Gravidutzele noastre dragi - 21

Options Gravidutzele noastre dragi - 21
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anelise
Postat: Saturday, October 20, 2012 5:05 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Am plecat de aici! pupici

1. Ania

2. Crystynam

3. Gagaritz

4. Andra_p

5. Shirel

Ultima actualizare: 20.10.2012

coeur Felicitari inca o data proaspetelor mamicutze! coeur

Sarcina usoara tuturor burticilor!!! gravida
Daca e cineva in plus sau in minus pe listuta, asteptam un mic semn! pupici
bulibuli
Postat: Saturday, October 20, 2012 7:42 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Shirel mai e.. si giulia_mamik.
Anelise
Postat: Saturday, October 20, 2012 7:52 AM

Buli, de Shirel stiu, dar astept sa-si faca ticker. angel In schimb de Giulia nu stiam... Serios? bounce Cand? Unde? bounce
gabyta
Postat: Saturday, October 20, 2012 8:36 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
bulibuli wrote:
Shirel mai e.. si giulia_mamik.

chitara nici eu nu stiu nimic,,anunta pe undeva si nu am citit topai ras ?
denisa_rachid
Postat: Saturday, October 20, 2012 11:24 AM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
nici eu nu stiu....yes
shirel
Postat: Saturday, October 20, 2012 11:50 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Hai ma unde ati vazut ca Giulik mamik este insarcinata ,este doar la aspirate !Si daca este o incurca rau de la mine ras sic

Mai sunt insarcinate Alexandra L ,eirene si Gargaritz!

Anelise
Postat: Saturday, October 20, 2012 11:53 AM

Shirel, tu nu-ti faci ticker sa adaugam la listutza? coeur
shirel
Postat: Saturday, October 20, 2012 12:05 PM

Anelise wrote:
Shirel, tu nu-ti faci ticker sa adaugam la listutza? coeur

Chiar acum ma chinui!ras
Anelise
Postat: Saturday, October 20, 2012 12:33 PM

shirel wrote:

Mai sunt insarcinate Alexandra L ,eirene si Gargaritz!

Shirel, multumiri, dar aceeasi problema - nu au ticker. angel Inca o data, bine ai revenit in club! pupici
gagaritz
Postat: Saturday, October 20, 2012 1:46 PM

Intrat: 11/8/2009
Postari: 1017
Locatia: tara de cacao !
eu am facut dar nu stiu sa atasezhohot
shirel
Postat: Saturday, October 20, 2012 1:52 PM

gagaritz wrote:
eu am facut dar nu stiu sa atasezhohot

Intra la" Profilul meu " semnaturi si dai paste cu tikerul pe care vrei sa-l postezi.
Nanny
Postat: Saturday, October 20, 2012 3:47 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Shirel..nici eu nu te las stai linistita!hohot hohot Eu aici sunt..cam in plus,ras dar ce sa fac daca nu am companie la aspirante??!!hainoroc
Ma bucur pt fetita ta ca este bine si sanatoasa si ca urmeaza sa descopere singurica lumea yes . Imi inchipui ce harmalaie e la voi in casa! O casa binecuvantata si plina de veselie. Insa sunt sigura ca ea facea toate miscarile la timpul lor!
Baietelul nasei avea 6 luni si nu statea deloc in fund..am zis...eee, lasa ca poate e mai lenes. Era insa cand foarte rigid cand moale ( spamsmotic..).Eu de pe la 3 luni mi-am dat seama ca ceva nu e in regula.Plus ca tinea capul numai intr-o parte, privirea ii fuge ( mai ales un ochisor)I-am spus nasei sa il puna cumva intre 2 prosoape sau ceva mai rigid un pic ca sa stea si pe partea cealalta, sa fie capul rotund si muschii sa se dezvolte egal. Nici vorba ..el tot cum voia sucea capul!..In fine avea deja 8-9 luni tot nu statea in fund, apoi pe la 11 luni cand l-am revazut, la fel nicio imbunatatire.Atunci mi-am luat inima in dinti si dupa ce am plecat ingandurata de la ei, a doua zi am sunat-o doctora neonatolog de la clinica unde s-a nascut ( pe care o cunosc) si i-am povestit cele constatate. Mi-a dat dreptate si oricat asa fi vrut sa ma insel,n-a fost asa!! Este ceva de natura neurologica.S-au programat, au facut analize, nu au spus ce diagnostic are, n-am insistat,dar retardul este foarte evident ( cel putin pt cei care au copii sau muncesc cu ei sau au nepoti si pot face comparatii etc) Ce mi-a mai atras atentia era faptul ca el nu apuca la fel jucaria cu ambele maini, ca era foarte sperios, abia ii intrai in voie.Eu obisnuita cu zubrdalnicii mei nepotidance ..vedem ca nu e bine.Apoi cand a venit vremea mersului..nici macar de-a busilea, nu mai spun de pasi!In fine au fost la neurolog pediatru, le-a recomandat kinetoterapie, bazin,apoi tot eu le-am spus si i-am trimis la o prietena care lucreaza la orteze si proteze pt ghetute speciale.Si ea mi-a confirmat inca o data ca copilul are ceva probeleme. Nu stiu sa spun in termeni medicali, nici ea nu e medic dar un fel de semiplagie, o forma mai usoara.Eu cred si sper cu tarie ca se poate remedia prin terapie. Copilul este dezvoltat normal fizic, dar mental ramane sa ne confirme numai viitorul!
Ce este si mai grav de fapt e ca ei n-au realizat ca ceva este in neregula, eram si inca sunt asa de revoltata pt ca daca ar fi facut-o cu 2-3 luni mai devreme, probabil alta ar fi fost situatia. Si cel mai mult regret eu ca nu le-am atras inca de pe atunci atentia! Mi-a fost teama ca ma vor judeca gresit. Si chiar daca le-am zis, cel putin nasi-miu nu prea accepta ca copilul lui are o problema ( desi a fost cu el la o groaza de medici, ca nu duce lipsa de fonduri!!! Sau poate stie cat de grava este situatia, dar de "ochii lumii" nu vrea sa accepte. Noroc cu nasa care il mai pondereaza si merge in continuare la Kineto si alte terapii.E greu sa accepti ca ai un copil cu "probleme" stiu ca doare, dar hai sa fimi realisti sa vedem cum il putem ajuta, mai ales acum cand inca e mic, sa cautam informatii, sa intrebam pe X pe Y poate stie vreo solutie!
Inca m-am si certat asa.."un pic" pe tema asta, cu prea iubitul meu sotsic ! Imi zicea sa nu le mai spun ca se supara Nasul!! As prefera sa nu mai vorbeasca in veci cu mine, dar ala mic sa fie bine!
In rest Doamne ajuta la toata lumea, bebelusi sanatosi si termen va rog, ca altfel ma suparsic !
bulibuli
Postat: Sunday, October 21, 2012 1:08 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Vai vai, iertare, fetelor!! Cred ca am scris la betie alcool hohot hohot hohot La gagaritza m-am gandit, dar am scris fara sa-mi dau seama giulia.. oricum, mai stii.. o fi vreun semn (gura pacatosului...)

Scuze pentru bomba lansata, ma duc sa ma culc mai bine.. alcool
andra_p
Postat: Sunday, October 21, 2012 11:26 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/20/2012
Postari: 188
ms de sfaturi si de pareri, fetele pupici de vineri stau numai in pat, ma ridic doar sa mananc uneori, si ca sa merg la baie... iau si utrogestan acum... cu contractiile e mai bine, nu mai am 10-15 pe ora, am doar vreo 4, si nu mai dureaza 15 min, ci 1-2 min... si parca nu mai dor asa de tare... insa persista acea durere in dreapta jos.. si ce ma deranjeaza cel mai tare, e presiunea din col... simt ca ma impinge ceva, ca si cum mi s'ar rupe inauntru, ma inteapa rau, simt ca scap ceva pe acolo.. ma doare pana in vagin.. mai ales daca ma ridic in picioare.. pff... si am asta mai ales seara.. nu stiu ce poate sa fie.. saptamana asta cred ca fac un efort si merg la spital la domnul doctor, ca asa prin telefon nu lamurim prea multe.. mai bine e un control fata in fata... sa vedem ce zice. ii voi cere si o dovada, o adeverinta, un act medical, ceva, care sa mentioneze ca am sarcina cu risc si trebuie repaus complet la pat, ca sa o pot da profesorilor, sa mi se motiveze absentele.. am inteles ca daca am act, nu au ce sa comenteze. sa vedem ce'o fi, asta e, stau in pat cat o trebui, k mi'a cam intrat morcovelul un fund.
bulibuli: ce ti'e si cu gura pacatosului... cu o luna inainte sa raman (de paste mai exact), mama logodnicului meu imi cumparase niste sutiene cu 2 nr mai mari, ca nu stia femeia exact.. si eu ziceam.. dada, le pastrez pt cand oi avea ce sa bag in ele... si nu stiu ce o apucase sa ne arate o carticica cu dezvoltatea unui bebe in uter... eu belisem niste ochi, zic nu mersi, doamne fereste, nu vreau sa stiu :)) culmea ca fix peste o luna... :)) surpriza.. bine, aflasem abia peste 2 luni, dar nu conteaza :)) deci.. nu se stie niciodata :))
succes la gravidutze si sarcini la termen va doresc, nasteri usoare si bebei sanatosi, ca doar asta vrem toate! topai
giulia_mamik
Postat: Sunday, October 21, 2012 2:03 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
hohot hohot Mai fetelor,pt un moment mi a stat inima in loc gandindu ma ca as fi graviduta fara sa stiu:018: .Buli,eu sper sa ai gura pocita,fiindca in decembrie reincepem lucrubounce topai

Gravidutelor,va doresc sarcina usoara si la temen.Multa,multa sanatate sa va cresteti copilasiii mari !pupici computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed