Gravidutzele noastre dragi - 36
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aly0510
Scris: Friday, September 16, 2016 11:16 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/1/2016
Buna fetelor,

Felicitari celor care ati nascut si va tineti deja bebeii in brate!Clap
Felicitari Nico pentru cele doua minuni!! Atata timp cat nu mai ai alti puiuti mi se pare cel mai bine sa ai gemeni, dar sa ai grija mare de tine in urmatoarea perioada!

Eu m-am intors din concediu de "poveste" si ma simt ceva mai bine de cand am simtit aerul nostru de Bucuresti (nu ca ar fi cel mai bun, insa macar nu e umezeala de acolo) in sensul ca reusesc sa mananc si sa beau apa si ceai. Cu toate astea tot am stat 2 ore la perfuzii duminica trecuta Cray

Apropo de nastere, am gasit acest videoclip cu o nastere ideala in apa, poate va da optimism celor care va pregatiti in urmatoarea perioada, cica se poate si asa, sa fie totul calm si relaxant: https://www.youtube.com/watch?v=iaZf7kBXr7Q

Epiziotomia pe mine nu pot sa spun ca m-a deranjat prea mult, am simtit niste mici, foarte mici intepaturi cand m-a cusut, dar apoi m-am refacut relativ repede. Nu poti sa stai in fund o perioada, dar atat. Bine, si toaleta zilnica a epiziotomiei din spital care pe mine m-a lasat cu amintiri urate datorita asistentelor.

Gummy Bear, v-a chemat la toaleta zilnica a epiziotomiei in spital?

Pupici!
Teutza
Scris: Friday, September 16, 2016 12:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/8/2016
Lara si eu o sa nasc la privat si mi-au spus sa imi aduc doar obiectele mele personale, gen periuta si pasta si hainute sa il scot pe bebe din spital. Daca tin neaparat sa vin cu produsele mele pot (pampersi, hainute,etc), dar asta imi asigura si ei. Eu oricum mi-am luat pijamalutele mele ca sigur m-as simti mai ok asa si, din exces de zel si dorinta de a fi oricum pregatita, mi-am luat si tampoane postnatale, dischete de sani si chiloti de unica folosinta...sa fie..poate imi folosesc acasa cand ies din spital si sa nu stau atunci sa il trimit pe sot sa cumpere:))

App, stiu ca trebuie sa bei multa apa dupa anestezii si eu am intrebat daca vin cu apa mea...si fata de la receptie a ras si a zis "Doamne fereste,nu! Cum ar fi? Va asiguram noi tot,si apa si mancare" :)) eh, eu am intrebat!:))

Se pare ca mai mult ca sigur si eu voi face cezariana, dar nu am emotii in ceea ce priveste operatia. Nu ma incanta anestezia in coloana si posibilitatea de a-mi pune sonda:( astea ma deranjeaza cel mai tare, dar...pt bebe nu ne mai gandim la astea. Vedem ce-o fi.

Eu deocamdata nu am colostru, daca am contractii sincer nu le simt sau nu le realizez, nu merg des la toaleta, burtica nu a coborat inca..desi se apropie momentul nasterii, nu pot sa spun ca am cine stie ce simptome. Mai sunt mamici care au organismul asa de nepregatit?:))) Marti merg la doctor sa vedem ce spune.. cum e bebe, colul, placenta si cum voi naste pana la urma:)
Turti Maria
Scris: Friday, September 16, 2016 2:22 PM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2016
Teutza wrote:
Lara si eu o sa nasc la privat si mi-au spus sa imi aduc doar obiectele mele personale, gen periuta si pasta si hainute sa il scot pe bebe din spital. Daca tin neaparat sa vin cu produsele mele pot (pampersi, hainute,etc), dar asta imi asigura si ei. Eu oricum mi-am luat pijamalutele mele ca sigur m-as simti mai ok asa si, din exces de zel si dorinta de a fi oricum pregatita, mi-am luat si tampoane postnatale, dischete de sani si chiloti de unica folosinta...sa fie..poate imi folosesc acasa cand ies din spital si sa nu stau atunci sa il trimit pe sot sa cumpere:))

App, stiu ca trebuie sa bei multa apa dupa anestezii si eu am intrebat daca vin cu apa mea...si fata de la receptie a ras si a zis "Doamne fereste,nu! Cum ar fi? Va asiguram noi tot,si apa si mancare" :)) eh, eu am intrebat!:))

Se pare ca mai mult ca sigur si eu voi face cezariana, dar nu am emotii in ceea ce priveste operatia. Nu ma incanta anestezia in coloana si posibilitatea de a-mi pune sonda:( astea ma deranjeaza cel mai tare, dar...pt bebe nu ne mai gandim la astea. Vedem ce-o fi.

Eu deocamdata nu am colostru, daca am contractii sincer nu le simt sau nu le realizez, nu merg des la toaleta, burtica nu a coborat inca..desi se apropie momentul nasterii, nu pot sa spun ca am cine stie ce simptome. Mai sunt mamici care au organismul asa de nepregatit?:))) Marti merg la doctor sa vedem ce spune.. cum e bebe, colul, placenta si cum voi naste pana la urma:)

Teutza in ceea ce priveste simptomele nici nu stiu ce sa zic (mi se pare ca nu prea am nici eu, sau nu altele decat aveam pana acum), contractii false mai am din cand in cand ( dar le-am avut mereu din trimestrul 2), la baie nu merg des, ceva dureri usoare de spate cateodata,ieri am fost la un control la doctorita de familie si zicea ca bebelina e fixata deja si in maxim 2 saptamani voi naste, akm sunt curioasa daca asa va fi. La medic mergem iarasi joi si vom fixa si cezariana.
Eu nu prea mai am rabdare si abia astept, desi sarcina nu imi da mari batai de cap, nu pot sta locului o clipa, dorm binisor ( exceptie mersul la baie),nu ma simt f grea ( m-am ingrasat 11 kg, deci am 62.5 kg), si am destula energie, poate prea multa si nu ma odihnesc suficient sic
NicoN
Scris: Friday, September 16, 2016 3:19 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/17/2015
aly0510 wrote:
Buna fetelor,

Felicitari Nico pentru cele doua minuni!! Atata timp cat nu mai ai alti puiuti mi se pare cel mai bine sa ai gemeni, dar sa ai grija mare de tine in urmatoarea perioada!

Eu m-am intors din concediu de "poveste" si ma simt ceva mai bine de cand am simtit aerul nostru de Bucuresti (nu ca ar fi cel mai bun, insa macar nu e umezeala de acolo) in sensul ca reusesc sa mananc si sa beau apa si ceai. Cu toate astea tot am stat 2 ore la perfuzii duminica trecuta Cray

Apropo de nastere, am gasit acest videoclip cu o nastere ideala in apa, poate va da optimism celor care va pregatiti in urmatoarea perioada, cica se poate si asa, sa fie totul calm si relaxant: https://www.youtube.com/watch?v=iaZf7kBXr7Q

Epiziotomia pe mine nu pot sa spun ca m-a deranjat prea mult, am simtit niste mici, foarte mici intepaturi cand m-a cusut, dar apoi m-am refacut relativ repede. Nu poti sa stai in fund o perioada, dar atat. Bine, si toaleta zilnica a epiziotomiei din spital care pe mine m-a lasat cu amintiri urate datorita asistentelor.

Pupici!

Ma bucur ca esti mai ok, eu parca ma simteam mai in siguranta daca aveam deja unul si stiam ce sa fac cu ei si stiam cum e cu copii, dar sigur o sa ma obisnuiesc ca nu am de ales, o sa fie sotul dupa 5 6 acas si va veni mama la mine sa ma ajute la curatenie, mancare...love
Lili Eu
Scris: Friday, September 16, 2016 6:29 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Buna fetelor!!! Uitati si burticuta mea de aproape 16 saptamani yes computerlove

Lili Eu attached the following image(s):
_20160916_180348.jpg

NicoN
Scris: Friday, September 16, 2016 6:43 PM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2015
Lili Eu wrote:
Buna fetelor!!! Uitati si burticuta mea de aproape 16 saptamani yes computerlove
k
Burtica frumoasa!!!computerlove
Lili Eu
Scris: Friday, September 16, 2016 7:00 PM
Nivel

NicoN wrote:
k
Burtica frumoasa!!!computerlove
multumesc!!!computerlove
Teutza
Scris: Friday, September 16, 2016 7:47 PM
Nivel

Turti Maria wrote:

Teutza in ceea ce priveste simptomele nici nu stiu ce sa zic (mi se pare ca nu prea am nici eu, sau nu altele decat aveam pana acum), contractii false mai am din cand in cand ( dar le-am avut mereu din trimestrul 2), la baie nu merg des, ceva dureri usoare de spate cateodata,ieri am fost la un control la doctorita de familie si zicea ca bebelina e fixata deja si in maxim 2 saptamani voi naste, akm sunt curioasa daca asa va fi. La medic mergem iarasi joi si vom fixa si cezariana.
Eu nu prea mai am rabdare si abia astept, desi sarcina nu imi da mari batai de cap, nu pot sta locului o clipa, dorm binisor ( exceptie mersul la baie),nu ma simt f grea ( m-am ingrasat 11 kg, deci am 62.5 kg), si am destula energie, poate prea multa si nu ma odihnesc suficient sic

Daca si eu voi naste prin cezariana (90% sigur), poate ne programeaza pe amandoua odata:)) ar fi tare! Pe mine spatele nu ma doare, in schimb mi se mai pun carcei noaptea, mai ales daca ma intind. Stiu ca magneziul e bun pt asta, dar cum am facut alergie si nu pot lua, nu prea am ce face. Dar mai rezistam putin. Si eu sunt foarte activa ca nu am stare...pun muraturi, schimb ghivece, una alta:)) ce e drept, obosesc mai repede dar usor usor le fac..si cu putin ajutor:)

Te-ai ingrasat putin, bravo. Si eu am luat pana acum doar 7kg..am 65 in total (am 1.69 inaltime). Suntem norocoase zic eu. Azi imi povestea cineva de o gravida care a luat peste 20kg si saraca in ultimele sapt are nevoie de ajutor sa isi rraga pantalonii pe ea:)) groaznic!
E bine ca te odihnesti..o sa iti prinda bine odihna de acum dupa ce nasti:)) si eu am noroc si dorm..ma duc la baie cam o data pe noapte si ma mai trezeste durerea de coaste..dar cam atat:D

Sa inteleg ca nici tu nu ai inca colostru? Stiu ca nu e ceva neobisnuit si asta nu inseamna ca nu o sa avem laptic, dar parca mi-as fi dorit sa fiu asigurata din punctul asta de vedere:D
Abea astept sa revenim cu vesti sapt viitoare:)

Lili_eu, pupam o burtica frumoasa. Sa creasca mare :)
Lili Eu
Scris: Friday, September 16, 2016 8:11 PM
Nivel

Multumesc!! teutza!! computerlove
Turti Maria
Scris: Friday, September 16, 2016 8:40 PM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2016
Teutza wrote:

Daca si eu voi naste prin cezariana (90% sigur), poate ne programeaza pe amandoua odata:)) ar fi tare! Pe mine spatele nu ma doare, in schimb mi se mai pun carcei noaptea, mai ales daca ma intind. Stiu ca magneziul e bun pt asta, dar cum am facut alergie si nu pot lua, nu prea am ce face. Dar mai rezistam putin. Si eu sunt foarte activa ca nu am stare...pun muraturi, schimb ghivece, una alta:)) ce e drept, obosesc mai repede dar usor usor le fac..si cu putin ajutor:)

Te-ai ingrasat putin, bravo. Si eu am luat pana acum doar 7kg..am 65 in total (am 1.69 inaltime). Suntem norocoase zic eu. Azi imi povestea cineva de o gravida care a luat peste 20kg si saraca in ultimele sapt are nevoie de ajutor sa isi rraga pantalonii pe ea:)) groaznic!
E bine ca te odihnesti..o sa iti prinda bine odihna de acum dupa ce nasti:)) si eu am noroc si dorm..ma duc la baie cam o data pe noapte si ma mai trezeste durerea de coaste..dar cam atat:D

Sa inteleg ca nici tu nu ai inca colostru? Stiu ca nu e ceva neobisnuit si asta nu inseamna ca nu o sa avem laptic, dar parca mi-as fi dorit sa fiu asigurata din punctul asta de vedere:D
Abea astept sa revenim cu vesti sapt viitoare:)

Lili_eu, pupam o burtica frumoasa. Sa creasca mare :)

O sa radeti hohot eu am niste scurgeri ale sanilor dar nu stiu sigur daca este colostru deoarece este transparent si apos ( si din ce am citit colostrul e mai galbui si vascos), dar nu te ingrijora k medicul mi-a zis in urma cu ceva vreme ca nu are nicio relevanta daca ai sau nu colostru dinainte si asta nu te asigura ca vei avea lapte foarte usor...
Felicitari, tu chiar ca te-ai ingrasat foarte putin Bravoo
Tot ce este posibil sa nastem deodata, daca nu se grabeste bebelina mea, fiindca am si niste zile foarte stresante, am avut o suparate foarte mare in familie si m-a afectat foarte tare, iar acum mi-e super greu sa ma linistesc si sa nu ma gandesc acolo, desi pe de alta parte mi-e frica ca acest fapt sa nu imi grabeasca nasterea...
Sper sa imi dea Dumnezeu putere sa trec peste...
lara_plus
Scris: Friday, September 16, 2016 8:48 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/17/2016
Teutza wrote:

Asa si eu, le puneam intrebari si tot spuneam- Noi asiguram, noi asiguram. Dar nu vreau sa ma trezesc ca de fapt chichita asta nu asiguram, pai de ce nu ati intrebat? Ca intr-un film cu prosti. Sa nasti cu bine si tu si sa ne spui cum a fost pana la urma experienta exacta. Sper sa ai laptic! Bei ceai special pentru asta?
Teutza
Scris: Friday, September 16, 2016 10:37 PM
Nivel

lara_plus wrote:

Asa si eu, le puneam intrebari si tot spuneam- Noi asiguram, noi asiguram. Dar nu vreau sa ma trezesc ca de fapt chichita asta nu asiguram, pai de ce nu ati intrebat? Ca intr-un film cu prosti. Sa nasti cu bine si tu si sa ne spui cum a fost pana la urma experienta exacta. Sper sa ai laptic! Bei ceai special pentru asta?

Mersi! Eh daca ne trezim ca ne lipseste ceva asta e, ne bazam pe tatici si ii punem pe drumuri:)) si se rezolva!
Pentru laptic nu iau nimic..imi masez sanii putin cand ma dau cu crema si atat. Vedem dupa nastere daca o sa fie cazul, dar eu sper sa am lapte. O sa va tin la curent:)

Turti Maria, eu pe la 5 luni am avut o desprindere de placenta cu sangerare si am stat la pat 3 sapt din cauza unei pierderi in familie si oboseala datorata acelei perioade cred si de atunci am zis ca incerc sa fiu cat de zen pot - mai usor de zis decat de facut, stiu- dar nimic nu e mai important decat copilul meu. Si oricum, avand in vedere ca in 2 zile faci 37 de sapt, nu ai de ce sa iti mai faci griji ca stii ca un copil nascut dupa 37 de sapt se considera la termen iar fetitele cica se mai grabesc de fel, deci nu te consuma si lasa fata sa vina cand vrea:D si eu as prefera, chiar daca fac cezariana, sa ma ia prin surprindere si sa vina bebe cand vrea, nu sa ii programez data nasterii cum ar veni. Poate am noroc si se hotaraste sa vina cu o zi inainte de data in care ma programeaza doctorul:)))

Noi sa fim sanatoase si sa decurga nasterile bine si bebeii sa fie sanatosi:)
gummy bear
Scris: Friday, September 16, 2016 10:47 PM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2015
aly0510 wrote:
Buna fetelor,

Pupici!

Nu, nicidecum..ma spalam singura la dus si apoi foloseam absorbante postnatale cu betadina
Danamat
Scris: Saturday, September 17, 2016 3:35 AM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2016
Buna fetelor, cu povestea nasterii am sa revin cand ajung acasa la calculator.
Noi suntem inca in spital, mi-a gasit infectie in secretie si se pare ca a luat si bebele.avem tratament aman2, eu cu amoxicilina si el injectii cu gentamicina.dar suntem ok
Cu laptele e o problema, abea ieri a inceput sa vina colostrul, asa ca avem complectare.suntem si foarte mancaciosi.
De spalat jos eu singura ma spal,ele nu imi fac nimik.
Sarcina usoara sa aveti fetelor...
Eu ink nu realizez ca sunt mamik, asa sentiment frumos e Love
Rocsana
Scris: Saturday, September 17, 2016 9:33 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/28/2015
Lili Eu wrote:

Felicitari ,sarcina usoara in continuare Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.