexutza_88
Scris: Wednesday, April 5, 2017 3:17 PM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2017
Andreea06 wrote:
Multumesc!

Felicitari si tie pentru baietel.. eu abia astept sa aflu dar mai am...

Fetele mi-au venit rezultatele la analize, doar una mai astept.

Toate bune mai putin:
ANTICORPI ANTI-CITOMEGALOVIRUS IgG - >500 U/mL
Valorile zice:
Negativ: < 0.5 U/ml
Echivoc: 0.5 - 1.0 U/ml
Reactiv: >= 1.0 U/ml

Si la rubeola:
ANTICORPI ANTI-VIRUSUL RUBEOLEI IgG - 190 UI/mL
Negativ: < 10 UI/mL
Reactiv: >= 10 UI/mL

Deci ale mele astea sunt reactive.. Ce inseamna? Cray
Afecteaza pe bebe? Cray

Mai astept la rubeola igM.

Eu cred ca e?ti imuna la cele 2 ar trebui sa fie de bine...sa vdm ce iese ?i la rubeola igM
Andreea06
Scris: Wednesday, April 5, 2017 3:35 PM
Nivel

Si la TSH, nu mi-a pus in chenar cum ca as fi in afara limitelor (care sunt [0.270 - 4.20]), dar totusi am 3.17 si in sarcina zice:

Interval de referinta in sarcina:
trimester I 0.10 - 2.5 µUI/mL
trimester II 0.20 - 3.0 µUI/mL
trimester III 0.3 - 3.0 µUI/mL

Toate sunt pana la 3.0 ..
alexutza_88
Scris: Wednesday, April 5, 2017 3:51 PM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2017
Andreea06 wrote:
Si la TSH, nu mi-a pus in chenar cum ca as fi in afara limitelor (care sunt [0.270 - 4.20]), dar totusi am 3.17 si in sarcina zice:

Interval de referinta in sarcina:
trimester I 0.10 - 2.5 µUI/mL
trimester II 0.20 - 3.0 µUI/mL
trimester III 0.3 - 3.0 µUI/mL

Toate sunt pana la 3.0 ..

Aici ai dreptate e cam mare...nu po?i sa dai sms doctorului cu rez de la tsh? ?tiu ca are legatura cu tiroida ?i daca e prea mare se dau pastilu?e am o prietena care ia euthyrox parca. Nu a?tepta pana sapt viitoare vorbe?te cu doctorul cat mai repede
alina89
Scris: Wednesday, April 5, 2017 4:40 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
offf cat de groaznica a fost ziua asta, dar acum parca nu mai conteaza nimic coeur

am fost azi la prima ecografie, doctora ne-a confirmat ca bobita are 6s1z chiar daca UM a fost acum fix 7s (am CM neregulat si am ovulat in z20) a zis ca e micuta deci nu ma asteptam sa vedem mare lucru in schimb se tot juca la aparate si a inceput sa se coloreze si dintr-o data bum bum inimioara ei micuta a inceput sa bata Love Cray eram covinsa ca o sa imi dea o lacrima, dar a fost atat de pe neasteptate incat am savurat momentul sa memorez sunetul ala newclap

doctora a zis ca e totul ok, ca analizele au iesit bine. mi-a prescris si alte analize pe care nu le facusem prima oara + controlul de rutina la gineco pt PAP si secretii. mi-a zis sa vin in s10 pt recoltare sange dublu test si in s12 pt ecografie morfologica trim 1.

Pana in s12 nu mai e nevoie sa vin la alte ecografii, dar eu nici nu mai vroiam sa plec de acolo Cray topai

sotul nu mai zic ca inca se uita la monitor desi eu terminasem sa ma imbrac hohot

mi-a prescris acid folic, elevit 1 si nauzyl si nospa la nevoie maxim 3 pe zi, dar daca inca am dureri dupa 2 pastile luate sau sangerez sa ma prezint la camera de grada la cel mai apropiat spital la orice ora. si cat timp am simptomele astea nasoale sa ma bucur ca totul decurge normal.

ce pot sa mai zic.. imi era atat de teama ca ceva nu e ok ca acum nu mai am cuvinte de fericire yes

va prezint mazarica mea Hilar

alina89 attached the following image(s):
17797645_10212625266406529_582876820_o.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.