Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Madalina.d
Scris: Tuesday, May 3, 2022 10:52 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:

de aia as lua si eu cu capse pe lateral 😂😂 ca acuma ma dau viteaza ca sigur nu mi-e teama , dar cand o sa fiu in fata faptului 🥲🥲
fetele oare ce mai fac? e liniste pe aici 😁

Daaa, chiar voiam sa întreb și eu cum mai sunteți toate ca tare liniște a fost in ultima vreme ras
Gaby 41
Scris: Tuesday, May 3, 2022 11:31 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor!Voi cum vă simțiți?Eu am început să am ceva dureri în zona colului și înțepături.De dimineață mă cam durea toată burta așa m-am trezit din somn.Cred că durerile astea sunt specifice trimestrului 3 și încerc să nu mă alarmez.Joi merg la control nu am m fost de 3 săptămâni.Îmi este greu cu somnul și încerc să dorm mai mult pe stânga.Am m-ai făcut săptămâna trecută niște analize de sange și unii parametrii au ieșit mai mari dar am înțeles că sunt valori care cresc în sarcină nu-mi mai bat capul cu ele.Sincer îmi este din ce în ce mai greu cu toate.Vineri fac 31 de săptămâni și abia aștept să treacă timpul m-ai repede.Luna viitoare pe 17 iunie îmi scoate doctora și pesarul și sper să stea fetița în burtică cumințită până atunci.Voi când m-ai mergeți la control?
Madalina.d
Scris: Tuesday, May 3, 2022 11:50 AM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Voi cum vă simțiți?Eu am început să am ceva dureri în zona colului și înțepături.De dimineață mă cam durea toată burta așa m-am trezit din somn.Cred că durerile astea sunt specifice trimestrului 3 și încerc să nu mă alarmez.Joi merg la control nu am m fost de 3 săptămâni.Îmi este greu cu somnul și încerc să dorm mai mult pe stânga.Am m-ai făcut săptămâna trecută niște analize de sange și unii parametrii au ieșit mai mari dar am înțeles că sunt valori care cresc în sarcină nu-mi mai bat capul cu ele.Sincer îmi este din ce în ce mai greu cu toate.Vineri fac 31 de săptămâni și abia aștept să treacă timpul m-ai repede.Luna viitoare pe 17 iunie îmi scoate doctora și pesarul și sper să stea fetița în burtică cumințită până atunci.Voi când m-ai mergeți la control?

Bună gaby! Cam tot asa sunt și eu. Ma doare burta des, am contracții când și când. Acum nu ma mai alarmez asa de tare, deja m-am obișnuit cu ele. La fel simt si eu înțepături în zona colului și o presiune. Sincer nu mai am răbdare, as vrea sa treacă odată timpul. Fetita e extrem de activa, câteodată ma lovește atat de tare încât ma și doare, dar ma bucur ca e asa activa, asa știu ca e bine. La control merg săptămâna viitoare luni, pe 9. Vor fi 4 săptămâni de când nu am mai fost.

Ti-ai luat centura din aia pt burta?
Gaby 41
Scris: Tuesday, May 3, 2022 1:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Madalina.d wrote:

Bună gaby! Cam tot asa sunt și eu. Ma doare burta des, am contracții când și când. Acum nu ma mai alarmez asa de tare, deja m-am obișnuit cu ele. La fel simt si eu înțepături în zona colului și o presiune. Sincer nu mai am răbdare, as vrea sa treacă odată timpul. Fetita e extrem de activa, câteodată ma lovește atat de tare încât ma și doare, dar ma bucur ca e asa activa, asa știu ca e bine. La control merg săptămâna viitoare luni, pe 9. Vor fi 4 săptămâni de când nu am mai fost.

Mădălina contracții am și eu acum două zile au fost mai dureroase dar văd că încep să mă obișnuiesc cu ele.Eu i-au în continuare Nos-pa dimineața și seara și așa se mai potolesc și nu m-ai am dureri.Centura nu am mai cumpărat-o pentru că am citit că este recomandată atunci când stai mult în picioare iar eu cum am repaus la pat nu prea mi-ar fi folositoare.
Lena_cnd
Scris: Tuesday, May 3, 2022 11:35 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
Madalina.d wrote:

Hey,
Mi-am cumparat eu, e Dumnezeiască, cand plec prin oras o iau cu mine, nu ma simt presiunea pe care o simteam pe burta🙏🏻.
Ma bucur tare ca o am si ik casa o port si imi e de mare ajutor, eu cum am si 2 bebelasi la 6 luni ale mele arat de 9 😬.
Eu ma bucur ca mi am luat-o chiar ma ajuta 🙏🏻
Oana.c
Scris: Wednesday, May 4, 2022 9:59 AM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Andreealee cum mai esti? Ai facut morfo 3? Cand mai mergi la medic? Ai stabilit data nasterii?
Avand in vedere ca esti inaintea mea si data nasterii se apropie, sunt ca pe ghimpi 🙈
Andreealee
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:06 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2020
Oana.c wrote:
Andreealee cum mai esti? Ai facut morfo 3? Cand mai mergi la medic? Ai stabilit data nasterii?
Avand in vedere ca esti inaintea mea si data nasterii se apropie, sunt ca pe ghimpi 🙈

Buna Oana. Acum 3 saptamani am facut morfo si de atunci nu am mai mers. Maine am programare iar la dr si sa vad ce mai spune. Nu am stabilit data pentru ca am intrebat-o cum imi recomanda sa nasc si a zis natural si mai vedem pe parcurs .. Sincer mi-e cam frica de naturala, nu cred ca sunt in stare dar nici nu vreau sa refuz din start.. as incerca.. sa vad maine ce mai zice ca eu din ce am auzit ea face mai mult cezariene..
Am facut contract cu o clinica si in urmatoarele 2 saptamani trebuie sa merg sa fac control pre-anestezic.
In rest sunt in pregatiri, spal hainute le calc, am montat patutul si carutul, treburi din astea.
Tu ce ai mai facut?
Oana.c
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:38 AM
Nivel

Andreealee wrote:

Buna Oana. Acum 3 saptamani am facut morfo si de atunci nu am mai mers. Maine am programare iar la dr si sa vad ce mai spune. Nu am stabilit data pentru ca am intrebat-o cum imi recomanda sa nasc si a zis natural si mai vedem pe parcurs .. Sincer mi-e cam frica de naturala, nu cred ca sunt in stare dar nici nu vreau sa refuz din start.. as incerca.. sa vad maine ce mai zice ca eu din ce am auzit ea face mai mult cezariene..
Am facut contract cu o clinica si in urmatoarele 2 saptamani trebuie sa merg sa fac control pre-anestezic.
In rest sunt in pregatiri, spal hainute le calc, am montat patutul si carutul, treburi din astea.
Tu ce ai mai facut?

Ai poze cu bebelina de morfo??
Of eu sunt stresata, am control pe 16(ultimul control) si stabilim data operatiei. Eu nasc la spital de stat, voi fi printre colege si colegi medici si sper sa fie bine pana la final... Am emotii, colega mea asistenta sefa pe neonatologie m-a vazut ieri cand am dus cm ul si mi-a zis ca sigur nasc la 37 de saptamani, ca burta mea e coborata, ca imi incape o palma lejer sub sani...niste lucruri pe care nu le-am experimentat la prima sarcina... Nu stiu ce inseamna apa rupta sau contractii sau dop gelatinos. Acum sunt cu teama, nu am pregatit nimic dar ma apuc de astazi.
Oana.c
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:42 AM
Nivel

Fetelor voi v-ati gandit la posibilitatea de a stoc celule stem?
Eu am discutat cu cativa reprezentanti medicali de la diferite firme si am luat o decizie, am ales un reprezentant dragut ce m-a lamurit in legatura cu tot ceea ce imi doream sa aflu si oferta era cea mai buna.
Voi?
Andreealee
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:48 AM
Nivel

Oana.c wrote:

Of eu sunt stresata, am control pe 16(ultimul control) si stabilim data operatiei. Eu nasc la spital de stat, voi fi printre colege si colegi medici si sper sa fie bine pana la final... Am emotii, colega mea asistenta sefa pe neonatologie m-a vazut ieri cand am dus cm ul si mi-a zis ca sigur nasc la 37 de saptamani, ca burta mea e coborata, ca imi incape o palma lejer sub sani...niste lucruri pe care nu le-am experimentat la prima sarcina... Nu stiu ce inseamna apa rupta sau contractii sau dop gelatinos. Acum sunt cu teama, nu am pregatit nimic dar ma apuc de astazi.

Am poza, era putin cu manutele la fata https://ibb.co/HgvvrXy
Sigur va fi bine daca esti printre colegi. Daca esti pe 16 la control, cred ca o sa ai 36 de saptamani atunci, deci ar trebui sa vada daca mai ai putin sau nu.. nu te stresa asa rau ca oricum nu ai ce sa faci .. doar sa astepti.
Madalina.d
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:49 AM
Nivel

Oana.c wrote:
Eu am discutat cu cativa reprezentanti medicali de la diferite firme si am luat o decizie, am ales un reprezentant dragut ce m-a lamurit in legatura cu tot ceea ce imi doream sa aflu si oferta era cea mai buna.
Voi?

Oana, eu am recoltat la prima fetita și sunt tare în dubii acum, nu știu ce sa fac. Trebuie sa ma documentez puțin mai mult. Citisem ca dacă ai recoltat la primul copil nu mai e necesar și la al doilea. Dar în același timp am citit și ca celulele recoltate de la un copil pot fi folosite doar la frați, părinți dar nu și pt cel de la care s-au recoltat. Sincer, nu știu care e cea mai corecta teorie și nici cum sa aflu în care teorie sa cred 😂
Andreealee
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:52 AM
Nivel

Oana.c wrote:
Voi?

Si noi am decis sa recoltam celule stem, sper sa nu avem nevoie de ele niciodata dar am zis sa fie acolo. La fel ne-au facut o oferta bunicica si am profitat, plata se face oricum dupa ce nasc si dupa ce le congeleaza si verifica daca sunt viabile.
Madalina.d
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:54 AM
Nivel

Oana.c wrote:

Nu te stresa asa de tare. Sunt mai multe variabile acolo. Și mie mi-a zis medicul sa vin cu bagajul pregătit în ziua în care mi-a scos firul de cerclaj (37 și câteva zile aveam) ca sigur nasc în următoarele 24 de ore și nu s-a întâmplat. Am născut la 39 și o zi. Eu pot sa iti zic doar ce înseamnă contracțiile de nastere, dopul gelatinos l-am pierdut la spital și membranele mi le-a rupt doctorul. Și dacă ar fi sa se întâmple sa naști la 37, poți sa fii sigura ca iti dai seama ca e cazul sa mergi la spital. Tu pregătește bagajul sa fie pregătit și stai linistita.
Madalina.d
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:56 AM
Nivel

Andreealee wrote:

Si noi am decis sa recoltam celule stem, sper sa nu avem nevoie de ele niciodata dar am zis sa fie acolo. La fel ne-au facut o oferta bunicica si am profitat, plata se face oricum dupa ce nasc si dupa ce le congeleaza si verifica daca sunt viabile.

Cu ce banca ati ales sa colaborați? La prima sarcina am cerut oferte de la mai multe bănci și cea mai buna a fost de la biogenis. La fel și la ei am plătit în rate, doar dupa ce au verificat ca probele sunt viabile.
Oana.c
Scris: Wednesday, May 4, 2022 10:57 AM
Nivel

Andreealee wrote:

Am poza, era putin cu manutele la fata https://ibb.co/HgvvrXy
Sigur va fi bine daca esti printre colegi. Daca esti pe 16 la control, cred ca o sa ai 36 de saptamani atunci, deci ar trebui sa vada daca mai ai putin sau nu.. nu te stresa asa rau ca oricum nu ai ce sa faci .. doar sa astepti.

Iiiii ce dulceata mica, cu buzitele ei ❤️❤️❤️❤️❤️
Abia astepti cred sa o intalnesti 🥰
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.