Gravidutzele noastre dragi - 28
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanine
Scris: Sunday, October 26, 2014 11:27 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2013
Ynnea, esti superba!yes ti se vede bine dambuletul!!!

Anelise, tu niciodata nu uiti nimic? Pupa-te mama, ca draga imi mai esti! Corect, maine mergem la control, se implinesc 3 saptamani de la asa zisa nastere prematura. Deja de la optimista, am devenit smechera ca am reusit!yes Sa mai treaca putintel! Asteptam si noi controlul tau de vineri...

Lala, si eu trec prin aceleasi stari. Pe mine ma suna lumea si se autoinvita pe la mine, iti dai seama ce chef am sa ma ocup de musafiri. Deja nu mai raspund la telefon... Nu am stare, nu stiu ce am.. As dormi ziua, noaptea-s zombi..

Azi noapte eram gata gata sa va scriu, am avut niste dureri ciudate, de burta si de spate dar s-au oprit. Nici acum nu-s in apele mele, plus un ditamai mucusul dimineata pe chilot. Tot elimin incet dop gelatinos. Vedem ce se mai intampla.. Totul va fi bine
SmileyC
Scris: Sunday, October 26, 2014 12:29 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/9/2014
Buna fetele, cochetele! Am revenit de la Biserica, e un frig la noi de nu mai face fatza nici geaca de iarna. Acum ma rasfat cu ceva bun iar mai apoi cobor la mama pentru ca e ziua ei. Sper sa nu fie prea mult pt burtica 2 drumuri de la parter la etajul 5. Eu sunt vecina cu parintii, ei la parter, noi la 5. Mami meu a venit cadou pentru tatal el, el e Dumitru!
La multi ani! tuturor celor care poarta numele Sf Dumitru!
Nu uitati ca la ora 13 ii tinem pumnii Simonei Halep! Hai Simonaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Roxanine, ia stai tu cuminciora azi, daca zici ca ai avut durerile alea asta noapte. Oare mai ai dop? Nu cred ca mi-o iei inainte totusi! Noi ne-am uitat asta noapte la un film, apoi ne-am pus pe vorba pe ideea ca avem o ora in plus de somn. Am adormit la 2 si la 7 micutza mea ma facea sac de box, mai dormi daca mai poti. Scumpa lu' mami, acusica ne vedem!coeur
Lala, ai dreptate cu iesitul, mai ales in local de fumatori. Pai afecteaza si fumatul pasiv, daca vor sa iesiti invita-i la voi, comandati o pizza si macar stai imbracata lejer si tolanita pe canapea. Noi nu tinem legatura cu nasii de cununie. Am cumva regretul asta dar stiu ca noi am facut tot ce a tinut de noi, asa ca...
Anelise, starea naspa tot hormonal poate fi. Papa ceva bun, fa o baie cu spume, asculta muzica buna sau...uita-te la meciul Halep / Williams. Trebuie sa ne binedispunem cumva! Asa m-a luat pe mine ieri o jale si m-am pus pe plans. Ca o sa imi fie dor de burtica mea, ca scumpei ii e asa de bine acum, ca nu are motive de plans, stiti voi, griji de genul. Mi-e foarte frica de faptul ca, scotand-o saptamana asta candva (deci la 38 de sapt) va fi mica si nepregatita. Am burtica mica, kg putine acumulate, daca bebe e muuuuuult prea mica?! Cray Intrebai de simptome...nu am nimic, parca ceva scurgeri mai intense, albicioase si cremoase, dar nu poate fi vorba de dop. Ma dor tare soldurile noaptea in special si cam atat, parca am mai multa energie decat acum 2-3 saptamani chiar. majoreta
Ynnea, esti foarte frumoasa, mamica fotomodel! Ma bucur ca a simtit si sotul puiul! Vineri am montat si noi patutul, insa nu am inca lenjerie la el. Am comandat de la firma aia cu "BE..." dar au uitat sa imi trimita aparatorile si atunci nu am spalat lenjeria acum si aparatorile cand se gandesc ei sa le trimita. Constat insa ca, punand patul de lemn in continuarea patului nostru, cu o latura scoasa asa cum vreau, nu mai am pe unde sa ma dau jos din pat, decat pe la picioare. Porbabil o sa imi fie greu la inceput sa fac operatiunea asta, fie operata, fie nascuta, tot va fi greut. Asta este!
Criss, e posibil chiar sa fi recuperat pustiulica tau din zilele cu care era in urma! Mica mea a fost in urma pana la 10 saptamani tot cu 2-3 zile (ovulatie tarzie) apoi am avut surpriza sa aiba avans 2-3 zile si tot asa. Stai deci linistita. Cat despre durerea de cap... din pacate e un efect secundar al sarcinii. Daca ar putea sa fie de la tensiune mica, papa niste ciocolata sau "pupa" 2-3 gurite de cafea. Eu asa mai faceam, mai ales pentru ca am fost bautoare de cafea inraita pana sa ma pregatesc de bebe, apoi de la ovulatie nu mai beam, beam iar la menstruatie si tot asa, in sarcina nu am baut 2 cafele intregi, numai in caz de criza am pus cate o lingurita sau 2 in gura.
Ingeras, felicitari pentru gogosica de 1 kg si vestile bune legate de placenta!

Roxanine
Scris: Sunday, October 26, 2014 1:03 PM
Nivel

Smiley, nu stiu cum pureci e la voi frig ca la noi e soare frumos si destul de cald!yes La etajul 5? Nu ai lift? Coboara linistita ca daca vine gaza mica e bine venita. Nu ti-o iau inainte, sper ca mai sta asta micu cateva zile! Tu saptamana viitoare nasti!!! Iuhuuuu, Can you belive it? O sa-ti ti in brate mogaldeata mica!! Ce emotii, ce sentimente! Sper ca pe mine nasterea sa ma ia prin surprindere, sa nu ma ia cu emotii, sa nu apuc sa ma gandesc prea mult. Cand mergi la medic? Maine asai? Te pupic si vezi sa nu racesti, ca nu avem nevoie de tratamente de raceala ca trebuie sa alaptezi !!!! Pup
ingerash
Scris: Sunday, October 26, 2014 3:39 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Va multumesc computerlove coeur Asa arata pozele,in a 2 a este caputu si o manuta pe frunte....ori se relaxa ori saluta Love

ingerash attached the following image(s):
sam_8636.jpgsam_8638.jpg

capsunica
Scris: Sunday, October 26, 2014 4:09 PM
Nivel

Inregistrat: 12/10/2013
Rox , Smiley ce putin a mai ramas ..asa ma bucur pentru voi ... si ce mult imi doresc sa fiu graviduta din nou ...asa imi e de doooor .... toate gravidutele ..sunteti superbeeee :x va pupacesc dulce :*:*:*:*:*
catinca44
Scris: Sunday, October 26, 2014 5:18 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/23/2014
Buna, fetelor. Am trecut si eu de curand in randul burticutelor , dupa aproape 2 ani de incercari. Sunt la inceputul saptamanii 7 si astazi am avut o sangerare maronie.Niciun fel de durere, dar a fost suficient cat sa ma sperie. Maine dimineata ma duc la doctor, dar nu mai am liniste acum..Pana nu o sa imi faca ecografie sa imi spuna daca e bine puiutul.. Voua vi s-a intamplat?Este grav daca apare aceasta sangerare, aveti idee? Va pup si o seara frumoasa!
SmileyC
Scris: Sunday, October 26, 2014 5:29 PM
Nivel

catinca44 wrote:
Buna, fetelor. Am trecut si eu de curand in randul burticutelor , dupa aproape 2 ani de incercari. Sunt la inceputul saptamanii 7 si astazi am avut o sangerare maronie.Niciun fel de durere, dar a fost suficient cat sa ma sperie. Maine dimineata ma duc la doctor, dar nu mai am liniste acum..Pana nu o sa imi faca ecografie sa imi spuna daca e bine puiutul.. Voua vi s-a intamplat?Este grav daca apare aceasta sangerare, aveti idee? Va pup si o seara frumoasa!

Felicitari pentru sarcina! In general e bine sa nu fie sangerari :) duhhh, daca sunt, e bine sa nu fie rosii. Sunt fete la care sangerarea maro inseamna un hematom, sunt cazuri in care sangerarea a reprezentat altceva :(. In locul tau, m-as duce acum la urgente nu maine dimineata si intre timp, daca nu ai facut-o deja as lua no spa si as baga ovule cu progesteron (Arefam de exemplu). Sanatate!
Roxanine
Scris: Sunday, October 26, 2014 6:23 PM
Nivel

Catinca, felicitari pentru sarcina!!yes
Eu am avut o scurgere usor maronie, maro deschis deschis, si am avut hematom. A trebuit sa iau arefam 200 de 2 ori pe zi, dimineata si seara, s-a absorbit foarte repede. Si eu cam tot asa pe la 8 saptamani. Sangerarile tale sunt rosii? Sau maro? Stiu ca niciuna dintre ele nu semnifica ceva bine, desigur poate sa nu fie nimic. Sangerare de implantare nu poate fi, la 7 saptamani.
Recomad sa mergi daca poti maine dimineata sau cat de repede poti la medic sa stai linistita. Pupici
catinca44
Scris: Sunday, October 26, 2014 6:33 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/23/2014
Iau Arefam 200 de 3 ori pe zi, de 3 saptamani. Sangerarea este maronie, acum parca da semne ca se opreste..Sper sa nu mai apara.Mi-a spus doctorita sa suplimentez cu inca un Arefam si maine dimineata sa ma duc la control..Doamne ajuta sa aud o inimioara batand! Hands Va multumesc pentru sfaturi , dragelor si sa ne fie bine tuturor, sa ne tinem bebeii in brate, sanatosi!grup
Alina diana
Scris: Sunday, October 26, 2014 7:22 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/17/2014
Catinca sper sa nu fie nimic grav, poate e cum spun fetele de la vreun hematom, cred ca eu as fi mers la urgente, dar e mai abundenta, sau cum e, de exemplu eu de cand am ramas insarcinata tot citeam ca ai scurgeri mai intense si galbui, eu le-am avut acum o saptamana, cateva zile, dar de cat iau utrogestan s-au cam oprit....astazi m-a cam durut un pic burtica, daca e si ma doare mai tare pot lua no spa nu? Va doresc o zi frumoasa in continuare, la mine e cam naspa, am o stare de ameteala de pe la pranz si nu ma lasa, si mai sunt si la serviciu....
Roxanine
Scris: Sunday, October 26, 2014 8:35 PM
Nivel

Capsu, asa este, foarte putin a mai ramas! Se apropie momentul mult prea asteptat si dorit. Crede-ma ca inca nu realizez inca, pe bune!hearts te pup si pe tine si pe Leo, papusica care iti seamana leit in miniatura!!!

Fetili, pe mine incep sa ma doara sanii, nu stiu cum sa transpun modul durerii, o usturime interioara usor dureroasa. Ceva lucreaza acolo... Soldurile.. Maine avem Eco!!!!dance
SmileyC
Scris: Monday, October 27, 2014 8:57 AM
Nivel

Alina diana wrote:
Catinca sper sa nu fie nimic grav, poate e cum spun fetele de la vreun hematom, cred ca eu as fi mers la urgente, dar e mai abundenta, sau cum e, de exemplu eu de cand am ramas insarcinata tot citeam ca ai scurgeri mai intense si galbui, eu le-am avut acum o saptamana, cateva zile, dar de cat iau utrogestan s-au cam oprit....astazi m-a cam durut un pic burtica, daca e si ma doare mai tare pot lua no spa nu? Va doresc o zi frumoasa in continuare, la mine e cam naspa, am o stare de ameteala de pe la pranz si nu ma lasa, si mai sunt si la serviciu....

Cum iei Utro? Daca il iei oral de la el ametesti sigur! Ia linistita no-spa, fara griji. 2-3 pe zi de 40 mg sunt recomandate! :*

Rox, la cat ai eco? Eu merg la 2 dar in spital, pana pe la 5 sper sa ma vada si pe mine. :)) Posibil ca furnicaturile alea sa fie de la colostru care se pregateste sa iasa. Prinde areola si maseaza-o spre sfarc si apoi sfarcul intre 2 degete si e posibil sa ai surprize. O data pe zi, freaca-te cu prosopul pe sani si sfarcuri. Nu mai des si nu mai mult ca da contractii (cica), dar e bine si sa fie lucrate sfarcurile. Sunt formate? Daca nu stiu metode si pt asta...
Roxanine
Scris: Monday, October 27, 2014 9:13 AM
Nivel

Smiley, la 2 am
Eco. yes

Tot mai tare ma dor sanii, si tot nu pot asemui durerea, e ceva pe interior. Nu curge nimic absolut, mai le masez dar foarte putin pentru ca mi-e teama de contractii, parca as mai lasa cateva zile si pe urma le frec de mama focului! Imi intra in erectie de foarte multe ori, ii simt usor mai greoi. Pana acum, toata sarcina inafara de colorarea aureolei nu am avut nici o modificare, nici macar la volum. Acum parca se umfla. Nu stiu ce inseamna sfarcuri formate? Pe bune? As zice ca sunt formate, adica biluta nu e bagata inauntru, dar nu e foarte mare. Nu stiu sa fac diferente, explica-mi tu. Am intrebat pe cineva, legat de colostru, daca e obligatoriu sa curga ceva? Si raspunsul a fost ca nu e musai, probabil canalele mele o sa le desfund mai greu, comparativ cu fetele care secreta inainte sa nasca. Deci nu tare ma ambalez, ca vine lapticu si daca nu fac nimic... Pup si bafta la eco!
Sa vi cu vestea ca miercuri nasti !!!iloveyou

Alina diana, poti lua no spa la nevoie. Si eu am avut usoare dureri la inceput, trecea cu no spa sau nu luam deloc. Cu ametelile am avut o problema mult timp, cateodata simteam ca ma dezechilibrez, trebuia sa fie cineva langa mine ce figuri faceam, aveam impresia ca o sa lesin. Dupa ce bagam o tura de vomitat, ma linisteam. Dormeam mult, poate si de aceea. Bea multa apa sa fi hidratata, chiar daca nu ti-e sete. Baga mare cu minim 2 litri si o sa fie bine. Eu am ajuns sa beau 3,5 L pe zi. Mie imi si place sa beau apa... Te pup si stai fara griji!!! Las-o lejer cu munca, nu are nimic ca muncesti, dar fara stres si fara efort. pupici yes
SmileyC
Scris: Monday, October 27, 2014 9:17 AM
Nivel

Adica de ce miercuri :)) ? Miercuri am 1 an de la testul pozitiv de data trecuta :(. Sfarc format inseamna erect, cum l-ai lunit tu, ca dimensiune nu stiu sa spun ca difera de la femeie la femeie, de la bob de mazare la....zmeura, habar n-am :). Bafta la eco! :*
Roxanine
Scris: Monday, October 27, 2014 9:24 AM
Nivel

Nu stiu de ce miercuri, asa ma gandesc eu! Ca si cum mie mi-ar placea sa nasc Vinerea! Ca sunt zile de post, de aia cred!!!yes
Daca e si 1 an de la test, e cu semnificatie!! Abia astept sa vad ce-ti spune!

Eu mai am usoare dureri, din cand in cand, le-as numi contractii. Sunt foarte rare totusi. Vedem azi cum sta colul, dar suntem in grafic!yes pup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.