Gravidutele noastre dragi - 63
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Gaby 41
Scris: Friday, May 13, 2022 7:01 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Lena cum te simți?
Gaby 41
Scris: Friday, May 13, 2022 7:10 PM
Nivel

Fetelor am cumpărat un set de la Tommy Tippee cu 4 biberoane cu tot cu tetine cu perie de curățat biberoane și 2 suzete cu tot cu transport 128 lei.Mi-am mai luat și cremă cu lanolină și apărătoare pentru mamelon de la Nuk le-am găsit și pe acelea la un preț bun și cearceaf protecție saltea pentru că la sarcina cu băiețelul mi sa rupt apa în pat și am făcut salteaua praf.Mi-am făcut și o listă de cumpărături astăzi.
Andreea_neacsu
Scris: Friday, May 13, 2022 7:14 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
eu sunt putin suparata / nervoasa
m-au sunat astazi de la cabinet ca imi muta morfologia de pe 20 pe 18 .. si noi in zilele 17-19 voiam sa plecam cateva zile , sa ne simtim bine , sa ne relaxam , sa ne plimbam
nu-mi pare rau ca il vad pe bb mai devreme , ci ca ne-au stricat planurile , poate par absurda dar abia asteptam concediul , plimbarea
urasc sa ni se dea planurile peste cap
AliciaAlicia
Scris: Friday, May 13, 2022 8:26 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Andreea_neacsu wrote:
eu sunt putin suparata / nervoasa
m-au sunat astazi de la cabinet ca imi muta morfologia de pe 20 pe 18 .. si noi in zilele 17-19 voiam sa plecam cateva zile , sa ne simtim bine , sa ne relaxam , sa ne plimbam
nu-mi pare rau ca il vad pe bb mai devreme , ci ca ne-au stricat planurile , poate par absurda dar abia asteptam concediul , plimbarea
urasc sa ni se dea planurile peste cap

Andreea suna și fa programarea după ce te întorci din vacanță
Andreea_neacsu
Scris: Saturday, May 14, 2022 9:24 AM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Andreea suna și fa programarea după ce te întorci din vacanță

din pacate nu se poate , dr vine apoi abia peste doua saptamani 😢
asta a fost primul lucru pe care l-am intrebat, cand se poate reprograma
asta e , nu mai mergem nicaieri .. eventual mergem doar o zi inainte de consult undeva prin apropiere sa ne plimbam putin , macar ne mai oxigenam creierul
fetelor , voi aveti crampe stomacale ? ca pe mine in ultimele doua saptamani ma enerveaza rau tare , zilnic am crampe , tin 20-30 secunde si dispar , cam de vreo 2-3 ori pe zi am asa disconfort
m-am gandit la tot ce am mancat sa nu fie ceva care pica greu la stomac , am eliminat niste mancaruri ..nu merge nimic , chiar nu am luat deloc in greutate in perioada asta cu mancatul asta al meu pe alese
Gaby 41
Scris: Saturday, May 14, 2022 12:45 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

asta e , nu mai mergem nicaieri .. eventual mergem doar o zi inainte de consult undeva prin apropiere sa ne plimbam putin , macar ne mai oxigenam creierul
fetelor , voi aveti crampe stomacale ? ca pe mine in ultimele doua saptamani ma enerveaza rau tare , zilnic am crampe , tin 20-30 secunde si dispar , cam de vreo 2-3 ori pe zi am asa disconfort
m-am gandit la tot ce am mancat sa nu fie ceva care pica greu la stomac , am eliminat niste mancaruri ..nu merge nimic , chiar nu am luat deloc in greutate in perioada asta cu mancatul asta al meu pe alese
Bună Andreea!Crampe stomacale nu am în schimb m-ai am probleme cu arsurile am avut o perioadă în care au dispărut și văd că au apărut din nou.Cu cât avansează sarcina cu atât mai mult ne confruntăm cu diferite tipuri de disconfort.
Madalina.d
Scris: Saturday, May 14, 2022 2:36 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:

Andreea, crampe din astea nu am, doar arsuri groaznice, abia pot sa mănânc. Și observ ca iar nu prea mai pot sa mănânc mâncare gătită, uneori chiar îmi e greata dimineața, dar și peste zi. Zici ca sunt iar la început de sarcina 😂.

Îmi pare rău că nu mai puteți pkeca în concediu asa cum era planificat. Nu puteți schimba datele eventual voi? Asa îmi doresc și eu sa plec sa ma plimb macar o zi.

Ca tot veni vorba de concedii, fetelor care nașteti acum în iunie/iulie, luați în calcul vreo vacanta scurta la mare? Fetita mea cea mare ma înnebunește ca ea vrea sa meargă la mare și ne gândim sa mergem pe la început de septembrie câteva zile sa fie și ea fericita, mai ales ca e clar ca atenția nu o sa mai fie în totalitate asupra ei și nu as vrea sa simta ca din cauza surioarei ea nu mai poate merge nicăieri... dar totuși ma gândesc ca bebelusa o sa fie asa de micuta. Voi v-ati gândit la ceva concediu cu bebe asa mic?
Gaby 41
Scris: Saturday, May 14, 2022 3:18 PM
Nivel

Madalina.d wrote:

Andreea, crampe din astea nu am, doar arsuri groaznice, abia pot sa mănânc. Și observ ca iar nu prea mai pot sa mănânc mâncare gătită, uneori chiar îmi e greata dimineața, dar și peste zi. Zici ca sunt iar la început de sarcina 😂.

Îmi pare rău că nu mai puteți pkeca în concediu asa cum era planificat. Nu puteți schimba datele eventual voi? Asa îmi doresc și eu sa plec sa ma plimb macar o zi.

Ca tot veni vorba de concedii, fetelor care nașteti acum în iunie/iulie, luați în calcul vreo vacanta scurta la mare? Fetita mea cea mare ma înnebunește ca ea vrea sa meargă la mare și ne gândim sa mergem pe la început de septembrie câteva zile sa fie și ea fericita, mai ales ca e clar ca atenția nu o sa mai fie în totalitate asupra ei și nu as vrea sa simta ca din cauza surioarei ea nu mai poate merge nicăieri... dar totuși ma gândesc ca bebelusa o sa fie asa de micuta. Voi v-ati gândit la ceva concediu cu bebe asa mic?
Bună Mădălina!Cam de două săptămâni văd că și mi-e îmi este greață și am arsuri când mănânc mâncare gătită.Anul ăsta nu cred că vom merge în vacanță deși vroiam să mergem la munte dar parcă îmi este teamă cu un bebe așa mic.Aș fi mers și la mare dar cred că abia la anu.Cu băiețelul am mers în vacanță abia când a făcut un an,el plângea tare mult iar în mașină cu greu stătea în scaunul de mașină la suportat ani după 1,4 luni.Mi-e îmi plac tare mult vacanțele mai ales la mare dar anul ăsta din păcate vom sta acasă.
maria2013
Scris: Saturday, May 14, 2022 3:23 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Madalina.d wrote:

Noi suntem din Constanța, deci e ok la mare cu bebe! Oricum, avand doi copii, obligatoriu veti sta foarte puțin la soare, pe plaja (dimineața devreme/dupa amiaza, f târziu, dupa ce se duce soarele). In plus, in septembrie e mai domol soarele, preturile sunt mai bune, puteti merge la Microrezervatie/Delfinariu/Acvariu cand nu sunteți la plaja.
Andreea_neacsu
Scris: Saturday, May 14, 2022 7:23 PM
Nivel

eu arsuri nu am , dar ma omoara crampele , chiar daca tin putin simt ca ma doare f tare stomacul in secundele alea
din pacate nu putem , sotul si-a bagat concediu si eu mi-am planificat treburile sa spun asa (eu fac unghii, nu stiu daca am mentionat vreodata ) si nu am cum sa mut iarasi totul .. ne vom multumi cu o zi de plimbare
noi am vrea sa mergem la mare pe la inceput de septembrie , ar avea aproape 2 luni 😬 de frica nu imi este frica sa il scot putin dimineata , eventual cred ca i-ar face bine aerosolii 🥰
Madalina.d
Scris: Saturday, May 14, 2022 8:20 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
eu arsuri nu am , dar ma omoara crampele , chiar daca tin putin simt ca ma doare f tare stomacul in secundele alea
din pacate nu putem , sotul si-a bagat concediu si eu mi-am planificat treburile sa spun asa (eu fac unghii, nu stiu daca am mentionat vreodata ) si nu am cum sa mut iarasi totul .. ne vom multumi cu o zi de plimbare
noi am vrea sa mergem la mare pe la inceput de septembrie , ar avea aproape 2 luni 😬 de frica nu imi este frica sa il scot putin dimineata , eventual cred ca i-ar face bine aerosolii 🥰

Daaa, nu de statul la mare îmi e frica mie, ba chiar e benefic și sănătos. Drumul pana acolo mi se pare o provocare. Noi suntem din Brașov și am avea ceva de mers, dar sper sa fie un bebe cuminte sa pot face și copilul mare fericit. Bunica mea sta într-un sătuc din Constanța, acolo am copilărit și tare m-as bucura sa o vadă și ea pe cea micuta. Ea e bătrână tare și cine știe cât o mai avem lângă noi.
Madalina.d
Scris: Saturday, May 14, 2022 8:22 PM
Nivel

maria2013 wrote:

Noi suntem din Constanța, deci e ok la mare cu bebe! Oricum, avand doi copii, obligatoriu veti sta foarte puțin la soare, pe plaja (dimineața devreme/dupa amiaza, f târziu, dupa ce se duce soarele). In plus, in septembrie e mai domol soarele, preturile sunt mai bune, puteti merge la Microrezervatie/Delfinariu/Acvariu cand nu sunteți la plaja.

Da, pt fetita mare chiar îmi doresc sa meargă la delfinariu. Sunt sigura ca e sănătos pt toți sa ieșim dimineata devreme, drumul mi se părea greu. La început de septembrie încă e calda apa?
Lena_cnd
Scris: Sunday, May 15, 2022 12:41 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/15/2021
Gaby 41 wrote:
Lena cum te simți?

Salutare,
Nu prea stiu ce sa zic, eu ce simtit ma simt bine, doar ca tensiunea asta nu e constanta, am mai primit o pastila tensiune, acuma iau 1 la 6 ore, imi masor tensiunea inainte sa iau pastila, e destul de greu ca eu nu simit nimic legat de tensiune, o sa trimit maine seara e-mail la clinica sa le zic cum a avut tensiunea in ultima saptamana si daca ei considera ca nu sunt ok, o sa ma interneze Marți pentru o zi, sa ma tina sub supraveghere si ma va monitoriza.
Daca totul e ok, o sa merg peste 1 saptamana la control dinou, cu un set de analzie care mi l-or dat ei.
Bebeii cresc, ii simt tot mai tare, durerile de genunchi sunt tot mai mari, ma umflu toata, maine si picioare, ies din casa doar seara dupa ce trec căldurile sau stau doar ca pălărie in cap,port centura de susținere a burtii, pentru mine ede mare folos.
Număr zilele ca deținuții, mi frica de nastere prematura, ma i a groaza, toata lumea imi zice ca voi naste prematur ca sunt 2 si mna.
Un lucru care ma deranjeaza foarte tare.
Incerc sa ma liniștesc si sa ascult doar muzica relax, ca sa nu-mi creasca tensiunea, din fericire particip la ceva cursuri si ma ajuta foarte mult sa mi ocup timpul, invat, citesc, rezolv tot felu de aplicații pe care le primesc, daca nu faceam cursurile astea o luam razna.
simmo
Scris: Sunday, May 15, 2022 2:27 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Madalina.d wrote:

Daaa, nu de statul la mare îmi e frica mie, ba chiar e benefic și sănătos. Drumul pana acolo mi se pare o provocare. Noi suntem din Brașov și am avea ceva de mers, dar sper sa fie un bebe cuminte sa pot face și copilul mare fericit. Bunica mea sta într-un sătuc din Constanța, acolo am copilărit și tare m-as bucura sa o vadă și ea pe cea micuta. Ea e bătrână tare și cine știe cât o mai avem lângă noi.

Cum reușești sa o ții pe fata mai mare la drum mai lung in scaun auto ? Al meu este foarte energic; daca s-a trezit, mai are răbdare ceva timp, ii mai distrag atenția cu jocuri între noi, uneori mai funcționează și cantecele/desene la telefon (dar în ultima vreme nici nu vrea sa se mai uite la ele în mașină). Am făcut și pauză, dar pe urma greu ne urnim la drum din nou, nu mai vrea în mașină...și tot așa.
Îmi este groază de drumurile lungi.
Am plecat de fiecare data la orele de somn, dar la drumuri mai lungi, nu prea am pretenția să doarmă 5 ore (doar daca nu plecam noaptea, dar pe urma la sosire , nu mai adoarme și ii dau programul peste cap și mai rau).
A crescut și nu mai adoarme așa ușor în mașină.
Madalina.d
Scris: Sunday, May 15, 2022 8:36 AM
Nivel

simmo wrote:

Cum reușești sa o ții pe fata mai mare la drum mai lung in scaun auto ? Al meu este foarte energic; daca s-a trezit, mai are răbdare ceva timp, ii mai distrag atenția cu jocuri între noi, uneori mai funcționează și cantecele/desene la telefon (dar în ultima vreme nici nu vrea sa se mai uite la ele în mașină). Am făcut și pauză, dar pe urma greu ne urnim la drum din nou, nu mai vrea în mașină...și tot așa.
Îmi este groază de drumurile lungi.
Am plecat de fiecare data la orele de somn, dar la drumuri mai lungi, nu prea am pretenția să doarmă 5 ore (doar daca nu plecam noaptea, dar pe urma la sosire , nu mai adoarme și ii dau programul peste cap și mai rau).
A crescut și nu mai adoarme așa ușor în mașină.

Simo, nu cred ca fac ceva în plus fata de ce ai zis și tu deja. Tot asa și noi, mai cantam, desenam, ne uitam pe geam, mai ronțăie câte ceva, i-am mai pus și desene. Anul trecut am făcut un drum foarte lung, a fost groaznic de greu. N-as mai face asa ceva niciodată 😅. Anul asta n-am făcut niciun drum lung, vom vedea cum va fi cu 2 în mașină 😂. Noi stam în afara orașului și de mica a fost obișnuită sa meargă cu mașina, poate a contat și asta ma gândesc. Acum fiind mai mare ma aștept sa înțeleagă mai bine scopul călătoriei și sa fie mai ușor pt ea.

Am găsit la ikea o chestie interesanta care cred ca ar ține-o puțin ocupata. Iti las un link: https://www.ikea.com/ro/ro/p/mala-set-accesorii-desen-rosu-70459896/
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.