Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Monday, June 6, 2022 4:14 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Andreea_neacsu wrote:
de la Lansinoh am salvat modelul asta din poza dar iarasi habar n-am nimic despre el 😂😂 e de pe alt site , nu pe bebetei (acolo am la favorite 2: unul pt 0+ si unul in car nu specifica decat ca e cu flux lent) grea decizia

img

Eu tot de la ei am luat pompa manuala și am primit 1 biberon cumplect echipat și vreo 10 pungi de stocare a laptelui.
Un biberon ii suficient dacă aveți acasă, în condițiile în care vreți sa alăptați exclusiv.
În ceea ce privește alăptarea, relax, laptele va veni în funcție de cerere, cu cât îl pui mai des cu atât sânul va produce mai mult. În primele zile colostru le e suficient pt că stomocelul lor e ft ft mic și creste gradual.
Andreea_neacsu
Scris: Monday, June 6, 2022 4:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
MariaS wrote:

Eu tot de la ei am luat pompa manuala și am primit 1 biberon cumplect echipat și vreo 10 pungi de stocare a laptelui.
Un biberon ii suficient dacă aveți acasă, în condițiile în care vreți sa alăptați exclusiv.
În ceea ce privește alăptarea, relax, laptele va veni în funcție de cerere, cu cât îl pui mai des cu atât sânul va produce mai mult. În primele zile colostru le e suficient pt că stomocelul lor e ft ft mic și creste gradual.

chiar, am pus pe lista si cateva pungi de stocare , sa fie acolo
si ceai de lactatie ras nu stiu cat de bun este , dar e ceva ce am vazut in farmacie , de la fares
Oana.c
Scris: Monday, June 6, 2022 5:31 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
maria2013 wrote:

Oana, te inteleg perfect. Am scris acest mesaj ca sa te incurajez si sa iti spun ca am trecut prin asta, m-am simțit vinovata fata de ambele fete... Totul se schimba in momentul în care bebelusa va incepe sa zambeasca si sa ii "raspunda" celei mari. Acum, diminetile sunt de vis, se trezesc si se cauta una pe cealaltă. Probabil e greu si pentru ca fetita cea mare se aștepta ca bebe sa ii raspunda, sa se joace cu ea, sa reactioneze, si, vazand ca bebe doar doarme, plange si nu zice nimic, apar momente de gelozie...

Of Maria 🥺 fetita mare intelege perfect situatia desi ma intreaba cand o sa se poata juca impreuna...insa nu este geloasa, este matura si chiar ma consoleaza, imi spune ca nu e suparata pe mine si ca o iubeste pe micuta.
Problema este la mine....cand eram eu cu fetita mare nu vedeam cata libertate am(inca are nevoie de ajutor la unele activitati , are 4 ani jumatate) insa acum cand m-am trezit asa legata imi este f greu, nu pot face mai nimic...desi daca bine ma gandesc la prima fetita a fost mai solicitant , nu ma miscam de langa ea nici sa mananc pana seara cand venea sotul de la munca, mancam covrigei sau o fuga pana la bucatarie sa mi pun cv in farfurie si apoi mancam langa ea.
Acum chiar o mai las pe micuta si merg si mananc si mai fac si una alta cat am timp...
Am fost ffff atasata de prima fetita si probabil acum imi este f greu sa accept ca trebuie sa mai dedic din timpul meu altcuiva.
Iti multumesc pt incurajari, abia astept momentul cand va fi putin mai maricica , cand va fi putin stabila ... cand va interactiona cu cea mare exact cum povestesti tu . Te imbratisez🤗
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 5:32 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Bună fetelor! Am fost la control. Fetita e bine, are 2500 g, se dezvolta normal și este în grafic, este cu capul în jos în continuare și a zis dr ca asa va rămâne. Este totul în regula sa nasc natural. A zis dr ca nasterea ar trebui sa decurgă mai rapid și mai ușor de data asta (doamne ajuta 😅). Colul a scăzut sub 3 cm, am 2.8 acum, dar a zis ca trebuie sa ajungem la 37 dacă sunt cuminte. Am făcut și tns, e ok. Mi-a dat analize și a zis sa recoltez săptămâna viitoare. Peste 2 săptămâni merg la ultima ecografie și tor atunci îmi va recolta și secrețiile din col, apoi ne vom vedea doar la tns-uri pana nasc. Cam atât 😊
Andreealee
Scris: Monday, June 6, 2022 5:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Oana.c wrote:

Of Maria 🥺 fetita mare intelege perfect situatia desi ma intreaba cand o sa se poata juca impreuna...insa nu este geloasa, este matura si chiar ma consoleaza, imi spune ca nu e suparata pe mine si ca o iubeste pe micuta.
Problema este la mine....cand eram eu cu fetita mare nu vedeam cata libertate am(inca are nevoie de ajutor la unele activitati , are 4 ani jumatate) insa acum cand m-am trezit asa legata imi este f greu, nu pot face mai nimic...desi daca bine ma gandesc la prima fetita a fost mai solicitant , nu ma miscam de langa ea nici sa mananc pana seara cand venea sotul de la munca, mancam covrigei sau o fuga pana la bucatarie sa mi pun cv in farfurie si apoi mancam langa ea.
Acum chiar o mai las pe micuta si merg si mananc si mai fac si una alta cat am timp...
Am fost ffff atasata de prima fetita si probabil acum imi este f greu sa accept ca trebuie sa mai dedic din timpul meu altcuiva.
Iti multumesc pt incurajari, abia astept momentul cand va fi putin mai maricica , cand va fi putin stabila ... cand va interactiona cu cea mare exact cum povestesti tu . Te imbratisez🤗

Oana si noua ne e teama sa o lasam pe fetita singura chiar si cateva momente si am cumparat un monitor de bebe si acum o urmaresc cand doarme daca vreau sa merg sa mananc sau sa mai fac cate ceva. Poate te ajuta si pe tine.
Andreealee
Scris: Monday, June 6, 2022 5:41 PM
Nivel

Madalina.d wrote:
Bună fetelor! Am fost la control. Fetita e bine, are 2500 g, se dezvolta normal și este în grafic, este cu capul în jos în continuare și a zis dr ca asa va rămâne. Este totul în regula sa nasc natural. A zis dr ca nasterea ar trebui sa decurgă mai rapid și mai ușor de data asta (doamne ajuta 😅). Colul a scăzut sub 3 cm, am 2.8 acum, dar a zis ca trebuie sa ajungem la 37 dacă sunt cuminte. Am făcut și tns, e ok. Mi-a dat analize și a zis sa recoltez săptămâna viitoare. Peste 2 săptămâni merg la ultima ecografie și tor atunci îmi va recolta și secrețiile din col, apoi ne vom vedea doar la tns-uri pana nasc. Cam atât 😊

Ma bucur Madalina ca e totul bine, mai aveti putin si gata 😁
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 5:43 PM
Nivel

Oana.c wrote:
Lena si Alicia ma bucur tare mult ca sunteti bine.
Eu intru si va citesc insa mai greu cu raspunsul.
In leg cubiberoanele sa stiti ca nu luasem iar cand am aj acasa sotul a fugit la farmacie si a luat un biberon ieftin... pt ca nu investesc pt ca alaptez insa pt ca sanul produce mai mult decat papa bebe a fost necesar sa ma mulg si sa nu arunc, ii dau si biberon dupa san san noaptea uneori. Nu mai am biberoanele de la fetita pt ca le as fi folosit. Atata timp cat is sterilizate e ok...cele din maternitate cred ca au 100 de ani, nu sta nimeni sa cumpere scumpe sau sa le reinnoiasca.Ca si idee am luat si suzete pt ca at cand o schimb sau la baita plange si asa cu suzeta e mai ok...in legatura cu modelul tetinei plata(cred ca va referiti la ortodontica),tin sa va spun ca prima mea fetita cat si aceasta nu au acceptat asa ceva in gurita ci biberonul si si suzeta cu tetina maro moale cum era pe timpuri.
Eu sunt intr o parte f f f complicata, nu mi am imaginat ca va durea asa tare( asta este pt Mada...), plang continuu, ma invinovatesc f rau pt ca nu mai pot face nimic cu cea mare, mi se rupe sufletul de durere, daca stiam ca voi trece prin asta cu siguranta ramaneam cu 1 copil. Aveam mustrari de contiinta pt ca mi am legat trompele insa ajunsa acasa in situatia asta, ma felicit va am ales asa ca daca cumva peste cativa ani imi mai vin astfel de idei de a face bebe macar sa stiu ca nu se mai poate.
Ma rog sa treaca timpul macar sa ajunga sa fie de 6 luni sa manance si cat d cat sa fie mai simpla treaba.

Oana, ce bine ca ai laptic pt bebe. Cum ești cu rănile, au trecut?

Vai, mi se face pielea de găină când citesc ce zici de fetita mare. Ma hanorac ca durează puțin perioada de acomodare pt toate părțile implicate. Ma gândeam sa o implic cât mai mult pe cea mare în îngrijirea surioarei, sa se simta importanta, dar cred ca o sa plâng cu sughițuri, pe ascuns. E si cumva nașpa perioada cs intra în vacanta și e acasă cu mine. Măcar la gradi își vedea de treaba și era mai puțin timp in care ma simțeam vinovata. Sigur o sa fie bine si va acomodati toate 3 în curând. Tu cum te simți?
Gaby 41
Scris: Monday, June 6, 2022 5:44 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Madalina.d wrote:
Mădălina mă bucur că totul este bine iar fetița are o greutate foarte bună.Colul tău este ok. oricum pe final este normal să se scurteze.Utrogestan și Nos-pa mai iei?
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 5:47 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Mădălina mă bucur că totul este bine iar fetița are o greutate foarte bună.Colul tău este ok. oricum pe final este normal să se scurteze.Utrogestan și Nos-pa mai iei?

Da, a zis si dr ca nu e asa o problema dimensiunea asta de col acum pe final de sarcina. Sa am grija la fel ca pana acum și totul va fi în regula. Da, iau în continuare no spa si utrogestan pana la 37 de săptămâni.
Oana.c
Scris: Monday, June 6, 2022 6:04 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

Oana , o sa vezi ce frumos va fi cu amandoua fetele, chiar daca acum este greu .. cred ca treci prin baby blues si te face sa te gandesti atat de mult pe subiectul asta SimplyLove mai asteapta putin sa creasca bebelina sa vezi atunci 🥰 cand o sa o scoti cu carutul pe cea mica (banuiesc ca acum inca nu ai scos-o la plimbare) si o iei si pe cea mare o sa fie tare incantata si o sa inceapa sa se lege relatia lor 🥰

img

Asa este, nu am iesit pn acum , decat in curte....sper sa fie doar baby blues...
Oana.c
Scris: Monday, June 6, 2022 6:10 PM
Nivel

Andreealee wrote:

Oana si noua ne e teama sa o lasam pe fetita singura chiar si cateva momente si am cumparat un monitor de bebe si acum o urmaresc cand doarme daca vreau sa merg sa mananc sau sa mai fac cate ceva. Poate te ajuta si pe tine.

Multumesc Andreea, am avut si nu ma ajuta...problema la mn este de alta natura....din pacate. Si cu tot monitorul nu voiam sa ma departez de ea...
Multumesc oricum. Voi cum mai sunteti?
Oana.c
Scris: Monday, June 6, 2022 6:16 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Oana, ce bine ca ai laptic pt bebe. Cum ești cu rănile, au trecut?

Vai, mi se face pielea de găină când citesc ce zici de fetita mare. Ma hanorac ca durează puțin perioada de acomodare pt toate părțile implicate. Ma gândeam sa o implic cât mai mult pe cea mare în îngrijirea surioarei, sa se simta importanta, dar cred ca o sa plâng cu sughițuri, pe ascuns. E si cumva nașpa perioada cs intra în vacanta și e acasă cu mine. Măcar la gradi își vedea de treaba și era mai puțin timp in care ma simțeam vinovata. Sigur o sa fie bine si va acomodati toate 3 în curând. Tu cum te simți?

Rani tot am...ranile fizice nici nu ma mai dor, nici nu mai conteaza, crede ma.
O implic si eu insa de multe ori ii si spun ca nu se poate sa faca una sau alta sau o atentionez mereu sa calce cu grija in pat...este greu pt ca e zvapaiata si nu constientizeaza si se mai izbeste sau clatina sau o apuca de manuta ma fortat sau ii impinge suzeta mai fortat...practic mereu tre sa fiu cu gura pe ea si ma doare absolut tot ce i zic. E crunt...nu credeam ca voi simti toate astea.
Ma rog sa imi revin , altfel va trebui sa cer ajutor.
simmo
Scris: Monday, June 6, 2022 6:18 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Madalina.d, ma bucur ca totul este bine.

Ma iau gândurile când va citesc cum va descurcați cu 2 copii.
Mai este cineva care are copilul cel mare sub 3 ani ? Al meu nu cred ca este suficient de matur ca să înțeleagă anumite lucruri și cred ca o sa intervină gelozia sau iar se vor acumula frustrari din cauza lipsei de atenție uff
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 6:23 PM
Nivel

Oana.c wrote:

Rani tot am...ranile fizice nici nu ma mai dor, nici nu mai conteaza, crede ma.
O implic si eu insa de multe ori ii si spun ca nu se poate sa faca una sau alta sau o atentionez mereu sa calce cu grija in pat...este greu pt ca e zvapaiata si nu constientizeaza si se mai izbeste sau clatina sau o apuca de manuta ma fortat sau ii impinge suzeta mai fortat...practic mereu tre sa fiu cu gura pe ea si ma doare absolut tot ce i zic. E crunt...nu credeam ca voi simti toate astea.
Ma rog sa imi revin , altfel va trebui sa cer ajutor.

Da, cred, ma aștept și eu sa vrea sa facă de toate și sa trebuiască sa fiu cu ochii în 4. Of, nu prea știu ce sfaturi sa iti dau... încă nu am ajuns acolo. Sunt sigura ca la un moment dat trece, dar e greu sa găsești formula aia magica și perfecta, care te face pe tine sa fii mai linistita. Cred ca fetita mea simte ca urmează sa stam despărțite curând ca de câteva zile se tot smiorcaie după mine. De obicei merge în weekend și doarme o noapte la mama, dar ieri dimineata a început sa plângă și spunea sa vin după ea ca ii e dor de mine. Iti dai seama ca m-am înmuiat toată 😅
Andreealee
Scris: Monday, June 6, 2022 6:24 PM
Nivel

Oana.c wrote:

Multumesc Andreea, am avut si nu ma ajuta...problema la mn este de alta natura....din pacate. Si cu tot monitorul nu voiam sa ma departez de ea...
Multumesc oricum. Voi cum mai sunteti?

Suntem bine, mai are putin icter dar mananca bine si uda scutece. Mai mergem miercuri la control si vedem ce mai spune doctora daca mai e nevoie de lampa.. am scapat si de buric intre timp 😁
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.