Gravidutzele noastre dragi - 34
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Zambila
Scris: Monday, March 21, 2016 1:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/18/2014
Bun venit burticutelor noi si pupici la toata lumea!Buddy1 Noi suntem acasa de sambata. A venit lapticul, dar bebe e puturos, trage si apoi face pauze. CRed ca nici nu stiu sa-l tin foarte bine. Recuperarea merge ok, cred eu. Simt si vad cum uterul se retrage. Nu-mi vine a crede ca imi pot vedea coapsele sau semnul operatiei anterioare de apendicita. :) Singura problema e ca "retragerile" astea masive de uter survin dupa un episod de plans. Dins enin. Fara motiv. Efectiv nu ma pot opri. Sper sa fie hormoni si nu depresie post-partum.
Acum sunt putin speriata pentru ca in spital Tudor a facut icter, cum fac toti bebelusii, a stat la lampa 3 ore vineri seara si 4 ore sambata dimineata, insa imi pare ca e tot galbior, ca nu s-a curatat de tot. Mamici, ce ziceti, sa ma panichez? La voi cum a fost?
Georgy, si eu simteam pe sub buric ca si cum m-ar racai cineva cu o lingura prin interior. Am luat utrogestan preventiv, sa fiu eu sigura ca se sustine sarcina. Evident, si la rceomandarea medicului.
georgy gya
Scris: Monday, March 21, 2016 2:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/13/2015
Zambila wrote:
Bun venit burticutelor noi si pupici la toata lumea!Buddy1 Noi suntem acasa de sambata. A venit lapticul, dar bebe e puturos, trage si apoi face pauze. CRed ca nici nu stiu sa-l tin foarte bine. Recuperarea merge ok, cred eu. Simt si vad cum uterul se retrage. Nu-mi vine a crede ca imi pot vedea coapsele sau semnul operatiei anterioare de apendicita. :) Singura problema e ca "retragerile" astea masive de uter survin dupa un episod de plans. Dins enin. Fara motiv. Efectiv nu ma pot opri. Sper sa fie hormoni si nu depresie post-partum.
Acum sunt putin speriata pentru ca in spital Tudor a facut icter, cum fac toti bebelusii, a stat la lampa 3 ore vineri seara si 4 ore sambata dimineata, insa imi pare ca e tot galbior, ca nu s-a curatat de tot. Mamici, ce ziceti, sa ma panichez? La voi cum a fost?
Georgy, si eu simteam pe sub buric ca si cum m-ar racai cineva cu o lingura prin interior. Am luat utrogestan preventiv, sa fiu eu sigura ca se sustine sarcina. Evident, si la rceomandarea medicului.

si eu iau arefam inca dinainte sa stiu ca sunt insarcinata ,din ziua 15 a ciclului iau un ovul vaginal seara de 200 mg....azi vad ca nu am mai avut nimic doar rau de nu pot sta in picioare ....
va multumesc tuturor pt sfaturi si gandurile bune ,iar celor care au zis sa iau no spa nu am cum sa iau caci sunt in italia si aici nu sunt....daca o sa am iara crampe voi suna medicul deocamdata nu mai e nevoie...va pupacescCheek Kiss
Rocsana
Scris: Monday, March 21, 2016 3:21 PM
Nivel

Inregistrat: 1/28/2015
Zambila wrote:

Bravoo Bine ai revenit,de dimineata ma intrebam oare ce faci,cum esti ?Ma bucur ca aduci vesti bune ca si tu si bebe Tudor sunteti ok,sper sa treci repede peste starile astea indiferent ce or fi(ceva hormonal )si bebe sa pape mult sa creasca mare si sa nu mai fie galbior .Cand mai ai timp poate imi spui daca e chiar asa nasol cu cezariana in ziua 2,3 cum se aude .Cheek Kiss
Zambila
Scris: Monday, March 21, 2016 5:38 PM
Nivel

Rocs, ziua 2 pentru mine a fost incredibil de nasol. IN prima zi, dupa ce m-am trezit la ATI (f repede desi am avut si rahi si anestezie totala, pentru ca rahi nu a prins), au existat dureri, nu ma puteam intoarce pe o parte sau alta, dar pompau calmante, mai aveam anestezic in sistem, plus era veselia, bucuria ca bebe e ok, lume in vizita. A doua zi...crunt. Dupa ce mi-au scos sonda si a trebuit sa ma dau jos ca sa ma puna pe carut si sa ma duca in salon...ioi..niste dureri crunte. In salon cand am ajuns mi s-a facut rau, am avut nevoie de perfuzii ca sa nu lesin. Niste paturi in Maternitate...inalte, imposibil de dat jos de pe ele fara sa simti ca te doare la suflet. Am avut noroc ca, pana la o bucata de noapt,e am fost singura in camera si m-am putut schimonosi si boci cat am vrut ca sa ma dau jos. In aceasta a doua zi, mergeam la baie in unghi de 90 de grade, aveam impresia ca se rupe carnea pe mine. Mi l-au adus pe bebe si eu nu eram capabila sa stau in fund, sa il tin in brate mai mult de un minut. Cand l-au luat, m-am ambitionat si toata noaptea am facut exercitii de dat jos. Plangeam si ma miscam.
La o bucata de noapte a venit o proaspata mamica, nastere naturala, a facut si dus. Eram asa de invidioasa! Dimineata, insa, eu am reusit sa ma dau jos din pat, sa fac cativa pasi, sa fac o tura de hol, sa stau iar cu bebe. Ea era in pat, cand s-a ridicat i s-a facut rau. Parca ma vedeam pe mine cu o zi inainte. Bine, nu la aceeasi intensitate, dar si la nssterea naturala, cu cusaturi, e nasol tare dupa ce trece anestezicul. Fata abia mergea si in zilele urmatoare si nu putea sta in fund.
Rocs, tine minte, ideea e sa te misti cat mai mult...stiu, o sa ti se pare imposibil atunci, o sa ma blestemi ca ti-am dat asemenea sfat cand tu simti acs e desface abdomenul, dar crede-ma, asta e cheia unei recuperari rapide: miscare. Multa, cat mai repede. Strangi din dinti si te misti.
Rocsana
Scris: Monday, March 21, 2016 5:51 PM
Nivel

Zambila wrote:
Rocs, ziua 2 pentru mine a fost incredibil de nasol. IN prima zi, dupa ce m-am trezit la ATI (f repede desi am avut si rahi si anestezie totala, pentru ca rahi nu a prins), au existat dureri, nu ma puteam intoarce pe o parte sau alta, dar pompau calmante, mai aveam anestezic in sistem, plus era veselia, bucuria ca bebe e ok, lume in vizita. A doua zi...crunt. Dupa ce mi-au scos sonda si a trebuit sa ma dau jos ca sa ma puna pe carut si sa ma duca in salon...ioi..niste dureri crunte. In salon cand am ajuns mi s-a facut rau, am avut nevoie de perfuzii ca sa nu lesin. Niste paturi in Maternitate...inalte, imposibil de dat jos de pe ele fara sa simti ca te doare la suflet. Am avut noroc ca, pana la o bucata de noapt,e am fost singura in camera si m-am putut schimonosi si boci cat am vrut ca sa ma dau jos. In aceasta a doua zi, mergeam la baie in unghi de 90 de grade, aveam impresia ca se rupe carnea pe mine. Mi l-au adus pe bebe si eu nu eram capabila sa stau in fund, sa il tin in brate mai mult de un minut. Cand l-au luat, m-am ambitionat si toata noaptea am facut exercitii de dat jos. Plangeam si ma miscam.
La o bucata de noapte a venit o proaspata mamica, nastere naturala, a facut si dus. Eram asa de invidioasa! Dimineata, insa, eu am reusit sa ma dau jos din pat, sa fac cativa pasi, sa fac o tura de hol, sa stau iar cu bebe. Ea era in pat, cand s-a ridicat i s-a facut rau. Parca ma vedeam pe mine cu o zi inainte. Bine, nu la aceeasi intensitate, dar si la nssterea naturala, cu cusaturi, e nasol tare dupa ce trece anestezicul. Fata abia mergea si in zilele urmatoare si nu putea sta in fund.
Rocs, tine minte, ideea e sa te misti cat mai mult...stiu, o sa ti se pare imposibil atunci, o sa ma blestemi ca ti-am dat asemenea sfat cand tu simti acs e desface abdomenul, dar crede-ma, asta e cheia unei recuperari rapide: miscare. Multa, cat mai repede. Strangi din dinti si te misti.

Zambila
,iti multumesc din suflet pt.ca te-ai destainuit si stiu sigur ca a fost nasol pt ca toate au zis exact la fel ,ca primele zile sunt nasoale dar cu cat te chinui mai mult sa te misti cu atat e mai ok si iti revi mai repede .Nu o sa te blestem ca nu e vina ta ca doare dupabanghead ,sunt si eu tare panicoasa si nu pot sa nasc normal ca nu as putea sa ma concentrez clar si ar fi mai rau pt bebe asa macar sunt pusa in fata faptuluui implinit.Laptic ai cum trebuie ?dr.meu a zis ca la cezariana se poate sa vina un pic mai tarziu a doua zi de ex .Am inteles ca se va face si o clisma si se rup membranele inainte de operatie .
Iti doresc recuperare cat mai rapida,sa ai laptic din plin sa ii dai lui bebe Tudor numai san si sa fiti sanatosi amandoi (toti trei )iloveyou
Zambila
Scris: Monday, March 21, 2016 8:16 PM
Nivel

Rocs, stiu ca la nasterile normale se face clisma. Pe mine medicul m-a internat cu o zi inainte de operatie, pentru analize, iar seara de la 18.00 mi-au zis sa nu mai mananc, iar apa sa beau doar pana la miezul noptii. No clisma. La fel, membranele stiu ca se rup de medic in cazul unei nasteri normale, cu travaliu prelungit, cand apa nu se rupe de la sine.
Alti medici de aici prefera sa faca internarea in dimineata cu operatia, dar tot te anunta sa nu mai mamnanci nimic cu o seara inainte.
Inainte de operatie vin si iti pun branula si o sonda urinara, pentru ca 24 de ore cat stai la ATI dupa operatie nu ai voie sa cobori din pat. Si chiar daca ai avea, nu cred ca ai putea din cauya durerilor si a urmelor de anestezie.
Cu lapticul a fost asa: in ziua operatie nici nu m-am gandit la el. A doua zi, cand m-au dus in salon nu mi-a stat capul la lapte, dar cand epdiatra a venit sa vada copilul pe care abia mi-l adusesera, a incercat sa mi-l puna la san. Au fost 2 probleme: nu aveam sfarcurile formate, deci bebe nu avea de ce anume sa prinda. A doua problema erau durerile, asa ca probabil mai mult de 15 secunde nu as fi putut sa-l tin sa alapteze. Totusi, seara am observat ca sanii sunt mai mari, mai plini.
Abia joi am observat ca incep sa "curga", dar bebe tot nu putea "prinde". O asistenta ne-a luat pe mine si pe o colega de salon si ne-a dus la un etaj unde erau pompe manuale si automate de muls lapticul. Ajuta si la formarea sfarcului si la desfundarea canalelor, si la pastrarea si al stimularea lactatiei.
Pot sa zic ca laptele lapte, nu colostru, a venit abia aseara, adica la 4 zile de la operatie. De aia, i-am dat lui bebe si lapte praf, ca nu se satura cu 10-20 de ml cat colostru scotea de la mine.
Scuzati romanele scrise aici. Daca mai vrea cineva sa stie ceva...let me know.
Eu una as vrea sa stiu daca gravidutele care or devenit mamici inaintea mea au avut episoade de "tristete dupa nastere" si cum or reactionat sau cum le-or combatut.
Am pierdut sirul postarilor, mai stie cineva ceva de Juwy.l?
Rocsana
Scris: Monday, March 21, 2016 8:40 PM
Nivel

Multumesc Zambila ,esti o dulce si tu si bebe Tudor ,deja am intrat si eu in ultimele saptamani ,vreo 8 mai exact mai am daca o sa fie totul bine ,asa ca imi prind extrem de bine aceste raspunsuri Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss
Juwy.l nu a mai intrat ,asteptam vesti si de la ea .
moa
Scris: Monday, March 21, 2016 9:00 PM
Nivel

Inregistrat: 4/6/2015
ZambilaBravoo bine ati venit acasa dragilor!ma bucur ca sunte_ti bine!

Si eu cand am ajuns acasa si bebe Razvanel era un pic galbior la piele chiar si la ochisori dar cu timpul sa dus!asa ca nu te panica!computerlove

Perioada de lauzie este grea!toate santem mai sensibile,mai obosite,mai triste,mai vesele adica avem stari schimbatoare,asa ca iti spun iar nu te panica!iloveyou

Pup toate mamicile si toate gravidutele!iloveyou
gaza_mica89
Scris: Monday, March 21, 2016 10:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/10/2016
Salutare... Eu am resetat ceva prin telefon si nu mai stiam parola , intr- un final am nimerit ... Bun venit noilor burtici, sa ajungeti cu bine la termen ...
Zambila felicitari, in curand o sa uiti de toata durerea , eu imi mentin ideea ca la nastere naturala e mai usor, si îmi e frica de cezariana ufff,
si eu am plans, nu ma puteam opri, nici nu puteam sa vb cu cineva ca incepeam sa plang , motivul era ca bb avea branula si eu nu am stiut am vazut a doua zi ...
Galbena mi- se parea si mie, ma uitam tot timpul la ea si o verificam tot timpul la frunte ... Cred ca a?a sunt toate mamicile
)(Marina)(
Scris: Tuesday, March 22, 2016 12:50 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2015
Zambila felicitari!!! Recuperare rapida mami computerlove Sa fie bebe Tudor sanatos si mancacios.O sa treaca toate durerile o sa vezi. La inceput e un pic mai dificil cu toate. Ai povestit de cezariana si nu doar tu, dar si celelalte fete care au facut cezariana, se pare ca e nasol rau din cate povestiti. La nasterea naturala nu cred ca e asa. Nu am cum sa compar deorece am nascut doar odata(natural), dar pot sa va spun ca nu a fost asa dureros dupa. Si eu am fost cusuta jos, dar durerile au fost ok, o singura data am cerut calmant, desi ei imi mai aduceau din propria lor initiativa. Intradevar nu prea poti sta in fund, desi eu am stat. Cate un picut asa, ba pe o parte, ba pe alta. Am nascut noaptea la 23:30 iar dimineata m am dus la dus. La mine singura problema a fost si este un hemoroid care s a format in timpul nasterii. E ft dureros. In rest, a fost totul ok cu mici dureri la statul in fund. Apropo de clisma, nu mi-au facut. Au zis ca daca e sa fac pe mine e natural. Nu a fost cazul. :)
Am scris asta ca o informare pentru cele care sunt in dubii intre a alege cum sa nasca. Oricum fiecare nastere, atat naturala cat si cezariana e diferita.
Bun venit Sin, sarcina usoara!
Sarcini usurele tuturor gravidutelor! Pupici pt bebei frumosi si mancaciosi! Pup si burticile si mamicutele.love computerlove
Noi suntem bine, ne chinuim un picut cu colicii si cred ca bebe are un puseu de crestere,ar sta non stop la san.
Am scris ditamai romanul...uff Big Surprise
)(Marina)(
Scris: Tuesday, March 22, 2016 1:02 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2015
corinaalexandra wrote:
Fetelor ce trece timpul nu imi vine sa cred Cray anul trecut pe 15 martie a fost ultimul cm si astazi pe 18 bebe face 3 luni majoreta
Nu am mai intrat de mult ca am fost foarte ocupati cu botezul ras Scuzati absenta Blushing

Meda Pe bebe am scoso din a doua saptamana si am nascut in decembrie ras stai linistita asa ii formezi sistemul imunitar.pupicicomputerlove

Felicitari Zambila pentru un bebe frumos foc sanatate, recuperare usiara si laptic din plin coeur

Sin Bine ai venit la gravidute bucurate de perioada asta cat mai mult o sarcina cat mai usoara si un bebe perfect sanatos coeur

AndreiutzaEu
ai un bebe foarte frumos sa iti traiasca, sa fie sanatoas si sa treaca coli cat mai repede.Cheek Kiss

Moa Ai un baiat tare zambaret si frumos sa iti traiasca si sa va bucurati de el computerlove

Burticilor Felicitari tuturor pentru vestile bune,cele cu burtica avansata nastere usoara,stiu ca e greu asa e la sfarsit dar o sa treaca si o sa va fie dor iar cele cu burticutele inca micute sarcina usoara si bucurativa cat mai mult de fiecare etapa frumoasa coeur

Pupici tuturor de la noi computerlove

Ps. va punem cateva poze cu minunea mea computerlove

Ce printesica frumoasa! Trebuie rasfatata, printre atatia printisori, avem dulceata ta de fetita.
Eu, Moa, Meda, Andreiutza, Zambila, Inna,( si nu mai stiu cine) avem baietei. Fetita ta e inconjurata de baietii nostri hearts
Pup! DistanceKiss
inna19
Scris: Tuesday, March 22, 2016 2:19 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2015
ZAMBILA si noi am avut icter. In ultima zi de stat in spital l-au tinut vreo 3-4 ore la lampa si atat. Cam o luna a mai fost galbior, dar trece de la sine, nu te panica. In legatura cu depresia post-natala eu iti recomand sa mai iei vitaminele care le luai in timpul sarcinii. Eu luam Elevit, si mi-a zis dr. sa le mai iau timp de o luna dupa nastere ca ajuta mult si psihic si fizic. Dupa o luna le-am intrerupt dar ma simteam mult mai obosita si cand am mers la controlul de 6 sapt la dr l-am intrebat daca pot sa le mai iau, si mi-a zis ca da, daca simt nevoia, asa ca si acuma iau dar tot la 2 zile. Simt ca ma ajuta mult in primul rand psihic ma simt tare relaxata .

MARINA crestere mare. Noi nu mai avem colici dar ne mai framanta gazele. Pt colici am folosit picuri Colief(doar asta a mers la noi ).

Pupici pt mamici si viitoare mamici Cheek Kiss
...pfuuu cat am scris ...chatten2much
moa
Scris: Tuesday, March 22, 2016 2:34 PM
Nivel

Inregistrat: 4/6/2015
Eu dupa ce am nascut nu am mai luat nici o vitamina si in doua saptamani simteam cum cadeam din picioare,eram foarte obosita si slabita...si cand am citit prospectul la femibion(asta am luat si in timpul sarcinii)am vazut ca se iau si in timpul alaptarii,am luat si acum ma simt ca noua..
Nasmyne
Scris: Tuesday, March 22, 2016 2:55 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/18/2015
Marina multumim pt informatii si eu vreau tot natural daca se va putea si daca nu va fi prea mare baietelul meu. Stiu ce inseamna sa fi operata, de la experienta cu extrauterina, mie mi s-a parut ca e o durere crunta timp de 3 zile, stiu ca e greu si la natural, depinde... este diferit de la femeie la femeie dar eu sunt optimista si sper sa fie bine ras

Chiar si eu ma gandeam cum se procedeaza cu fetele care vin direct cu dilatatie maxima si nu mai este timp de clisma...intotdeauna m am intrebat daca se intampla sa scapi pipi sau cealalta treaba? Mi-ar fi atat de rusine de medic, mai ales ca eu am un doctor barbat ras

Mai este si varianta sa ma internez inainte, ca spitalul este la 100 km distanta, dar nu depinde totul de mine, voi hotari impreuna cu doctorul meu!
inna19
Scris: Tuesday, March 22, 2016 3:14 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2015
moa wrote:
Eu dupa ce am nascut nu am mai luat nici o vitamina si in doua saptamani simteam cum cadeam din picioare,eram foarte obosita si slabita...si cand am citit prospectul la femibion(asta am luat si in timpul sarcinii)am vazut ca se iau si in timpul alaptarii,am luat si acum ma simt ca noua..

Daaa te ajuta mult Clap . O sa iau si eu cat timp alaptez. Pupici DistanceKiss Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.