Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea_neacsu
Scris: Sunday, June 5, 2022 9:28 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
da Simmo , asta m-ar ingrijora si pe mine 😅
si chiar n-as vrea sa fac vreo prostioara
o sa incerc cu cateva zile inainte de operatie sa vad care e treaba , atunci bebe va avea 38 s (dr ma opereaza la 39) iar daca cumva simt contractii sau ma pune ceva pe ganduri , renunt
desi nu ar fi nicio problema daca ar veni cu cateva zile mai devreme decat am planificat , caci oricum de obicei cezariana se face la 38 s , insa mi-ar fi mie frica sa nu ajung tarziu la spital
o sa incerc atunci de proba
o sa iau pompa cu mine la maternitate , dar oare are rost sa imi incarc bagajul din prima zi ? sau e ok daca il rog pe sot sa o aduca a doua zi ? nu stiu cum se prezinta situatia in prima zi dupa operatie si daca pot sau imi arde de pompat ..
Andreealee
Scris: Sunday, June 5, 2022 11:06 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Andreea_neacsu wrote:
da Simmo , asta m-ar ingrijora si pe mine 😅
si chiar n-as vrea sa fac vreo prostioara
o sa incerc cu cateva zile inainte de operatie sa vad care e treaba , atunci bebe va avea 38 s (dr ma opereaza la 39) iar daca cumva simt contractii sau ma pune ceva pe ganduri , renunt
desi nu ar fi nicio problema daca ar veni cu cateva zile mai devreme decat am planificat , caci oricum de obicei cezariana se face la 38 s , insa mi-ar fi mie frica sa nu ajung tarziu la spital
o sa incerc atunci de proba
o sa iau pompa cu mine la maternitate , dar oare are rost sa imi incarc bagajul din prima zi ? sau e ok daca il rog pe sot sa o aduca a doua zi ? nu stiu cum se prezinta situatia in prima zi dupa operatie si daca pot sau imi arde de pompat ..

Andreea in prima zi nu te poti ridica sa te duci sa iti iei pompa, doar daca o ai la indemana undeva langa pat odata ce ai ajuns in salon sau daca ai cine sa te ajute in salon pana cand te poti mobiliza tu.
Parca tu o sa ai bebelusul in camera daca imi aduc bine aminte si poate te ajuta asistentele sa ti-l puna pe tine sa pape el direct.
Andreea_neacsu
Scris: Monday, June 6, 2022 12:18 AM
Nivel

Andreealee wrote:

Andreea in prima zi nu te poti ridica sa te duci sa iti iei pompa, doar daca o ai la indemana undeva langa pat odata ce ai ajuns in salon sau daca ai cine sa te ajute in salon pana cand te poti mobiliza tu.
Parca tu o sa ai bebelusul in camera daca imi aduc bine aminte si poate te ajuta asistentele sa ti-l puna pe tine sa pape el direct.

daaa , din momentul in care ajung pe salon bebele va sta non stop cu mine 😁
poate voi gasi o asistenta draguta sa ma ajute , desi din ce am mai auzit pe aici pe la prietene /amice/rude nu sunt dragute fara bani iau eu am plecat cu gandul sa nu le dau nici macar un leu 😅
Andreea_neacsu
Scris: Monday, June 6, 2022 11:38 AM
Nivel

voi pt ce biberon si tetina ati optat ? vreau sa alaptez ,dar ma gandesc ca poate nu am laptic suficient la inceput si nu as vrea sa ii fie foame celui mic
sau , credeti ca nu ar trebui sa iau biberon si sa incerc sa il pun la san chiar daca poate pt moment lactatia nu e cum trebuie ?
mi-am mai “strans” in cos pe bebetei una alta si nu stiu ce sa fac cu treaba asta 😅
pt pampersi am luat huggies elite soft , mar 1, are penny reducere si am zis ca totusi e buna si marca asta , iar daca nu ii merge bine cu ele , trec pe pampers premium care
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 12:01 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:
voi pt ce biberon si tetina ati optat ? vreau sa alaptez ,dar ma gandesc ca poate nu am laptic suficient la inceput si nu as vrea sa ii fie foame celui mic
sau , credeti ca nu ar trebui sa iau biberon si sa incerc sa il pun la san chiar daca poate pt moment lactatia nu e cum trebuie ?
mi-am mai “strans” in cos pe bebetei una alta si nu stiu ce sa fac cu treaba asta 😅
pt pampersi am luat huggies elite soft , mar 1, are penny reducere si am zis ca totusi e buna si marca asta , iar daca nu ii merge bine cu ele , trec pe pampers premium care

Si eu sunt în dubii cu biberoanele astea. Încă le mai am pe cele de la prima fetita dar nu știu dacă o fi bine sa le folosesc după atâta timp. Data trecuta au fost de ajutor cs nu am avut lapte suficient de la început și mai lăsam și acasă lapte când eram plecata. Am avut de la avent, dar parca as lua altceva de data asta. Ma gândesc totuși nici sa investesc o gramada de bani doar pt papat ocazional. Doar în cazul în care nu iese alăptarea (sper sa nu fie cazul) am zis ca o sa iau de la dr Brown, sunt scumpe, dar f bune.

Legat de pampersi, sa știi ca huggies elite soft sunt f buni. La prima fetita am avut pampers nr 1 și nr 2 și când am ajuns la 3 nu știu ce naiba au schimbat la ei, dar se uda mereu, se irita, era groaznic. Am trecut atunci pe huggies și mi se pare ca stratul ala din interior e mai moale și mai fain decât la pampers.
Andreea_neacsu
Scris: Monday, June 6, 2022 12:21 PM
Nivel

eu nu cunosc deloc despre biberoane 😂 dar deloc
si mi-a sarit cel din poza in ochi , insa mai nou am inteles ca au scos cei de la nuk niste tetine “smechere” gen aplatizate , am tot vazut despre ele pe un grup de mamici
toata lumea pe care am intrebat-o mi-a oferit variante diferite , asa ca ma mai inspir de la voi

img
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 12:25 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
si mi-a sarit cel din poza in ochi , insa mai nou am inteles ca au scos cei de la nuk niste tetine “smechere” gen aplatizate , am tot vazut despre ele pe un grup de mamici
toata lumea pe care am intrebat-o mi-a oferit variante diferite , asa ca ma mai inspir de la voi

img

Da, pe astea le aveam și eu la favorite 😅. Dar ma enervează ca vreau sa găsesc la preț bun un set cu unul mare și unul mic și nu găsesc. Cum ziceam, deloc nu ma simt dispusa sa investesc asa mult acum 😂😂. Nu știam despre cele de la nuk, o sa studiez și eu zilele astea ca mâine e zi de salariu și vreau sa cumpăr tot ce a mai rămas. Sa vedem ce mai zic și fetele, ce bine ca ai întrebat.
OtiliaC
Scris: Monday, June 6, 2022 1:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2020
Andreea_neacsu wrote:

img

Eu una iti recomand biberoanele de la Lansinoh, mai ales daca vrei sa alaptezi. Au tetina super moale, si se muleaza perfect pe gurita bebelusului. Am incercat si Avent inainte, varianta natural, nu cea cu care ai postat tu poza, dar bebelina inghitea super mult aer. Cat despre huggies elite soft, sunt cei mai buni, dupa parerea mea.
Gaby 41
Scris: Monday, June 6, 2022 1:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Mădălina te așteptăm cu vești de la control!La ce oră ai programarea?
Madalina.d
Scris: Monday, June 6, 2022 1:32 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Mădălina te așteptăm cu vești de la control!La ce oră ai programarea?

Gaby la 3 am programarea, revin cu vesti 🤗
eva.maria
Scris: Monday, June 6, 2022 1:32 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/5/2021
Andreea_neacsu wrote:

Eu am luat unul doar asa de kiki. Pt ca am zis ca voi face tot posibilul sa l conving sa vrea la san. Si am luat unul de la bebe tei Chicco din sticla de sticla ca am zis ca e mai sănătos asa si cu tetina de 0 luni. A costat 36 lei. :) Tu naști prin cezariana ?
Gaby 41
Scris: Monday, June 6, 2022 1:35 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Andreea_neacsu wrote:
Bună Andreea!Eu am luat biberoane de la Tommy Tippee closer to nature,am avut și la primul copil.Am avut și de la Avent le-am încercat și pe acelea pentru că el a plâns mult din cauza colicilor,sincer biberoanele nu l-au ajutat chiar dacă erau speciale pentru colici.Biberoanele mi-au fost de folos pentru pentru că nu am avut lapte de la început iar după 2 luni a fost hrănit cu lapte praf așa că am cumpărat multe biberoane și tetine.Sincer parcă am fost mai mulțumită de biberoanele și tetinele de la Tommy Tippee decât de cele de la Avent.Pamperși am cumpărat deja vreo 4 baxuri de la "Pampers premium care" din aceștia am folosit și la băiețel, uneori nu erau foarte etanși și îl găseam ud pe spate sper să nu pățesc și la fetiță așa iar dacă se întâmplă o să-i încercăm și pe cei de la Huggies.
Oana.c
Scris: Monday, June 6, 2022 1:42 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Lena si Alicia ma bucur tare mult ca sunteti bine.
Eu intru si va citesc insa mai greu cu raspunsul.
In leg cubiberoanele sa stiti ca nu luasem iar cand am aj acasa sotul a fugit la farmacie si a luat un biberon ieftin... pt ca nu investesc pt ca alaptez insa pt ca sanul produce mai mult decat papa bebe a fost necesar sa ma mulg si sa nu arunc, ii dau si biberon dupa san san noaptea uneori. Nu mai am biberoanele de la fetita pt ca le as fi folosit. Atata timp cat is sterilizate e ok...cele din maternitate cred ca au 100 de ani, nu sta nimeni sa cumpere scumpe sau sa le reinnoiasca.Ca si idee am luat si suzete pt ca at cand o schimb sau la baita plange si asa cu suzeta e mai ok...in legatura cu modelul tetinei plata(cred ca va referiti la ortodontica),tin sa va spun ca prima mea fetita cat si aceasta nu au acceptat asa ceva in gurita ci biberonul si si suzeta cu tetina maro moale cum era pe timpuri.
Eu sunt intr o parte f f f complicata, nu mi am imaginat ca va durea asa tare( asta este pt Mada...), plang continuu, ma invinovatesc f rau pt ca nu mai pot face nimic cu cea mare, mi se rupe sufletul de durere, daca stiam ca voi trece prin asta cu siguranta ramaneam cu 1 copil. Aveam mustrari de contiinta pt ca mi am legat trompele insa ajunsa acasa in situatia asta, ma felicit va am ales asa ca daca cumva peste cativa ani imi mai vin astfel de idei de a face bebe macar sa stiu ca nu se mai poate.
Ma rog sa treaca timpul macar sa ajunga sa fie de 6 luni sa manance si cat d cat sa fie mai simpla treaba.
maria2013
Scris: Monday, June 6, 2022 1:51 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Oana.c wrote:
Lena si Alicia ma bucur tare mult ca sunteti bine.
Eu intru si va citesc insa mai greu cu raspunsul.
In leg cubiberoanele sa stiti ca nu luasem iar cand am aj acasa sotul a fugit la farmacie si a luat un biberon ieftin... pt ca nu investesc pt ca alaptez insa pt ca sanul produce mai mult decat papa bebe a fost necesar sa ma mulg si sa nu arunc, ii dau si biberon dupa san san noaptea uneori. Nu mai am biberoanele de la fetita pt ca le as fi folosit. Atata timp cat is sterilizate e ok...cele din maternitate cred ca au 100 de ani, nu sta nimeni sa cumpere scumpe sau sa le reinnoiasca.Ca si idee am luat si suzete pt ca at cand o schimb sau la baita plange si asa cu suzeta e mai ok...in legatura cu modelul tetinei plata(cred ca va referiti la ortodontica),tin sa va spun ca prima mea fetita cat si aceasta nu au acceptat asa ceva in gurita ci biberonul si si suzeta cu tetina maro moale cum era pe timpuri.
Eu sunt intr o parte f f f complicata, nu mi am imaginat ca va durea asa tare( asta este pt Mada...), plang continuu, ma invinovatesc f rau pt ca nu mai pot face nimic cu cea mare, mi se rupe sufletul de durere, daca stiam ca voi trece prin asta cu siguranta ramaneam cu 1 copil. Aveam mustrari de contiinta pt ca mi am legat trompele insa ajunsa acasa in situatia asta, ma felicit va am ales asa ca daca cumva peste cativa ani imi mai vin astfel de idei de a face bebe macar sa stiu ca nu se mai poate.
Ma rog sa treaca timpul macar sa ajunga sa fie de 6 luni sa manance si cat d cat sa fie mai simpla treaba.

Oana, te inteleg perfect. Am scris acest mesaj ca sa te incurajez si sa iti spun ca am trecut prin asta, m-am simțit vinovata fata de ambele fete... Totul se schimba in momentul în care bebelusa va incepe sa zambeasca si sa ii "raspunda" celei mari. Acum, diminetile sunt de vis, se trezesc si se cauta una pe cealaltă. Probabil e greu si pentru ca fetita cea mare se aștepta ca bebe sa ii raspunda, sa se joace cu ea, sa reactioneze, si, vazand ca bebe doar doarme, plange si nu zice nimic, apar momente de gelozie...
Andreea_neacsu
Scris: Monday, June 6, 2022 2:02 PM
Nivel

de la Lansinoh am salvat modelul asta din poza dar iarasi habar n-am nimic despre el 😂😂 e de pe alt site , nu pe bebetei (acolo am la favorite 2: unul pt 0+ si unul in car nu specifica decat ca e cu flux lent) grea decizia

Oana , o sa vezi ce frumos va fi cu amandoua fetele, chiar daca acum este greu .. cred ca treci prin baby blues si te face sa te gandesti atat de mult pe subiectul asta SimplyLove mai asteapta putin sa creasca bebelina sa vezi atunci 🥰 cand o sa o scoti cu carutul pe cea mica (banuiesc ca acum inca nu ai scos-o la plimbare) si o iei si pe cea mare o sa fie tare incantata si o sa inceapa sa se lege relatia lor 🥰

Eva , da , prin cezariana ras eu ma simt impacata cu alegerea mea desi nu am idee nici 1% ce presupune Lol

Mada , te asteptam cu vesti 🥰

img
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.