Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
Alicia, totul tine de zestrea ta genetica! Uite, eu, de exemplu, la prima sarcina m-am dat cu ulei de migdale (nici măcar zilnic) și nu am deloc vergeturi. La a doua sarcina, m-am dat fffff rar (dar rar!) cu creme de corp uzuale și nici acum nu au apărut deloc vergeturi. Tind sa cred ca, dacă ai predispoziție spre asa ceva, poți sa dai cu mama cremelor, ca tot apar.
Gaby 41
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:35 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor! I-am dat mesaj doctorului a zis că este ok.analiza de urină.Merg pe 8 decembrie la următorul control.Voi cum vă m-ai simțiți?
wannabemom
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:43 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Hello,

Am fost si eu azi la analize de sange si urocultura....
Maine merg la culturi din col (la doctora mea) si apoi mai pe dupa-masa la control preanestezic.
Imi este cam teama, sincer. Sunt curioasa daca imi face iar biometria sa vada cat de mare e bebe acum.... daca acum 9 zile avea deja 3,5kg... maine voi avea 36 sapt si 4 zile... oare cat de mare va fi? Si eu tot sper sa nasc natural, sa nu insiste doctora mai bine sa fac cezariana...sa va povestesc:

Acum 2 ani am avut o operatie la nas.... doar ca la prima tentativa a operatiei (care a fost intr un spital de stat din Buc), am facut stop cardiac in momentul administrarii anesteziei generale.
Ei au zis ca m am speriat eu si d aia, dar ma gandesc ca poate au gresit ei doza de anestezie....ca totusi...se mai sperie omul dar nu intr-atat incat sa faca stop.
Asa ca maine caut si scrisoarea aia de iesire din spital de acum 2 ani ca sa aiba medicii in vedere ce am patit la ultima anestezie... am facut totusi operatia respectiva...au mai bagat o fisa la 4-5 zile dupa, doar ca mai intai m au adormit cu Dormicum in vena si apoi mi s-a facut anestezia generala si a fost ok.

Later edit: Am gasit si biletul de iesire din spital de acum 2 ani, cu care merg maine la doctora mea si la consultul preanestezic sa le pun in vedere. L am atasat si aici.

wannabemom attached the following image(s):
260135639_432266955149708_2025443214204166058_n.jpg

AliciaAlicia
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:43 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor! I-am dat mesaj doctorului a zis că este ok.analiza de urină.Merg pe 8 decembrie la următorul control.Voi cum vă m-ai simțiți?

Pe 8 decembrie câte săptămâni faci Gaby?
Gaby 41
Scris: Thursday, November 25, 2021 4:16 PM
Nivel

Bună Alicia!Eu mâine fac 8 săptămâni.Pe 8 decembrie voi avea 9 săptămâni și 5 zile.Tu câte săptămâni ai acum și când mergi la următorul control?
Oana.c
Scris: Thursday, November 25, 2021 4:57 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
AliciaAlicia wrote:
Bună,vreau sa va întreb și eu ceva.Voi ați purtat sutien în timpul sarcinii ca să nu se lase sânii?ce uleiuri ați folosit pentru vergeturi și de la câte săptămâni?

Alicia iti spun din experienta mea... sanii s-au marit f mult pe perioada sarcinii si au fost mari si cat am alaptat, am siliconul sub muschi deci deci a fost ok sa alaptez, dupa ce am terminat cu tot sa stii ca s a vazut o diferenta, sanii nu mai sunt fermi si sunt mult mai mici decat inainte de implant, nu inteleg de ce. Nu am vrut sa schimb ot ca stiam ca mai vreau un bebe insa apoi probabil ca voi apela din nou la chirurg.
Si da am si cateva firicele de vergeturi pe sani aproape insesizabile , pe coapse la fel. Pe burta absolut nimic, genetica mea e buna zic eu dar tot am mici mici firicele, doar eu le vad si le stiu.
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 5:53 PM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:
Hello,

Am fost si eu azi la analize de sange si urocultura....
Maine merg la culturi din col (la doctora mea) si apoi mai pe dupa-masa la control preanestezic.
Imi este cam teama, sincer. Sunt curioasa daca imi face iar biometria sa vada cat de mare e bebe acum.... daca acum 9 zile avea deja 3,5kg... maine voi avea 36 sapt si 4 zile... oare cat de mare va fi? Si eu tot sper sa nasc natural, sa nu insiste doctora mai bine sa fac cezariana...sa va povestesc:

Acum 2 ani am avut o operatie la nas.... doar ca la prima tentativa a operatiei (care a fost intr un spital de stat din Buc), am facut stop cardiac in momentul administrarii anesteziei generale.
Ei au zis ca m am speriat eu si d aia, dar ma gandesc ca poate au gresit ei doza de anestezie....ca totusi...se mai sperie omul dar nu intr-atat incat sa faca stop.
Asa ca maine caut si scrisoarea aia de iesire din spital de acum 2 ani ca sa aiba medicii in vedere ce am patit la ultima anestezie... am facut totusi operatia respectiva...au mai bagat o fisa la 4-5 zile dupa, doar ca mai intai m au adormit cu Dormicum in vena si apoi mi s-a facut anestezia generala si a fost ok.

Later edit: Am gasit si biletul de iesire din spital de acum 2 ani, cu care merg maine la doctora mea si la consultul preanestezic sa le pun in vedere. L am atasat si aici.

Nu cred ca au gresit doza cred ca ai fost alergica la substanta , dar daca faci control preanestezic o sa vorbesti acolo cu medicul si te testeaza de alergii daca ai antecedente mai ales ca esti la spital privat , parca la Sanador mergi... oricum bebe e maricel la tine se poate declansa nasterea mai repede si poate ai noroc sa te dilati cum trebuie eventual sa-ti faca epiziotomie daca e bebe foarte mare , nu te mai gandii mergi relaxata si fa plimbari mai lungi poate ai noroc sa vina bebe
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, November 25, 2021 6:26 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
Hello Angel
Alicia , eu ma dau cu crema hidratanta momentan , am vrut bio oil dar am inteles ca nu ar fi chiar asa recomandat de doctori .. o sa imi iau ulei de ceva , nu stiu inca de ce , migdale ori cocos sa ma dau , m-am dat de cand am aflat cam in fiecare seara si pe sani si pe burtica si pe coapse , cam pe peste tot hohot
dar cum spun fetele , cred ca depinde si de gena ta , mama nu a avut deloc vergeturi dupa 2 sarcini , sper sa ii calc pe urme newclap
wannabemom
Scris: Thursday, November 25, 2021 6:35 PM
Nivel

Lyli wrote:

Nu cred ca au gresit doza cred ca ai fost alergica la substanta , dar daca faci control preanestezic o sa vorbesti acolo cu medicul si te testeaza de alergii daca ai antecedente mai ales ca esti la spital privat , parca la Sanador mergi... oricum bebe e maricel la tine se poate declansa nasterea mai repede si poate ai noroc sa te dilati cum trebuie eventual sa-ti faca epiziotomie daca e bebe foarte mare , nu te mai gandii mergi relaxata si fa plimbari mai lungi poate ai noroc sa vina bebe

Facusem control preanestezic si la acel spital....totul iesise bine...
Nu stiu ce va fi, am emotii ptr maine... te tin la curent maine seara cand ajung acasa ce va spune doctora Cheek Kiss Buddy1
wannabemom
Scris: Thursday, November 25, 2021 6:37 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
Hello Angel
Alicia , eu ma dau cu crema hidratanta momentan , am vrut bio oil dar am inteles ca nu ar fi chiar asa recomandat de doctori .. o sa imi iau ulei de ceva , nu stiu inca de ce , migdale ori cocos sa ma dau , m-am dat de cand am aflat cam in fiecare seara si pe sani si pe burtica si pe coapse , cam pe peste tot hohot
dar cum spun fetele , cred ca depinde si de gena ta , mama nu a avut deloc vergeturi dupa 2 sarcini , sper sa ii calc pe urme newclap

Eu momentan nu vad sa am vergeturi, dar imi este teama sa nu apara dupa sarcina.
In orice caz, pot sa spun ca am folosit ceva accesibil ca pret si bun - natural si fara parfum de la dr max.
Las link mai jos ptr fetele interesate: https://www.drmax.ro/ulei-spray-pentru-elasticitatea-pielii-100ml-maternea
Oana.c
Scris: Thursday, November 25, 2021 6:57 PM
Nivel

wannabemom wrote:

Eu momentan nu vad sa am vergeturi, dar imi este teama sa nu apara dupa sarcina.
In orice caz, pot sa spun ca am folosit ceva accesibil ca pret si bun - natural si fara parfum de la dr max.
Las link mai jos ptr fetele interesate: https://www.drmax.ro/ulei-spray-pentru-elasticitatea-pielii-100ml-maternea

Super! Multumim mult. Of nu stiu ce sa spun, m am speriat numai auzind cazul tau, si eu am avut 1 operatie de deviatie cu anestezie generala plus 2 la sani..nu m am gandit niciodata ca s ar putea intampla asa cv si iti inteleg teama. Discuta cu medicul si faceti alegerea perfecta sa fii si tu linistita.
Gaby 41
Scris: Thursday, November 25, 2021 7:08 PM
Nivel

Bună Wannabemom!Nu îmi vin să cred că ai pățit așa ceva.Este bine că ai ales un spital privat pentru naștere vei fi în siguranță acolo.
Gaby 41
Scris: Thursday, November 25, 2021 7:09 PM
Nivel

Andreea neacsu cum te simți?
Oana.c
Scris: Thursday, November 25, 2021 7:30 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună Wannabemom!Nu îmi vin să cred că ai pățit așa ceva.Este bine că ai ales un spital privat pentru naștere vei fi în siguranță acolo.

Gaby, eu am alea un spital privat pentru comportamentul mai empatic al cadrelor si timpul mai redus de sedere acolo. In cazul unor situatii mai grave , sa stii ca tot la stat te trimit. Eu lucrez la spital si stiu dsp ce vb. Au fost cazuri in care mamici au murit la privat sau au ajuns prea tarziu la spitalul d stat, deci din punctul asta de vedere eu as alege la stat insa vreau sa gandesc pozitiv si pt ca am nascut o data la stat si am plecat cu depresie din spital si la cerere , din cauza cadrelor medicale, ca si conditii nu pot zice ca era lux ca la privat insa am aranjat dinainte sa am rezerva mea cu baie proprie si sa pot fi vizitata oricand insa nu a fost de ajuns se pare...comportamentul cadrelor medicale m au adus la epuizare psihica. La privat esti tratat altfel.
AliciaAlicia
Scris: Thursday, November 25, 2021 8:50 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Bună Alicia!Eu mâine fac 8 săptămâni.Pe 8 decembrie voi avea 9 săptămâni și 5 zile.Tu câte săptămâni ai acum și când mergi la următorul control?

Eu am 7s și 3z, urmatorul control nu știu când este aștept sa ma sune asistenta doamnei doctor cam pe săptămâna viitoare ar trebui
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.