Gravidutzele noastre dragi - 28
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Criss2014
Scris: Friday, November 28, 2014 4:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/17/2014
Nanny, in general nu prea cumpar pentru ca numai mie imi place, nici sotul si nici copilul nu mananca. Dar am fost marti la Auchan si nu stiu ce mi-a venit, de mi-am cumparat doua cutii. Inca nu le-am terminat dar am mancat in fiecare zi cate o feliuta de paine.
Acum mi-am masurat glicemia si e 99 la doua ore dupa masa. Hilar Daca as reusi sa ma mai linistesc putin poate ar scadea si mai mult. Deci nici vorba sa-mi fac insulina. Cred ca glicemia mea s-a speriat de cum a auzit de insulina si acum incearca sa se normalizeze. Lol
Nanny
Scris: Friday, November 28, 2014 4:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2012
Criss2014 wrote:

Acum mi-am masurat glicemia si e 99 la doua ore dupa masa. Hilar Daca as reusi sa ma mai linistesc putin poate ar scadea si mai mult. Deci nici vorba sa-mi fac insulina. Cred ca glicemia mea s-a speriat de cum a auzit de insulina si acum incearca sa se normalizeze. Lol

Gata..ti-ai facut pofta ..da-le incolo! Pai si eu cred ca s-a speriat.Ti-a crescut pe sistem nervos, din cauza agitatie din ultima perioada...uite ca sa te linistesti...citeste o povestioara adevarata posta de mine pe :
http://forum.7p.ro/gandirea-pozitiva-rugaciunea--terapia-pentru-suflet.aspx?g=posts&t=15958&p=19
andreina
Scris: Friday, November 28, 2014 5:28 PM
Nivel

Inregistrat: 10/16/2014
Crys sunt superbi pantalonasii. Imi place sa va citesc postarile si sa-mi imaginez cum va fi cand voi fi si eu graviduta. Multa sanatate voua si bebeilor!computerlove
crys
Scris: Friday, November 28, 2014 9:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/8/2014
Buna seara burtici,

Eu am luat o pauza de la crosetat, m-am pus sa fac si o vestuta...incepe sa-mi placaras maine sigur o termin si am sa va pun pozici.

Criss incearca sa nu mai pui raul inainteCheek Kiss , mancarimea poate fi data si de stres si de faptul ca atat burtica cat si sanii cresc si atunci o sa ai mereu senzatia de mancarime....Ai grija de tine scumpa mamicailoveyou

Andreina multumesc frumos draga meaDistanceKiss DistanceKiss DistanceKiss Te asteptam cu mare drag in casuta noastra...eu mai am putin asa ca o sa trimit barza si la voi, tinerele aspiranteCheek Kiss

Voicu_Oana cum te mai simti? bebeul ce face, vrea sa mai stea in burtica?

Anelise, Nanny, Mon, Alina_diana si toate burticile frumoase pupici pupici pupici pupici multi

Sa aveti toate o seara minunata! Noi fugim la Vocea Romaniei!
Fluturas
Scris: Saturday, November 29, 2014 12:44 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
Sarcina usoara gravidutelor
anelise,ma bucur mult sa vad ca vine bb. ..fetita, baiat?va Pup
voicu oana
Scris: Saturday, November 29, 2014 1:09 AM
Nivel

Inregistrat: 2/2/2014
[quote=crys]

Bravoo DistanceKiss Crys multumesc de intrebare,sincera sa fiu cred ca bulinutamajoreta mea sta f bine la mine in burtica,avem 34 de sapt si ea este activa,se joaca si sughite uneori de 4-5 ori intr-o zi..si are episoade cand tine un sughit cate 15 min,avem si noi contractii,sau sincera sa fiu nu stiu daca sunt contractii sau dureri din cauza greutatii.Miercuri pe 3 ma duc sa imi iau trimitere sa imi fac (glicemia,inr,aptt,hl6,secretie de streptococ B)sper sa le am compensate Crazy ...si le si fac sapt viitoare si pe 10-11 ma duc pe capul doctorului nu stau eu pana la 38 de sapt adica de Craciun cand este el de garda sa ma controleze,ma duc cu analizele in brate la 36 de sapt.Dupa ultimul ciclu ar trebui sa nasc pe 7 ian,dar ecografic dupa ultimele masuratori ar trebui sa nasc pe 4 ian...Dar eu am o premonitie ca nasc de Craciunsanta ,nu stiu dc cred asta dar asa simt..Nu imi doresc decat sa imi fie sanatoasa fata si restu vin de la sine....tu cum te mai simti cum mai esti....mie imi este din ce in ce mai greu..ma misc mai greu,nu prea mai dorm,ma sufoc,ma doare spatele,ma doare sub burtica la pisu am abonament noaptea(ma duc de cate 7-8) ori pana ma trezesc...Nu prea mai pot sa stau in piccioare mult sau sa merg mult pe jos,la frig mi se face burtica piatra...Da na asta inseamna un bebe in burtica...Ma bucur ca am terminat examenele la scoala,am terminat de calcat si spalat hainutele lui bebe,cu lenjerii prosoape tot,bagaju de spital e si ala gata,mai am de pus cate una alta asa pt mine,in rest am aproape tot gata.Tre sa mai iau epidurala si gata.Te pupicesc ...si pe toate burticile sarcini cat mai usoare fara grii....noapte bunaSimplyLove computerlove campfire majoreta
deearox
Scris: Saturday, November 29, 2014 8:56 AM
Nivel

Inregistrat: 1/22/2014
Alinaa saracutul de el uff sper sa treaca rapid colicii si sa poata dormi computerlove pupici pentru gazele tale DistanceKiss DistanceKiss DistanceKiss DistanceKiss

Anelise eh, burtici mari, burtici mici, fiecare crede ca toate gravidele sunt la fel Crazy pana am facut o pe mama sa inteleaga ca fiecare organism e dferit mi-a luat ceva... alcool

Raluk simti deja bebelul la 17 saptamani? Hilar de cand ai inceput sa-l simti? abia astept, mai am si eu putintel yes yes yes imi vine sa dau pe repede inainte pana il simt Crazy eu nu suport nici aer conditionat si nici ventilator, fum de tigara nici nu mai zic.... nici pe sotul meu nu-l mai agreez dupa ce fumeaza pale miroase asa de urat uff sper sa rezolvi problema Buddy1 eu sunt la polul opus :)) nas infundat si mucozitati, nu m-au parasit din luna 1 Haha

crys Hilar cat de frumosi sunt pantalonasii yes eu n-am incercat sa fac asa inca, botoseii aceia cu bareta sus am terminat aseara o pereche pe rosu, cu o fundita alba, asa ca de Craciun topai foarte frumos, da-i inainte iloveyou computerlove

Criss aceeasi chestie ca celelalte fete... am mancarimi dar fara bubite. Mai ma ia asa cateodata pe burtica, sub buric de parca ma gadila ceva din interior si ii spun sotului ca ma gadila bebita noastra sic

andreina asteptam burtici noi, uite acus pleaca oana voicu si crys si se elibereaza doua locuri DistanceKiss din doua berze, trebuie sa nimereasca una la aspirante topai majoreta majoreta majoreta

oana computerlove daca tu asa simti, poate chiar asa este pupici eu am o vaga impresie ca am sa nasc de ziua mamei mele si a bunicii (17mai), pe 10 mai as intra in 37 de saptamani. topai

Mon, nanny, ynea si celelalte gravi computerlove computerlove computerlove si pupici pupici pupici

Catinca, alina_diana, gazelaa voi cum mai sunteti?

Asaaaa noi n-am mai ajuns la dublu test sapt asta pt ca am avut ceva incurcaturi cu medicul de familie...in schimb am programare marti la 3 jumate la triplu test, apoi voi merge la doctor sa vad ce o zice mai departe, de simtit ma smt super, nu pot sa stau mult in fund, fie imi vine sa vomit sau ma doare burtica, asa ca prefer sa stau in pat usor ridicata pe perne, nu prea imi vine sa mananc mancare gatita...carne nici sa nu vad in fata ochilor. O rezolv cu supe, ciorbe si cartofi fiecrti sau copti in cuptor ras

II dau inainte cu crosetatul, trebuie sa merg sa cumpar lana, dau si o comanda online, sa fac stocuri topai
Astazi facem putina curatenie si termin proiectul la care am tot lucrat de 2 sapt, apoi imi vad de crosetat, stau la caldurica coeur

Va pup si o zi buna computerlove computerlove computerlove

Alina diana
Scris: Saturday, November 29, 2014 9:17 AM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2014
Buna dimineata fete dragi!!!! Cheek Kiss
Ma bucur ca sunteti bine toate!!hainoroc la noi a nins un pic aseara, e asa frumos afarahearts .. Abia astept iarna, mai ales cea viitoare cand vom fi 3dance ... Fetelor eu de cand am ramas insarcinata cred ca am pus 1,5-2 kg dar sincer eu nu le vad, cel putin la picioare am slabit tare fata de inainte, si ma gandesc ca 1,5 kg la burtica nu se vad, dar cine stie.... Cat e normal pt primu trimestru sa iau in greutate?
Si vroiam sa va mai intreb ceva, eu tinand post vreau sa va intreb daca in weekend cand e dezlegare la peste, e ok sa mai pap si un pic de icree, imi place la nebunie, dar tot am auzit pareri si pro si contra... Nasa mea care tot asa a tinut post a mancat in fiecare sarcina si nu a patit nimic, dar acum ca i-am mai explicat lu a meu cateva restrictii in legatura cu cateva alimente printre care si icrele, a zis sa nu mananc sa nu ma risc....:-(.... Da eu vreauuuu.....plans voi ce spuneti??
Fetelor eu va urez in weekend minunat!!!! Sunt libera si stau acasa sa imi pun lucrurile in ordinespala spalvase
Anelise
Scris: Saturday, November 29, 2014 10:46 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Fluturas wrote:

anelise,ma bucur mult sa vad ca vine bb. ..fetita, baiat?

Fluturas scump, da, asteptam si noi bebe 2 care e baietel de data aceasta! coeur Tati al nostru e super fericit! innori Va pupacesc si eu! DistanceKiss

AlinaDiana, vezi ca au discutat fetele (Nanny si Criss) mai sus despre icre! pupici

Deea, cu marimea burticii asa este, fiecare e diferita. De asta am si zis ca nu ma afecteaza nici 1% parerea cuiva. sic Inca putin si il vei simti si tu pe bebe! coeur

Oana, ce bine ca ai terminat cu bagajelul! pupici Pe mine tare ma irita chestia asta, nu stiu de ce, dar imi este atat de greu sa ma apuc de el... Nici nu mai stiu exact ce trebuie. alcool O sa caut pe forum si imediat cum luam vacanta, incet, incet ma apuc si eu de el sa il am gata in caz ca.

Crys, bravo! Clap Botoseii imi plac in mod special! Sunt atat de dragalasi!!! Love

Andreina, va asteptam pe cat mai multe la burtici! pupici

Nanny, Raluk, Ynnea, Mon, Criss, Ingerash, mii de pupici! pupici pupici pupici

Eu am luat ieri si restul de rezultate, mai exact urocultura care e ok. Deci cred eu, ca nu e nicio problema. thumleft Marti ajung la medicul de familie sa le vada si urmatoarea programare la eco trebuie sa ma decid daca sun pentru 12 sau 19 decembrie. Vedem...

Va doresc un weekend cat mai placut! floare2
crys
Scris: Saturday, November 29, 2014 11:24 AM
Nivel

Inregistrat: 5/8/2014
Neata fetele!

Sunt foarte fericita, am aflat ca sotul va ajunge acasa mai devremesarbatoare sarbatoare sarbatoare de marti nu voi mai fii singura! sunt curioasa cum va reactiona cand ma va vedea, este plecat de la inceputul lunii august iar de atunci eu m-am cam schimbatrasgravida

Deea multumesc de incurajari! Acum lucrez ori prea strans ori prea largras dar sper ca intr-un final mi se va da mana si voi fi experta ca tinepupici

Alina diana nu-ti face griji cu privire la greutate, atat timp cat tu si bebele sunteti bine. Cat despre icre nu stiu ce sa iti spun, poti gusta dar nu trebuie sa exagerezi...mie nu-mi plac icrele asa ca nu am consumat deloc.

Anelise stiu ca am scris eu lista pentru maternitate insa cand te hotarasti imi poti spune, am sa ti-o dau cu cea mai mare placere, eu am salvat-o in calculator. De la ce am eu poti pleca adaugand sau eliminand ce crezi tupupici pupici pupici

voicu oana wrote:
[quote=crys]

Bravoo DistanceKiss Crys multumesc de intrebare,sincera sa fiu cred ca bulinutamajoreta mea sta f bine la mine in burtica,avem 34 de sapt si ea este activa,se joaca si sughite uneori de 4-5 ori intr-o zi..si are episoade cand tine un sughit cate 15 min,avem si noi contractii,sau sincera sa fiu nu stiu daca sunt contractii sau dureri din cauza greutatii.Miercuri pe 3 ma duc sa imi iau trimitere sa imi fac (glicemia,inr,aptt,hl6,secretie de streptococ B)sper sa le am compensate Crazy ...si le si fac sapt viitoare si pe 10-11 ma duc pe capul doctorului nu stau eu pana la 38 de sapt adica de Craciun cand este el de garda sa ma controleze,ma duc cu analizele in brate la 36 de sapt.Dupa ultimul ciclu ar trebui sa nasc pe 7 ian,dar ecografic dupa ultimele masuratori ar trebui sa nasc pe 4 ian...Dar eu am o premonitie ca nasc de Craciunsanta ,nu stiu dc cred asta dar asa simt..Nu imi doresc decat sa imi fie sanatoasa fata si restu vin de la sine....tu cum te mai simti cum mai esti....mie imi este din ce in ce mai greu..ma misc mai greu,nu prea mai dorm,ma sufoc,ma doare spatele,ma doare sub burtica la pisu am abonament noaptea(ma duc de cate 7-8) ori pana ma trezesc...Nu prea mai pot sa stau in piccioare mult sau sa merg mult pe jos,la frig mi se face burtica piatra...Da na asta inseamna un bebe in burtica...Ma bucur ca am terminat examenele la scoala,am terminat de calcat si spalat hainutele lui bebe,cu lenjerii prosoape tot,bagaju de spital e si ala gata,mai am de pus cate una alta asa pt mine,in rest am aproape tot gata.Tre sa mai iau epidurala si gata.Te pupicesc ...si pe toate burticile sarcini cat mai usoare fara grii....noapte bunaSimplyLove computerlove campfire majoreta

Oana cat ma bucur ca esti binepupici pupici pupici si eu sunt greoaie si am obsevat ca am perioade si perioade, ba ma pot odihni fara sa ma trezesc noaptea mai mult de 2 -3 ori ba nu pot sa stau nici in fund ca ma sufoc, dar cum ai spus si tu asta inseamna un bebe in burticasic
Eu analizele nu le-am avut compensate insa secretia de col a costat doar 50 de lei in rest nu am facut nimic. Mergi la doctor la 36 de saptamani, sa iti controleze colul si sa iti spuna daca a inceput dilatarea sau nu, cum stai cu lichidul, mai ales daca simti ca o sa nasti mai devreme! Poate nastem in aceeasi zimajoreta

Multi pupici de la mine si de la David pentru toate burticile frumoaseCheek Kiss
Criss2014
Scris: Saturday, November 29, 2014 11:25 AM
Nivel

Buna dimineata! Week-end placut va doresc. Eu mi-am dus flacaul la parinti si m-am apucat de curatenie. Adica mai mult face sotul si eu dau indicatii. Lol
Vreau sa ma apuc si eu de crosetat, am o gramada de resturi de diferite culori si vreau mai intai sa fac niste botosei. Cu crosetatul nu le prea am, la tricotat ma pricep mai bine, dar vreau sa incerc si sa crosetez. Am vazut undeva dar nu-mi mai amintesc unde ca se gaseste ceva lana antialergena speciala pentru crosetat lucruri pentru bebelusi. Deea, Crys, voi care aveti mai multa experienta, ati vazut sau ati auzit de asa ceva?
Eu am scapat de mancarimi si de bubitele de pe burta si de pe sani, in schimb mi-a iesit una pe picior. Inclin totusi sa cred ca au fost de la salata de icre. Dar gata, nu mai cumpar.
Ma bucur ca si glicemia incepe sa se normalizeze si sper ca daca ma tin de dieta cu seriozitate la urmatorul set de analize o sa fie chiar intre limite. Aseara a fost 99 !Hilar
Intre timp am tot cautat informatii si am citit si pe alte forumuri si cam peste tot am vazut ca fetele spuneau ca daca translucenta nucala e buna si osul nazal se vede, atunci se exclude sindromul down. Deci e cazul sa ma linistest si sa incep in sfarsit sa ma bucur de perioada de sarcina. Oricum sunt mult mai optimista si mai linistita decat am fost pana acum, de unde si indicele glicemic care incepe sa fie normal.
Mon1
Scris: Saturday, November 29, 2014 11:56 AM
Nivel

Inregistrat: 10/11/2013
Buna, fetelor!computerlove
Criss binenteles ca puiul e f. sanatos.
Eu sunt ocupata cu nepotelul meu de nici 3 anisori.hohot
Va pup pe toate de la a la z fara exceptiicomputerlove
deearox
Scris: Saturday, November 29, 2014 12:43 PM
Nivel

Inregistrat: 1/22/2014
Crys experta nu`s Blushing abia m-am apucat de vreo luna-doua maxim Blushing dar multumesc, apreciez DistanceKiss DistanceKiss DistanceKiss o sa iti gasesti ritmul rapid daca faci in fiecare zi, incearca si cu crosete mai groase, de exemplu eu ma impac cel mai bine cu lana mai grosuta si croseta de 4mm sau 5 mm, in functie de cum permite firul sa lucrez. Clap Clap Clap spor in continuare!
Sotul tau cred ca va avea o "mare" surpriza Haha computerlove

Criss cred ca am vazut undeva.... sunt o gramade de mercerii din astea online. Incearca Merceria ralf, acolo au o gramade de chestii, sau pe firerosa.ro

Spor la treaba fetelor computerlove computerlove computerlove
Nanny
Scris: Saturday, November 29, 2014 1:20 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
Hello gagici cu burtiCI..
Alina DIana...gravidutele nu trebuie sa tin post. Ce-i drept nici eu n-am prea mancat de dulce pt ca n am putut ,am slabit aproape 5 kg..marti fac 12 sapt. Cum spunea si Anelise...icre poti sa mananci, dar sa fie facut in casa, din icre cumparate in pescarie.
Criss2014... credeam ca te-ai linistit deja...bebe e bineCheek Kiss are tot ce trebuie pt 13 sapt...gata o sa scada si glicemia...calmeaza-te, pune-l pe sot la treaba,sa vezi cum uiti.Al meu imi face o saniuta pe care imi va pune furtun luminos, renul luminos l-am primit cadouyes iar eu stau ca o mimoza in varful patuuiras
Mona..distractie placuta cu nepotelul..maine ma duc si eu la ai mei...avem un sarbatorit.
Deeaox..merci pt pupici
WEEKEND frumos la toate burticilecomputerlove
Criss2014
Scris: Saturday, November 29, 2014 3:15 PM
Nivel

Nanny, l-am pus la treaba, mi-a facut odine in camara, mi-a decongelat si curatat frigiderul, a dat cu aspiratorul, eu doar am pus haine la spalat si apoi le-am intins. Si am gatit cate ceva. Si am lasat un dezatru in bucatarie. Si el stie ca e treaba lui sa spele vasele si sa adune bucataria. Lol Nu ma pot plange, ma ajuta in permanenta nu doar acum.
La noi e tare urat, vreme posomorata, a plouat toata ziua.
Alina_Diana, o gravida nu trebuie sa tina post in niciun caz. Ai nevoie de proteina animala, trebuie sa mananci carne, oua, lactate altfel te trezesti cu cine stie ce carente. De icre nu stiam ca sunt pe lista de interzise, dar de acum nu mai mananc sa nu ma mai trezesc cu cine stie ce bubite. Mi-am facut damblaua si gata. ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.