Gravidutzele noastre dragi - 36
Subiectul anterior · Subiectul urmator
korina
Scris: Sunday, October 2, 2016 9:13 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/3/2016
Danamat wrote:
Buna fetelor.in legatura cu hainele eu zic sa va luati de la marimea 56 in sus...eu am patit-o cu hainele pt ca bebe Luca s-a nascut cu 55 de cm, asa ca am deja haine micute.
Iar cu body-urile sa stiti ca mie imi plac amandoua feluri.ma descurc foarte bine si cu cele cu capse numai intre picioare.

Noi suntem bine, avem putini colici, dar ne descurcam. Noaptea nu il trezesc sa pape, se trezeste el cam la 3 ore.deja avem 4140 kg.
Buricul i-a cazut doar azi, fiindca i-am pus baneocin, daca nu inca nu ii cadea.
Sarcina usoara in continuare sa aveti fetelor si nastere usoara celor care trebuie sa nasca coeur

Multumim Danamat!!!
Sa si un bebe sanatos si mancacios!!newclap
Teutza
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:26 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/8/2016
Fetele am si eu o intrebare...v-ati gandit la ce vaccinuri faceti la copii? Am citit recent un articol scris de un avocat cu privire la vaccinarea copilului sau si mi-a confirmat ceea ce stiam si eu: la nastere se fac 2 vaccinuri, cel de tuberculoza BCG'ul care e ok si nu da reactii adverse si cel de hepatita AHB care naste multe controverse. In primul rand, cica cel care se face la noi in maternitati e facut prin Kazakhstan si contine ff mult mercur si aluminiu si elemente care pot dauna mult copilului, mai ales avand in vedere ca la nastere nu ii fac teste copilului sa vada rezistenta sa sau posibilele alergii la aceste elemente. Cel mai bun vaccin e cel facut la bulgari, dar se gaseste f greu.
Ce nu inteleg eu este urmatoarea treaba: vaccinul asta se face in 3 transe. Cei care se intereseaza si asteapta sa faca rost de unul bun, il fac la 2/4 -6 -11 luni. Dar pt cei care nu pun intrebari, medicii il fac la maternitate. De ce? Inteleg ca e mai bine sa lasi copilul sa se dezvolte putin, poate sa ii faci niste teste de alergii una alta si dupa sa ii faci vaccinul, dar oare ei il fac din maternitate din cauza riscului de a capta vreun virus sau ceva intre timp??
Sunt putin intrigata. Cele care v-ati mai documentat pe aceasta tema poate imi puteti da informatii utile va rog. O sa mai citesc si eu intre timp ca nu prea imi da pace subiectul asta. O sa incerc sa atasez si linkul cu articolul scris de avocatul ala, poate va intereseaza.

http://www.cunoastelumea.ro/confesiune-unui-avocat-roman-cum-am-procedat-eu-cu-vaccinarea-fetitei-mele/

( vedeti ca mai jos face trimitere la alt articol in care spune si cum a procedat el ulterior)

Later edit: am mai citit putin si am inteles ca de fapt vaccinul se face in 4 doze, la nastere si dupa la 2/4 - 6 -11luni. Deci cred ca optiunea ar fi sa il faci in maternitate pe cel de la ei si ulterior sa alegi daca il faci pe cel gratuit la medicul de familie sau il achizitionezi tu separat pe care vrei. O sa ma consult si in maternitate cu medicii sa vad.
anyta88
Scris: Sunday, October 2, 2016 8:51 PM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2014
Ce liniste este pe aici!!!
Teutza,Turti Maria,ceva semne ca se apropie marea întalnire?
Eu mâine dimineata ma duc sa ma programez pentru cezariana.
Nu cred ca mai dureaza mult pentru ca o simt foarte jos si abia reu?esc sa fac cativa pa?i.

În legatura cu hainutele,eu am luat de la 62. 56 mi se par pentru păpuși! Lol
Pampers am luat pentru 2-5 kg si bine am facut pentru ca are 3 kg.
Pe mine ma dispera persoanele superstitioase cum ca nu trebuie sa cumperi nimic inainte.
korina
Scris: Sunday, October 2, 2016 9:19 PM
Nivel

anyta88 wrote:
Ce liniste este pe aici!!!
Teutza,Turti Maria,ceva semne ca se apropie marea întalnire?
Eu mâine dimineata ma duc sa ma programez pentru cezariana.
Nu cred ca mai dureaza mult pentru ca o simt foarte jos si abia reu?esc sa fac cativa pa?i.

În legatura cu hainutele,eu am luat de la 62. 56 mi se par pentru papu?i! Lol
Pampers am luat pentru 2-5 kg si bine am facut pentru ca are 3 kg.
Pe mine ma dispera persoanele superstitioase cum ca nu trebuie sa cumperi nimic inainte.

Da e weekend si e liniste!!!
Daca ar fi sa ne luam dupa toata lumea ar insemna sa lasam bebeii doar in pampersi..doar nu o sa mearga taticii in ziua nasterii sa cumpere hainute,sa le spele,sa le usuce si sa le calce..
anyta88
Scris: Sunday, October 2, 2016 9:49 PM
Nivel

korina wrote:

Da e weekend si e liniste!!!
Daca ar fi sa ne luam dupa toata lumea ar insemna sa lasam bebeii doar in pampersi..doar nu o sa mearga taticii in ziua nasterii sa cumpere hainute,sa le spele,sa le usuce si sa le calce..

Asa este!!!! Eu nu am cumparat nimic pana la 7 luni. Nu neaparat din cauza superstitiilor,dar dupa 7 luni m am simtit eu mai linistita!! Plus ca daca sunt bani în 2 zile cumperi tot.
Lili Eu
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
Fetelor si eu sunt foarte stresata pe tema asta cu superstitile!!! :( eu nu cred in superstiti, dar al meu tine sa vina bebe si apoi sa ii cumparam, cred ca mai apleaca urechea pe la alti si crede si el ca nu e bine sa cumperi dinainte hainute!! sunt foarte suparata pe el ca nu ma intelege, ca eu vreau sa ii cumpar tot cu drag si sa ma bucur de fiecare hainuta cumparata plans azi chear am avut o mica cearta cu el, ptr ca am fost la plimbare si am intrat intrun magazin de copii si am intrebat vanzatoarea de un carut de copil care imi placea in mod deosebit dar am vrut doar sa ma informez si el se uita la mine de parca o luasem razna...ca ce trebuia sa intreb ca nu cumparam acum .....ufff nu ma intelege deloc el crede mai mult ce zic alti ca nu e bine....bine ca nici eu nu vreau sa cumpar carut acum, dar el ia totul prea in serios ca nu e bine.... ma suparat teribil azi...o fi si hormoni de vina....Lol dar e clar ca nu simte ce simt eu...NuImiPasa
korina
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:14 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Fetelor si eu sunt foarte stresata pe tema asta cu superstitile!!! :( eu nu cred in superstiti, dar al meu tine sa vina bebe si apoi sa ii cumparam, cred ca mai apleaca urechea pe la alti si crede si el ca nu e bine sa cumperi dinainte hainute!! sunt foarte suparata pe el ca nu ma intelege, ca eu vreau sa ii cumpar tot cu drag si sa m bucur de fiecare hainuta cumparata plans azi chear am avut o mica cearta cu el, ptr ca am fost la plimbare si am intrat intrun magazin de copii si am intrebat vanzatoarea de un carut de copil care imi placea in mod deosebit dar am vrut doar sa ma informez si el se uita la mine de parca o luasem razna...ca ce trebuia sa intreb ca nu cumparam acum .....ufff nu ma intelege deloc el crede mai mult ce zic alti ca nu e bine....bine ca nici eu nu vreau sa cumpar carut acum, dar el ia totul prea in serios ca nu e bine.... ma suparat teribil azi...o fi si hormoni de vina....Lol dar e clar ca nu simte ce simt eu...NuImiPasa

Lili nu e vorba ca nu simte ce simti si tu,dar o persoana superstitioasa si una nu,nu o sa fie mereu de acord.Eu vreau sa iau doar strictul necesar inainte,consider ca restul pot lua si dupa.Si al meu era de parere sa luam dupa dar i-am zis ca tre sa spalam si sa calcam hainutele lui bebe inainte de a le da pe el si a inteles.Mie o sa imi fie greu sa merg la cumparaturi ca dr mi-a recomandat repaus mai mereu din cauza problemelor pe care le-am avut,ultima acum 2 sapt desprindere de placenta.Oricum timp e,noi sa fim bine si restul nu mai conteaza!!!
anyta88
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:15 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Fetelor si eu sunt foarte stresata pe tema asta cu superstitile!!! :( eu nu cred in superstiti, dar al meu tine sa vina bebe si apoi sa ii cumparam, cred ca mai apleaca urechea pe la alti si crede si el ca nu e bine sa cumperi dinainte hainute!! sunt foarte suparata pe el ca nu ma intelege, ca eu vreau sa ii cumpar tot cu drag si sa ma bucur de fiecare hainuta cumparata plans azi chear am avut o mica cearta cu el, ptr ca am fost la plimbare si am intrat intrun magazin de copii si am intrebat vanzatoarea de un carut de copil care imi placea in mod deosebit dar am vrut doar sa ma informez si el se uita la mine de parca o luasem razna...ca ce trebuia sa intreb ca nu cumparam acum .....ufff nu ma intelege deloc el crede mai mult ce zic alti ca nu e bine....bine ca nici eu nu vreau sa cumpar carut acum, dar el ia totul prea in serios ca nu e bine.... ma suparat teribil azi...o fi si hormoni de vina....Lol dar e clar ca nu simte ce simt eu...NuImiPasa

Cate saptamani ai?
?i so?ul meu la fel...e mai supersti?ios dar dupa 7 luni a fost ok..
anyta88
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:18 PM
Nivel

korina wrote:

Lili nu e vorba ca nu simte ce simti si tu,dar o persoana superstitioasa si una nu,nu o sa fie mereu de acord.Eu vreau sa iau doar strictul necesar inainte,consider ca restul pot lua si dupa.Si al meu era de parere sa luam dupa dar i-am zis ca tre sa spalam si sa calcam hainutele lui bebe inainte de a le da pe el si a inteles.Mie o sa imi fie greu sa merg la cumparaturi ca dr mi-a recomandat repaus mai mereu din cauza problemelor pe care le-am avut,ultima acum 2 sapt desprindere de placenta.Oricum timp e,noi sa fim bine si restul nu mai conteaza!!!

Si eu am avut desprindere de placenta la 11 saptamani. Daca stai în pat câteva zile e totul ok. Cate saptamani ai?
Lili Eu
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:24 PM
Nivel

anyta88 wrote:

Cate saptamani ai?
?i so?ul meu la fel...e mai supersti?ios dar dupa 7 luni a fost ok..
am aproape 18 saptamani! stiu ca e devreme sa le cumpar dar ma gandesc ca vine iarna si imi va fi greu sa merg la cumparaturi.....!Cheek Kiss
korina
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:26 PM
Nivel

anyta88 wrote:

Si eu am avut desprindere de placenta la 11 saptamani. Daca stai în pat câteva zile e totul ok. Cate saptamani ai?

Anyta am 16s5z..desprinderea am avut-o la 14s6z..de atunci am stat numai in pat,nu m-a lasat sotul sa fac nimic nici mancare nici curatenie..plus ca am avut contractii de la 6 s pt care am facut injectii pana la 14 s.acum continui cu progesteron 2 de 400mg fiecare..
anyta88
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:57 PM
Nivel

korina wrote:

Anyta am 16s5z..desprinderea am avut-o la 14s6z..de atunci am stat numai in pat,nu m-a lasat sotul sa fac nimic nici mancare nici curatenie..plus ca am avut contractii de la 6 s pt care am facut injectii pana la 14 s.acum continui cu progesteron 2 de 400mg fiecare..

Cunosc...si eu am luat progesteron pana la 36 saptamani si am.facut injectii cu amestec litic pana pe la 25 saptamani.
Nici sa nu ridici nimic. Eu curatenie si mâncare am facut. Chiar am.si cununat la 28 saptamani. Plimbari scurte poti face dar fara efort sau contact sexual.

Lili , stiu ca e greu iarna ca e frig dar crede ma ca si vara este îngrozitor sa ai burta mare. Am crezut ca mor de cald. Nu am transpirat in halul astta niciodata. Si inca sufar de caldura chiar daca e rece afara.
Oricum o sa faci cumparaturi cu sotul si in spatii inchise deci nu te ingrijora.computerlove
Lili Eu
Scris: Sunday, October 2, 2016 10:59 PM
Nivel

korina wrote:

asta vreau si eu sa fac. sa cumpar ce imi trebuie pt prima luna doar strictul necesar, dar el nu intelege zice ce lasa ca cumperi atunci, si a vazut el un site ca le poti comanda si de acasa, zice ca nu rebuie sa ma duc la magazin ca le comand si imi vin acasa Lol asta cu spalatu calcatul hainutelor vreau sa il fac si eu sa inteleaga ca nu il poti inbraca cu haine cumpatate din magazin ca trebuie pregatite.... poate il fac sa inteleaga pana la urma... Crazy
Lili Eu
Scris: Sunday, October 2, 2016 11:12 PM
Nivel

korina wrote:

La tine cum misca bebe? cum il simti? la mine saptamana trecute misca cand si cand erau zile cand nu ii simteam, dar acum de cateva zile ii simt zilnic, si azi a miscat aproape toata ziua Lol dar ma loveste finut de 2 sau 3 ori si se opreste mai mult ma loveste jos sus pe langa buric mai rar. azi chear radeam cred ca joaca fotbal ca prea da din picioare Lol eu asa cred ca acolo jos sunt piciorusele.... computerlove
Eileen
Scris: Monday, October 3, 2016 8:06 AM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2013
Neata fetelor...am scris jumatate de mesaj si am inchis din greseala Cray Crazy uff e luni alcool alcool
Haideti la un ceiut si un croisant computerlove

Lili, ce dragalasa esti tu asa suparici ras ras Ce data probabila ai, prin februarie ?...deci tot frigut frown frown Eu la fel ca si ANyta am luat totul dupa 7 luni, pana atunci nu am luat nimic, si nu din superstitie, ca mi se pare o prostie. Trebuie sa mai tratezi cu sotul, oricum trebuie sa cumperi totul inante de nastere ....nu poti lasa dupa. Mai joaca si hormoneii deci relax...si explica-i si sotului ca trebuie sa te informezi inainte de a cumpara ceva , de utilitatea lucrului, si ca mai apoi o sa fii cu burtica mare si nu o sa te poti deplasa f usor, si pe gheata pe afara. Cat despre cumparaturile online, eu tot ce tine de ingrijirea bebelinei si bagajul de spital am luat cam tot online ( in afara de papuci, halat, sutiene, si ce tine de farmacie). E mai simplu asa si nu mi-am pierdut timpul cascand ochii in supermarket la pampers, sampoane, absorbante etc...
Anyta, ce frumoscoeur mai e asa putin Love Love Sa ne zici si noua noutatile dupa vizita la medic Cheek Kiss
Alexa e f completa lista ta Bravoo Halat ia-ti linistita , ca daca o sa fie nevoie sa cobori putin o sa ai nevoie de un halat pe tine, nu umbli in camasa prin spital.
Sterilizator ti-ar trebui in cazul in care nu o sa alaptezi, eu zic sa cauti exact care iti place si dupa daca ai nevoie numai sa il cumperi. Eu una nu mi-am luat, sper sa avem laptic.
La biberoane vezi ca uneori ai biberon si in pompa de san, deci sa iei in calcul si asta, ca din nou daca alaptezi sa zicem ca ai nevoie doar de unul. In rest listuta e super DistanceKiss
Teutza, intr-adevar am si eu pe FB frumishop si sunt lucrusoare ff frumoase si ieftine.

Eu astazi am in plan sa mi pun ceva borcanele pt iarna ca apoi cu siguranta nu o sa mai pot...asta e ultimul tren alcool alcool iar sapt asta vreau sa incep sa spal hainitele, am dat comanda de patut+saltea si lenjerie si am primit mesaj ca nu mai au pe stoc pale angry angry angry asa ca acusi am sa verific altundeva daca au in stoc ...cand m-am hotarat si eu ce vreau .... cearta cearta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.