Gravidutzele noastre dragi - 24

Options Gravidutzele noastre dragi - 24
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alinaa86
Postat: Sunday, April 27, 2014 10:01 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/26/2013
Postari: 443
Locatia: Germania
Salutare burticute mici si mari DistanceKiss Sper ca ati avut parte de un week-end placut. Noi am fost la aer mai toata ziua de dimineata la biserica apoi la gradina zoologica. Am ajuns la concluzia ca incep sa nu mai incap in pantalonii mei preferati, o pereche de blugi care tin mortis sa ma stranga la burtica Haha .
Azi am descoperit, stand intinsa in pat, o "bilutza" asa mai tare in burtica mai mult pe partea dreapta. Or fi "puradeii" mei? Maine isi reia activitatea medicul meu, abi astept sa incep analizele si tot ce trebuie sa mai scapam de un stres.
Capsunico birthday pt Leonidas flowers
Simona super pozele cu voi 3, le-am vazut si pe FB.
Va pup pe toate de la A la Z Gossip

lala_aurelia
Postat: Monday, April 28, 2014 8:04 AM

Intrat: 3/13/2014
Postari: 485
Locatia: Bucuresti
Buna dimineata burticutelor!

Capsu La multi ani pentru Leonidas!!! Sarcina usoara in continuare si sa fiti sanatosi si frumosi ca si pana acum!Cheek Kiss
Smiley La multi ani si pentru lamaita ta! Vad ca astazi faceti 12 saptamani, tot inainte pana la termen, sanatosi si voiosi!Cheek Kiss

Ma scuzati ca nu mai intru asa de des, dar cand ajung acasica sau in weekend, tare greu imi este sa ma apropii de calculator. Asta fiindca stau toata ziulica la munca numai cu nasul in el.
Am avut vineri un episod de dat la rate ( bineinteles ca a fost dupa ce nu am avut scaun vreo 3 zile uff ).
Am incercat sfatul danei cu prunele dar nu le pot manca. Mi se intoarce stomacul pe dos. Nu suport mancarea de prune uscate si nu pot decat sa simt gustul ala...plus ca de fiecare data cand deschid frigiderul trebuie sa-mi tin respiratia. Indiferent ca este cel de la munca sau de acasa....
Dar mergem inainte bounce bounce bounce Nu pot decat sa ma bucur ca nu am experiente d-astea in fiecare zi!
Vineri am anuntat o mare parte din colegi si reactiile lor au fost extrem de pozitive si incurajatoare. Nici nu ma asteptamyes

Va pupicesc pe burtici si va doresc o saptamana frumoasa!

elala
Postat: Monday, April 28, 2014 11:01 AM

Intrat: 11/13/2009
Locatia: bucuresti
Neata,burtici!
Astazi bubu meu mic implineste 27 de saptamani si intram in ultimul trimestru!!! birthday bubu drag!
Mai pe seara avem intalnire si cu medicul cu rezultatele de la analize si sa ne spuna cand mai facem eco. A trecut mai bine de o luna de cand nu l- am mai vazut pe bubu si tare mi- e dor de el.coeur A mai ramas atat de putin pana la marea intalnire..iar saptamanile zboara..ras
Va pupacim burtici si bebici!Cheek Kiss pupici
emanicole
Postat: Monday, April 28, 2014 11:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/22/2013
Postari: 1837
Elala dar ce repede a trecut timpul Hilar iloveyou
La multi anisori pentru bebe mic, sa ai un trimestru 3 usor Cheek Kiss Imi amintesc la inceput cand scriai tu, la inceputul sarcinii ce de temeri aveai, si problemute pana sa te muti la Bucuresti, uite ca timpul a trecut si bebe luptator nu ti-a mai tras sperieturi, doar cate un sutulet in burtica Haha Haha computerlove computerlove
elala
Postat: Monday, April 28, 2014 11:22 AM

Intrat: 11/13/2009
Multumim, Ema draga! pupici Asa este, si acum ma trece cate un fior cand imi amintesc de primul trimestru...insa am intrat in al doilea odata cu mutatul in Bucuresti si au fost cele mai frumoase trei luni din viata mea..leutul meu mic este un luptator si il iubim enorm!! Va dorim si voua un trimestru doi cel putin la fel de usor si frumos ca al nostru!iloveyou
dana_h
Postat: Monday, April 28, 2014 11:28 AM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
la multi ani lui bubu mic Elala flowers flowers flowers flowers flowers
lala_aurelia
Postat: Monday, April 28, 2014 11:45 AM

Elala La multi ani pentru Bubu mic!! Sa creasca mare si voinic, sa vina la termen si sa o umple pe mamica lui de fericire!!!sarbatoare sarbatoare sarbatoare sarbatoare
simona83
Postat: Monday, April 28, 2014 1:56 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
La multi ani, Bubu miiiic!!!birthday Inca putin Elala, sa vezi ce repede trece timpul de acum.
In 2 sapt si ceva intram si noi in trimestrul 3, abia astept!!
Cu ecografia noua ne-a zis ca la 31-32 de saptamani e urmatoarea! Mai e o gramada de timp dar incerc sa ma bucur de momentul prezent ca asa trece timpul mai repedeyes
Roxanine
Postat: Monday, April 28, 2014 2:34 PM

Intrat: 10/14/2013
Postari: 1520
Locatia: Cluj
la multi ani!!!
Fetelor eu mi-am luat o carte foarte atractiva despre sarcina si nou nascut. Maaammma ce bine ma acapareaza ca imediat sunt la jumatatea ei... nu pot sa nu mai tot intorc o pagina.
Stiu ca nu ma crede nimeni dar eu simt uneori vibratii in burtica, ca un fluturas! Foarte foarte rar, dar cateodata simt activitate. Nu simt miscari...dar ceva simt. Creste uterul cred... frumoase sentimente..dance dance topai
Alina Heering
Postat: Monday, April 28, 2014 7:29 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
ada03 wrote:
Buna fetelor,
Capsu felicitari pentru prima jumatate a sarcinii si sanatate in continuare in cea de-a doua jumatate Cheek Kiss
Fetelor, maine am eco la 2 jumate, abia astept sa vad si eu cum e bebele meu. Am deja emotii. Am o rugaminte la voi, mai degraba o intrebare, ca eu sunt cam in dubii si nu am gasit nici pe net vreo informatie. Se poate avea contact sexual inainte de eco sau afecteaza cu ceva? Stiu ca la controlul ginecologic e indicat sa nu ai cu 24h inainte doar in cazul in care faci vreun test de secretie ca nu cumva sa afecteze, dar de eco stiti ceva? Sa fiu sincera nu stiu daca la prima sarcina am tinut cont dar astazi mi-a trecut prin cap si lucrul asta.
Va pupCheek Kiss

eu am avut contact sexual cu o seara inainte de a merg la eco nu afecteaza cu nimic asa si pe bebe nici atat el simnte un gadilit si nimic mai mult este si recomandat pana in luna a-8-a parca sa ai contact sexual. va pup burtici frumoase sa fiti sanatoase si sarcina usoara in continuare.Capusunicooo LA MULTI ANI inca un pic profita de timp si dormi cat poti ca de mult pupici
raluca_elena
Postat: Monday, April 28, 2014 7:43 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/25/2014
Postari: 87
Buna dragelor :*
Oficial am trombofilie si incep tratamentul cu anticoagulant...de maine dimi incep intepaturile...stiu ca mai sunt fete smily,simona 83 care se inteapa,este greu sau dureros???imi e putin putin frica dar pentru bebe trec marea inot.voi mai luati si aspenter,ca mi-a zis sa il stopez.
Va pup pe toate:*
dana_h
Postat: Monday, April 28, 2014 8:12 PM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
Ada hai cu vestile de la echo Hilar
Alina Heering Cheek Kiss
SmileyC
Postat: Monday, April 28, 2014 8:48 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/9/2014
Postari: 587
raluca_elena wrote:
Buna dragelor :*
Oficial am trombofilie si incep tratamentul cu anticoagulant...de maine dimi incep intepaturile...stiu ca mai sunt fete smily,simona 83 care se inteapa,este greu sau dureros???imi e putin putin frica dar pentru bebe trec marea inot.voi mai luati si aspenter,ca mi-a zis sa il stopez.
Va pup pe toate:*

Bine ai venit in club :(! Ce diagnostic ai? Ce doza faci? Eu nu mai iau aspenter decat de vreo 2 ori pe saptamana cate o jumatate, sa mi se para si mie ca mai fac ceva :)). Sa iti spun cum proedez eu cu injectiile. Nu spun ca asa e bine, dar m-am documentat mult inainte.

1. Le fac seara, pe la 21.30 pentru ca:
- se recomanda sa stai linistita 1-2 ore dupa;
- riscul de tromboze e mai mare pe perioada repaosului, deci a noptii;

2. ma spal pe maini

3. pregatesc un disc demachiant cu spirt

4. identific locul unde intep, o seara pe o parte una pe alta.
- la distanta de o palma de buric;
- ma asigur ca nu vad vene in zona de atac
- ma asigur ca am de unde apuca sa fac pliul, har Domnului am, ca am sunci si de dat altora

5. desfac ambalajul, salt capacul

6. fac cruce -pt curaj

7. cu stanga tin pliul si cu dreapta infing acum. Atentie, daca vezi sange muti zona ca te vei invineti grozav! Eu infing incet incet, nu pot cu viteza ca si cum ai face in fund. De indata ce treci de piele nu mai doare. Bag tot acum.

8. tinand pliul, apas pe piston. Incetisor. Dureaza 20-30 de secunde pana imi intra doza de 4. Apas tot si aerul!

9. scot acul.

10 dau drumul la pliu si pun discul cu spirt peste locul injectat. Nu frec! Nu apas! Nu am avut niciodata vanatai mai mari de marimea unei buburuze.

11. cam acum incepe sa doara, simti serul cum se risipeste. Nu dureaza mult senzatia de disconfort.Promit!

Am avut injectii pe care nu le-am simtit si unele la care mi-au dat lacrimile. Mai multe din prima categorie insa. Durerea asta diferita este la bagarea acului, la distribuirea serului toate se simt la fel. Doamne ajuta!!!
Nanny
Postat: Monday, April 28, 2014 10:40 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Raluca-elena...Join the club!SimplyLove Uite aici poti sa gasesti informatii si chiar te rog sa ne impartasesti din experienta ta! Multumesc!!
Smiley...esti dragutza...tot procesul tehnologic de intepare. Poate suna infricosator, dar nu este! Orice pt un bebe sanatos!
https://forum.7p.ro/trombofilia-si-sarcina.aspx?g=posts&t=16356
lala_aurelia
Postat: Tuesday, April 29, 2014 7:47 AM

Buna dimi burticute!!

Va servesc cu o cafeluta cu lapte si va doresc o zi frumoasa!

lala_aurelia attached the following image(s):
cafea-cu-lapte-de-cocos-800x600-5845.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed