Gravidutzele noastre dragi - 28
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Scris: Sunday, November 2, 2014 10:07 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Da....din cauza ca uterul creste, incepe sa preseze pe organe ca sa isi faca loc si simti tot felul de dureri, junghiuri si alte cele! Vizita la doctor este recomandata daca ai sangerari, stari de lesin, contractii....chestii d'astea!
Roxanine
Scris: Sunday, November 2, 2014 11:22 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2013
Fetelor!!! Irinuca mea, mi-o ia inainte! E la spital, cu dilatatie de 4-5 cm. Pana diseara naste!!! majoreta majoreta majoreta majoreta

Ynnea, e normal sa simti intepaturi/junghiuri in aceasta perioada, se intinde uterul. De-acum inainte, se va mari tot mai tare, burtica incepe sa creasca!
lala_aurelia
Scris: Sunday, November 2, 2014 11:54 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/13/2014
Salutare fetelor...

Vai ce emotii m-au luat cand am citit de Irinuca!!! Nastere usoara scumpa!!!
anelise te-as ruga mult sa mai asteptam cu galeria. Macar pana vineri la 37 sapt fix. Sa nu chemam bebelina mai devreme!
Roxanine
Scris: Sunday, November 2, 2014 12:25 PM
Nivel

Ce scumpa esti Lala...Haha . O sa mai stea la cadurica... Sunt convinsa. Nici un col scurt si dilatat nu scoate un bebe afara. Daca lichidul e ok, placenta nu e foarte matura, atunci el mai sta. Mi-a zis asa babeste medicul, in cazul nasterilor care au loc mai devreme: in cazul in care mama are tensiune arteriala crescuta, nu neaparat hipertensiune sunt afectate placenta si cordonul, circulatia nu mai e atat de buna, lichidul poate scadea, bebe vrea sa iasa, ca nu mai e multumit acolo. La fel si daca exista vreo infectie urologica, urinara sau ceva la rinichi. Daca lichidul e prea putin, daca are cordonul ceva bucle/noduri, daca are cordonul in jurul gatului, atunci s-ar putea sa doreasca sa vina pe lume mai devreme. Sau mai sunt variantele cand uterul e foarte mic si nu mai permite sa se intinda (de aia majoritatea gemenilor nu ajung la termen, ca nu mai poate uterul, ei ar mai sta). Se angajeaza mai repede in pelvis, se impinge, si uite asa incepcontractiile. In cazul meu, semnele nu arata ca bebe ar vrea sa iasa. Singura chestie, sa nu se rupa membranele din cauza colului deschis si f scurt! De aceea mi-a recomandat in continuare sa stau relaxata fara prea mult efort.

La tine nu e cazul sa te gandesti ca vine mai devreme, ca totul e in grafic. Desigur daca nu faci efort si daca nu te stresezi sau faci ceva sa iti produca co tractii! Fara efort...iloveyou
lala_aurelia
Scris: Sunday, November 2, 2014 12:36 PM
Nivel

roxanine esti o dulce si tu! Cum ne incurajam noi una pe alta ca nu nastem acum Haha .

Eu cred ca bebelina mea nu mai are loc, o simt ca si cum ar avea capul pe oasele soldurilor uneori. Mai mai impinge cu piciorusele in ficat de-mi taie tot aerul. Cred ca asta ar fi un motiv pentru care as putea naste mai devreme...in rest, cine stie? E posibil sa merg luni la doctor si sa fie totul ok iar marti sa nasc. Pana la urma bebe vine cand vrea ras

Pupici multi!

Asteptam vesti de la Irinuca!!
Roxanine
Scris: Sunday, November 2, 2014 12:53 PM
Nivel

Am vorbit cu Irinuca, este bine, nu o doare foarte foarte tare. Suporta mai bine decat la cealalta sarcina. Spune ca a nu i-a fost administrata oxitocina si e mai bine. topai topai
emanicole
Scris: Sunday, November 2, 2014 1:05 PM
Nivel

Inregistrat: 12/22/2013
Rox, lala inca putin mai aveti. Vai ce emotii cu irinucaalcool ...chiar de smiley ce mai stiti? Cum s-a acomodat acasa? Nu avem si noi nicio pozuca???

Poza de acum o ora cu puiul de omcoeur

emanicole attached the following image(s):
img-20141102-wa0025.jpg

Irinuca
Scris: Sunday, November 2, 2014 1:50 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/22/2010
Pup burtici si mamicicomputerlove eu, contrar asteptarilor, nu am avut cintractii pe ceas/regulate. Lala, eu mai mult am resumtit intepaturi jos, ceedeam ca am vreo raceala la ovare... Eu zic sa mergi la dr.
Asteptarea asta e... Enervanta!!! Am contractii ok, inca nu ma plang. Mai rau deranjeaza discutiile asistentelor despre prematur/incubator etc. Ma rog sa fie fata bine...
Pupici
Roxanine
Scris: Sunday, November 2, 2014 2:16 PM
Nivel

Irinuca majoreta majoreta

Ema, Smiley e bine si ea si pitca, cat de curand o sa scrie si ea precis! coeur Alinaa cu gemenasii, ce mai face oare? Nu a postat de mult. Ingeras, elenusha? Where are you girls?
Criss2014
Scris: Sunday, November 2, 2014 2:18 PM
Nivel

Inregistrat: 9/17/2014
Irinuca, nastere usoara. Nu te stresa foarte tare ca bebe sigur e bine. Eu am fost un copil prematur, m-am nascut la 33 saptamani, aveam 1900 g si iata-ma mare si sanatoasa.
Azi implinim 11 saptamani. Love
Ema , ce scump e puiul tau somnoros.coeur
ynnea
Scris: Sunday, November 2, 2014 3:00 PM
Nivel

Inregistrat: 9/23/2013
Multumesc fetelor,m-am linistit acum......sangerari nu am avut deloc, de cand am ramas nu am avut nici o picatura da sange
lala_aurelia
Scris: Sunday, November 2, 2014 3:47 PM
Nivel

irinuca bebelina e ok, tu sa fii tare mami! Eu la doctor merg maine dimineata sa vedem ce vesti are pentru mine. Dar numai azi, pana la ora asta am avut vreo 4-5 contractii, dar la intervale diferite si mari, cu tot no-spaul pe care il iau. Cred ca ma apropii si eu!
deearox
Scris: Sunday, November 2, 2014 4:51 PM
Nivel

Inregistrat: 1/22/2014
irinuca nastere usoara Clap Clap Clap

lala hai ca mai sta putintel bebe, nu-ti face griji Buddy1

rox computerlove

Am facut ultimele cumparaturi pentru camera de am amenajat-o la tara, la sfarsit de saptamana plecam sa aranjam si sa ne bucuram un pic de confortul creat ras
noi ne dimtim bine, maine facem 10 saptamani dance
sunt ofticata ca nu pot sa fac curat cum faceam... sotul nu-mi mai da voie cu produse de curatat, el nu prea are timp sa faca, iar eu stau si ma frec pe maini, mai dau cu o laveta cu apa, dar nu-i tot aia Crazy cred ca asta este singurul lucru care-mi lipseste- sa pot face curat hohot
pana nasc ma multumesc cu aspiratorul si mopul...si carpa de praf NuStiu si astea probabil cat oi mai putea Boredom

De maine incepe o noua saptamana yes sa vedem cine naste saptamana asta dance
Roxanine
Scris: Monday, November 3, 2014 2:57 AM
Nivel

Irinuca noastra a nascut la ora 8:00, o fetita frumusica de 3250. Nu am reusit sa vorbim detalii, totul este bine! Mi-a luat-o inainte....!

Noapte buna suflete dragi...iloveyou
Alina diana
Scris: Monday, November 3, 2014 8:47 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/17/2014
Buna dimineata!! Felicitari Irinuca, multa sanatate tie si lu bebelina!!!!Bravoo
Eu ma pregatesc sa plec la serviciu, va urez o saptamana frumoasa!Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.