Gravidutzele noastre dragi - 36
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela1234
Scris: Monday, August 1, 2016 3:51 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/24/2016
ingrig wrote:
Mihaela eu ma gandesc la tine de ieri , pt ca maine am eu si eu am emotii ! Ati tin pumnii ! Sa vii cu vesti bune ! Pup

Hello..m-am intors.topai

La masuratori bebe a iesit ok.coeur Maine dimineata ma duc sa imi recolteze si sange pentru analize.

Eu in schimb aveam pulsul cam mare..dar de emotie zic eu..si altceva ce a vazut e ca am placenta cam joasa :(. Mai are cineva asa?

Succes maine Ingrig!
anyta88
Scris: Monday, August 1, 2016 4:20 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/15/2014
Mihaela1234 wrote:

Hello..m-am intors.topai

La masuratori bebe a iesit ok.coeur Maine dimineata ma duc sa imi recolteze si sange pentru analize.

Eu in schimb aveam pulsul cam mare..dar de emotie zic eu..si altceva ce a vazut e ca am placenta cam joasa :(. Mai are cineva asa?

Succes maine Ingrig!

Eu am placenta jos. Este praevia. Am tot sperat ca se ridica dar nimic. Trebuie sa nasc prin cezariana. Presupun ca ti a spus medicul ca este interzis contactul sexual si efortul. Nu ai voie sa ridici nimic.
Mihaela1234
Scris: Monday, August 1, 2016 4:31 PM
Nivel

anyta88 wrote:

Eu am placenta jos. Este praevia. Am tot sperat ca se ridica dar nimic. Trebuie sa nasc prin cezariana. Presupun ca ti a spus medicul ca este interzis contactul sexual si efortul. Nu ai voie sa ridici nimic.

Buna. Mc de raspuns. Nu mi-a zis nimic de praevia. E postero laterala dreapta joasa.. Da, mi-a zis de contact sexual si efort. Nu mi l-a interzis total..a zis ca exista riscul de aavea sangerari dupa contact, caz in care il interzice total. Oricum pentru mine e clar..nu ma joc cu sangerarea.

dar sincer in ultima perioada nici nu am mai facut..la cat de obosita m-am simtit numai de asta nu imi ardea..

Oricum..si eu sper ca se ridica..Nu m-am gandit la tipul de nastere inca, dar nu as vrea sa am ceva impus..
Albinuta
Scris: Monday, August 1, 2016 5:14 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/19/2016
doinanuta wrote:
Neata!Am nascut ieri!O fetita de 3150 prin cezariana.Noi vroiam natural,dar ea nu mai avea loc.Au fost niste complicatiicomputerlove hearts

Felicitari mami sa fi?i sanatoase, mult laptic ?i fara colici hearts
anasstasia
Scris: Monday, August 1, 2016 5:15 PM
Nivel

Inregistrat: 6/8/2016
La placenta previa nu poti alege felul in care nasti, nu exista alternativa la cezariana. La tine este doar placenta inserata jos insa trebue sa respecti regulile spuse de medic in speranta ca se ridica. Daca o sa coboare peste col devine previa.
Teutza
Scris: Monday, August 1, 2016 5:30 PM
Nivel

Inregistrat: 7/8/2016
Mihaela1234 wrote:

Hello..m-am intors.topai

Succes maine Ingrig!

Nu te panica inca! Si eu am avut la un mom dat placenta joasa, am avut si sangerare dar acum e ok, s-a ridicat pe masura ce s-a marit uterul. Doar fii cuminte o perioada si vezi cum evolueaza. Nu te speria inca cu placenta praevia:)
Ma bucur ca bebe e bine.

Asteptam maine vesti si de la Ingrid si poimaine vin si eu cu vesti (bune sper!)ca am control. Am rezistat 5 sapt de la ultimul control yupiii! Sunt mandra de mine:))
anyta88
Scris: Monday, August 1, 2016 5:46 PM
Nivel

Mihaela1234 wrote:

Buna. Mc de raspuns. Nu mi-a zis nimic de praevia. E postero laterala dreapta joasa.. Da, mi-a zis de contact sexual si efort. Nu mi l-a interzis total..a zis ca exista riscul de aavea sangerari dupa contact, caz in care il interzice total. Oricum pentru mine e clar..nu ma joc cu sangerarea.

dar sincer in ultima perioada nici nu am mai facut..la cat de obosita m-am simtit numai de asta nu imi ardea..

Oricum..si eu sper ca se ridica..Nu m-am gandit la tipul de nastere inca, dar nu as vrea sa am ceva impus..
placenta praevia se diagnosticheaza de la 28 saptamani. Eu am avut sangerari de la un contact în saptamana 10 si de atunci nu am mai avut contact sexual. Eu mi as fi dorit sa nasc natural dar nu se poate.
ingrig
Scris: Monday, August 1, 2016 6:19 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2016
Mihaela1234 wrote:

Hello..m-am intors.topai

Succes maine Ingrig!
Ma bucur ca totul este bine ! De fibrom nu ti-a zis nimic ( adica a mai crescut sau nu ) ! Placenta jos inserata am avut anul trecut cand am pierdut sarcina ! Aaa si nu ti -a zis sexul lui bebe , mie tot timpul la morfologia asta am aflat sexul ! Pupcomputerlove
BabyGimi
Scris: Monday, August 1, 2016 6:35 PM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
Eu invidiez femeile care vor sa nasca natural, pentru curajul pe care il au :))) Sper ca luna asta sa nasc, pt ca mai am putin si efectiv o iau razna! Ultima luna chiar mi se pare de cacao :))) Inainte sa raman insarcinata, mi se parea ca femeile exagereaza sau se cred prea pretioase in ultimul trimestru. Oa, cat m-am inselat si acum parca mi s-a intors inzecit :)) Na, pt unele e mai usor, pt altele e mai greu.

Revenind la nastere, numai tampenii citesc sau aud la stiri, de complicatii la nastere, cu copii care nu supravietuiesc sau raman cu traume neurologice, cu medici de garda care nu iau cele mai bune decizii pt mama si copil, pana ajunge medicul curant la spital, si astfel se ajunge la tragedii. Nu mai suport! Asa ca am ajuns sa ma gandesc serios la cezariana. Decat sa se ajunga la forceps ori aspirator, sau incalecatul asistentelor pe mine, sa impinga copilul, prefer cezariana de mii de oriNuImiPasa

Si da, stiu si avantajele / dezavantajele unei nasteri naturale, asa cum le stiu si pe cele prin cezariana. Asta e, nu am curaj. Nu din cauza durerilor, ci de ce se poate intampla rau. Dar o sa vad ce o sa fac :(

Intre timp ma mai uit pe Youtube la seria Midwives, poate poate imi fac curaj:)))

anyta88
Scris: Monday, August 1, 2016 6:58 PM
Nivel

ingrig wrote:
Ma bucur ca totul este bine ! De fibrom nu ti-a zis nimic ( adica a mai crescut sau nu ) ! Placenta jos inserata am avut anul trecut cand am pierdut sarcina ! Aaa si nu ti -a zis sexul lui bebe , mie tot timpul la morfologia asta am aflat sexul ! Pupcomputerlove

La cate saptamani ai pierdut sarcina si din ce motive? Daca ne poti spune..
Mihaela1234
Scris: Monday, August 1, 2016 7:00 PM
Nivel

ingrig wrote:

Nu mi-a zis sexul lui bebe si nu am intrebat. Eu ma gandeam doar sa iasa bine la masuratori.Stiam de la colega mea ca nu prea zice ea la 12.. Vom afla noi la momentul potrivit, la urmatorul control cred..mi-a spus sa revin intre sapt 16 si 18. Rezultatele la dublul test le trimit pe mail.

Si a fost asa cum a zis la 12 saptamani? Intreb pentru ca cumnatei mele i-a zis initial ca e fetita..si de fapt e baiat.si unei amice de ale mele ca e baiat si de fapt e fata..

Vreau sa aflu cand e sigur..pt ca sotul meu isi doreste baiat..eu sunt fericita orice ar fi..bine..cred ca si el pana la urma. Dar daca azi imi zicea ca e baiat..si se insela..sotul meu ar fi fost usor dezamagit poate..chiar daca nu cred ca mi-ar zice..si daca imi zicea ca e fata tot spera ca poate e baiat..pentru ca a auzit si el ca la 12 sapt nu e 100% concret..Deci mai bine nu.

M-am topit oricum cand am vazut ca da din manute acolo..e incredibil ca acum e in burtica mea si eu nu il simt..coeur

Fibromul da, s-a marit dar nu f mult..datavtrecuta avea 2.32 cm si acum 2.67 .
Dea
Scris: Monday, August 1, 2016 7:00 PM
Nivel

Inregistrat: 3/26/2015
Hello burtici mari si mici !!

Doinanuta,felicitari!!!!bebelina e frumoasa si cu perisor bogat!!!acusi ii faci codite DistanceKiss
Sa fiti sanatoase si tie refacere usoara si laptic din plin!!!Buddy1

Mihaela,ma bucur ca vii cu vesti bune!!ce repede a trecut timpul! Sotul ce-ti face?te ajuta si te sprijina??mai trage-l de urechi daca se fofileaza...Lol
Intr-adevar putini medici spun sexul copilului la 12 sapt,dar stiu si cazuri cand au nimerit-o.oricum conteaza sa fie sanatos. La noi abia la 18 sapt a aratat putoiul Clap

Noi suntem bine,asteptam marea intalnire,totul e pregatit.
Singura problema e ca nu scap de cezariana...3 medici,toti au "votat" pt cezariana.motivele sunt cam aceleasi:varsta mea,dificultatea de a-l ajuta pe bebe sa iasa -bebe va fi cam marisor,oasele mele cam ruginite Haha ....plus alte riscuri ce nu pot fi prevazute si pot apare in multele ore de travaliu.

In rest,pe langa asteptare, ma bucur de nou nascuta prietenei mele care a implinit deja 1 luna si pot spune ca am facut un fel de repetitie fiind alaturi de prietena mea in aceasta perioada.abia astept sa ma bucur si eu de momente la fel de frumoase cu puiul meu!!!!!
Va trimit pupici si urari de sanatate voua si bebelusilor!Cheek Kiss
ingrig
Scris: Monday, August 1, 2016 7:29 PM
Nivel

Mihaela1234 wrote:

Nu mi-a zis sexul lui bebe si nu am intrebat. Eu ma gandeam doar sa iasa bine la masuratori.Stiam de la colega mea ca nu prea zice ea la 12.. Vom afla noi la momentul potrivit, la urmatorul control cred..mi-a spus sa revin intre sapt 16 si 18. Rezultatele la dublul test le trimit pe mail.

Si a fost asa cum a zis la 12 saptamani? Intreb pentru ca cumnatei mele i-a zis initial ca e fetita..si de fapt e baiat.si unei amice de ale mele ca e baiat si de fapt e fata..

Vreau sa aflu cand e sigur..pt ca sotul meu isi doreste baiat..eu sunt fericita orice ar fi..bine..cred ca si el pana la urma. Dar daca azi imi zicea ca e baiat..si se insela..sotul meu ar fi fost usor dezamagit poate..chiar daca nu cred ca mi-ar zice..si daca imi zicea ca e fata tot spera ca poate e baiat..pentru ca a auzit si el ca la 12 sapt nu e 100% concret..Deci mai bine nu.

M-am topit oricum cand am vazut ca da din manute acolo..e incredibil ca acum e in burtica mea si eu nu il simt..coeur

Fibromul da, s-a marit dar nu f mult..datavtrecuta avea 2.32 cm si acum 2.67 .
La noi sexul bebelusului a fost asa cum a zis la morfologie nu s-a schimbat ! Tu pt fibrom ai tratament cu ceva ?
ingrig
Scris: Monday, August 1, 2016 7:31 PM
Nivel

anyta88 wrote:

La cate saptamani ai pierdut sarcina si din ce motive? Daca ne poti spune..
La 22 de sapt am pierdut sarcina ! Acum am facut profilul de trombofilie si am 4 mutatii !
Mihaela1234
Scris: Monday, August 1, 2016 8:05 PM
Nivel

Dea wrote:
Hello burtici mari si mici !!

Doinanuta,felicitari!!!!bebelina e frumoasa si cu perisor bogat!!!acusi ii faci codite DistanceKiss
Sa fiti sanatoase si tie refacere usoara si laptic din plin!!!Buddy1

Mihaela,ma bucur ca vii cu vesti bune!!ce repede a trecut timpul! Sotul ce-ti face?te ajuta si te sprijina??mai trage-l de urechi daca se fofileaza...Lol
Intr-adevar putini medici spun sexul copilului la 12 sapt,dar stiu si cazuri cand au nimerit-o.oricum conteaza sa fie sanatos. La noi abia la 18 sapt a aratat putoiul Clap

Noi suntem bine,asteptam marea intalnire,totul e pregatit.
Singura problema e ca nu scap de cezariana...3 medici,toti au "votat" pt cezariana.motivele sunt cam aceleasi:varsta mea,dificultatea de a-l ajuta pe bebe sa iasa -bebe va fi cam marisor,oasele mele cam ruginite Haha ....plus alte riscuri ce nu pot fi prevazute si pot apare in multele ore de travaliu.

In rest,pe langa asteptare, ma bucur de nou nascuta prietenei mele care a implinit deja 1 luna si pot spune ca am facut un fel de repetitie fiind alaturi de prietena mea in aceasta perioada.abia astept sa ma bucur si eu de momente la fel de frumoase cu puiul meu!!!!!
Va trimit pupici si urari de sanatate voua si bebelusilor!Cheek Kiss

Dea ce putin mai aicoeur
cu cezariana nu stiu ce sa zic..daca deja ai opinii de la 3 medici.sa inteleg ca vroiai natural? Eu nu am nici cea mai mica idee..dar daca nici macar la un simplu control nu imi stapanesc emotiile..cred ca la naturala ma pierd. Cumnata mea mi-a zis ca ea si la cezariana parca uitase cum sa respire normal.

Super ca te antrenezi..sa iti zic ca eu nu am tinut nicioata in brate bebei mici? Cam de la 4 luni in colo imi faceam curaj :D.

Sotul meu..eh..e in ungaria saptamana asta deci nici azi nu a fost cu mine..i-am trimis o poza cu bebele si nu si-a dat seama cum vine :)). In schimb acum trece prin faza in care vrea sa zica la toata lumea :)). Cine il intelege? In concediu am avut la mine 2 carti de sarcina..si am vrut sa i le dau siblui sa le rasfoiasca .poate mai intelege ceva..nu a vrut insa :(. Poatr totusi se gandeste sa mai citeasca un articol ceva.

Azi am avut si prima durere de cap din toata sarcina asta..nici acum nu mi-a trecut desi am baut apa la greu..deci nu e vb de deshidratare..acum stau in pat..sper sa imi treaca pana maine dimineata..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.