Gravidutzele noastre dragi - 36
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lili Eu
Scris: Monday, July 18, 2016 6:29 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
Buna burtici!! azi am fost sa imi vad bobita si sa ii aud inimioara coeur bobita e bine se incadreaza perfect in 6 saptamani si 3 zile are muguras de manute si picioruse, eu cand am auzit inimioara am inceput sa plang in hohote de emotiiCrazy a fost frumos si emotionant, o sa va pun si voua pozici sa vedeti bobita!! computerlove

Lili Eu attached the following image(s):
13731735_1192348660816622_3956051310072776945_n.jpg13690672_1192348594149962_1836295279735080491_n.jpg13754294_1192348554149966_3286142504284417773_n.jpg13669042_1192348504149971_7543591443568925414_n.jpg

ingrig
Scris: Monday, July 18, 2016 7:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/10/2016
Lili Eu wrote:
Buna burtici!! azi am fost sa imi vad bobita si sa ii aud inimioara coeur bobita e bine se incadreaza perfect in 6 saptamani si 3 zile are muguras de manute si picioruse, eu cand am auzit inimioara am inceput sa plang in hohote de emotiiCrazy a fost frumos si emotionant, o sa va pun si voua pozici sa vedeti bobita!! computerlove
Vai ...ce bobita frumoasa ! newclap felicitari si sa creasca mare !!!Bravoo
Lili Eu
Scris: Monday, July 18, 2016 7:19 PM
Nivel

ingrig wrote:
Vai ...ce bobita frumoasa ! newclap felicitari si sa creasca mare !!!Bravoo
Multumesc sa dea DD sa fie sanatoasa bobita pana la termen!!!Hands Cheek Kiss
lara_plus
Scris: Monday, July 18, 2016 7:38 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2016
mazdravela wrote:
Nu am luat nici un medicament pana acum ca nu sunt insuportabile durerile, aseara m-am pus in pat, si azi dimineata cand m-am trezit era mai bine, dar dupa ce am mers unde aveam de mers a inceput iarasi sa ma doara, ceva in genul unei febre musculare jos, cand stau in pat toate bune si frumoase, cum ma ridic si ma plimb cum pac iarasi ma prinde...hm... Am zis ca daca se intensifica durerile sau urca la burtica am fugit la medic! In rest sper sa stea bebita pana la termen si sa nu imi faca probleme :)) Azi am primit rezultatele de la testele de sange, cica nu exista nici un pericol de sindrom, mi-am facut si morfologia de prim trimestru dar nu am avut incredere in doctor asa ca am facut si testele de sange, plus confirmarea sexului pe care o primesc in 2 zile, la 14 saptamani coeur

La 14 saptamani stii sexul? Cat ai acum exact? Poate faci un ticket sa vezi evolutia bebeului. Felicitari!

Lili ma bucur mult pentru tine. Prima eco e foarte foarte emotionanta!!! Sa creasca mare si sa ai un bob sanatos1!

Anastasia am recitit mesajele si abia acum cand am mai lasat din stress si mi-am revenit putin mi-am dat seama ce scriai. M-ai sa rad nu gluma cu putzulica.
Teutza
Scris: Monday, July 18, 2016 8:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/8/2016
mazdravela wrote:

Mie nici nu mi-au facut testul de progesteron, a zis de la bun inceput sa iau 2 pana la 34 saptamani ...Nu as avea nimic cu ovulele dar dimineata mi se elimina o secretie din ovulele respective , si cand simt am intotdeauna senzatia ca e ceva bai si fug repede la baie.

Nici mie nu mi-a facut test de progesteron, mi-a dat direct 2 ovule pe zi pentru sustinerea sarcinii (din cauza celei oprite in evolutie anul trecut), iar dupa sangerarea datorata desprinderii placentei mi-a mai bagat unul in program:)) dar m-am invatat sa stau putin in pat dupa administrare ca sa nu curga si mi-am acceptat soarta ca o sa uit ce inseamna sa mai porti tanga (abs zilnice de tanga nu fac fata scurgerilor) si aia e:))

Lili felicitari pentru vestile bune! Emotiile din sarcina sunt unice si ne fac sa uitam momentele de panica!:)

Noi am facut ieri 28 de sapt (yupiii!!) Iar azi am fost la cardiolog si mi-a dat acceptul pt nasterea naturala:) Mai tre sa primesc acceptul de la hematolog si sa sper sa se aseze bebe cum trebuie si aia e:D

Sarcini usoare mai departe burtici! Hai ca incepem o noua saptamana:D
anasstasia
Scris: Monday, July 18, 2016 10:06 PM
Nivel

Inregistrat: 6/8/2016
Fetelor, sunt daramata!
Am fost astazi la biometria fetala si doppler iar doctorita de la medlife care a efectuat ecografia m-a speriat cu mai multe probleme identificate in cadrul examinarii:
- lichid amniotic in exces - de aceea am eu burta atat de mare;
- stomacul copilului a fost vizibil cu dificultate si a concluzionat ca este gol - nu stiu ce naiba inseamna si asta;
- chisturi bilaterale de plex coroi (ca se asociaza cu sindrom Edwards)
- focus hiperecogen ventricul drept, adica ventricolul drept are o calcifiere (asociata cu risc Dawn)
- transucenta prenazala 2.5 mm (nu stiu daca si asta reprezinta o problema, am vazut ca scrisul este ingrosat)- fiind vorba de osul nazal banuiesc ca tot Dawn.

In urma examinarii a concluzionat ca exista risc de sindrom Dawn, ca trebuie sa fac triplu test pe loc si mi-a fost recoltat sange.
Mi-a spus ca daca in urma analizei triplutest rezultatul este prost trebuie sa fac amniocenteza. Sincer, preferam sa fac amniocenteza pe loc decat sa astept un rezultat pe care il voi primi la sfarsitul saptamanii viitoare, insa recomandarea dumneaei a fost sa facem intai triplu-testul si ulterior, daca va considera necesar amniocenteza.

Nu-mi revin, sunt in stare de soc! Atat de multe probleme iar eu am fost sambata la doctorita de la Medsana si mi-a spus ca e totul bine...
Iar ecografia asta am facut-o ca sa ne dam seama daca a scazut tensiunea de pe arterele uteriene. Tensiunea pare a fi buna acum, valorile sunt mai mici, nici nu am mai intrebat-o...

Deoarece eram sigura ca e totul ok, nu l-am mai trambalat si pe Florin dupa mine. Prost am facut! Mi s-a facut rau instant, am stat intr-o toaleta cca 30 min. sa nu ma vada lumea desfigurata de plans. abea am ajuns la puctul de intalnire cu el
Nu stiu cum rezist pana la sfarsitul saptamanii viitoare, sunt praf si sunt constienta ca-i fac rau fetitei.

Este al 3-lea medic care imi spune ca e o buburuza, deci daca totul va fi bine vom avea o fetita.
Lili Eu
Scris: Monday, July 18, 2016 10:21 PM
Nivel

anasstasia wrote:
Fetelor, sunt daramata!
Am fost astazi la biometria fetala si doppler iar doctorita de la medlife care a efectuat ecografia m-a speriat cu mai multe probleme identificate in cadrul examinarii:
- stomacul copilului a fost vizibil cu dificultate si a concluzionat ca este gol - nu stiu ce naiba inseamna si asta;
- focus hiperecogen ventricul drept, adica ventricolul drept are o calcifiere (asociata cu risc Dawn)
- transucenta prenazala 2.5 mm (nu stiu daca si asta reprezinta o problema, am vazut ca scrisul este ingrosat)- fiind vorba de osul nazal banuiesc ca tot Dawn.

In urma examinarii a concluzionat ca exista risc de sindrom Dawn, ca trebuie sa fac triplu test pe loc si mi-a fost recoltat sange.
Mi-a spus ca daca in urma analizei triplutest rezultatul este prost trebuie sa fac amniocenteza. Sincer, preferam sa fac amniocenteza pe loc decat sa astept un rezultat pe care il voi primi la sfarsitul saptamanii viitoare, insa recomandarea dumneaei a fost sa facem intai triplu-testul si ulterior, daca va considera necesar amniocenteza.

Nu-mi revin, sunt in stare de soc! Atat de multe probleme iar eu am fost sambata la doctorita de la Medsana si mi-a spus ca e totul bine...
Iar ecografia asta am facut-o ca sa ne dam seama daca a scazut tensiunea de pe arterele uteriene. Tensiunea pare a fi buna acum, valorile sunt mai mici, nici nu am mai intrebat-o...

Deoarece eram sigura ca e totul ok, nu l-am mai trambalat si pe Florin dupa mine. Prost am facut! Mi s-a facut rau instant, am stat intr-o toaleta cca 30 min. sa nu ma vada lumea desfigurata de plans. abea am ajuns la puctul de intalnire cu el
Nu stiu cum rezist pana la sfarsitul saptamanii viitoare, sunt praf si sunt constienta ca-i fac rau fetitei.

Este al 3-lea medic care imi spune ca e o buburuza, deci daca totul va fi bine vom avea o fetita.
offf uff capul sus linistestete gandestete ca ii fac rau la fetita stiu ca e imposibil dar incearca sa fi pozitiva poate totusi nu e nimic si bebita ta e bine, sa dea DD sa fie bine!! Hands computerlove
andy07
Scris: Monday, July 18, 2016 10:32 PM
Nivel

Inregistrat: 9/10/2015
anasstasia, imi pare rau pt vestile de azi, dar daca aceasta biometrie nu face rau si iti permiti material, repet-o in alta parte, mai cere o parere. dureaza prea mult pana iti vine rezultatul de la triplu test si ca orice mamica vei fi f nerabdatoare, o sa fii cu nervii la pamant asteptand. pt confirmarea/infirmarea a ceea ce ti-a zis dr de azi si pt linistea ta.
BabyGimi
Scris: Monday, July 18, 2016 11:25 PM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
anasstasia wrote:
Fetelor, sunt daramata!

Anasstasia, sper din suflet ca cea mica sa fie sanatoasa!Hands
Ceea ce vreau sa iti spun este legat de depistarea trisomiilor (13, 18 si 21), care se poate face si altfel, nu doar prin amniocenteza, care asa cum stim, este invaziva si exista risc de avort (mic, dar exista).

Prin urmare. intereseaza-te de testul Harmony (eu l-am facut la laboratoarele Cytogenomic - cytogenomic.ro) sau testul Panorama, care se poate face si la Medlife, dar indiferent dc ai abonament la ei, nu se deconteaza nimic.

Testul Harmony nu este ieftin deloc, eu am dat 2300 lei si am ales cea mai ieftina varianta, sa depistam doar trisomiile de care ziceam mai sus. Mai sunt inca 2 variante mai scumpe, analizeaza mai multe lucruri, dar nu m-au interesat atunci. Nu este invaziv, pur si simplu ti se recolteaza sange si are o siguranta de 99%. Probele se trimit in US si in aproximativ 2 saptamani se primesc rezultatele fie pe mail, fie le ridici de la ei.

De Panorama stiu ca este mult mai scump, dar cred ca este si mult mai complet.

Daca material iti permiti, in functie de rezultatele triplului test, eu zic sa iei in calcul varianta asta de analiza a adn-ului fetal din sange matern. Discuta cu un medic bun, mi se pare ciudat ca in zilele noastre sa fii trimis la amniocenteza, cand exista si alte variante non-invazive.

Amniocenteza cred ca e mult mai ieftina, iar la Medlife parca vazusem ca e si decontata prin Casa de sanatate. Tot zic de Medlife pt ca am abonament la ei din partea firmei si am crezut ca primesc ceva reduceri.

Am mai povestit intr-un post anterior experienta mea si are si copilul meu acea arie hiperecogena, dar pe ventricolul stang, iar doc meu mi-a spus ca a vazut aceasta pata si la copii care se nasc perfect sanatosi. Mai mult, conform informatiilor gasite pe forumurile din strainatate, am inteles ca se doreste eliminarea acestui marker corelat cu sindromul Down, pt ca mai mult creeaza panica printre parinti si a aparut in prea multe cazuri la copii perfect sanatosi. Acum.. in cazul meu, doc ginecolog nu a vazut alti indicatori care sa fie corelati cu sindromul Down.

Ma gandesc la tine si Doamne ajuta sa fie copilul sanatos!

anasstasia
Scris: Tuesday, July 19, 2016 10:47 AM
Nivel

Neata,

Imi este foarte greu sa vorbesc, nu ma poate consola nimic iar stresul in care astept acum este cumplit.
Nu are rost sa fac o alta ecografie la un alt medic pentru ca indoiala va ramane indiferent de rezultat.

Daca aveam fondurile necesare faceam din start Nifty sau Panorama. Stiam de ele, am tot vorbit si pe aici de aceste teste foarte bune insa foarte scumpe.

Doctorita a spus ca daca nu are dawn chisturile de la nivelul creierului si acea "calcifiere" la nivelul inimii se resorb. Intradevar, am citit cel putin cu privire la chisturi ca in proportie de 90% se resorb pana la sfarsitul sarcinii. Si cu privire la acea calcifiere citit experientele mai multor mamici care spuneau ca totul a fost ok intr-un final.

I-am trimis doctoritei Steriu Mihaela de la Medlife (doctorita cu care am efectuat ieri ecografia) un mesaj in care i-am explicat pe larg neincrederea in rezultatul triplutest si necesitatea efectuarii amniocentezei si am fost sunata pentru a-mi spune ca am fost programata la amniocenteza miercurea viitoare.

Voi face analiza prin CNAS cu bilet de trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat si am inteles ca voi plati doar spitalizarea de zi, adica 300 lei.

Sper sa ma linistesc pana atunci pentru ca de ieri am dureri de uter continue care nu au cedat nici cu no-spa. Stiu ca trebuie sa ma linistesc, stiu ce i-as spune altuia, inteleg rational ce trebuie facut, insa groaza ca as putea fi nevoita sa renunt la acest copil ma termina.
anasstasia
Scris: Tuesday, July 19, 2016 10:49 AM
Nivel

Va multumesc pentru sustinere si imi pare rau ca va intristez cu supararile mele.
Rocsana
Scris: Tuesday, July 19, 2016 11:14 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/28/2015
Lili Eu wrote:

Bravoo Ma bucur pt.tine ca este totul ok,sarcina usoara si la termen iti doresc .Pupici de la noi Cheek Kiss
Rocsana
Scris: Tuesday, July 19, 2016 11:17 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/28/2015
anasstasia wrote:
Neata,

Imi este foarte greu sa vorbesc, nu ma poate consola nimic iar stresul in care astept acum este cumplit.
Nu are rost sa fac o alta ecografie la un alt medic pentru ca indoiala va ramane indiferent de rezultat.

Daca aveam fondurile necesare faceam din start Nifty sau Panorama. Stiam de ele, am tot vorbit si pe aici de aceste teste foarte bune insa foarte scumpe.

Doctorita a spus ca daca nu are dawn chisturile de la nivelul creierului si acea "calcifiere" la nivelul inimii se resorb. Intradevar, am citit cel putin cu privire la chisturi ca in proportie de 90% se resorb pana la sfarsitul sarcinii. Si cu privire la acea calcifiere citit experientele mai multor mamici care spuneau ca totul a fost ok intr-un final.

I-am trimis doctoritei Steriu Mihaela de la Medlife (doctorita cu care am efectuat ieri ecografia) un mesaj in care i-am explicat pe larg neincrederea in rezultatul triplutest si necesitatea efectuarii amniocentezei si am fost sunata pentru a-mi spune ca am fost programata la amniocenteza miercurea viitoare.

Voi face analiza prin CNAS cu bilet de trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat si am inteles ca voi plati doar spitalizarea de zi, adica 300 lei.

Sper sa ma linistesc pana atunci pentru ca de ieri am dureri de uter continue care nu au cedat nici cu no-spa. Stiu ca trebuie sa ma linistesc, stiu ce i-as spune altuia, inteleg rational ce trebuie facut, insa groaza ca as putea fi nevoita sa renunt la acest copil ma termina.

ITI TIN PUMNII SA FIE TOTUL OK,AI CREDINTA SI ROAGA-TE PT BOBITA TA .
BabyGimi
Scris: Tuesday, July 19, 2016 12:22 PM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
anasstasia wrote:
Neata,

Nu sunt o persoana bisericoasa de fel, chiar deloc, desi stiu de frica lui Dumnezeu. insa iti spun sincer ca in momente de cumpana, simt ca ma ajuta sa merg 5 min la biserica, macar pt linistea mea sufleteasca. Nu stiu sa ma rog, nu stiu rugaciuni, insa asa, cu cuvintele mele, simt ca sunt ascultata. Incearca, poate te vei linisti putin macar.

Nu stiu de ce, dar refuz sa cred ca bebelusa ta are vreo trisomie. pale Sper din tot sufletul sa fie sanatoasa si amniocenteza sa decurga perfect.

Pt dureri si relaxarea uterului, doc meu mi-a mai dat si Magne B6, pe langa Nospa. Bea multa apa si dc poti, stai linistita in pat, poate esti si putin deshidratata. iar supararea cu siguranta nu va face bine, nici tie si nici copilasului.

Mai mult, poate e o curiozitate care mi se intampla doar mie (si scuze pt detalii), dar mi s-a intamplat de multe ori sa am dureri ca ale tale si nu treceau cu Nospa, insa, dupa ce mergeam la toaleta, ma linisteam instant. Eram balonata / constipata si in cazul meu, durerea se resimtea si pe uter. Acum, evident, nush dc e si cazul tau.

Suntem alaturi de tine!
Teoftici
Scris: Tuesday, July 19, 2016 2:36 PM
Nivel

Inregistrat: 1/19/2016
Burticute, eu ma mut acum aici daca ma primiti. Azi am facut eco in saptamana 7 si bebe e bine, ii bate inimioara. Noaptea trecuta am avut dureri mari in partea stanga dar se pare ca se contracta uterul ca e in crestere. Eu va tot urmaresc din umbra si invat de la voi...sarcini usoare si binecuvantate sa avem!Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.