Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lena_cnd
Scris: Thursday, April 28, 2022 10:12 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
AliciaAlicia wrote:

Pai m.am gândit sa nu mai trec prin orele alea de travaliu am mai întrebat mamici ,am mai citit și părerea mea este ca e mai ușor și ptr bebe,oricum important e sa fie sănătos nu pe unde îl naștem..Iar în legătură cu nasa mea mai repeta astăzi beta,ia încearcă de multi ani să rămână are toate analizele la zi ea și soțul, dar nu știa de trombofilie m.am ținut de capul ei sa își facă și are câteva mutații, a făcut inseminare și sper să se dubleze astăzi.

Ioi 😍
Sa ne anunti si pe noi 😍, sa fie cu ochii 🙏🏻
AliciaAlicia
Scris: Thursday, April 28, 2022 10:51 AM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Am achiziționat scaunul auto pune de la 0+,dar acum am o dilema cu căruciorul nu știu dacă mai are rost 3 în 1 sau sa iau 2 în 1,voi cum procedați?

https://ibb.co/4tJ6zDV
Gaby 41
Scris: Thursday, April 28, 2022 11:40 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
AliciaAlicia wrote:
Am achiziționat scaunul auto pune de la 0+,dar acum am o dilema cu căruciorul nu știu dacă mai are rost 3 în 1 sau sa iau 2 în 1,voi cum procedați?

Bună Alicia!Cum te simți?Dacă scaunul auto este 0+ cred că este ok.Eu va trebui să cumpăr scoică căruciorul îl am de la băiețel.Ai mai cumpărat hăinuțe?
Madalina.d
Scris: Thursday, April 28, 2022 11:50 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/9/2021
AliciaAlicia wrote:

Da, ai nevoie neapărat de scoica. Chiar daca producătorii de scaune promit utilizarea de la 0 luni, e doar marketing. Într-un scaun de genul asta va putea sta cel mai devreme atunci ca va sta singur în fundulet, nesustinut. În scoica, el va sta aproape întins și nu va avea nicio presiune pe coloana. De asemenea, este recomandat ca pana pe la 4 luni sa se instaleze scoica doar în centura mașinii și nu în sistemul isofix al mașinii, deoarece în felul asta poți regla mai ușor poziția, astfel încât copilul sa stea cat mai pe spate. Poți intra pe Facebook, pe grupul "Siguranță auto copii" - acolo sunt specialiști care răspund la întrebări de genul asta.

Iti recomand sa cumperi o scoica care a trecut testele la impact (ADAC și/ sau Plus).

Ai în linkurile de mai jos câteva informații utile:
https://www.siguranta-auto-copii.ro/scoica/

https://www.siguranta-auto-copii.ro/legislatie/
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, April 28, 2022 11:56 AM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
Si eu am luat in calcul toate avantajele si dezavantajele si mi se pare ca mi se potriveste mai bine cezariana . intr-adevar, nu are importanta cum se aduc copiii pe lume , important este sa fie sanatosi .
Sper sa fie bine pentru nasa ta , sa o ajute Doamne Doamne
AliciaAlicia
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:05 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Da, ai nevoie neapărat de scoica. Chiar daca producătorii de scaune promit utilizarea de la 0 luni, e doar marketing. Într-un scaun de genul asta va putea sta cel mai devreme atunci ca va sta singur în fundulet, nesustinut. În scoica, el va sta aproape întins și nu va avea nicio presiune pe coloana. De asemenea, este recomandat ca pana pe la 4 luni sa se instaleze scoica doar în centura mașinii și nu în sistemul isofix al mașinii, deoarece în felul asta poți regla mai ușor poziția, astfel încât copilul sa stea cat mai pe spate. Poți intra pe Facebook, pe grupul "Siguranță auto copii" - acolo sunt specialiști care răspund la întrebări de genul asta.

Iti recomand sa cumperi o scoica care a trecut testele la impact (ADAC și/ sau Plus).

Ai în linkurile de mai jos câteva informații utile:
https://www.siguranta-auto-copii.ro/scoica/

https://www.siguranta-auto-copii.ro/legislatie/

Scaunul asta este testat și se pune în orice poziție chiar și pe spate ,l.am văzut la o prietena
simmo
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:10 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
AliciaAlicia wrote:

Alice, confirm cele spuse de Madalina. Și eu am luat scaun auto 0+luni, un dezastru complet. Carut nu cumpărasem pana la nastere si am luat ulterior unul 3in1 (scoica netestata Adac). Pentru ca nu aveam drumuri lungi (foarte rar am mers la bunici, iar după câteva luni am intrat în pandemie si erau multe restricții pentru deplasări sau turism), am stat cu scoica pana la 1a3l. Ulterior am luat scaun testat adac de la 9kg+ (o grămadă de bani inclusiv cu reducere la Blackfriday, dar nu regret niciun moment). Primul scaun auto care l-am luat (cel de la 0+ luni) l-am montat în mașină lui tataie (este scaun netestat, dar fiind deplasări doar în oraș, nu am mai investit in alt scaun). La drumuri lungi folosim doar scaunul testat adac.
În scaunul de la 0+luni copilul aluneca, punea foarte mare presiune pe coloană.
Dacă as fi avut toate informațiile astea de la început, sigur as fi luat alte decizii încă din prima.
Madalina.d
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:15 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Scaunul asta este testat și se pune în orice poziție chiar și pe spate ,l.am văzut la o prietena

Da, știu ce scaun este, însă un nou născut nu va sta bine acolo. Pe lângă faptul ca nu va sta bine, nu va fi nici sănătos pentru coloana lui. Dacă te uiți și în poza de pe cutie, este un copil care sta în fund acolo. Stiu ca are diferite poziții de înclinare, dar niciodată nu va oferi poziția scoicii. Acum tu faci cum consideri, eu ti-am răspuns din experienta avuta deja cu un copil și după ce am citit o gramada pe tema asta. 😊
AliciaAlicia
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:16 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună Alicia!Cum te simți?Dacă scaunul auto este 0+ cred că este ok.Eu va trebui să cumpăr scoică căruciorul îl am de la băiețel.Ai mai cumpărat hăinuțe?

Gaby ma simt binișor ma dor picioarele, tălpile și spatele îmi este din ce în ce mai greu cu dormitul și ridicarea din pat,și am mai observat când strănut fac pipi pe mine🙈,pe 9 mai am morfologia de trimestrul 3,ma mai îngrijorează faptul ca nu îl simt pe bebe foarte activ ,în primul trimestru m.am simțit bine iar în asta chiar pot spune ca ma simt gravida, ma simt obosită,grea, cu îmbrăcatul nici nu mai spun ce scheme fac parcă sunt handicapata 🤣🤣🤣,burta e din ce in ce mai mare și grea,hăinuțe și tot necesarul ptr bebe și maternitate le voi cumpăra când ma duc la morfologie,tu cum ești?fetelor voi cum sunteți?
simmo
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:16 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Joie este testat. Pozitia de înclinat nu este la fel ca la scoica. Nu am văzut scaunul, dar poate acesta o avea o poziție de înclinat mai potrivita fata de ce am nimerit eu.
simmo
Scris: Thursday, April 28, 2022 12:33 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Da, știu ce scaun este, însă un nou născut nu va sta bine acolo. Pe lângă faptul ca nu va sta bine, nu va fi nici sănătos pentru coloana lui. Dacă te uiți și în poza de pe cutie, este un copil care sta în fund acolo. Stiu ca are diferite poziții de înclinare, dar niciodată nu va oferi poziția scoicii. Acum tu faci cum consideri, eu ti-am răspuns din experienta avuta deja cu un copil și după ce am citit o gramada pe tema asta. 😊

Confirm și eu.

Eu am obosit cu discuțiile 'pe vremea mea' voi nu ați mai stat în scaune/scoică. Stăteati în coșuleț. Sa nu mai spun ca din cauza frustrărilor (unui bunici stau mai mult cu copilul vs alții), am primit și afirmatii ca vine sa ia copilul în perioada vacantei, il tine în brate pe bancheta din spate la drum lung. banghead

Iar tataie care este cu noi în oraș, doar dupa ce a căzut copilul de pe scaun la o frână ușoară, a inceput sa ii pună centura. Răcit gura degeaba, explicat, arătat filmulețe degeaba. Am aflat abia zilele trecute, după 2 luni de la eveniment. Cel puțin, acum tataie vad ca a început sa fie mai receptiv, în orice referitor la copil (inclusiv cu fesul pe vremea asta; nu suport sa vad copilul cu fes, dacă tu ca adult nu ai pe cap).

Îmi pare extrem de rău că dacă eu nu m-am simțit deloc bine, nu m-am mai ocupat de copil asa cum trebuie. De obicei îl duceam eu dimineata la grădiniță, dar pe urma nu am mai putut.

Ma bucura ca de câteva zile sunt mai bine (nu mai vomit asa des, uneori am și zile cand nu vars deloc) si am început din nou sa stau mai mult cu el.
Madalina.d
Scris: Thursday, April 28, 2022 1:02 PM
Nivel

simmo wrote:

Confirm și eu.

Eu am obosit cu discuțiile 'pe vremea mea' voi nu ați mai stat în scaune/scoică. Stăteati în coșuleț. Sa nu mai spun ca din cauza frustrărilor (unui bunici stau mai mult cu copilul vs alții), am primit și afirmatii ca vine sa ia copilul în perioada vacantei, il tine în brate pe bancheta din spate la drum lung. banghead

Iar tataie care este cu noi în oraș, doar dupa ce a căzut copilul de pe scaun la o frână ușoară, a inceput sa ii pună centura. Răcit gura degeaba, explicat, arătat filmulețe degeaba. Am aflat abia zilele trecute, după 2 luni de la eveniment. Cel puțin, acum tataie vad ca a început sa fie mai receptiv, în orice referitor la copil (inclusiv cu fesul pe vremea asta; nu suport sa vad copilul cu fes, dacă tu ca adult nu ai pe cap).

Îmi pare extrem de rău că dacă eu nu m-am simțit deloc bine, nu m-am mai ocupat de copil asa cum trebuie. De obicei îl duceam eu dimineata la grădiniță, dar pe urma nu am mai putut.

Ma bucura ca de câteva zile sunt mai bine (nu mai vomit asa des, uneori am și zile cand nu vars deloc) si am început din nou sa stau mai mult cu el.

Da, știu ce zici. Eu sunt foarte stricta în privința asta. Mi se pare ca s-a schimbat mult lumea, ca să zic asa. Se conduce haotic, toată lumea se grăbește, trebuie sa fim mai atenți la cum conduc alții decât la cum conducem noi, iar pentru mine siguranța copilului în mașină e cap de lista. Nu merge fără sa stea în scaun nici măcar pana la magazinul din sat (stam în afara orașului). Am fost criticata pentru chestia asta și pentru faptul ca încă o tin cu spatele la sensul de mers, dar sincer nu îmi pasa.

Ma bucur ca te simți ceva mai bine. Doamne ajuta sa scapi de tot de grețuri și vărsături.
AliciaAlicia
Scris: Thursday, April 28, 2022 1:13 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:

Și am mai cumpărat și masa asta de infasat cu cadita

https://ibb.co/s108nWK
simmo
Scris: Thursday, April 28, 2022 1:25 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Am fost criticata pentru chestia asta și pentru faptul ca încă o tin cu spatele la sensul de mers, dar sincer nu îmi pasa.

Da, alta discuție, ca merge cu spatele. Dupa prima plimbare și văzut ca nu sta bine copilul în ce leasem, atât de obsedata am fost pe urma cu scaunul auto încât am luat unul rf pana la 25kg. Altfel nu il pot monta.

Cel de la tataie este rf pana la 18kg.
Madalina.d
Scris: Thursday, April 28, 2022 1:35 PM
Nivel

simmo wrote:

Da, alta discuție, ca merge cu spatele. Dupa prima plimbare și văzut ca nu sta bine copilul în ce leasem, atât de obsedata am fost pe urma cu scaunul auto încât am luat unul rf pana la 25kg. Altfel nu il pot monta.

Cel de la tataie este rf pana la 18kg.

Asa și eu, am luat unul exclusiv rf pana la 25 de kg tocmai ca să fiu sigura ca nu voi fi tentata sa o întorc mai repede. Ma intreba o vecina medic rezident cum reușim pt ca al ei copil de un an și un pic nu mai vrea sa sa stea cu spatele. I-am răspuns ca simplu: copilul nu știe ca se poate altfel și nu avem discuții 😅. Eh, eu am obosit sa mai vin cu argumente în privința asta. Dacă mi se cere sfatul răspund politicos și mai departe fiecare face cum considera. Dar recunosc ca efectiv fierbe sângele în mine când vad alți copii ținuți în brate sau lăsați liberi pe bancheta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.