Gravidutzele noastre dragi - 38
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 12:08 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
BabyGimi wrote:

Sa nu uiti de trusa ta de baie: periuta de dinti/pasta, eventual si un spray de gura, pt ca nu te vei putea misca imediat, si poate ai nevoie, cine stie; perie de par, elastic de par (daca ai ce lega:) ), deodorant. Eu mi-am luat si un sampon uscat (sa fie in caz de nevoie), pt ca dus am avut voie sa fac abia dupa 2 zile de la cezariana. Si oricum nu puteam sa stau prea mult in picioare, la ce coama am:))

Absorbante eu am avut de la Seni lady, foarte bune, se gasesc in toate farmaciile/supermarketurile. Si chiloti plasa, de unica folosinta (eu am folosit Hartmann), dar pe care ii spalam si in max 1 ora erau uscati. Toata perioada lohiilor am folosit doar chiloti de unica folosinta. Nu am suportat chilotii normali, imi veneau exact pe taietura. Cei pt lauze vin peste burta si nu incomodeaza cu nimic.
Mai e putiiiiiin!!!!hearts
multumimmm de sfat.....pai am gasit chiloti cu talie nalta au sus un fel be bata lata sunt super nu ma asteptam sa gasesc ...eu cautam ceva de babe....Lol da mai am un pic...deja ma luat teama sa nu vina mai devreme...Lol maine e ziua lui taty si azi am facut o prajitura... apoi o baita si incepuse sa am ceva intepaturi pe sub burta si bebe de cateva zile imi face vezica praf danseaza pe ea...Lol si ma luat un pic teama nu vreau sa vina mai devreme de 39 de saptamani...dar daca se grabeste asta e il aducem ce sa facem......fetelor eu toata sarcina nu am avut arsuri acum de cateva zile cum vine seara incep si arsurule...si bebe de cateva zile e foarteeee activ....imi face burtica praf...Lol computerlove
ingrig
Scris: Tuesday, February 7, 2017 6:48 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/10/2016
Albinuta wrote:
Ingrid tu ai nascut la stat nu? Ce ai avut în bagaj? Ce ti-a trebuit în spital?
MultumescCheek Kiss
Da , eu am nascut la stat ! In bagaj am avut :
-2 pachete vata
-camasa alaptat + halat
-Chiloti
-prosop
-haine bebe
-pampers
-sampon bebe
-crema
fundulet bebe
-Absorbante
-Papuci
-apa plata la 0,5 (daca faci cezariana )
BabyGimi
Scris: Tuesday, February 7, 2017 9:59 AM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
ingrig wrote:
Da , eu am nascut la stat ! In bagaj am avut :
-2 pachete vata
-camasa alaptat + halat
-Chiloti
-prosop
-haine bebe
-pampers
-sampon bebe
-crema
fundulet bebe
-Absorbante
-Papuci
-apa plata la 0,5 (daca faci cezariana )

Mi-am mai amintit ceva legat de apa plata si cezariana:) Nu stiu cum e la stat, caci am nascut la privat, dar mie mi-au dat si paie pt baut apa si ceaiul pt lactatie.
Sunt de mare folos, mai ales la inceput. Fara ele, nu puteam bea nimic in prima zi dupa operatie.
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 11:36 AM
Nivel

BabyGimi wrote:

Mi-am mai amintit ceva legat de apa plata si cezariana:) Nu stiu cum e la stat, caci am nascut la privat, dar mie mi-au dat si paie pt baut apa si ceaiul pt lactatie.
Sunt de mare folos, mai ales la inceput. Fara ele, nu puteam bea nimic in prima zi dupa operatie.
Ai dreptate cu paiu eu cand am fost operata e extrauterina tot asa nu puteam sa beau cu cana. si o asistenta mi a adus un pai. apoi mi a cumparat si al meu, si ceaiul si supa o beam cu paiul...computerlove
NicoN
Scris: Tuesday, February 7, 2017 11:40 AM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2015
Fetele proaspat mamicute sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi alaturi de mami si tati!!computerlove
Lili eu mi am luat cv absorbante materniti din bumbac bio de la naturist le gasesti pe pronat.ro parca, si chilot am gasit la real cv pt gravidute cu burtica cred ca sunt buni si dupa cezariana ca nu jeneaza deloc...burtiera dupa nastere nu e nevoie, prietena mea a nascut acum in 24 si a zis ca a ajutat o foarte mult se misca mult mai bn cu centura decat fara

Astea sunt absorbantele : http://scufita-rosie.ro/produse-bumbac-organic/2903-absorbante-intime-organyc-din-bumbac-100-organic-pentru-dupa-nastere-12-buc-8016867001694?search_query=Absorbante&results=8
Mihaela1234
Scris: Tuesday, February 7, 2017 11:50 AM
Nivel

Inregistrat: 5/24/2016
NicoN wrote:
Fetele proaspat mamicute sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi alaturi de mami si tati!!computerlove
Lili eu mi am luat cv absorbante materniti din bumbac bio de la naturist le gasesti pe pronat.ro parca, si chilot am gasit la real cv pt gravidute cu burtica cred ca sunt buni si dupa cezariana ca nu jeneaza deloc...burtiera dupa nastere nu e nevoie, prietena mea a nascut acum in 24 si a zis ca a ajutat o foarte mult se misca mult mai bn cu centura decat fara

Astea sunt absorbantele : http://scufita-rosie.ro/produse-bumbac-organic/2903-absorbante-intime-organyc-din-bumbac-100-organic-pentru-dupa-nastere-12-buc-8016867001694?search_query=Absorbante&results=8

Par faine absorbantele Nico.
Eu am luat absorbante speciale de la Chicco din Dm, 23 de lei parca si mi-au ramas o gramada...nu a curs chiar asa de mult si abundent..si l-am trimis pe sot sa imi ia pana la urma always de noapte...eu care m-am ferit tot timpul sa cumpar tampoane de fata cu el..am zis sa ramana ceva romantism..:)) acum s-a dus tot..stau cu tatele afara prin casa..au devenit obiect de papa pt bebe..arat si ca o vrajitoare cred.:))

Tot de la DM sunt tampoane pt san..marca lor..vreo 8 lei...nu am gasit mai ieftine de atat in alta parte..si o sa fie nevoie de ele..
La mine mai ales cand suge bebe dintr-un san..curge si la celalalt :))

Burtiera sincer din ce m-am.interesat cea mai ok e cea de la tonete..clasica..la 9-10 lei..eu de aia am avut cea mai mica marime. Nu stiu la cezariana cum e..dar la naturala la mine si-a facut treaba..burta s-a retras..a mai ramas sunculita..eu mai am vreo 9 kg de dat jos..cred ca am luat vreo 17 in sarcina..la un moment dat nu m-am mai cantarit.

In fiecare zi probez verigheta..dar inca nu imi vine..

Inca o chestie..mie mi s-au umflat picioarele groaznic in spital..am.inteles ca se poate intampla.la.orice fel de nastere..si ca e risc sa faci varice atunci..o pritena mi-a zis ca ei la privat i-au dat ciorapi speciali pt asta..cred ca de compresie ceva..
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 11:56 AM
Nivel

NicoN wrote:

Multitumesc...computerlove
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 12:00 PM
Nivel

Mihaela1234 wrote:

Eu am luat absorbante speciale de la Chicco din Dm, 23 de lei parca si mi-au ramas o gramada...nu a curs chiar asa de mult si abundent..si l-am trimis pe sot sa imi ia pana la urma always de noapte...eu care m-am ferit tot timpul sa cumpar tampoane de fata cu el..am zis sa ramana ceva romantism..:)) acum s-a dus tot..stau cu tatele afara prin casa..au devenit obiect de papa pt bebe..arat si ca o vrajitoare cred.:))

Tot de la DM sunt tampoane pt san..marca lor..vreo 8 lei...nu am gasit mai ieftine de atat in alta parte..si o sa fie nevoie de ele..

Burtiera sincer din ce m-am.interesat cea mai ok e cea de la tonete..clasica..la 9-10 lei..eu de aia am avut cea mai mica marime. Nu stiu la cezariana cum e..dar la naturala la mine si-a facut treaba..burta s-a retras..a mai ramas sunculita..eu mai am vreo 9 kg de dat jos..cred ca am luat vreo 17 in sarcina..la un moment dat nu m-am mai cantarit.

Inca o chestie..mie mi s-au umflat picioarele groaznic in spital..am.inteles ca se poate intampla.la.orice fel de nastere..si ca e risc sa faci varice atunci..o pritena mi-a zis ca ei la privat i-au dat ciorapi speciali pt asta..cred ca de compresie ceva..
Esti tare mai facut sa zambesc azi newclap si au fost bune tampoanele ptr sani? eu am intrebat la sensiblu si o cutie cu 25 parca de tampoane se sani 30 lei ...Lol si nu am mai luat am zis sa mai caut...computerlove Al meu de multe ori mi a cumparat tampoane Blushing ce face bebelinul? ras
BabyGimi
Scris: Tuesday, February 7, 2017 12:14 PM
Nivel

Mihaela1234 wrote:

Da, si mie mi-au dat ciorapii aia:)) sexi rau:)) Ah, ce frumos mi se revarsau suncile cu celulita pe langa banda de pe pulpa! Eram un vis!Lol
E normal sa curga din celalalt san cand alaptezi. Eu am avut supraproductie de lapte si fara baxuri de tampoane de sani nu puteam sta nici macar in casa. Ajunsesem sa le urasc!
Am incercat intr-o singura zi si am patat si salteaua de pe pat, laptele trecand prin cearsaf si protectia de saltea. Marfa, am zis ca gata, fara experimente d-astea:))) De cand s-a reglat lactatia, sunt cea mai fericita:))
BabyGimi
Scris: Tuesday, February 7, 2017 12:20 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Ai dreptate cu paiu eu cand am fost operata e extrauterina tot asa nu puteam sa beau cu cana. si o asistenta mi a adus un pai. apoi mi a cumparat si al meu, si ceaiul si supa o beam cu paiul...computerlove

Aaaa! Mi-am mai amintit ceva:)))
sa nu uiti de camera foto!! Daca ai tel care face poze la o rezolutie indoielnica, nu te baza pe el:)) O sa treaca timpul si o sa devii nostalgica, o sa iti fie dor de bebe Dominic si important e sa ai poze si filmulete de calitate!

Eu am pastrat hainutele cu care l-am scos din maternitate. Banda mea si a lui, de pe maini/piciorus, afisul pe care scria ca e baietel , o sa printez o poza cu el in prima zi de viata si vreau sa le pun pe toate intr-un tablou!hearts
Teoftici
Scris: Tuesday, February 7, 2017 12:53 PM
Nivel

Inregistrat: 1/19/2016
Doamne fetelor, de abia astept sa intru sa citesc ce mai postati- avem numai lucruri bune de invatat de la voi mamicutelor si de la burtici mai completam bagajelul...ce bine e sa ai cu cine te consulta! Noi am scapat de acid, de presiunea de pe inima si acum ne-au luat durerile de dinti...tot mai des imi sangereaza gingiile si ma apuca durerea, deja nu mai stiu ce sa fac. Ieri am fost la control, picea e bine, colul inchis, cordonul ombilical nu e infasurat, placenta ok, lichid suficient si are deja 3000 gr. Sanatate mamicilor, bebelusilor si burticilor!Cheek Kiss DistanceKiss SimplyLove
NicoN
Scris: Tuesday, February 7, 2017 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2015
Mihaela1234 wrote:

Ce face Victor ?hearts
Da par ok absorbantele, oricum nush pt ce le am luat ca la privat iti dau ei tot chiar si chilot de unica folosinta tampoane tot...la dm tre sa merg...am luat de la dm dar din germania detergent pt copii sper sa fie si aici, ieri am bagat primele ture la spalat cu lucrusoarele bebeilor, tot ieri au venit si patutul pt dormitot cu saltea si lenjerie si am comandat si saltea pentru patutul din camera lor de 140/70, cadita, lampa de veghe carusel, set de inghrijire de la tommee tippe, si astazi ar trebui sa vina alt colet cu salteluta de infasat si cos de scutece si am comandat si 2 sticlute tot de la tommee anticolici, vreau sa fiu pregatita daca cumva vin mai repede si asa mie foarte greu deja...hainute, lenjerii, prosoape, paturici totul e pregatit poate mai iau paturici din ales subtirele de bumbac si scutece din finet...as vrea sa va intreb ce scutece folositi? Am auzit de cele de la lidl ca sunt foarte bune, pampers nu as vrea am citit tot felul de ele, si pe parcurs as vrea sa trec pe scutece textile acum la inceput nu cred ca voi fi in stare sa mai spal si scutece textile

Ps: am pus pozica cu burtica la profil coeur 26s
Hai sa vedem burticilepupici
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 2:28 PM
Nivel

BabyGimi wrote:

Aaaa! Mi-am mai amintit ceva:)))
sa nu uiti de camera foto!! Daca ai tel care face poze la o rezolutie indoielnica, nu te baza pe el:)) O sa treaca timpul si o sa devii nostalgica, o sa iti fie dor de bebe Dominic si important e sa ai poze si filmulete de calitate!

Eu am pastrat hainutele cu care l-am scos din maternitate. Banda mea si a lui, de pe maini/piciorus, afisul pe care scria ca e baietel , o sa printez o poza cu el in prima zi de viata si vreau sa le pun pe toate intr-un tablou!hearts
Nu voi uita...am zis eu ca trebue sa luam casa cu noi...Lol
Mihaela1234
Scris: Tuesday, February 7, 2017 2:30 PM
Nivel

Inregistrat: 5/24/2016
NicoN wrote:

Ce face Victor ?hearts
Da par ok absorbantele, oricum nush pt ce le am luat ca la privat iti dau ei tot chiar si chilot de unica folosinta tampoane tot...la dm tre sa merg...am luat de la dm dar din germania detergent pt copii sper sa fie si aici, ieri am bagat primele ture la spalat cu lucrusoarele bebeilor, tot ieri au venit si patutul pt dormitot cu saltea si lenjerie si am comandat si saltea pentru patutul din camera lor de 140/70, cadita, lampa de veghe carusel, set de inghrijire de la tommee tippe, si astazi ar trebui sa vina alt colet cu salteluta de infasat si cos de scutece si am comandat si 2 sticlute tot de la tommee anticolici, vreau sa fiu pregatita daca cumva vin mai repede si asa mie foarte greu deja...hainute, lenjerii, prosoape, paturici totul e pregatit poate mai iau paturici din ales subtirele de bumbac si scutece din finet...as vrea sa va intreb ce scutece folositi? Am auzit de cele de la lidl ca sunt foarte bune, pampers nu as vrea am citit tot felul de ele, si pe parcurs as vrea sa trec pe scutece textile acum la inceput nu cred ca voi fi in stare sa mai spal si scutece textile

Victor e bine..are doua zile de cand sta non stop la san :D..
Si eu eram.impotriva la pampers. Pentru maternitate luasem huggies..si s-a iritat..si asa ca mi-am trmis sotul sa ia premium care si ne impacam f bine cu ele..

Pt iritatii.bephanten e apa de ploaie..si luasem un tub mare...tot mai bun a fost sudocrem- are oxid de zinc...
Lili Eu
Scris: Tuesday, February 7, 2017 2:49 PM
Nivel

NicoN wrote:

Ce face Victor ?hearts

Eu eri am spalat ultima tura ptr Dominic lenjerie de patut. scutece. prosoape. paturi. azi am calcat. eu am cumparat detergent lichid ptr bebei de la Dalin.imi place cum spala. si miroase si frumos. si gata il asteltam pe bebe Dominic Mihai coeur computerlove Eu de azi parca simt ca sa lasat jos burtica mea...defapt e burtoi nu mai e burtica....hohot

Lili Eu attached the following image(s):
_20170207_144119.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.