Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Madalina.d
Scris: Thursday, May 5, 2022 8:28 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:
sunt happy
astazi am fost si am cumparat camera sa vedem
patutul lui bebe pe telefon , am ales tapo , 150 lei la emag , night vision , 360 grade rotatie , pot sa si vorbesc sa ma auda bebele 😁

Foarte utile camerele astea! Noi încă folosim și ma gândesc dacă trebuie sa mai cumpăr una și pt bebe sau vom putea sa o folosim în paralel pt ambele fete pe cea pe care o avem. Oricum, mi se pare una din cele mai utile investiții. Când era fetita mea mica, încercasem și eu sa vorbesc cu ea prin camera aia și mai tare am speriat-o 😂
Gaby 41
Scris: Thursday, May 5, 2022 8:30 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
simmo wrote:

Foarte buna oferta pentru plata integrala.
Simmo noi vom plăti în rate.Este cam scump dar cum îi spuneam și Oanei mă gândesc că merită să ai ceva asigurat în caz de ceva.
Gaby 41
Scris: Thursday, May 5, 2022 8:45 AM
Nivel

simmo wrote:

La prima nastere m-au sunat sa-mi spuna ca nu ating pragul standard de ml sânge aferenți recoltării. Lichidul amniotic la nastere aproape nu mai era (l-am auzit pe doctor când a zis). Din păcate, în ultimele saptamani chiar am avut probleme pe partea asta și s-a văzut și când s-a născut bebe.

Eu sunt bine, încă mai vars, dar nu la aceeași intensitate. Am ieșit în weekend cu cel mic, ne-am plimbat vreo 5 ore afără, iar a doua zi la țară. Am obosit atât de tare încât m-au luat și durerile de burtă. Am luat un Nos-pa ca să ma lase. E clar ca nu mai am aceeași rezistenta acum, iar copilul este tot mai activ. Ma gândeam la voi cu sarcini cu risc cum rezistați cu copii mici sau la deplasări mai lungi.

Aștept sa fac morfo II peste 2 saptamani si sper sa fie ok.
Simmo și cumnata mea a vomitat la ambele sarcinii până a născut.Nu prea putea să mănânce nimic.Băiețelul meu îmi spune că vrea să ieșim afară să mă joc cu el cum făceam înainte dar având sarcina cu risc nu mai pot să fac acest lucru.Îmi pare tare rău că nu mai putem ieși cum făceam înainte.Mai nou văd că dacă stau ceva mai mult în picioare încep să am dureri.
Gaby 41
Scris: Thursday, May 5, 2022 3:59 PM
Nivel

Fetelor într-o oră plec la consultație!Sper să-mi facă o poză reușită de data asta!
Andreealee
Scris: Thursday, May 5, 2022 4:48 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Gaby 41 wrote:
Fetelor într-o oră plec la consultație!Sper să-mi facă o poză reușită de data asta!

Bafta Gabytopai
Madalina.d
Scris: Thursday, May 5, 2022 4:48 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:

Te așteptăm cu vesti, Gaby!
AliciaAlicia
Scris: Thursday, May 5, 2022 5:37 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:

Bafta Gabytopai
Andreealee
Scris: Thursday, May 5, 2022 5:42 PM
Nivel

Am fost si eu azi la control, bebe are 2402 g .. nu parea multumita doctora, se astepta sa aiba mai mult si m-a pus sa dublez cantitatea de femibion pe zi si sa iau si fier pt 10 zile, desi la analize aveam feritina in parametrii. Sper sa ia in continuare in greutate ca acum stau putin cu grija. Mai merg peste 2 saptamani cand o sa am 37 de saptamani si pana atunci a zis sa ma hotarasc cum vreau sa nasc.
Placenta era bine, tot gradul 1 si lichid in cantitate normala.
AliciaAlicia
Scris: Thursday, May 5, 2022 6:21 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Andreealee wrote:
Am fost si eu azi la control, bebe are 2402 g .. nu parea multumita doctora, se astepta sa aiba mai mult si m-a pus sa dublez cantitatea de femibion pe zi si sa iau si fier pt 10 zile, desi la analize aveam feritina in parametrii. Sper sa ia in continuare in greutate ca acum stau putin cu grija. Mai merg peste 2 saptamani cand o sa am 37 de saptamani si pana atunci a zis sa ma hotarasc cum vreau sa nasc.

Buna Andreea, nu te îngrijora oricum ceea ce arata la ecograf nu bate întotdeauna cu realitatea,am citit pe alte forumuri fete care spuneau ca la ecograf bebelușii erau mai mici și la naștere erau mai mari,mai dau eroare cograful.Încă nu te.ai hotărât cum vei naște?
Andreealee
Scris: Thursday, May 5, 2022 6:45 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Buna Andreea, nu te îngrijora oricum ceea ce arata la ecograf nu bate întotdeauna cu realitatea,am citit pe alte forumuri fete care spuneau ca la ecograf bebelușii erau mai mici și la naștere erau mai mari,mai dau eroare cograful.Încă nu te.ai hotărât cum vei naște?

Mi-e teama de nasterea naturala dar parca as vrea macar sa incerc, si sa nu aleg cezariana daca nu am indicatie. Eu as vrea sa mai am un bebe la diferenta mica si la cezariana trebuie sa mai astepti..
doctora mi-a zis ca la cezariana scapi mai repede, ei normal ca ii convine sa scape repede si programat. Ma gandesc saptamanile astea 2 ce sa fac .
Madalina.d
Scris: Thursday, May 5, 2022 7:03 PM
Nivel

Andreealee wrote:

Mi-e teama de nasterea naturala dar parca as vrea macar sa incerc, si sa nu aleg cezariana daca nu am indicatie. Eu as vrea sa mai am un bebe la diferenta mica si la cezariana trebuie sa mai astepti..
doctora mi-a zis ca la cezariana scapi mai repede, ei normal ca ii convine sa scape repede si programat. Ma gandesc saptamanile astea 2 ce sa fac .

Nu sunt sigura, naști la privat? Dacă da, sigur ai posibilitatea sa primești epidurala dacă naști natural. De ce anume iti e frica la nașterea naturala? Contractii, expulzie, recuperare. Dacă pot sa te ajut cu ceva detalii, iti răspund cu drag. 🤗
Oana.c
Scris: Thursday, May 5, 2022 7:18 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Andreealee wrote:

Eu zic sa nu te ingrijorezi, voi cauta si eu eco de la fetita mea prima din apropiere de nastere... Stiu ca ceva de genul era si la mine, apoi la nastere surpriza 3050 g. Deci oricum poate fi o diferenta la eco de 300 g...
Andreealee
Scris: Thursday, May 5, 2022 7:22 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Nu sunt sigura, naști la privat? Dacă da, sigur ai posibilitatea sa primești epidurala dacă naști natural. De ce anume iti e frica la nașterea naturala? Contractii, expulzie, recuperare. Dacă pot sa te ajut cu ceva detalii, iti răspund cu drag. 🤗

La privat nasc, asa sper sa nu fie vreo problema in ultimul moment. Sincer mi-e frica sa nu fie vreo problema cu bebelusul, sa se chinuie sa iasa si sa fie nevoie de instrumentele alea .. mi-e groaza si sa ma verifice tot timpul cu mana cat ma dilat, eu am disconfort si la controale banale cand trebuie sa foloseasca speculul, dapai cand o fi sa nasc.. incerc sa ma incurajez ca trebuie sa trec si prin asta .
Doctora vad ca nu ma incurajeaza spre naturala, ea zice de cezariana . Acum nu a mai zis nimic de cordon, dar data trecuta mi-a scris ca era dupa gat.
Asa din ce am citit sunt avantaje si dezavantaje la ambele ..
Madalina.d
Scris: Thursday, May 5, 2022 7:42 PM
Nivel

Andreealee wrote:

La privat nasc, asa sper sa nu fie vreo problema in ultimul moment. Sincer mi-e frica sa nu fie vreo problema cu bebelusul, sa se chinuie sa iasa si sa fie nevoie de instrumentele alea .. mi-e groaza si sa ma verifice tot timpul cu mana cat ma dilat, eu am disconfort si la controale banale cand trebuie sa foloseasca speculul, dapai cand o fi sa nasc.. incerc sa ma incurajez ca trebuie sa trec si prin asta .
Doctora vad ca nu ma incurajeaza spre naturala, ea zice de cezariana . Acum nu a mai zis nimic de cordon, dar data trecuta mi-a scris ca era dupa gat.
Asa din ce am citit sunt avantaje si dezavantaje la ambele ..

E normal sa iti faci 1000 de gânduri indiferent de cum naști. Și eu am avut o gramada dar în timpul travaliului am uitat tot 😂. E adevărat ca nu e tocmai plăcut sa te verifice intruna dar toate trec. Instrumentele alea în principiu le folosește doar dacă bebele e prea mare. Ca și proces al nașterii, contracțiile sunt dureroase nu o sa te mint, expulzia aproape nici nu am simtit-o. Dacă primești epidurala oricum nu simți. Fetita mea a avut cordonul în jurul gatului dar nu a fost o problema sa nasc natural. Medicul imi explicase ca în general el e suficient de lung încât sa nu pună probleme. Legat de greutate, m-am uitat pe ecografiile de la prima sarcina și la 34 de săptămâni avea 2550 grame, dacă te ajuta cu ceva. Nu te stresa asa de tare cu asta. Acum creste foarte repede și sigur ajunge la 3 kg pana naști.
Andreealee
Scris: Thursday, May 5, 2022 7:44 PM
Nivel

Oana.c wrote:

Eu zic sa nu te ingrijorezi, voi cauta si eu eco de la fetita mea prima din apropiere de nastere... Stiu ca ceva de genul era si la mine, apoi la nastere surpriza 3050 g. Deci oricum poate fi o diferenta la eco de 300 g...

Multumesc Oana, corespunde cu varsta sarcinii din ce am vazut, dar a luat foarte putin de la ultimul control si cred ca de aceea i s-a parut doctorei ca e cam slabuta. Doamne ajuta sa ia in urmatoarele saptamani
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.