Gravidutzele noastre dragi - 35
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Eileen
Scris: Thursday, June 2, 2016 2:26 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2013
Buna fetele !
Anyta, eu nu cred ca e lichid, daca e in cantitate ca si secretie. Cand o sa mergi la medic o sa vezi. SI eu am secretii abundente, mai ales cand merg sau stau in picioare ceva timp.
Elena_94, sunteti superbiLove imi pare rau sa aud ca nu ai putut alapta, dar imi pare bine ca ai depasit acea perioada care dadea in depresie.
Sin, si eu am schimbat sutienul Lol Lol am trecut la o marime la mare ...cat despre utza-utza am citit la aspirante ca si tu ai avut abstinenta...la fel si noi , si nah as intreba-o pe dra pana cand tinem abstinenta Blushing Blushing . Mi-a subliniat la inceput ca ar fi bine sa stam cumintei Haha ...bine dra mea le zice asa pe direct, e tare haioasa alcool alcool
Cat despre RH eu zic sa stai linistita ca va fi totul bine,trebuie sa faci dozarea totusi , dar nu pune asa probleme. Si asta cu Rh-ul e moda noua, ca si torch si altele, ca inainte nu se stiau atatea , nu te punea sa faci atatea...si nu ma refer la mamele noastre ci la perioada de acum vreo 5-10 ani.
Noi maine mergem la analize, si apoi saptamana urmatoare programare la eco, abia astept sa mi vad din nou minunea mea micayes yes yes
Sin
Scris: Thursday, June 2, 2016 5:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/31/2015
nasmyne, nu mai stiu daca am scris aici sau am avut de gand (am memoria volatila de la bebe), dar m-au emotionat foarte mult cuvintele tale si modul frumos in care ai descris experienta nasterii cu tot ce ti-a adus ea, dureros sau placut. Se simte cata iubire ai tu pt puiul tau! Pana la urma asta trebuie sa ne intareasca! Dragostea pentru bebicii nostri care ne vor umple vietile. coeur

Este impresionant sa citesc experienta fiecarei mamici de aici pentru ca nu gasesc doua povesti la fel.computerlove

Felicitari inca o data tuturor mamicilor curajoase de aici, indiferent de modalitatea aleasa de a naste! Ati fost puternice toate si sunteti un exemplu pentru ceea ce urmeaza si la noi. Bebelusi sanatosi si recuperare rapida va doresc tuturor!

Eileen, sunt constienta si eu de faptul ca in vremurile trecute (nu foarte indepartate) nu se punea accent atat de mare pe diverse analize. Nici nu o dau in extrema aceea de pranoia insa vreau sa fiu linistita si impcata sufleteste ca fac tot ce pot (pentru ca pot si imi permit) ca bebe sa nu sufere. Macar ce tine de mine. Restul, cum zicea o aspirica, mai tine si de Dumnezeu!
Rocsana
Scris: Thursday, June 2, 2016 6:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/28/2015
Burtici,venim si noi cu povestioara cam tarziu dar na bebelusa Sara Maria ii ocupa lui mami tot timpul pt ca papam numai la san si ne place de numa ne intindem catre aprox 1h dar papam din amandoi,mai stam ,mai papam si uite asa trece timpu ,apoi fetita doarme cam 2-3 h timp in care mami ori mai face ceva prin casa ori mai sta si ea un pic si apoi repetam .La 10 zile am facut molifta ( a venit preotul acasa dar deocamdata nu am iesit din casa ca e trae aiurea vreme asta .
Vineri 20 mai eram programata la spital pt analize si pana au venit analizele dr cu seful de sectie mi-au facut eco si au decis ca nu mai asteptam pt ca deja colul era deschis ,placenta inbatranita grad 3 lichid scazut .M-am trezit asa dintr-o data cuprinsa de toate emotiile (inainte fiind maxim de relaxata pt ca nu stiam daca e vineri sau luni )dar cand am realizat ca gata a sosit clipa cea mare nu pot sa va spun ce am simtit ,toate emotiile din lume m-au napadit de nici nu mai auzeam ce ma intreba anestezistul .Am facut anestezie in coloana cu montare de cateter pt controlarea dureilor ,ca si reactie la anestezie a fost o stare urata de greata si de sufocare dar cam in 2 minute a trecut .Nu mi-am dat seama cand a inceput operatia ca dr.glumea cu mine dar am simtit la un moment dat ca umbla cineva prin burta (o senzatie tare aiurea ca aveam impresia ca sunt despicata in doua la felul in care le simteam mainile prin mine.Momentul magic a fost de nedescris am stiut ca au scos-o ca am auzit un mic scancet apoi un plans mai tare si am vazut-o doar din lateral si am am simtit ceva ce nu pot descrie iar cand mi-au pus-o pe piept si i-am dat pupa pe cap am vazut cea mai frumoasa fata de pe pamant ,normal ca am plan de numa eu,ca bebelusa sa linistit langa mine dar au luat-o repede si atunci am simtit o neliniste imensa cum ma cuprinde desi eram constienta ca trebuie sa o curete si sa o duca de acolo .Nelinistea mea a ramas acolo desi dupa instalarea in rezerva au adus-o un pic si au lasat-o cu noi (familia )dar de fiecare data cand o lua de langa mine simteam cum ma napadeste tristetea .Prima zi a fost mai grea dar am avut noroc cu cateterul montat ca mi se faceau alt tip de calmante si din nou de la brau in jos era bine ,apoi urmatoarea tura era pe vene sau in sold (un fel de ceai ca venea durerea imd )apoi iar pe cateter si tot asa pana a doua zi cand a fost mai bn si m-am ridicat din pat ,apoi totul a fost mai usor .Ne-am externat ok amadoua (Sara a facut icter si a stat 1 zi la lampa )suntem acasa amandoua si asta e cel mai imp.tati ma ajuta cu tot ce poate ca sa imi fie mai usor iar Sara adora titi lui mami care bea cam 3/4 l de lichide pe zi ceai de chimen si apa .Colici sper sa nu apara deloc !
Cam asta e povestioara noastra iloveyou
Nasmyne m-ai emotionat si pe mine cu povestea ta,pupici mult laptic si fara colici.
Gaza mica am pierdut sirul dar nu cred ca ai nascut (daca nu iti doresc nastere usoara )
Restul burticilor Cheek Kiss si sarcini usoare si la termen .Scz romanul si posibile greseli de ortografie dar suntem pe fuga (intelegeti voi )Lol
Sonya
Scris: Thursday, June 2, 2016 6:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/24/2016
Buna fetelor. Nu am mai intrat pe forum pt ca am avut multa treaba. Momentan sunt in concediu medical si am venit la bunici. E asa de bine aici, aer curat. Mi-am luat concediu pt ca imi era rau tare, mai ales seara, vomitam de 2 ori pe zi. Acum sunt ceva mai bine. Sa va zic ce am patit cu vopseaua din camera. A venit ub expert chimist si se pare ca era un microb in vopsea care mirosea asa. Ne-a dat solutie antimucegai sa dam pe pereti si alt lavabi sa mai dam un strat. Eu nu am vrut sa particip la asa ceva, m-am urcat in fiestuta mea si am venit la bunici. Ma simt bine, nu am vomitat deloc pana acum, sper sa ma simt tot asa.
Nasmyn, ai o poveste superba, sper sa nastem si noi la fel de usor.
Elena sunteti minunati.
Va pup fetelor si va trimit aer proaspat de la tara.
gaza_mica89
Scris: Thursday, June 2, 2016 7:01 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2016
Salut fetelor , noi ok , dar eu am o stare tare ciudata azi , asa agitata ...
Dimi am fost la control si e totul ok , bb nu mai are circulara , lichid si placenta ok , fluxul sanguin ok , termenul e duminica si Dr a zis sa ma duc luni dimi pregatita , in weekend are ceva evenimente in familie si daca e ceva sa merg la camera de garda si o sa o anunte sau sa o anunt si eu si vedem poate ajunge ...
Eileen
Scris: Friday, June 3, 2016 11:09 AM
Nivel

Sin wrote:
Eileen, sunt constienta si eu de faptul ca in vremurile trecute (nu foarte indepartate) nu se punea accent atat de mare pe diverse analize. Nici nu o dau in extrema aceea de pranoia insa vreau sa fiu linistita si impcata sufleteste ca fac tot ce pot (pentru ca pot si imi permit) ca bebe sa nu sufere. Macar ce tine de mine. Restul, cum zicea o aspirica, mai tine si de Dumnezeu!

Ai dreptate, oricum eu ziceam sa nu-ti faci griji prea mari ca oricum bebe e perfect Cheek Kiss coeur

Rocsana,....ce frumos Love Love Uneori ma gandesc ce mocusoara va avea bebe meu...si incerc sa mi-l imaginez coeur coeur

Sonya, ce ma bucur ca ai dezertat Hilar Hilar Bebe creste perfect in liniste la bunici...asa ca rasfata-te maxim Clap Clap
Gaza_mica , vad ca bebe tau respecta termenul, ca la carte coeur coeur vrea la 40 sapt fix sa vina? love

Fetelor, cum mai sunteti ce e linistea asta aici ??

Noi crestem crestem, de la zi la zi parca burticutul creste ,deja se vede ff bine, ador miscarile bebelului...abia astept sa dea sut, pasa, gol....sau piruete yes yes
lara_plus
Scris: Friday, June 3, 2016 11:41 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/17/2016
Plang de doua zile si sper sa ma opresc. Pe 1 iunie am fost la un doctor infectionist care sa desluseasca analizele mele. Mi-a spus ca am avut infectie de rubeola si stiti si voi urmarile...Nu am cuvinte.

Ideea este ca din profilul TORCH o analiza de rubeola IGM mi-a iesit peste limita 1.030 iar peste 1 este pozitiv. Sunt la limita dar este acolo. M-a trimis sa-mi fac niste analize de investigatie pe subiectul asta, mai amanuntite. Rezultatele le primesc pe 16 theoretic dar se poate si mai devreme. Sunt atat de speriata. Am fugit la medical de familie si pe dosar scrie ca am facut vaccin de rubeola la 15 ani. Cand, cum nici nu-mi aduc aminte... Oricum, mi-a zis doctorita ca desi a vaccine se poate sa ma fi intalnit cu infectia si corpul meu sa reactioneze imediat. Dar tot procesul asta conduce la malformatiile embrionului. Nu mai am somn de 2 zile...si mai am de asteptat...si cat de fericita eram....Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray Cray
Eileen
Scris: Friday, June 3, 2016 11:50 AM
Nivel

Lara...imi pare atat de rau sa aud asemenea vesti...ai luat virusul de cand ai ramas insarcinata ? Stiu ca e f greu, dar totusi poate va fi bine ...mult curaj si lupta pt puiutul tau computerlove computerlove
gaza_mica89
Scris: Friday, June 3, 2016 12:03 PM
Nivel

Salutare , eu tot asa fara stare , agitata , irascibila pfffCrazy Crazy Crazy
Eillen , da se pare ca ni se grabeste, fata a venit la 39+1 si ma gandeam ca poate ,poate ... Acum mi- ar placea sa vina luni , sa inceapa conrractiile duminica noaptea , ar fi perfect ras ras ras daca nu , o sa îmi provoace luni dimi , oricum colul e deschis de sapt trecuta ...
Lara draga , sper sa fie totul bine, un pic te inteleg, eu am facut varicela cand eram mica si din nou in iarna , am zis ca inebunesc cand au aparut bubitele, nu au fost multe in schimb 3 zile am zacut la pat cu febra , noroc ca trecusem de 21/de sapt de sarcina, Dr a zis ca pot afla daca bebe a luat sau nu abia dupa ce nasc ,dar sunt sigura ca e totul bine ... Asta iti doresc si tie , sa fie totul bine , ai incredere
Dea
Scris: Friday, June 3, 2016 2:37 PM
Nivel

Inregistrat: 3/26/2015
Lara, scumpo, nu te demoraliza, trebuie sa fii lucida si plansul nu te ajuta. ar fi bine sa mergi la un institut de virusologie pentru repetarea analizelor, nu la orice laborator. te rog ai grija de bebe
Rocsana
Scris: Friday, June 3, 2016 3:25 PM
Nivel

Inregistrat: 1/28/2015
Burtici ,astazi avem 2 sapt.de cand suntem trei (mami,tati ,bebelusa Sara Maria )va pupacim pe toate si va dorim numai bine Asteptam sa facem cunostinta si cu bebe Lucas majoreta
Lara ,ai incredere ca va fi bn ,stiu ca e greu dar daca te stresezi f.tare il afectezi pe bebe Cheek Kiss
Gaza mica ,te urmaresc ,poate ai noroc sa fie luni daca asta iti doresti Cheek Kiss
Pupici tuturor burtici mari si mici Cheek Kiss

Rocsana attached the following image(s):
13301272_1208246072549068_6183119770657923235_o.jpg13305037_1208246102549065_372844384004176342_o.jpg13316807_1208246039215738_5253438423331247126_o.jpg

lara_plus
Scris: Friday, June 3, 2016 4:10 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2016
Nu stiu daca virusul l-am luat cand am ramas insarcinata..totul e la limita. Asta ma omoara. Am facut analizele special care se trimit in Germania si de asta dureaza atat de mult. Ma rog sa fie bine.
gaza_mica89
Scris: Friday, June 3, 2016 4:27 PM
Nivel

Rocsana ce dulceata coeurcoeur coeur , ma bucur ca ti- ai revenit si mai ales ca alaptezi, deabia astept si eu momentul asta magic , buburuza ta seamana cu fata mea când era mica, numai la asta ma gândesc in ultimele zile , imi vin in minte imagini cu ea bebe...
In momentul asta nu mai sunt asa convinsa ca o sa stea pana luni , acum parca vrea sa iasa prin burtica , e ora de joaca ...
Burtici mici si mai maricele , va mai spun inca o data sa beti multa apa cel pu?in 2 l , asta e secretul pentru a nu avea vergeturi si sa nu vi se umfle mainile si picioarele ...
anyta88
Scris: Saturday, June 4, 2016 2:26 AM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2014
Lara,îmi pare rau sa aud asta . Fii pozitiva
.poate ca bebe este bine!
Eu am fost la iasi la morfologie. Mi a zis ca totul este bine,cu exceptia placentei care este la 1 cm distanta de col si este posibil sa am sangerari. Bebelusa era bine. Foarte activa dar nu a vrut sa si arate fata. A stat tot timpul cu manutele pe fata!
Mihaela1234
Scris: Saturday, June 4, 2016 2:55 PM
Nivel

Inregistrat: 5/24/2016
Fetelor voi aveti experienta..imi puteti spune daca e normal sa va doara burtica la inceput? Eu am avut test pozitiv ieri si spre seara a inceput sa ma doara burta ca in timpul menstrei..de fapt..de mult nu am mai avut dureri asa la menstra. Am luat no spa si s-au mai diminuat de am putut sa adorm..azi inca mai simt o jena asa..Sa imi fac griji?din ce am mai cautat si am gasit .cica ar fi normol..uterul nu r obisnuit cu bobita..dar eu nu ma bazez pe asta.. La doctor ajung saptamana viitoare..

Ati trecut prin asa ceva?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.