Gravidutzele noastre dragi - 21

Options Gravidutzele noastre dragi - 21
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Tuesday, July 23, 2013 1:36 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
lloryy25 wrote:

Asa multe erori medicale am parcurs in sarcina asta ca sincer nu mai am incredere in medici:ba DD pozitiv sindrom Down ,am facut amniocenteza-totul ok,apoi hemoragie col deschis,vai vezi ca nasti la 27 sapt si uite am facut 34,apoi la 30 sapt ,gata pana maine mori ca uterul tau este intins si cicatrica veche arata de 39 sapt ,ei uite ca a mai trecut 1 luna de atunci si eu tot vie sunt.NuImiPasa Zau daca stiu ce sa mai cred!!!!!!!!!!!!!!!1M-am saturat de tehnologia asta de 2 lei care in cele 8 luni de sarcina m-a innegrit,nu mai pot de stres si griji.Aleg sa nu mai dau 2 bani pe spusele lor,si sa ma incred in D-zeu ca este o alta eroare de a lor si va fi bineHands
Mereu se intampla din astea, din pacate! Dupa medici, ar fi trebuit sa il avortez pe Gabriel din cauza unui diagnostic eronat de toxoplasmoza, iar Angelicai nu i s-au dat decat sanse minime sa supravietuiasca din cauza unui fibrom si a riscului crescut de avort! Nu numai ca trait, dar a fost o sarcina fara probleme, fara greturi, tensiune, picioare umflate , internari etc, a depasit termenul si s-a nascut cu 4.100gr. sanatoasa tun!
Iti doresc din inima sa nu ai nici o problema la nastere, nici tu, nici bb!Cheek Kiss majoreta majoreta
Ania
Postat: Tuesday, July 23, 2013 2:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2006
Postari: 680
Locatia: families are forever !
lloryy25 wrote:
Am facut doplerul,se pare ca totul este ok,femur,abdomen,lichid,placenta,numai capusorul are retard de 2 saptamani.Evident ca mai am un pic si inebunesc,dar m-am pus sa caut date despre acest BPD,iar el masoara distanta intre tample.Si atunci mi-am amintit ca si la fiica-mea m-au terorizat cu retard de crestere la cap si cand am nascut-o fiimea avea capul oval ca seamana cu ta-su si nu rotund ca toti copii.Ar mai fi la femur un picut de 2-5 zile numa ca spre deosebire de calculele lor,eu stiu exact cand am ramas,si numai de aici ei calculeaza cu 5 zile in avans,lucru confirmat si la 4D.Eu am ramas pe 15 dec,si nu pe 10 dec cum le arata lor roata dupa UM deci eu azi am 33 sapt+3 zile si nu 34 sapt +1 zi. In concluzie imi mai fac una vineri si daca li se pare ca nu e ok ma opereaza saptamana viitoare.

Sincer ,daca placenta e ok,lichidul normal,colul inchis si ma ajuta operatia veche eu as refuza operatia asa devreme si as astepta pana pe 19 aug cand am 38 sapt,ca unde poate fi mai bine in uter sau la incubator?

Asa multe erori medicale am parcurs in sarcina asta ca sincer nu mai am incredere in medici:ba DD pozitiv sindrom Down ,am facut amniocenteza-totul ok,apoi hemoragie col deschis,vai vezi ca nasti la 27 sapt si uite am facut 34,apoi la 30 sapt ,gata pana maine mori ca uterul tau este intins si cicatrica veche arata de 39 sapt ,ei uite ca a mai trecut 1 luna de atunci si eu tot vie sunt.NuImiPasa Zau daca stiu ce sa mai cred!!!!!!!!!!!!!!!1M-am saturat de tehnologia asta de 2 lei care in cele 8 luni de sarcina m-a innegrit,nu mai pot de stres si griji.Aleg sa nu mai dau 2 bani pe spusele lor,si sa ma incred in D-zeu ca este o alta eroare de a lor si va fi bineHands

Si la mine la baiat m-a bagat doctorul in sperieti . De la primul control - Nu stiu daca o sa duci sarcina pana la capat , ai mari sanse sa pierzi copilul . Tot asa pana in saptamna 25 cand a vazut ca am colul semi-deschis . Abia atunci a bine-voit sa imi dea tratament . Am nascut la 37 de saptamani , normal un bb perfect sanatos .
Iar pe cea mica la 36 sapt . Nu a avut nevoie sa incubator , perfect sanatoasa .
Nici nu mai povesc ca la baiat l-a 4 luni l-au diagnostica cu retart mintal alcool o luasem razna deja ... dar Samuel e inteligent ca orica copil normal de 4 ani . Asa ca hainoroc stai linistita . Bebe e bine hearts
Nanny
Postat: Tuesday, July 23, 2013 8:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Llory ..Dumnezeu sa te intareasca..sa duci sarcina cu bine pana la sfarsit! ai fost "incercata" in timpul sarcinii ...De multe ori aparatura de gres..ca sa nu mai zic ca mai sunt si unii care nu stiu sa interpreteze datele! Daca el e mai mic...asta e..o sa recupereze in primele 6 luni! Normal sa nu se incadreze in "parametrii optimi"! De cei nascuti la 7 luni..la 900g ce sa mai ziceam?? Care acum sunt bine, sanatosi! Cat despre cezariana...normal ca e mai bine ca bebe sa stea acolo cat mai mult sa se "coaca"! nu programat...chiar daca e a 2 a cezariana
flor3ntza
Postat: Wednesday, July 24, 2013 9:58 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/26/2013
Postari: 109
Locatia: Constanta
Offf Llory prin cate ai trecut, iti doresc multa sanatate tie si la bebe si multa liniste, ai sa vezi ca va veni si termenul mult dorit si poate nu va fi nevoie sa il nasti mai devreme pe bebe.
Burtici, va doresc tuturor o sarcina fara probleme, la termen si bebei sanatosi pupici
aurishta
Postat: Wednesday, July 24, 2013 2:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Nanny wrote:
De cei nascuti la 7 luni..la 900g ce sa mai ziceam?? Care acum sunt bine, sanatosi!
Avem noi un amic nascut la sase luni, 900gr, la tara, tinut la gura cuptorului intr-o cutie de carton cu vata (incubator empiric) si acum este un zdrahon de 1.90m!
lloryy25
Postat: Wednesday, July 24, 2013 5:54 PM

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Multumesc tare mult pentru incurajari ,ideea e a ei spun ca numnai capusorul are retard de crestere ,nu tot fatul,insinuand ca ar avea ceva la cap dar culmea,cine a facut amniocenteza si nu sunt malformatii ,cine a facut 4D si totul este la locul lui?Daca nu le faceam mai spuneam dar asa?Ce s-a putut intampla,daca eu stau in spital de 2 luni,iar ei zic ca de 3 sapt nu a mai crescut sub marea si multa lor supraveghere!
Nanny
Postat: Wednesday, July 24, 2013 9:58 PM

aurishta wrote:
Avem noi un amic nascut la sase luni, 900gr, la tara, tinut la gura cuptorului intr-o cutie de carton cu vata (incubator empiric) si acum este un zdrahon de 1.90m!

Da` ce incubator minunat! Si uite ca Dzeu i-a dat zile! Am si eu un prieten la 7 luni-900g...si acum e ditamai omu` insurat la casa lui cu o fetita de 2 ani! Si p`atunci nu mai aveau niciun fel de aparatura!

Lory sa te intareasca Cel de sus si Maica Domnului sa te aiba in paza! Ai credinta si spera la lucruri frumoase sa poti duce cu bine sarcina pana la capat!Hands si sa fiti amandoi sanatosi!AngelNot
Anelise
Postat: Thursday, July 25, 2013 11:09 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Lloryy, of, abia astept sa ne anunti ca ai ajuns acasa cu bebe mic si ca totul e bine si sunteti sanatosi si fericiti! DistanceKiss Hai ca nu mai e asa mult! Tin pumnii stransi! majoreta
Cate un pupicel pentru fiecare burtica! coeur
giulia_mamik
Postat: Thursday, July 25, 2013 12:06 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Offf Lory,uneori nici in spusele doctorilor nu te poti increde.Am o amica internata la Polizu de vreo 2 luni si ceva.I s a spus ca fetita are intestinele in afara organismului,si cand a nascut o(prematur-860 g),fetita era dezvoltata normal,in nici un caz cum spuneau ei.Fetita creste incet si sigur,la 3 saptamani are deja 1060 gangel
Asa ca nu ti fie teama.Increde te in Dumnezeu si lasa L sa decida pt voi.AI sa vezi ca totul va fi bine!computerlove
miriam
Postat: Saturday, July 27, 2013 9:23 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4990
Locatia: bh
Multumim fetelor care ne viziteaza si ne ureaza de bine( multumim lui D-zeu ca si santem atat cat se poateras ) si asteptam noi burticigravida ca se goleste listamami de fetita boy
Zile usoare tuturor burticilorhearts
Alina Heering
Postat: Wednesday, July 31, 2013 3:12 PM

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
buna fetelor! am cam lipsit de pe forum la noi totul binisor adik eu nu ma sinnt prea bine si nu sant capabila sa fac nimic am sarcina toxica si nu suport nici un fel de miros! vroiam sa intreb mamicile care au deja un copil cum au procedat cu pregatirea noului membru in familie ma refer la copii! am un baietel de 4 ani si mie tare frica de reactia lui de aceea vreau sa il pregatesc inainte! ce sfaturi ini dati? va pooop pe fiecare in parte
shirel
Postat: Thursday, August 1, 2013 11:55 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Alina Heering wrote:
buna fetelor! am cam lipsit de pe forum la noi totul binisor adik eu nu ma sinnt prea bine si nu sant capabila sa fac nimic am sarcina toxica si nu suport nici un fel de miros! vroiam sa intreb mamicile care au deja un copil cum au procedat cu pregatirea noului membru in familie ma refer la copii! am un baietel de 4 ani si mie tare frica de reactia lui de aceea vreau sa il pregatesc inainte! ce sfaturi ini dati? va pooop pe fiecare in parte

In primul rand sarcina usoara ,iti raspund eu la intrebarea ta cum sa pregatesti copilul ptr venirea pe lume a noului membru al familiei cu toate ca aici nu este topicul respectiv si voi fi off topic..Acuma stii prea bine ca depinde si tare mult de caracterul copilului ,la tine fiind vorba de un copil destul de mare care 4 ani de zile a primit el singur toata atentia voastra cat si a tuturor celorlalti membri bunici ,rude.
Odata cu aparitia burtici trebuie sa-i explici ce se intampla inauntru dar asta binenteles numai de al obisnui cu ideea fara a exagera binenteles ,pune-l sa te mangaie pe burtica sa vorbeasca cu bebe dinauntru deci sa inceapa un asa zis dialog intre ei,vorbeste cu el despre locul unde va dormi bebele cand se va naste ,care va fi rolul lui in ingrijirea noului nascut .nu te astepta sa fie foarte entuziasm de sarcina nu toti sunt asa.sic ras Eu am avut fetitza mai mare si a fost altfel ,la baieti mai putin arata acest sentiment .trebuie sa scoti in evidentza lucrurile concrete care vor ramane neschimbate de exemplu "Vom merge impreuna in continuare in parc ,vei avea in continuare jucariile preferate,te voi iubi exact de mult ca si pana acuma si vom continua sa petrecem clipe minunate impreuna.Inainte de nastere ai grija sa-i cumperi ceva nou cadou si sa-i daruiesti cand va veni la tine in vizita prima data deci ...incetul cu incetul se va obisnui.La inceput incearca sa petreceti cat mai mult timp cu el singur fara bebelus fiind el este singurul care are nevoie de toata atentia ta si nu vorbi prea mult despre noul nascut ,nu te arata prea entuziasmata de el .Deasemenea roaga-i si pe cei din jur sa nu vorbeasca prea mult de noul nascut cu el dar sa-i dea lui creditul de fratele cel mare ca fiind un copil foarte matur si care se comporta foarte frumos cu noul membru.Deci ai sa vezi ca va fi tare fericit la urma urmei rastoti se obisnuiesc ,problemele incep nu cand ei sunt bebelusi ci cand sunt cu totii mai mariSucces si bine ai venit printre noi!ras computerlove

Gravidutelor sarcina usoara aveti grija de voi be-ti multe lichide in perioada asta calda si credeti-ma ca imi este deja dor sa fiu ca voi cu bebe in burtica!iloveyou iloveyou
Nanny
Postat: Thursday, August 1, 2013 11:28 PM

Shirel.....ma bucur ca ai revenitiloveyou ...chiar azi am vrut sa scriu despre tine..dar a sunat tel si am plec rapid sa rezolv o treaba. Cum esti?? cum te simti? ce face noua "achizitie"?
Asteptam sa intri sa ne mai povestesti..una ..altacomputerlove
POOOOP astept stiri!love
miriam
Postat: Saturday, August 3, 2013 7:54 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4990
Locatia: bh
Burticilor, v-ati ascuns la umbra?ras

Alina, Shirel este cu o mai mare experienta , ti-a dat un raspuns fain.

Si eu mai am un baietel tot de 4 ani... nu i-am spus pana nu s-a vazut burtica bine,si atunci a inceput cu niste intrebari tare hazlii...intradevar trebuie spus ce nu se schimba in viata lui dupa ce vine bebe, nu ce se schimba....printre altele eu i-am spus ca o sa aiba o surioara care o sa-l iubeasca, si de abia asteapta sa-l vada cat este de mare si frumos .El este tare incantat cand ii spun astacoeur

Zile racoroase dragelor!!!!
flor3ntza
Postat: Monday, August 5, 2013 10:09 AM

Intrat: 3/26/2013
Postari: 109
Locatia: Constanta
Multumim pentru sfaturi Shirel, sigur o sa avem nevoie, fetita mea stie de la inceput ce creste in burtica la mami, dar tot va trebui sa o pregatim pentru momentul cand va veni noul membru acasa sa nu se simta neglijata. Va pup pe burici si sarcina usoara tuturor gravidutelor coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed