Gravidutele noastre dragi - 64
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Irinan
Scris: Saturday, July 2, 2022 3:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/20/2018
zgubyro wrote:

Este herpes, apare din cauza sistemului imunitar scazut. La toate sarcinile am avut in primul trimestru, in special in lunile de vara. Nu prea ai ce face, aciclovirul cred ca e interzis. Poate ceva mixura de aceea pentru bebelusi sa il usuce, ar ajuta.

Nu pune mana ca se inatinde, nici creme. Doar dezinfectant sau mixura mentolata.

Asa mi a zis si de la farmacie ca e herpes.. asta e, aciclovir nu am voie. Am ales sa l las sa se usuce de la sine, e destul de dureros, mai ales ca e destul de intins, dar ce sa fac. Asta e
ria
Scris: Tuesday, July 5, 2022 3:01 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/11/2014
Fetelor, eu saptamana viitoare sunt programata la Panorama, la 9 saptamani si 3 zile. Testul am inteles ca se face din a noua saptamana, dar parca m-a luat pe nepregatite, ma asteptam ceva mai incoloras . Daca vreuna din voi l-a facut, in cat timp v-au venit rezultatele? Cred ca o sa fiu f stresata.

LE: Mie mi s-a sugerat sa fac Panorama Extins. E o diferenta de pret dar nu ma deranjeaza asta, atat timp cat dupa o sa stau linistita...
Roser
Scris: Tuesday, July 5, 2022 5:12 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Eu am făcut Panorama extins cand aveam 10 săptămâni. Cred ca in 9-10 zile am avut rezultatele (din cate am înțeles se trimite in statele unite).
ria
Scris: Tuesday, July 5, 2022 10:25 PM
Nivel

Multumesc, Roser, pentru raspuns. Deci e mai putin timp de asteptare decat ma asteptam. Sper sa iasa totul bine si sa fie bebe bine:) Am citit ca aflu si sexul, sa vedem daca e dupa cum presimt (eu simt ca e fetita, dar parca as vrea baietel, mi se pare ca e mai usor parca cu baietii).
Irinan
Scris: Wednesday, July 6, 2022 5:18 PM
Nivel

ria wrote:
Multumesc, Roser, pentru raspuns. Deci e mai putin timp de asteptare decat ma asteptam. Sper sa iasa totul bine si sa fie bebe bine:) Am citit ca aflu si sexul, sa vedem daca e dupa cum presimt (eu simt ca e fetita, dar parca as vrea baietel, mi se pare ca e mai usor parca cu baietii).

Doamne ajuta sa fie bine Riacoeur
ria
Scris: Thursday, July 7, 2022 10:14 PM
Nivel

Irinan wrote:

Doamne ajuta sa fie bine Riacoeur

Multumesc Irina pupici. Tu ce simptome mai ai? Pe mine am zis ca ma evita greturile, ca pana acum nu am avut probleme, dar de ieri m-a luat asa o senzatie de greata si de lesin, groaznic, si nu suport pasta de dinti si niciun parfum. Cumde si-au facut aparitia asa tarziu simptomele astea?pale
Irinan
Scris: Friday, July 8, 2022 9:17 AM
Nivel

ria wrote:

Multumesc Irina pupici. Tu ce simptome mai ai? Pe mine am zis ca ma evita greturile, ca pana acum nu am avut probleme, dar de ieri m-a luat asa o senzatie de greata si de lesin, groaznic, si nu suport pasta de dinti si niciun parfum. Cumde si-au facut aparitia asa tarziu simptomele astea?pale

Sunt norocoase care nu au deloc simptome😇, mie imi pare bine ca sunt ,parca imi dau o siguranta.. pe mine ma deranjeaza mirosurile puternice, dar ceva anume, pot manca cam tot, dar am preferinta spre acru, mananc muraturiLol
ria
Scris: Friday, July 8, 2022 4:20 PM
Nivel

Irinan wrote:

Sunt norocoase care nu au deloc simptome😇, mie imi pare bine ca sunt ,parca imi dau o siguranta.. pe mine ma deranjeaza mirosurile puternice, dar ceva anume, pot manca cam tot, dar am preferinta spre acru, mananc muraturiLol

Ma bucur mult pt tine ca te simti bine. Acru incerc si eu sa mananc, mi-am luat azi la munca ceva carne cu muraturi si carnea nu cred ca am putut sa mananc mai mult de 2-3 guri, in schimb asa bine au alunecat castraveciorii murati... deci cred ca o sa iti urmez exemplu si sa mananc si eu muraturi. Nu ma asteptam sa am greturi si simptome asa de tarziu...
simmo
Scris: Monday, July 11, 2022 8:12 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
ria wrote:

Ma bucur mult pt tine ca te simti bine. Acru incerc si eu sa mananc, mi-am luat azi la munca ceva carne cu muraturi si carnea nu cred ca am putut sa mananc mai mult de 2-3 guri, in schimb asa bine au alunecat castraveciorii murati... deci cred ca o sa iti urmez exemplu si sa mananc si eu muraturi. Nu ma asteptam sa am greturi si simptome asa de tarziu...

La mine la baiat au apărut la 8s. Aveam grețuri și înainte, dar de la 8s am început să vomit mult de tot. Am stat internata în spital; am facut perfuzii pana la 20s.
Îmi repetam de fiecare dată dacă am simptome de genul, sarcina evoluează. Statistic/științific vorbind, foarte rar se pierde o sarcina dacă ai astfel de senzații. Fiecare medic îmi spunea același lucru când ajungeam la camera de gardă.
Carne am mamcat după 4,5 luni, în rest nu o suportam.
La sarcina actuala am 28s si nici acum nu suport carnea. Nu pot manca. Am încercat de vreo 3 ori și am luat 2-3 înghițituri în silă.
Andreea_neacsu
Scris: Monday, July 11, 2022 11:15 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
Lol nici eu n-am mancat / suportat carne pana la vreo 17 s , apoi am suportat sa o vad / miros , apoi am inceput sa gust dar nu stiu exact cand , in ce saptamana
si eu imi spuneam la fel : am simptome , sarcina e ok
ria
Scris: Tuesday, July 12, 2022 11:21 AM
Nivel

Fetelor, eu sunt f suparata si ingrijorata, am luat covid. Nu stiu ce e cu imunitatea mea, in astia 2 ani de pandemie nu am avut absolut nimic, eu cu racelile nu prea am fost prietena, in general nu racesc... Ati avut vreuna covid in sarcina? Eu ma simt f rau, pe langa greturi ametesc, ma doare f tare capul, parca e infundat si tusesc. Trebuie sa aman acum si Panorama pale. Sper sa fie bine si sa nu apara altfel de complicatii, incerc acum sa ma vitaminizez.
Roser
Scris: Tuesday, July 12, 2022 1:08 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Eu am avut covid cand aveam 11 săptămâni de sarcină, o formă foarte urâtă: febră 39 de grade, tuse, durere de gât, de cap, frisoane, 3 zile nu m-am putut ridica din pat. Apoi inca 3 zile in care am fost mai ok, fara febra si fara dureri de gat dar oboseam f repede, umblam 2 pași si nu mai puteam. Apoi mi-a trecut brusc. Doar primele 3 zile am luat paracetamol ca sa scad febra. Sunt f multe gravide care au avut covid in sarcina, e ca si oricare altă răceală, febra trebuie ținută sub control mai ales in primul trimestru. Ce e mai rău, e ca numai paracetamol (simplu) avem voie.
Însănătoșire grabnică!Cheek Kiss
ria
Scris: Tuesday, July 12, 2022 7:36 PM
Nivel

Multumesc mult Roser Cheek Kiss. Exact aceleasi simptome le am si eu, cu oscilatii, imi simt si capul f greu, frisoane, durere cand inghit, inclusiv durere de urechi, febra 39 cu 2 si a scazut la 38 cu 3. Azi nu am facut decat sa dorm si tot nu ma simt mai bine, iar de mancat numai ceva fructe mai acre am reusit si compot, pt ca mi-e si greata. Paracetamol simplu mi-a zis si mie doctorul sa iau, vitamina C si ceva sirop de tuse. Am in casa sirop de brad si l-am intrebat daca nu e mai ok decat siropul din comert si a zis sa iau linistita de brad. Ramane de vazut acum cand imi revin... Imi e foarte ciuda ca maine aveam Panorama, eram nerabdatoare sa primesc rezultatele si sa rasuflu usurata.
Irinan
Scris: Friday, July 15, 2022 9:28 PM
Nivel

ria wrote:
Fetelor, eu sunt f suparata si ingrijorata, am luat covid. Nu stiu ce e cu imunitatea mea, in astia 2 ani de pandemie nu am avut absolut nimic, eu cu racelile nu prea am fost prietena, in general nu racesc... Ati avut vreuna covid in sarcina? Eu ma simt f rau, pe langa greturi ametesc, ma doare f tare capul, parca e infundat si tusesc. Trebuie sa aman acum si Panorama pale. Sper sa fie bine si sa nu apara altfel de complicatii, incerc acum sa ma vitaminizez.

Imi pare rau Ria.. insanatosire grabnicaBuddy1
ria
Scris: Saturday, July 16, 2022 11:14 AM
Nivel

Irinan wrote:

Imi pare rau Ria.. insanatosire grabnicaBuddy1

Multumesc Irina Buddy1. Sunt putin mai bine azi, dar nu total, nu mi-a fost niciodata asa de rau, pur si simplu m-a durut carnea de pe mine, daca ma ridicam sa ma duc la baie trebuia sa ma tin de ceva ca simteam ca pic, dureri de cap groaznice, tuse care nu se mai termina, febra mare. Sper sa fie bebe bine si sa nu-l fi afectat cu nimic, asta ma ingrijoreaza...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.