Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Gaby 41
Scris: Thursday, April 28, 2022 2:01 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
AliciaAlicia wrote:

Gaby ma simt binișor ma dor picioarele, tălpile și spatele îmi este din ce în ce mai greu cu dormitul și ridicarea din pat,și am mai observat când strănut fac pipi pe mine🙈,pe 9 mai am morfologia de trimestrul 3,ma mai îngrijorează faptul ca nu îl simt pe bebe foarte activ ,în primul trimestru m.am simțit bine iar în asta chiar pot spune ca ma simt gravida, ma simt obosită,grea, cu îmbrăcatul nici nu mai spun ce scheme fac parcă sunt handicapata 🤣🤣🤣,burta e din ce in ce mai mare și grea,hăinuțe și tot necesarul ptr bebe și maternitate le voi cumpăra când ma duc la morfologie,tu cum ești?fetelor voi cum sunteți?
Alicia eu merg pe 5 mai la morfologie nu aș mai fi făcut-o dar doctora a zis să o fac.Astăzi și fetița mea e mai leneșă ea de obicei este activă și sincer uneori mă îngrijorez când este mai leneșă dar am înțeles că după 28 de săptămâni bebelușii încep să doarmă mai mult în burtică și nici nu prea mai au spațiu să se miște.Mâine fac 30 de săptămâni și mă gândesc că de acum încolo nu mai este așa mult pentru că îmi este din ce în ce mai greu cu toate.Fetelor voi cum sunteți?
Oana.c
Scris: Thursday, April 28, 2022 2:12 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Madalina.d wrote:

Asa și eu, am luat unul exclusiv rf pana la 25 de kg tocmai ca să fiu sigura ca nu voi fi tentata sa o întorc mai repede. Ma intreba o vecina medic rezident cum reușim pt ca al ei copil de un an și un pic nu mai vrea sa sa stea cu spatele. I-am răspuns ca simplu: copilul nu știe ca se poate altfel și nu avem discuții 😅. Eh, eu am obosit sa mai vin cu argumente în privința asta. Dacă mi se cere sfatul răspund politicos și mai departe fiecare face cum considera. Dar recunosc ca efectiv fierbe sângele în mine când vad alți copii ținuți în brate sau lăsați liberi pe bancheta.

Si eu as vrea sa pot fi la fel de stricta...imi amintesc ca nu am avut habar de aceste lucruri,nu m-a invatat nimeni si nu stiam, de exemplu eu tineam scoica pe scaunul din dreapta, nu foloseam centura pt ca trageam scaunul de se fixa scoica f bn intre bord si scaun(nu zic ca e corect ce faceam), iar cand mergeam cu sotul eu stateam in spate cu scoica niciodata in centuri iar de multe ori eram calare peste scoica alaptand-o ... cand s a marit , pe la 9 luni nu mai statea deloc si i-am luat scaun cu fata la sensul de drum si acolo statea asa .
Din grupul de prieteni(f putini ce i drept) cu copii, niciunul nu a avut alta educatie in aceasta privinta de la care sa invat...ghinionul meu.
Sper acum sa reusesc sa fac totul asa cum scrie la carte.
Eu am de la fetita carucior 3 in 1 , cu scoica, deci nu voi cumpara .
Madalina.d
Scris: Thursday, April 28, 2022 2:31 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Oana.c wrote:

Si eu as vrea sa pot fi la fel de stricta...imi amintesc ca nu am avut habar de aceste lucruri,nu m-a invatat nimeni si nu stiam, de exemplu eu tineam scoica pe scaunul din dreapta, nu foloseam centura pt ca trageam scaunul de se fixa scoica f bn intre bord si scaun(nu zic ca e corect ce faceam), iar cand mergeam cu sotul eu stateam in spate cu scoica niciodata in centuri iar de multe ori eram calare peste scoica alaptand-o ... cand s a marit , pe la 9 luni nu mai statea deloc si i-am luat scaun cu fata la sensul de drum si acolo statea asa .
Din grupul de prieteni(f putini ce i drept) cu copii, niciunul nu a avut alta educatie in aceasta privinta de la care sa invat...ghinionul meu.
Sper acum sa reusesc sa fac totul asa cum scrie la carte.
Eu am de la fetita carucior 3 in 1 , cu scoica, deci nu voi cumpara .

Oana, nimeni nu s-a născut învățat și mereu e loc de mai bine. Eu pot sa zic ca asta a fost avantajul de a avea o sarcina cu risc. Faptul ca am stat acasă de la 6 săptămâni de sarcina mi-a oferit posibilitatea sa stau și sa studiez diverse aspecte (ce naiba sa și fac 9 luni 😅). Cu toate astea, când am născut eram convinsa ca pot duce copilul în landou în mașină și asta pentru ca landoul avea ceva sistem de prindere în centuri (reclama proasta - se misca landoul ala de n-ai văzut asa ceva, iar copilul nu avea niciun sistem de prindere acolo în landou. Acum când ma gândesc ma ia cu fiori 😂). Nu e greșit nici sa ții copilul pe scaunul din dreapta, însă trebuie obligatoriu sa fie airbag-ul din dreapta dezactivat și prinsa scoica în centura. Din ce am citit în cartea mașinii este specificat dacă se poate sau nu sa montezi scoica / scaun de copil pe locul pasagerului, însă majoritatea mașinilor permit asta. Și eu stăteam cu ea în spate cand mergeam cu soțul, apoi am cumpărat o oglinda ca să o pot vedea atunci când plecam singura. Și acum o folosim, eu o vad pe ea și ea ma vede pe mine.

Ce am mai învățat eu de La primul copil e ca foarte mult contează startul în privința asta. Dacă ai creat un precedent, poți sa iti iei adio. Ii vedem mici, dar sunt atât sunt de smcheri și inteligenți. E suficient o data sa vada ca se poate altfel și gata, ti-ai dat foc la valiza 😂😂
simmo
Scris: Thursday, April 28, 2022 5:05 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Madalina.d wrote:

(reclama proasta - se misca landoul ala de n-ai văzut asa ceva, iar copilul nu avea niciun sistem de prindere acolo în landou. Acum când ma gândesc ma ia cu fiori 😂).

Ce am mai învățat eu de La primul copil e ca foarte mult contează startul în privința asta. Dacă ai creat un precedent, poți sa iti iei adio. Ii vedem mici, dar sunt atât sunt de smcheri și inteligenți. E suficient o data sa vada ca se poate altfel și gata, ti-ai dat foc la valiza 😂😂

Madalina, te citesc si parcă mă văd pe mine Lol Fix asa gândesc și eu.

Am primit carut 3in1 cu landou de la o prietena (ea asa l-a dus pe copil o perioada). Dar când am văzut landoul ăla, am zis cum sa îl duc eu pe copil asa ca la prima frână vad ca pica și landoul și copilul. Am zis fac jackpot cu scaunul 0+ luni, dar iar a fost o alegere proastă.

Și da, dacă au văzut ca se poate și altfel, te lupți pe urma sa îi obișnuiești cum trebuie. Pe la 1a6l+ a avut o perioadă când nu vroia sa stea în scaun, ci jos pe banca la fel ca noi. Stateam și 30 minute în mașină și îi spuneam de n-ori ca fiecare este cu scaunul lui, pana se așeza. Am practicat și ne întoarcem acasă, nu mai mergem nicăieri, iar atunci începea sa planga și se așeza pe scaunul lui.

Răbdare multă îți trebuie cu ei în orice situație, iar eu datorită copilului am ajuns sa fiu așa. Pana atunci și eu eram mai agitată și impacientata când vedeam ca se mișcă lucrurile greu.

Un obicei neplăcut creat de curând, de care nu am scăpat este la masa de seara vrea desene (tot din cauza noastră pentru ca soțul nu știa cum sa se mai împartă, eu vomitand pe o parte, iar copilul cu alte nevoi pe alta). Dar cel puțin nu este genul de copil care sa manance în neștire. Tot timpul ne spune când se satura sau dacă mai vrea.
Gaby 41
Scris: Friday, April 29, 2022 10:14 AM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Și am mai cumpărat și masa asta de infasat cu cadita

https://ibb.co/s108nWK
Foarte utilă măsuța cu cădiță! Măsuța de înfășat o am de la primul copil va trebui să i-au salteluță pentru măsuță și cădița.Am luat câteva hăinuțe de la H&M și de la Kara baby dar parcă cele de la H&M mi se par mai bune.Peste câteva săptămâni voi cumpăra pompa de sân, biberoane, tetine,suzete, sterilizator biberoane.
IoanaIoanaC
Scris: Friday, April 29, 2022 11:23 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Fetelor, sustin ce spune Madalina. Nu am suficiente cuvinte sa spun cat e de important. Eu, desi m-am docmentat inainte de a naste si stiam teoria, am cedat 1 data la insistentele bunicilor si am luat fata in brate in mers. Cosmaruri am avut pe urma. Eram pe drum de tara si ii facea capul ca la pisicile alea de pus pe bord. Asadar, scoica de la nastere, una autorizata cu scor bun ADAC. Nu cadeti in plasa scaunelor de la 0 luni, sunt tare putine care sunt pe bune. Nu faceti concesii cand e vorba de siguranta lor! Ganditi-va ca o frana brusca la 50km/h poate face ravagii. Un impact usor la 30km/h (care e de fapt 60, ca voi aveti 30 si cealata masina implicata inca 30), la fel, poate face ravagii. Da, sunt mai scumpe cele autorizate, dar e vorba de siguranta, poate chiar viata!
simmo
Scris: Monday, May 2, 2022 10:15 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Gravidutelor, care luati aspenter în sarcină. Am uitat aseară sa iau. Voi cum ați procedat când ați omis o pastila ?
La clexane știu ca dacă trec mai mult de 2 ore , il faci a doua zi, dar aspenter niciodată nu mi s-a întâmplat sa uit sa iau sarcina anterioara.
Lena_cnd
Scris: Monday, May 2, 2022 12:47 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
simmo wrote:
Gravidutelor, care luati aspenter în sarcină. Am uitat aseară sa iau. Voi cum ați procedat când ați omis o pastila ?
La clexane știu ca dacă trec mai mult de 2 ore , il faci a doua zi, dar aspenter niciodată nu mi s-a întâmplat sa uit sa iau sarcina anterioara.

Il iei a 2 zi, daca bine imi amintesc scrie si in prospect ca daca uiti sa-l iei sa nu dublezi doza intr o zi.
Eu il iau normal a 2 zi.
Lena_cnd
Scris: Monday, May 2, 2022 12:47 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
Andreea_neacsu
Scris: Monday, May 2, 2022 6:37 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
multumim Lena ! 💓
eu am zis ca nu mai cumpar nimic , m-am abtinut toata luna aprilie , sper sa reusesc si mai si iunie , caci am o groaza primite
cand spun o groaza , ma refer ca astazi le-am scos pe toate din dulapul pe care il aveam si vreau sa zic ca nu cred ca am timp sa i le dau pe toate de 0-3 luni , probabil pe cele de 3-6 luni o sa i le dau maxim o data . is un munte de haine
trebuie sa le spal, calc si sa le asez frumos
Gaby 41
Scris: Monday, May 2, 2022 7:20 PM
Nivel

Lena_cnd wrote:
https://kidlet.ro/haine-copii/baieti/haine-ieftine/filtre/,nou-nascut,,,
Gravidutelor!
Hăinuțe la 5 lei pentru bebelasi.
Bună Lena!Chiar trebuie să mai cumpăr hăinuțe!O să intru și eu pe Kidlet.
Madalina.d
Scris: Monday, May 2, 2022 7:31 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
multumim Lena ! 💓
eu am zis ca nu mai cumpar nimic , m-am abtinut toata luna aprilie , sper sa reusesc si mai si iunie , caci am o groaza primite
cand spun o groaza , ma refer ca astazi le-am scos pe toate din dulapul pe care il aveam si vreau sa zic ca nu cred ca am timp sa i le dau pe toate de 0-3 luni , probabil pe cele de 3-6 luni o sa i le dau maxim o data . is un munte de haine
trebuie sa le spal, calc si sa le asez frumos

Îl schimbi de 3 ori pe zi ca să le poarte pe toate 😂. La prima fetita asa aveam și eu o gramada primite plus cumpărate și am mai primit o gramada și după ce am născut. Aveam chiar și dubluri la unele haine 😂. Acum ma tot păcălesc cu gândul ca hainele de la fetita mare nu sunt bune la început pt bebe pt ca data trecuta am născut iarna și acum nasc în mijlocul verii. E tare greu sa nu cumperi când le vezi asa drăgălașe 😍
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, May 3, 2022 9:06 AM
Nivel

Madalina.d wrote:

Îl schimbi de 3 ori pe zi ca să le poarte pe toate 😂. La prima fetita asa aveam și eu o gramada primite plus cumpărate și am mai primit o gramada și după ce am născut. Aveam chiar și dubluri la unele haine 😂. Acum ma tot păcălesc cu gândul ca hainele de la fetita mare nu sunt bune la început pt bebe pt ca data trecuta am născut iarna și acum nasc în mijlocul verii. E tare greu sa nu cumperi când le vezi asa drăgălașe 😍

sunt dragalase intr-adevar , dar nu, spun stop 😂
mai am de cumparat pt spital vreo 3-4 body uri cu capse pe lateral , caci asa am inteles ca trebuie
si toate chestiile de spalat si pt mine
asa ca bani tot voi da pe ceva , tot o sa simt ca am cheltuit ceva 😂😂
Madalina.d
Scris: Tuesday, May 3, 2022 9:56 AM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

sunt dragalase intr-adevar , dar nu, spun stop 😂
mai am de cumparat pt spital vreo 3-4 body uri cu capse pe lateral , caci asa am inteles ca trebuie
si toate chestiile de spalat si pt mine
asa ca bani tot voi da pe ceva , tot o sa simt ca am cheltuit ceva 😂😂

Da, asa e, sunt foarte utile cele cu capse pe lateral. Îmbraci bebele mult mai ușor. Mai ales când îl vezi asa mic și iti e frica sa nu îl rupi. Cel puțin pt mine chiar au fost de ajutor. Când a trebuit sa ii dau prima dat ceva pe cap aveam cam o luna parca și îmi era o frica, zici ca cine știe ce aveam de făcut 😂
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, May 3, 2022 10:33 AM
Nivel

Madalina.d wrote:

Da, asa e, sunt foarte utile cele cu capse pe lateral. Îmbraci bebele mult mai ușor. Mai ales când îl vezi asa mic și iti e frica sa nu îl rupi. Cel puțin pt mine chiar au fost de ajutor. Când a trebuit sa ii dau prima dat ceva pe cap aveam cam o luna parca și îmi era o frica, zici ca cine știe ce aveam de făcut 😂

de aia as lua si eu cu capse pe lateral 😂😂 ca acuma ma dau viteaza ca sigur nu mi-e teama , dar cand o sa fiu in fata faptului 🥲🥲
fetele oare ce mai fac? e liniste pe aici 😁
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.