Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Gaby 41
Scris: Monday, April 11, 2022 1:15 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Fetelor am reușit să iau răceala de la băiețelul meu.Am nasul înfundat, strănut și mă doare și în gât.Mi-a dat doctora să i-au Decasept simplu, Paracetamol,Biorinil și vit.C.Deocamdată i-au doar Decasept mai aștept să văd cum mă simt și dacă nu o să fiu mai bine i-au și Paracetamol.
Madalina.d
Scris: Monday, April 11, 2022 1:20 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/9/2021
Gaby 41 wrote:
Fetelor am reușit să iau răceala de la băiețelul meu.Am nasul înfundat, strănut și mă doare și în gât.Mi-a dat doctora să i-au Decasept simplu, Paracetamol,Biorinil și vit.C.Deocamdată i-au doar Decasept mai aștept să văd cum mă simt și dacă nu o să fiu mai bine i-au și Paracetamol.

Of Gaby! Azi am dus și eu fetita la gradinita după mai bine de o săptămână de pauza. Am luat si eu de la ea, dar sunt mai bine acum, mai am doar un disconfort in gat. Ai grija de tine și sper sa iti treacă repede.
Gaby 41
Scris: Monday, April 11, 2022 1:27 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Da, revin mai târziu. La 5 am programare, dar mereu se întârzie. Tu cum te simți gaby?
Mădălina pe lîngă răceala care ma luat de ieri mă simt că un balon umflat.Mă gândesc că m-ai am 10-11 săptămâni până nasc și voi deveni și mai mare.Mă dor șoldurile când dorm, uneori și spatele,arsurile parcă s-au mai potolit dar obosesc repede, mi-e și somn toată ziua.Am luat 12 kg în greutate până acum iar la prima sarcină am luat 17 kg și cred că tot pe acolo voi fi și de data asta.Tu cum te simți?
Gaby 41
Scris: Monday, April 11, 2022 1:29 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Of Gaby! Azi am dus și eu fetita la gradinita după mai bine de o săptămână de pauza. Am luat si eu de la ea, dar sunt mai bine acum, mai am doar un disconfort in gat. Ai grija de tine și sper sa iti treacă repede.
Mădălina am avut băiețelul anul ăsta răcit aproape non-stop mă gândeam eu că nu am cum sa scap fără să i-au și eu.Sper să treacă că cât mai repede.
Oana.c
Scris: Monday, April 11, 2022 3:36 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Fetelor eu am venit de la eco. Am 31 s si fetita are 1600 g. Lungime nu stiu. M -a chemat peste 5 sapt medicul cand stabilim si data operatiei.
Mi se va parea o vesnicie. Deci pe voi va cheama la 2 s iar eu ma mai vad cu el doar 1 data inainte de op...🤦‍♀️
Gaby 41
Scris: Monday, April 11, 2022 4:34 PM
Nivel

Bună Oana!Ce grăsunică este fetița ta!Nu știu ce să spun văd că și doctora mea mă cheamă mai rar la consult.Īn foaia mea de observație de la începutul sarcinii văd că scrie că după 32 de săptămâni consult la 2 săptămâni.Acum o să văd dacă o să mă și cheme mai des.Probabil a văzut că tu și fetița sunteți bine la consultație și din cauza asta te cheamă mai rar.
Andreea_neacsu
Scris: Monday, April 11, 2022 5:30 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
doamne fetelor , zilele trecute am citit intr-un grup pe fb de o tipa care la 26 s are bebe de 1350 gr , mi se pare f f f mult , Matei avea atunci la 25 s ->700 .. si pe la voi am vazut cifre normale ..
Oana , si eu merg rar ! o data la 4 saptamani
am fost luna trecuta pe 30, acum merg pe 27 si luna urm 26-27 .. si eu am inteles ca in ultimele 2 luni se merge o data la 2 s , cel putin asa mergea o prietena
si eu sunt nerabdatoare sa il vad pe bebe , dar probabil cum spune si Gaby, poate datorita faptului ca sunteti ok va vedeti mai rar cu medicul .
mai am vreo 3 luni pana nasc , dar mi-am propus sa nu vreau sa accelerez lucrurile , pana acum a mers bine , stau linistita si calma 😁 o sa imi fie dor de burtica si profit de ea cat pot
Oana.c
Scris: Monday, April 11, 2022 7:34 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună Oana!Ce grăsunică este fetița ta!Nu știu ce să spun văd că și doctora mea mă cheamă mai rar la consult.Īn foaia mea de observație de la începutul sarcinii văd că scrie că după 32 de săptămâni consult la 2 săptămâni.Acum o să văd dacă o să mă și cheme mai des.Probabil a văzut că tu și fetița sunteți bine la consultație și din cauza asta te cheamă mai rar.

Da...nu stiu ce sa spun, sincer...sper sa decurga totul ok pana la final.
Ai grija cu raceala! Insanatosire grabnica !
Oana.c
Scris: Monday, April 11, 2022 7:35 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
doamne fetelor , zilele trecute am citit intr-un grup pe fb de o tipa care la 26 s are bebe de 1350 gr , mi se pare f f f mult , Matei avea atunci la 25 s ->700 .. si pe la voi am vazut cifre normale ..
Oana , si eu merg rar ! o data la 4 saptamani
am fost luna trecuta pe 30, acum merg pe 27 si luna urm 26-27 .. si eu am inteles ca in ultimele 2 luni se merge o data la 2 s , cel putin asa mergea o prietena
si eu sunt nerabdatoare sa il vad pe bebe , dar probabil cum spune si Gaby, poate datorita faptului ca sunteti ok va vedeti mai rar cu medicul .
mai am vreo 3 luni pana nasc , dar mi-am propus sa nu vreau sa accelerez lucrurile , pana acum a mers bine , stau linistita si calma 😁 o sa imi fie dor de burtica si profit de ea cat pot

Dada , sa stii ca asa e ! Profita acum , eu teorie stiu, cu practica o duc prost 🙈
Madalina.d
Scris: Monday, April 11, 2022 8:00 PM
Nivel

Bună fetelor! Am fost la eco. Bebelușa este bune, are 980 de grame, se dezvolta cum trebuie. Placenta mi s-a ridicat (ce bine 😍), colul însă nu a crescut dar nici nu a scăzut, se menține la 3 cm. Medicul a zis ca nu îmi face cerclaj și ca va trebui obligatoriu sa stau doar în pat și fără pic de efort, altfel colul nu va rezista pana la termen. Fetita este cu capul în jos și poziționată destul de jos asa ca pune presiune mai mare pe col, deci a zis ca obligatoriu trebuie sa am grija. Dacă nu respect indicațiile, a zis ca se va scurta repede pe măsură ce avansează sarcina și va trebui sa ma tina internata pana se declanșează nașterea (prematur, evident) 🥺, pentru ca nu o sa aibă ce sa îmi facă. M-a speriat puțin, deși știam care sunt efectele. În rest, totul bine. Mai merg abia peste 4 săptămâni.
Gaby 41
Scris: Monday, April 11, 2022 8:36 PM
Nivel

Madalina.d wrote:
Bună fetelor! Am fost la eco. Bebelușa este bune, are 980 de grame, se dezvolta cum trebuie. Placenta mi s-a ridicat (ce bine 😍), colul însă nu a crescut dar nici nu a scăzut, se menține la 3 cm. Medicul a zis ca nu îmi face cerclaj și ca va trebui obligatoriu sa stau doar în pat și fără pic de efort, altfel colul nu va rezista pana la termen. Fetita este cu capul în jos și poziționată destul de jos asa ca pune presiune mai mare pe col, deci a zis ca obligatoriu trebuie sa am grija. Dacă nu respect indicațiile, a zis ca se va scurta repede pe măsură ce avansează sarcina și va trebui sa ma tina internata pana se declanșează nașterea (prematur, evident) 🥺, pentru ca nu o sa aibă ce sa îmi facă. M-a speriat puțin, deși știam care sunt efectele. În rest, totul bine. Mai merg abia peste 4 săptămâni.
Bună Mădălina.Ce grăsunică este și fetița ta!Este bine că sa ridicat placenta iar în legătură cu colul sunt sigură că totul va fi bine.Ți-a mai dat ceva în plus pentru col,vreun tratament?Este greu cu repausul la pat,eu chiar dacă am pesarul tot în pat trebuie să stau la mine era mai complicat pentru că deși avea 3 cm colul era deschis și pe interior.Să ști că am citit după ce am avut probleme că multe fete cu colul scurt au dus sarcina la termen cu m-ai multă grijă și repaus totul a fost bine.Sunt sigură că așa va fi și la noi.
Madalina.d
Scris: Monday, April 11, 2022 8:49 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună Mădălina.Ce grăsunică este și fetița ta!Este bine că sa ridicat placenta iar în legătură cu colul sunt sigură că totul va fi bine.Ți-a mai dat ceva în plus pentru col,vreun tratament?Este greu cu repausul la pat,eu chiar dacă am pesarul tot în pat trebuie să stau la mine era mai complicat pentru că deși avea 3 cm colul era deschis și pe interior.Să ști că am citit după ce am avut probleme că multe fete cu colul scurt au dus sarcina la termen cu m-ai multă grijă și repaus totul a fost bine.Sunt sigură că așa va fi și la noi.

Nu mi-a mai dat nimic in plus, a zis ca e foarte important progesteronul sa nu uit sa îl iau. Chiar e greu cu repausul la pat pentru ca având deja un copil e imposibil sa respect 100%. Oricât m-ar ajuta soțul, celalalt copil tot mai are nevoie de mine. Asta e singurul stres pe care îl am. La prima sarcina eram doar noi, stăteam în curte cu părinții mei și nu depindea nimeni de mine. Atunci chiar am stat doar în pat și nu am făcut nimic. Acum e mai greu. Sper sa fie bine. Eu sunt optimista, dar și puțin îngrijorată, recunosc.
Lena_cnd
Scris: Monday, April 11, 2022 9:18 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
Madalina.d wrote:

Imi pare rau Mădălina, ca te-a speriat si mie mi o zis la fel, dar sub alta forma, ca de acum vorbim despre nastere prematura, nici eu nu sunt împăcată cu ideea de nastere prematura, ai mei bebei amandoi sunt poziționați jos de tot, sper sa ma urce pana la final, dar nu prea dau semne, ii simt sub buric.
Eu tot asta am zis, ce ma faceam daca mai aveam un bebe acasa care depindea de mine. Pe mine m-a chemat la 3 saptamani sa depisteze din timp daca avem probeleme.
Oana te-a chemat la 5 saptamani ca sarcina ta e ok,
Bucură-te ca e asa, e mult de așteptat si eu așteptat 4 saptamani si mi s a părut enorm. 🙄
simmo
Scris: Monday, April 11, 2022 9:25 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Madalina.d, sa meargi bine pana la termen cu sarcina ca si pana acum, si sa nu intampini dificultati. Creste foarte frumos fetita ta.

Las aici ca si info deoarece la mai multe am citit problemele cu colul, sarcina cu risc, posibilitate de nastere prematura. Sunt sigura ca multe din voi ati mai auzit, dar daca ajungeti vreodata in situatia de a va interna ca este posibil sa nasteti prematur, intrebati la medic de injectii pentru maturare pulmonara fetala. Se fac intre 24s - 34/36s (daca este mamica cu diabet) si pot fi utile în astfel de cazuri.
Madalina.d
Scris: Monday, April 11, 2022 9:41 PM
Nivel

simmo wrote:
Madalina.d, sa meargi bine pana la termen cu sarcina ca si pana acum, si sa nu intampini dificultati. Creste foarte frumos fetita ta.

Las aici ca si info deoarece la mai multe am citit problemele cu colul, sarcina cu risc, posibilitate de nastere prematura. Sunt sigura ca multe din voi ati mai auzit, dar daca ajungeti vreodata in situatia de a va interna ca este posibil sa nasteti prematur, intrebati la medic de injectii pentru maturare pulmonara fetala. Se fac intre 24s - 34/36s (daca este mamica cu diabet) si pot fi utile în astfel de cazuri.

Mulțumesc, simo! Eu sunt convinsa ca ajungem la termen, trebuie doar sa stam cuminți. Da, știu de injecțiile cu dexametazona, doamna ajuta sa nu ajungă niciuna din noi acolo. E binevenită info de la tine 🤗
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.