Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
OtiliaC
Scris: Saturday, November 27, 2021 3:06 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/22/2020
Lena_cnd wrote:

Ti s-a spus ce dimensiune a avut ?

Ce anume? Daca te referi la foliculul dominant, avea 1,8mm si mi s-a spus sa fac a doua zi dimineata injectia.
Lena_cnd
Scris: Saturday, November 27, 2021 3:21 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/15/2021
OtiliaC wrote:

Ce anume? Daca te referi la foliculul dominant, avea 1,8mm si mi s-a spus sa fac a doua zi dimineata injectia.

Eu am dezvoltat un chist de 7,4 cm.
OtiliaC
Scris: Saturday, November 27, 2021 3:36 PM
Nivel

Lena_cnd wrote:

Eu am dezvoltat un chist de 7,4 cm.

Ah, imi pare rau. Eu nu am dezvoltat niciun chist, nici nu am facut hiperstimulare.
Lena_cnd
Scris: Saturday, November 27, 2021 4:04 PM
Nivel

OtiliaC wrote:

Ah, imi pare rau. Eu nu am dezvoltat niciun chist, nici nu am facut hiperstimulare.

Asta e!
Repaus total, hidratare si o rugăciune sa fie totul bine si sa fim bine !
wannabemom
Scris: Saturday, November 27, 2021 5:02 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
OtiliaC wrote:

Am 31 sapt si 2 zile, multumesc se intrebare. Sunt putin racita de o saptamana, astept sa imi treaca ca deja m-am saturat de nas infundat🤦🏻‍♀️. Joi am morfologia 3 si abia astept sa ii vad iar fetisoara❤. Sper sa fie totul bine.

Buna Otilia!
Cu nas infundat inca ma confrunt... a aparut in timpul sarcinii prin trimestrul 2...aparent e o problema care e destul de comuna in sarcina...eu folosesc olynth..doza mai mica (ptr copii).... altfel chiar nu reusesc sa respir bine....
Mult succes la Morfo3! Cheek Kiss
Andreea_neacsu
Scris: Saturday, November 27, 2021 5:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/27/2021
Gaby 41 wrote:
Bună dimineața fetelor! Andreea uneori inimioara se aude m-ai târziu (7-8 săptămâni). Bucură-te de minunea din burtică și nu te îngrijora.Și eu am avut dureri de burtică pe la 5-6 săptămâni și am luat Nos-pa 1cp de 80 mg/8 ore și ma ajutat.Oana și eu am auzit că la a doua sarcină îl simți pe bebe m-ai devreme.Alicia am citit că beta se dublează doar la începutul sarcinii apoi doar crește.

multumesc pt gandirea optimista Gaby , dar nu e vorba de inimioara la mine .. nu se vede embrionul din pacate ..
eu inca imi iau arefam si vitaminele , iau si no spa ca ma doare burtica ..
Otilia , bafta la morfologie , sa ii vezi fetisoara lui bebe majoreta
Lena_cnd
Scris: Saturday, November 27, 2021 5:40 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

multumesc pt gandirea optimista Gaby , dar nu e vorba de inimioara la mine .. nu se vede embrionul din pacate ..
eu inca imi iau arefam si vitaminele , iau si no spa ca ma doare burtica ..
Otilia , bafta la morfologie , sa ii vezi fetisoara lui bebe majoreta

Oare nu ziceai ca ai ciclul mai lung, peste 30 de zile ?
Cat timp ai acuma?
Sunt convinsa ca totul va fi bine, draga mea!
Beta stiu ca era destul de mare!
Lena_cnd
Scris: Saturday, November 27, 2021 5:54 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

ma simt bine dar putin ingrijorata ... dr a zis ca nu vede momentan embrionul ... si na , mi se pare ciudat , sunt fete care la 6 saptamani au si activitate cardiaca .... Cray
sper sa fie bine intr-un final... a zis ca e un semn bun ca se vede vezicula vitelina dar mai bine vedem dupa 2 saptamani .... nu stiu daca sa ma bucur deocamdata sau nu ... uff

Andreea si eu am fost ieri la control, mi
-a zis ca am 5s, s-a vazut si vezica vitilina si m a reprogramat in 7 Decembrie, a zis ca ar trebui sa se audă activitatea cardiaca.
Ce dimensiune are chistul tau?
OtiliaC
Scris: Saturday, November 27, 2021 6:13 PM
Nivel

wannabemom wrote:

Buna Otilia!
Cu nas infundat inca ma confrunt... a aparut in timpul sarcinii prin trimestrul 2...aparent e o problema care e destul de comuna in sarcina...eu folosesc olynth..doza mai mica (ptr copii).... altfel chiar nu reusesc sa respir bine....
Mult succes la Morfo3! Cheek Kiss

Eu sper sa fie de la raceala si sa nu ma confrunt de acum inainte cu asta. Pe mine dr nu m-a lasat sa folosesc olynth, am primit un spray cu apa de mare, care nu ma ajuta prea mult..
Andreea_neacsu
Scris: Saturday, November 27, 2021 8:27 PM
Nivel

Lena_cnd wrote:

Andreea si eu am fost ieri la control, mi
-a zis ca am 5s, s-a vazut si vezica vitilina si m a reprogramat in 7 Decembrie, a zis ca ar trebui sa se audă activitatea cardiaca.
Ce dimensiune are chistul tau?

ba da , Lena , am un cm de 34-35 zile , a mai venit si la 37 -40 zile cateodata ..
beta era 6.000 , poate daca mergeam si faceam si miercuri stiam ceva , aveam vreun indiciu , dar merg luni sa vad macar daca e in crestere (daca are vreo importanta acum) .. nici nu stiu cu cat ar trebui sa creasca , gen cat sa fie de la o sapt la alta .. ma gandesc ca daca luni a fost 6.000 , lunea urm nu are cum sa fie 20.000 dar nici nu stiu cat are trebui .. oare acel calculator de beta ar spune cv concret ?
chistul meu are 4,5 / 2,6 cm , endometriozic este , am luat anticonceptionale la recomandarea ginecologului desi dr a zis ca nu ma vor ajuta sa imi dispara/ sa se reduca , dar am putea incerca sa iau ...... ca sa vedeti ce gandire ... si tot la el am ajuns acum , era singurul care ma putea primi asa repede , restul dupa mos nicolae incolo
wannabemom
Scris: Saturday, November 27, 2021 11:05 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
OtiliaC wrote:

Eu sper sa fie de la raceala si sa nu ma confrunt de acum inainte cu asta. Pe mine dr nu m-a lasat sa folosesc olynth, am primit un spray cu apa de mare, care nu ma ajuta prea mult..

Stiu...e cam egal cu zero spray-ul ala...uff
Sper sa fie de la raceala si sa scapi de problemaBuddy1
Lena_cnd
Scris: Sunday, November 28, 2021 12:20 AM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

ba da , Lena , am un cm de 34-35 zile , a mai venit si la 37 -40 zile cateodata ..
beta era 6.000 , poate daca mergeam si faceam si miercuri stiam ceva , aveam vreun indiciu , dar merg luni sa vad macar daca e in crestere (daca are vreo importanta acum) .. nici nu stiu cu cat ar trebui sa creasca , gen cat sa fie de la o sapt la alta .. ma gandesc ca daca luni a fost 6.000 , lunea urm nu are cum sa fie 20.000 dar nici nu stiu cat are trebui .. oare acel calculator de beta ar spune cv concret ?
chistul meu are 4,5 / 2,6 cm , endometriozic este , am luat anticonceptionale la recomandarea ginecologului desi dr a zis ca nu ma vor ajuta sa imi dispara/ sa se reduca , dar am putea incerca sa iau ...... ca sa vedeti ce gandire ... si tot la el am ajuns acum , era singurul care ma putea primi asa repede , restul dupa mos nicolae incolo

Legat de sarcina eu cred ca fiind menstra asa lunga sarcina nu corespunde exact perioadei calculate de la ziua 1 de ciclu si cumva esti cu o saptamana mai tarziu , am tot auzit asta in mod repetat ca dupa ovulației in 14 zile incepe un nou ciclu menstrual, si cred ca daca conform calcului de la prima zi de ciclu iasa 6 saptamani, defapt sunt 5s, sunt convinsa ca totul este bine.
Legat de Beta am inteles ca dupa ce ajunge la 6000 dublarea are loc o data la 72-96 de ore, nu se mai aplica regula de dublare la 48 de ore, sper sa nu fi inteles eu gresit, dar ca sa stai linistita eu iti recomand sa repeți beta la 48 de ore sa te convingi ca e in creștere.
Eu inainte sa-mi fac beta am repetat 4 teste de sarcina sa vad daca se ingroasa liniuța, eram chiar la inceput, nu cred ca se mai aplica.
Daca te ajuta cu ceva eu am avut beta la 4s si o zi 1719
Andreea_neacsu
Scris: Sunday, November 28, 2021 8:11 AM
Nivel

Lena_cnd wrote:

Legat de sarcina eu cred ca fiind menstra asa lunga sarcina nu corespunde exact perioadei calculate de la ziua 1 de ciclu si cumva esti cu o saptamana mai tarziu , am tot auzit asta in mod repetat ca dupa ovulației in 14 zile incepe un nou ciclu menstrual, si cred ca daca conform calcului de la prima zi de ciclu iasa 6 saptamani, defapt sunt 5s, sunt convinsa ca totul este bine.
Legat de Beta am inteles ca dupa ce ajunge la 6000 dublarea are loc o data la 72-96 de ore, nu se mai aplica regula de dublare la 48 de ore, sper sa nu fi inteles eu gresit, dar ca sa stai linistita eu iti recomand sa repeți beta la 48 de ore sa te convingi ca e in creștere.
Eu inainte sa-mi fac beta am repetat 4 teste de sarcina sa vad daca se ingroasa liniuța, eram chiar la inceput, nu cred ca se mai aplica.
Daca te ajuta cu ceva eu am avut beta la 4s si o zi 1719

chiar nu stiu ce sa zic despre asta , este prima sarcina cu care ajung la control si sincer a fost asa ca un pumn in coaste , mai ales ca si dr era destul de , nu stiu cum sa spun , retinut .. nu mi-a dat de inteles nici ca ar putea fi ok nici ca nu 😂😂 doar ca se vede vez vitelina si e un lucru bun... in legatura cu beta , deci practic la mine intr-o sapt daca e totul in regula ar trebui sa se dubleze si inca ceva acolo.. o sa merg luni cu speranta ca lucreaza clinica (marti si miercuri nu), deci rezultatele le voi primi joi seara-vineri , oricum nu as avea cum sa merg la 48 h cu sarbatorile si liberele astea.. am zis ca incerc sa merg marti pe 7 decembrie , sa vedem poate intr-o sapt jumatate se mai schimba ceva.. iti multumesc pentru mesaj 🥰
vorbind de chistul tau, ti-a spus ce fel de chist ar fi ? ca poate este dinala de dispare (imi scapa numele) odata cu actiunea progesteronului din sarcina ..
Lena_cnd
Scris: Sunday, November 28, 2021 9:09 AM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

chiar nu stiu ce sa zic despre asta , este prima sarcina cu care ajung la control si sincer a fost asa ca un pumn in coaste , mai ales ca si dr era destul de , nu stiu cum sa spun , retinut .. nu mi-a dat de inteles nici ca ar putea fi ok nici ca nu 😂😂 doar ca se vede vez vitelina si e un lucru bun... in legatura cu beta , deci practic la mine intr-o sapt daca e totul in regula ar trebui sa se dubleze si inca ceva acolo.. o sa merg luni cu speranta ca lucreaza clinica (marti si miercuri nu), deci rezultatele le voi primi joi seara-vineri , oricum nu as avea cum sa merg la 48 h cu sarbatorile si liberele astea.. am zis ca incerc sa merg marti pe 7 decembrie , sa vedem poate intr-o sapt jumatate se mai schimba ceva.. iti multumesc pentru mesaj 🥰
vorbind de chistul tau, ti-a spus ce fel de chist ar fi ? ca poate este dinala de dispare (imi scapa numele) odata cu actiunea progesteronului din sarcina ..

Nu mi-a zis ce fel de chist e, doar ca el creste odata cu hcg ul sarcinii si ca progesteronul il ajuta sa scadă.
Eu iau arefam de 2x200.
Idea e ca incepe sa ma tot doară, e destul de mare 🙈, 7.44 cm
Andreea_neacsu
Scris: Sunday, November 28, 2021 9:51 AM
Nivel

Lena_cnd wrote:

Nu mi-a zis ce fel de chist e, doar ca el creste odata cu hcg ul sarcinii si ca progesteronul il ajuta sa scadă.
Eu iau arefam de 2x200.
Idea e ca incepe sa ma tot doară, e destul de mare 🙈, 7.44 cm

este maricel , da .. dar poate la urmatorul control deja o sa fie mai mic ..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.