Gravidutzele noastre dragi - 35
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anutza
Scris: Monday, May 23, 2016 6:18 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/9/2016
Rocsana wrote:
Fetele,ieri la 11 30 a venit pe lime iubita noastra Sara Maria ,3500 gr SI 50 cm yes suntem ok amandoua ,fetita papa de numa lp ca mami nu are deocamdata laptic SI se recupereaza.va Mai povestrsc cand ne Cheek Kiss simtim Mai bm

Felicitaaaariiiii!!!newclap topai Cheek Kiss bun venit pe lume, minunatie de copil!!hearts
Sonya
Scris: Monday, May 23, 2016 11:10 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/24/2016
Eileen wrote:
Rocsana, felicitari!!!! Sa fiti sanatoase! Recuperare rapida si laptic mult!!

Lara eu am luat arefam oral pana la urma,si nu mi a fost rau. Iau 4pe zi si cel de seara tot oral. Nu am vomitat de la el. Vitamine iau elevit, si femibion sunt bune, cam aceeasi chestie,si polen de cateva saptamani....cam vreo luna.

Sonya cum mai esti cu greturile?

Noi am trecut la pantaloni de gravidute....sunt divinicoeur coeur coeur asa comoziyes yes

Weekend placut si relaxant sa aveticomputerlove computerlove

Eileen sunt muult mai bine multumesc de intrebare. Mi-am facut ceai de ghimbir cu miere si lamaie, asa caldut m-a linistit. Dar cel mai bine mi-a facut supica de pui cu galuscute,m-a linistit si cu durerile de stomac,nu stiu de ce ma tot doare stomacul daca nu mananc ceva la maxim 2 ore de la ultima masa.
Acum sunt un pic agitata pt ca nu stiu la ce doctor sa merg, am 2 variante si nu reusesc sa dau de doctorite la privat.Sunt ocupate,maine o sa merg la stat sa vad ce rezolv acolo.
Zambila
Scris: Monday, May 23, 2016 11:59 AM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2014
Rocs, felicitari din inima! sa va traiasca Sara, sa fie fericita si sa ii faca fericiti pe parintii sai computerlove newclap newclap newclap newclap majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta
inna19
Scris: Monday, May 23, 2016 4:51 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2015
Rocsana wrote:
Fetele,ieri la 11 30 a venit pe lime iubita noastra Sara Maria ,3500 gr SI 50 cm yes suntem ok amandoua ,fetita papa de numa lp ca mami nu are deocamdata laptic SI se recupereaza.va Mai povestrsc cand ne Cheek Kiss simtim Mai bm

Felicitariiii mami Bravoo Sanatate multa pt amandoua si recuperare rapida. Sa insisti cu pusul la san, trebuie sa apara si lapticul coeur
Te asteptam in clubul mamicilor Cheek Kiss
lara_plus
Scris: Monday, May 23, 2016 10:39 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/17/2016
Fetelor...azi la munca am luat contact cu mai multi copii care au boli contagioase. Am fost atat de speriata ca am plans instantaneu la ganduri oribile la ce mi s-ar putea intampla. Mi-am luat imediat liber o saptamana si acum oscilez sa nu mai merg pana in vara, apoi vine vacanta si apoi imi iau iar concediu. Stiti cumva cat se ia concediu maxim cu sarcina cu risc si prin alte posibilitati? Va rog sa ma ajutati ca am ramas fara putere...te chinui atat de mult pentru un bebe ca apoi sa se intample asta...
anyta88
Scris: Monday, May 23, 2016 10:42 PM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2014
lara_plus wrote:
Fetelor...azi la munca am luat contact cu mai multi copii care au boli contagioase. Am fost atat de speriata ca am plans instantaneu la ganduri oribile la ce mi s-ar putea intampla. Mi-am luat imediat liber o saptamana si acum oscilez sa nu mai merg pana in vara, apoi vine vacanta si apoi imi iau iar concediu. Stiti cumva cat se ia concediu maxim cu sarcina cu risc si prin alte posibilitati? Va rog sa ma ajutati ca am ramas fara putere...te chinui atat de mult pentru un bebe ca apoi sa se intample asta...

Am impresia ca 90 de zile dupa care te baga în comisie! Nu stiu exact. Poate sunt fete pe aici care au trecut prin asta.
lara_plus
Scris: Monday, May 23, 2016 10:45 PM
Nivel

Mi s-a spus ca exagerez cu grija asta ca altele au stat pana la 8 luni langa copii care erau gripati sau aveau alte boli, ca noua ni se dezvolta imunitatea dupa un timp. Dar! Dar! se risca ele oare? sau cineva? Maine ma duc sa fac exudat faringian si mai caut sa ma testez sa vad daca totul e ok. Am intrat in contact deja cu copiii bolnavi toata saptamana trecuta si acum 5 din ei sunt bolnavi.
gaza_mica89
Scris: Monday, May 23, 2016 10:57 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/10/2016
Lara lucrezi in invatamant ?
Despre ce boala e vorba ? Eu am avut medical dar nu am depasit , oricum nu e o problema daca trebuie sa iti dea comisia aviz , te invata medicul tau ce sa faci...
Nu poti sta cu masca pe fata ? Eu zic ca daca mergi pana la vacanta apoi CO si din toamna medical ... Eu una sunt patita când aveam 22,23 de sapt am luat varicela de la fata mea care cls preg , si de atunci am tot luat medical pana la 30 de sapt cand am cerut sa intru in prenatal ... Eu lucrez la scoala ca secretara , dar tot intram in contact cu elevi + parinti care veneau raciti , cand auzeam cum tusesc ma lua groaza , am fost de doua sau trei ori racita iarna asta ...
lara_plus
Scris: Monday, May 23, 2016 11:17 PM
Nivel

gaza_mica89 wrote:
Lara lucrezi in invatamant ?
Despre ce boala e vorba ? Eu am avut medical dar nu am depasit , oricum nu e o problema daca trebuie sa iti dea comisia aviz , te invata medicul tau ce sa faci...
Nu poti sta cu masca pe fata ? Eu zic ca daca mergi pana la vacanta apoi CO si din toamna medical ... Eu una sunt patita când aveam 22,23 de sapt am luat varicela de la fata mea care cls preg , si de atunci am tot luat medical pana la 30 de sapt cand am cerut sa intru in prenatal ... Eu lucrez la scoala ca secretara , dar tot intram in contact cu elevi + parinti care veneau raciti , cand auzeam cum tusesc ma lua groaza , am fost de doua sau trei ori racita iarna asta ...

Sunt la gradinita. E vorba de scarlatina si o boala numita gura-mana-picior (apar bubite cu febra si tot tacamul). As mai fi avut 6 saptamani pana la finalul anului scolar dar exact in astea 6 saptamani se formeaza organelle copilului si sistemul lui imunitar. In septembrie o sa am 5 luni si ar fi aiurea sa ma duc pentru 2 luni ca apoi sa vina alta persoana in locul meu. Inceputul anului mereu e greu pentru ca ai de pregatit multe documente, evaluari, foi peste foi, planificari etc. Si este sezonul racelilor...

In ianuarie am termenul, am inteles ca pot sa-mi iau liber 140 zile adica 3 luni daca este sarcina cu risc si plus 30 zile normale. Asta ar insemna ca in octombrie pot sa -mi iau liber dar cu restul ce fac? As mai avea nevoie luna septembrie si iunie.
gummy bear
Scris: Tuesday, May 24, 2016 12:32 AM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2015
Pe vremea cand luam si eu in calcul concediul de risc maternal, medicul de familie m-a informat ca se poate acorda incepand cu a 15-a sapt de sarcina.
anyta88
Scris: Tuesday, May 24, 2016 7:59 AM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2014
cred ca gummy are dreptate!! imi amintesc in spital cand am fost internata, toate viitoarele mamici care se aflau acolo pt concediu aveau peste 3 luni jumate!! Deci probabil o sa ti poti lua concediu din septembrie!
gaza_mica89
Scris: Tuesday, May 24, 2016 8:07 AM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2016
Lara eu zic asa ca tu sigur mai ai vreo 40 zile de concediu de odihna , plus 70 de prenatal , mai iei cele 90 de zile de medical fara comisie si apoi inca vreo 30 de zile - ti ar trebui de la comisie , comisia e doar o formalitate , inca - o semnatura pe medical , vorbe?te cu medicul tau ginecolog , de preferat sa fie din spital ... Când am fost internata era o fata cu gemelara care era in medical de la 6 saptamani ...
Si eu am tinut fata acasa câteva zile pentru ca a facut un copil din scoala scarlatina , vad ca nu a mai luat nimeni a?a ca o duc acum ... In toamna fata unei prietene care a nascut al doilea copil in ianuarie a facut scarlatina , dar ea nu a luat ... In caz ca mai mergi la serviciu sa te dezinfectezi foarte bine , med de familie mi- a spus sa iau dezinfectant de la magazine care au aparatura medicala , a zis ca cele din supermarket , gen touch sunt apa de ploaie
carlita
Scris: Tuesday, May 24, 2016 11:56 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/9/2016
Ma bag in discutie doar pt.o sugestie! lara, poti sa-ti iei concediu medical pt.boala obisnuita. Asta e separat, nu se cumuleaza cu medicalul pt sarcina cu risc.
lara_plus
Scris: Tuesday, May 24, 2016 12:26 PM
Nivel

Va multumesc mult! Maine ma vad cu doctorul si azi mi am facut exudat si anticorpi varicela. Sunt mai linistitagrup computerlove
RalukM
Scris: Tuesday, May 24, 2016 4:43 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/24/2014
lara_plus wrote:

Lara ai grija in primul trimestru cu scarlatina si boala gura mana picior sunt f contagioase. Eu ma feream de mama cand avea cazuri, ea fiind invatatoare. Purta masca si avea grija mare desi nu era ea cea gravida. Poti sa-ti iei medical simplu o perioada apoi dupa vacanta de vara poti lua co de risc maternal 120 de zile dupa care co medical prenatal/postanatal care e de 126 zile si le poti lua oricum vrei tu dar sa ai minim 42 de zile dupa nastere. Mai e si varianta fara plata pt ca dupa noua lege se ia in considerare 1 an lucrat in ultimii 2 ani dinaintea nasterii copilului.Sper sa iei decizia cea mai buna pt voi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.