Gravidutele noastre dragi - 62
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, December 30, 2021 9:55 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
mi-a zis maica-mea ca am avut toate bolile copilariei ..
in exces nu am prea mancat pt ca nu prea pot manca 😂😂 de Craciun as fi gustat macar (nu spun mancat) din toate dar m-am multumit cu o sarma si 2-3 furculite de salata boeuf .. acum ca ma gandesc daca am mancat ceva nou, da , am mancat niste kurtos cand am fost la munte a doua zi de Craciun .. si daca ma gandesc si mai bine cam la cateva ore in noaptea aia am simtit ca incepe si ma mananca gâtul dar nu am bagat de seama prea mult .. si mi-a fost si foarte rau dupa ce am mancat , dar eu obisnuita cu starile mele de rau , am zis ca nu e ceva in neregula .. daca o fi de la kurtosul ala , probabil vor trece ele in vreo 2 zile .. incerc sa nu ma mai scarpin deloc deloc si cred ca se vor duce .. nu cred ca sunt asa periculoase alergiile astea in sarcina , nu ?
zgubyro
Scris: Thursday, December 30, 2021 10:07 AM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
AliciaAlicia wrote:
Fetelor mie pe hârtiile astea de la morfologie scrie :vârstă sarcinii ecografic (11-13 sapt.si 6 zile)
Vârsta gestionata cronologic (VM)=12s 6z
Biometric VS(AUA)=12s 6 z
Care este vastă sarcinii?🙄🤦‍♀️🤔

Varsta este de 12 sapt si 6 zile. Ecografic poate fi uneori mai mare uneori mai mic, insa medicii iau in considerare varsta gestationala. Dava nasti de exemplu mai devreme de 37 de saptamani chiar daca copilasul ecografic e de 40 , ei tot prematur il considera.
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, December 30, 2021 10:24 AM
Nivel

fetelor , inca o intrebare ras ce colanti / blugi purtato voi in perioada asta ? nu am burta mare , se vede si din pozele trimise cand am pus burticile , dar daca port blugii mei normali , desi inca ma incap dar putin mai greu , ma doare burta la ceva timp .. si nu as mai purta .. ma gandeam la colanti ca sunt mai ok mai lejeri , la blugi maternity , dar ce sa bag eu in aia ??hohot
Madalina.d
Scris: Thursday, December 30, 2021 10:31 AM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:
fetelor , inca o intrebare ras ce colanti / blugi purtato voi in perioada asta ? nu am burta mare , se vede si din pozele trimise cand am pus burticile , dar daca port blugii mei normali , desi inca ma incap dar putin mai greu , ma doare burta la ceva timp .. si nu as mai purta .. ma gandeam la colanti ca sunt mai ok mai lejeri , la blugi maternity , dar ce sa bag eu in aia ??hohot

Andreea, eu în casa port colanți de gravide și când plec de acasă am trecut la blugi de gravide. E diferența de câteva zile între sarcinile noastre din câte vad în tickerul tău, deci probabil și burticile asemănătoare ras. Și eu m-am gândit ca e cam devreme sa trec la pantaloni de gravida, dar cu blugii normali nu ma simt bine deloc, ma doare burta și mi-e rau. Stai linistita, în câteva săptămâni o sa explodeze burtica. La mine Mao e si niște surplus de la prima sarcina de care n-am reușit sa scap în 3 ani, mai ajuta și ala hohot
Andreealee
Scris: Thursday, December 30, 2021 11:15 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Andreea_neacsu wrote:

si eu am trecut la colanti de gravide pe acasa, pe afara mi-am luat blugi de gravide si sa stii ca elasticul ala de la burta e destul de strans, probabil se lasa pe masura ce creste si burtica. Daca nu port blugi, imi iau 2 perechi groase de ciorapi de gravida, 100 den si e mai confortabil si tine si de cald, si peste iau pulovere lungi sau rochite.
Andreealee
Scris: Thursday, December 30, 2021 11:23 AM
Nivel

Ieri toata ziua am stat sa caut liste cu necesarul pentru bebei, si am si pus in wishlist ce m-ar interesa, ce patut, ce carucior Hilar , stiu ca e devreme si nu le cumpar de acum, dar fac studiu de piata :)))
AliciaAlicia
Scris: Thursday, December 30, 2021 11:49 AM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
zgubyro wrote:

Varsta este de 12 sapt si 6 zile. Ecografic poate fi uneori mai mare uneori mai mic, insa medicii iau in considerare varsta gestationala. Dava nasti de exemplu mai devreme de 37 de saptamani chiar daca copilasul ecografic e de 40 , ei tot prematur il considera.

Mulțumesc frumos pentru răspuns 😘
EllaMaria
Scris: Thursday, December 30, 2021 3:09 PM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Andreea_neacsu wrote:

Colanții de gravidă sunt ideali pe lângă casa, iar daca ieși, poți purta ciorapi mai groși cu rochițe sau bluzițe lungi, mai groase. Mie de abia pe la 19 săptămâni a inceput sa mi se vada burtica, dar purtam colanți de gravidă cu mult timp înainte, deși nu aveam absolut nimic ce sa umple partea de sus a colantuluiLol colanții eu ii luam din Lidl când aveau.
OtiliaC
Scris: Thursday, December 30, 2021 4:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2020
EllaMaria wrote:

Colanții de gravidă sunt ideali pe lângă casa, iar daca ieși, poți purta ciorapi mai groși cu rochițe sau bluzițe lungi, mai groase. Mie de abia pe la 19 săptămâni a inceput sa mi se vada burtica, dar purtam colanți de gravidă cu mult timp înainte, deși nu aveam absolut nimic ce sa umple partea de sus a colantuluiLol colanții eu ii luam din Lidl când aveau.

Si eu tot cu colantii din lidl imi fac veacul😁 am 3 perechi si i am purtat toata sarcina.
Vin si eu cu un update, am fost azi la control si nu am vesti prea bune. Bebelina mea are restrictie de crestere 2 saptamani, azi am facut 36 de saptamani si ea arata de 34, are 2233 gr, in conditiile in care acum o luna avea 1700 gr. Placenta e putin imbatranita, are grad 3. Astept sa merg si la hematolog saptamana viitoare sa vedem ce zice, desii presiunea pe artere este buna. Vineri merg iar la eco, sa vedem daca mai ia in greutate, daca nu sa stabilim ce facem..
Gaby 41
Scris: Thursday, December 30, 2021 5:40 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor! Otilia să ști că la eco se pot înșela privind greutatea cu câteva sute de grame chiar.Stai liniștită sunt sigură că fetița este cu mult mai mare și eu am avut placenta îmbătrânită pe final și bebe sa născut la 38 de săptămâni cu 3220.
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, December 30, 2021 8:05 PM
Nivel

am fost o fuga prin mall si am luat niste colanti vatuiti pe interior , sunt f confortabili si vad ca sunt elastici .. am vazut si blugi dar nu am deocamdata nevoie , stau mult timp in casa si momentan mai am o singura pereche de blugi care ma incape , fiind cu talie inalta si elastici in partea de sus .. voi apela dupa sarbatori si la blugi dar momentan ma opresc la colanti .. am mai purtat dresuri groase de iarna dar nu am mai gasit in oras sa cumpar .. uff .. asa cum ati spus si voi , cu rochite peste ..
Otilia , poate mai asteapta bebelina macar 2 saptamani si nu vrea sa incepeti anul in forta hearts
OtiliaC
Scris: Thursday, December 30, 2021 9:17 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2020
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor! Otilia să ști că la eco se pot înșela privind greutatea cu câteva sute de grame chiar.Stai liniștită sunt sigură că fetița este cu mult mai mare și eu am avut placenta îmbătrânită pe final și bebe sa născut la 38 de săptămâni cu 3220.

Gabi sincer nu cred ca este eroare de masurare, mai ales ca am facut la acelasi ecograf masuratorile si luna trecuta. Si doctorul a parut putin ingrijorat, dar mi-a zis sa nu ma stresez sa vedem pana saptamana viitoare ce se intampla. M-a pus sa fac la urgenta anticorpi anti-rh, eu avand rh negativ si sotul pozitiv, dar au iesit absenti, ca in fiecare luna. Sa vad cand reusesc sa merg la hematolog, am sunat si e in concediu pana pe 4 ianuarie..
Andreealee
Scris: Thursday, December 30, 2021 9:41 PM
Nivel

OtiliaC wrote:

Si eu tot cu colantii din lidl imi fac veacul😁 am 3 perechi si i am purtat toata sarcina.
Vin si eu cu un update, am fost azi la control si nu am vesti prea bune. Bebelina mea are restrictie de crestere 2 saptamani, azi am facut 36 de saptamani si ea arata de 34, are 2233 gr, in conditiile in care acum o luna avea 1700 gr. Placenta e putin imbatranita, are grad 3. Astept sa merg si la hematolog saptamana viitoare sa vedem ce zice, desii presiunea pe artere este buna. Vineri merg iar la eco, sa vedem daca mai ia in greutate, daca nu sa stabilim ce facem..

Off Otilia imi pare rau, sper sa fie bine pana la urma. Sa ne tii la curent
Gaby 41
Scris: Friday, December 31, 2021 12:43 PM
Nivel

La mulți ani dragele mele! Vă doresc ca noul an să vă aducă multă sănătate,bucurii și împliniri.Vă îmbrățișez!Cheek Kiss
Gaby 41
Scris: Friday, December 31, 2021 12:44 PM
Nivel

Lena cum te simți?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.