Gravidutzele noastre dragi - 34
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rocsana
Scris: Saturday, March 12, 2016 11:55 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/28/2015
NasmyneCheek Kiss ,la fel este si pentru mine doar ca eu dorm pe partea dreapta pe stanga nu pot ca bebelusa mea nu vrea sa ma lase imi trage cate unayes ,cred ca este cumva pozitionata in stanga (si la eco acolo avea funduletu ras )asa ca dormim numai pe dreapta prea putin pe stanga ,la fel daca stau mai ghemuita si o strang nu vrea asa ca ne conformam ,cu somnul e nasol si la mine abia imi gasesc locul si ma trezesc de multe ori pe noapte ,am arsuri ,carcei ,trebuie sa merg la toaleta des,dar trec peste toate numai sa fie bebelusa Sara Maria ok.
Cum esti cu bagajul pt bebe si spital ?eu tot adun si inca mai am cateva de luat .

Corina
astept vesti de la tine Cheek Kiss
Pupici tuturor burticilor si mamicilor Cheek Kiss
Nasmyne
Scris: Saturday, March 12, 2016 12:56 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/18/2015
Inca nu am facut bagajelul, decat asa lucrurile pt mine care le am in casa in rest cele care trebuie sa le cumpar le-am tot amanat. Eu sper totusi sa nu vina pe nepregatite sa stea in burta pana la termen
andreina
Scris: Saturday, March 12, 2016 2:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/16/2014
Fetelor voi cum v-ati tratat de raceala? Eu nu am dormit toata noaptea, dimineata am luat un paracetamol pt ca nu mai suportam durerile de cap. Tusesc si mi-e teama ca-i fac rau si lui bebe. Acum a trecut efectul paracetamolului si durerile au revenit. Ceaiuri cu lamaie nu pot sa beau pt ca ma doare stomacul. Nu mai stiu ce sa facCray
Nasmyne
Scris: Saturday, March 12, 2016 2:55 PM
Nivel

Eu de doua ori am fost foarte rau racita, mai ales prima oara, cu temperatura dureri induportabile de gat si tuseam ore intregi incontinuu, am incercat toate metodele naturiste ceaiuri cu miere si lamai, lamaie cu miere, sfecla neagra cu miere lasam peste noapte apoi beam zeama, tot la fel miere cu ceapa si beam a doua zi zeama aia oribila, sare calda pe piept, gargara cu sare, ceai de ceapa cu nuci, inhalatii cu musetel... nimic nu imi ameliora starea...am luat antibiotic ospen si cate o jum de paracetamol la cate 8 ore timp de 7 zile...si abia dupa doua sapt m-am facut bine...
Apoi la o luna diferenta iar am racit dar nu asa rau, tot la fel tuseam f rau si aveam rosu f mult in gat am luat ampicilina 5 zile si de atunci nu am mai racit.
Mergi la medic si vezi ce iti recomanda.

Cate saptamani ai? De ce nu-ti faci si tu un ticker?
andreina
Scris: Saturday, March 12, 2016 3:04 PM
Nivel

Multumesc, Nasmyne! Am 21 de saptamani, dar nu stiu ce s-a intamplat cu tickerul.Crazy
Pt tuse am baut si eu lapte cald cu miere. Temperatura nu mai am, dar ma termina durerea de cap. Simt ca de la sinusuri pleaca tot. Medicul mi-a zis sa iau doar paracetamol, dar chiar nu vreau sa exagerez. Incerc sa nu ies pe afara
macar astazi si sper sa ne mai revenim.
Edit: am refacut si tickerul
gaza_mica89
Scris: Saturday, March 12, 2016 3:18 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/10/2016
Salutare ... Va invit la o cafea cu lapte ... Scuze la o cana de lapte cu cafea alcool eu am crosetat pana la 1:30 azi noapte:001019: si azi de la 8 :30 pana acum juma de ora bounce ... Ce sa fac daca nu am somn ...
Ma tot uit la tikere si nu îmi vine sa cred inca 10,11 sapt si gata majoreta
gaza_mica89
Scris: Saturday, March 12, 2016 3:21 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/10/2016
Pentru raceala si eu am luat paracetamol 3/ zi timp de 3,4 zile si pentru tuse am luat sirop de muguri de pin cu miere si propolis , plus miere simpla , miere cu usturoi ... Si pt tuse mai este buna mierea cu scortisoara ...
A si am facut si aerosoli , apa cu sare
Zambila
Scris: Saturday, March 12, 2016 9:37 PM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2014
Hola, fetelor! Pentru raceala am luat doar ceaiuri fierbinti, miere si vitamina C. Cel mai tare ma deranja ca nu puteam sa respir ca aveam nasul infundat, dar pentru asta am facut inhalatii cu aburi de ceai de musetel si a fost ok, am putut respira.
corina_elena50
Scris: Sunday, March 13, 2016 1:41 AM
Nivel

Inregistrat: 5/2/2015
Fetelor,am nascut pe 9 la 15.15,un print de 3520 gr si 53 cm prin cezariana.Mi-au facut epidurala ca sa nasc natural,când am ajuns la dilata?ie 9 m-a pus sa imping.am impins de 2 ori,ar mai fi trebuit o data dar mi-a zis sa ma opresc ca bebe e sus,nu coboara si ii scad bataile inimii care oricum scazusera din ce in ce mai mult in timpul travaliului si ca ma baga de urgenta in cezariana. Va dati seama cat m-am speriat,in timpul opera?iei simteam ca nu mai am aet.Pana la urma am scapat amandoi cu bine.A doua zi diminea?a a venit dr la mine si mi-s spus cum avea cordonul.Dupa gat apoi pe sub manute,peste burtica,peste tot înfa?urat de jur imprejur ?i din cauza asta nu mai primea oxigen de la mine si ii scazusera bataile inimii.A doua zi dupa operatie ma durea ingrozitor burta dar la 10 dimineata m-am ridicat sa merg la copil.Simteam ca se rupe operatia,ma durea îngrozitor,nu vreau sa exagerez dar aveam impresia ca fac ceva peste puterile mele.La ora 12 eram la bebe.Astazi ne externam.Va pup,sarcina usoara fetelor si naștere ușoară celor care urmează.computerlove
Rocsana
Scris: Sunday, March 13, 2016 8:34 AM
Nivel

Inregistrat: 1/28/2015
Corina,ma bucur ca sunteti bine si tu si bebele,iti doresc sa te refaci cat mai repede si sa ai laptic pt bebe,din ce am citit imi dau seama ca a fost o nastere cu probleme si cel mai important este ca sunteti amandoi bine .
Sa pape bebelasul cat mai mult laptic si sa creasca mare si sanatos.Pupici si te asteptam la noi cand te simti ok Cheek Kiss
miriam
Scris: Sunday, March 13, 2016 9:43 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
Felicitari Corina, peste putin timp o sa zborialbinita asa am avut si eu impresia la nasterea prin cezariana,ca-i peste puterea mea. Crestere mare la bebel!
Sarcini usoare si la termen tuturor burticilor!
Am mai spus-o si alta data, cel mai frumos topic de pe forumfloare3
Nasmyne
Scris: Sunday, March 13, 2016 11:21 AM
Nivel

Corina important este ca sunteti bine amandoi. Si nasterea naturala e ca o loterie...nu stii cum va fi, tu erai singura care asteptam si eu sa-mi spuna cum e nasterea naturala ras
Cum este cu epidurala simti cand ai contractia? Poti impinge?

Eu o am pe prietena mea care a nascut acum doi ani natural fara epidurala un baiat de 3700 tot asa, avea cordonul de doua ori in jurul gatului, dar a vrut natural, cu toate ca-i scazusera f mult bataile inimii...a nascut natural si totul a fost ok.

Si mai vroiam sa te intreb ceva cat cantarea baietelul tau la ultimul ecograf? A coincis cu greutatea de la nastere?

Edit: te cred ca ai avut dureri ingrozitoare, mie la extrauterina...dupa operatie simteam ca mor de durere cu tot cu calmantele lor, doua zile nu m-am putut ridica din pat si o saptamana aproape am mers cocosata...e dureroasa si cezariana, la natural te doare cateva ore, la cezariana cateva zile...bineinteles sunt cazuri si cazuri si mai rele si mai bune...
inna19
Scris: Sunday, March 13, 2016 11:22 AM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2015
corina_elena50 wrote:
Fetelor,am nascut pe 9 la 15.15,un print de 3520 gr si 53 cm prin cezariana.Mi-au facut epidurala ca sa nasc natural,când am ajuns la dilata?ie 9 m-a pus sa imping.am impins de 2 ori,ar mai fi trebuit o data dar mi-a zis sa ma opresc ca bebe e sus,nu coboara si ii scad bataile inimii care oricum scazusera din ce in ce mai mult in timpul travaliului si ca ma baga de urgenta in cezariana. Va dati seama cat m-am speriat,in timpul opera?iei simteam ca nu mai am aet.Pana la urma am scapat amandoi cu bine.A doua zi diminea?a a venit dr la mine si mi-s spus cum avea cordonul.Dupa gat apoi pe sub manute,peste burtica,peste tot înfa?urat de jur imprejur ?i din cauza asta nu mai primea oxigen de la mine si ii scazusera bataile inimii.A doua zi dupa operatie ma durea ingrozitor burta dar la 10 dimineata m-am ridicat sa merg la copil.Simteam ca se rupe operatia,ma durea îngrozitor,nu vreau sa exagerez dar aveam impresia ca fac ceva peste puterile mele.La ora 12 eram la bebe.Astazi ne externam.Va pup,sarcina usoara fetelor si na?tere u?oara celor care urmeaza.computerlove

Bv Corina. Una peste alta ma bucur ca totul s-a terminat cu bine si sunteti sanatosi amandoi. Trece si durerea de la operatie si in curand nici nu o sa-ti mai aduci aminte de ea !
Va pupam Cheek Kiss
andreina
Scris: Sunday, March 13, 2016 1:28 PM
Nivel

Fetelor va multumesc pt raspunsuri. Astazi suntem mai bine, nu mai este asa puternica durerea de cap si, cel mai important, nu mai avem febraHilar
Corina, important e ca sunteti bine amandoi. Sanatate multa si recuperare cat se poate de usoara!Cheek Kiss
Zambila
Scris: Sunday, March 13, 2016 9:23 PM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2014
Corina, important e ca sunteti bine amandoi si ca ai avut puterea sa treci peste toate si sa rezisti. Cheek Kiss Te asteptam cu poze!
Ma ingrijoreaza si pe mine durerile de dupa cezariana, mai ales ca eu sunt hipersensibila la durere. Plus, fiind la "la rece", fara niciun pic de travaliu, nu stiu daca hormonii si endorfinele si mai stiu eu ce substante or sa se declanseze cât sa-mi activeze vointa si rezistenta si instinctele...Cray
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.