Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 5:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Andreea_neacsu wrote:
si eu cunosc pe cineva care nu a avut absolut deloc greturi , nici macar o zi , la niciun miros la nicio mancare , nimic . bebe e sanatos , mai are o saptamana si naste coeur
Lyli wow dejaa , cred ca ai emotii cu carul newclap natural nasti, nu ?

Andreea am ales cezariana , am nascut natural primul baiat si a fost o nastere grea
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 24, 2021 5:39 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor!Lyli ce grăsunel!În câte săptămâni ești acum? Nicoleta nu este o regulă la primul copil nu am avut grețuri și este bine sănătos.La sarcina de acum îmi este tare greață deci fiecare sarcină este diferită.Andeealee sincer nu înțeleg de ce unii medici abia scot două vorbe poate așa este felul lor dar tot cred că ar trebui să de-a m-ai multe informații viitoarelor mămici.Alicia tu cum te m-ai simți?
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, November 24, 2021 5:42 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
Lyli wrote:

Andreea am ales cezariana , am nascut natural primul baiat si a fost o nastere grea

si eu tot cezariana as vrea .. toata lumea ma cearta dar efectiv nu ma vad in stare sa suport atata durere , nu as vrea o nastere traumatizanta .. acuma , da , adevarat , cezariana doare de asemenea dar in mintea mea e mai ok decat sa ma chinui natural cine stie cat ..Blushing
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 6:03 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

si eu tot cezariana as vrea .. toata lumea ma cearta dar efectiv nu ma vad in stare sa suport atata durere , nu as vrea o nastere traumatizanta .. acuma , da , adevarat , cezariana doare de asemenea dar in mintea mea e mai ok decat sa ma chinui natural cine stie cat ..Blushing
Andreea natural e cel mai bine poti incerca si daca ni rezisti ceri cezariana , nu toate nasterile sunt la fel poate nasti in 2 ore stai de vorba cu medicul tau el te poate sfatui cel mai bine, eu am acelas medic si stie ce am patit prima data si a fost de acord cu mine .
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 6:06 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Lyli ce grăsunel!În câte săptămâni ești acum? Nicoleta nu este o regulă la primul copil nu am avut grețuri și este bine sănătos.La sarcina de acum îmi este tare greață deci fiecare sarcină este diferită.Andeealee sincer nu înțeleg de ce unii medici abia scot două vorbe poate așa este felul lor dar tot cred că ar trebui să de-a m-ai multe informații viitoarelor mămici.Alicia tu cum te m-ai simți?
Gabi am 36 si cateva zile maine fac 37 sunt putin confuza cu dexametazona nu stiu de ce tre sa mai fac sunt aproape de termen mi-a explicat medicul ca asa se face la cezarienele "la rece" cum se zice chiar eram curioasa daca alte fete au mai facut , cum se administreaza
Iulia13
Scris: Wednesday, November 24, 2021 6:06 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Andreea_neacsu wrote:

Andreea,datorita faptului că ești la început încă mai este timp să asimilezi informații și să iei o decizie legată de naștere,dar eu având 2 cezariene te sfătuiesc sa nu iei o naștere prin cezariana că fiind mai puțin dureroasa și foarte ușoară. Este vorba totuși de o operatie destul de complexa ,unde riscurile sunt destul de mari ,numai vorbim de recuperarea de după căci sunt mămici care au o recuperare rapidă,dar sunt și unele care nu. Eu am avut parte de o cezariană ok unde m-am recuperat bine ,dar am avut alte dureri după ,dar și de o cezariană unde recuperarea a fost mai grea și nu am putut face multe lucruri pe care mi le-am dorit să le fac .
Eu mereu am zis că voi sfătui viitoarele mămici să meargă pe ideea că pot naște natural,iar cezariana sa rămână o opțiune de rezervă și atât. Oricum până la finalul sarcinii mai este timp de parcurs ,acum bucură-te de prezent,iar când vei trece în trimestrul 3 te vei gândi serios ce decizie sa iei. Sarcină ușoară în continuare! pupici
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, November 24, 2021 7:23 PM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Lyli wrote:
Gabi am 36 si cateva zile maine fac 37 sunt putin confuza cu dexametazona nu stiu de ce tre sa mai fac sunt aproape de termen mi-a explicat medicul ca asa se face la cezarienele "la rece" cum se zice chiar eram curioasa daca alte fete au mai facut , cum se administreaza

Se administreaza intramuscular, 2 doze la 12 ore, adica una in seara asta la 9, una maine dimineata la 9. Nu sunt dureroase, atata timp cat nu incorzi muschiul la injectare (ca orice injectie intramusculara de altfel). Cat despre motivul pentru care ti s-a recomandat, e exact asa cum ti-a zis medicul, pentru ca e cezariana la rece, nu ai de unde sti daca plamanii nu s-ar mai fi dezvoltat pana la termen/nasterea naturala. Bafta!
Oana.c
Scris: Wednesday, November 24, 2021 7:31 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Lyli wrote:
Gabi am 36 si cateva zile maine fac 37 sunt putin confuza cu dexametazona nu stiu de ce tre sa mai fac sunt aproape de termen mi-a explicat medicul ca asa se face la cezarienele "la rece" cum se zice chiar eram curioasa daca alte
fete au mai facut , cum se administreaza

Buna lyli, eu am facut cezariana programata, nu mi s a spus de asa ceva. Doar supozitor cu glicerina am pus seara , nu am mancat si nu am baut iar dimi la 8 la spital. Nu mi a facut clisma. Mi a pus doar sonda urinara(am urat o, am lesinat din cauza ei , nu suport disconfortul) am teama de ace si parca toate au fost ok insa sonda ma terorizeaza, de pe acum ma ia panica.
Te pup, mai ai putinnnn 😬🥰
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 7:36 PM
Nivel

IoanaIoanaC wrote:

Se administreaza intramuscular, 2 doze la 12 ore, adica una in seara asta la 9, una maine dimineata la 9. Nu sunt dureroase, atata timp cat nu incorzi muschiul la injectare (ca orice injectie intramusculara de altfel). Cat despre motivul pentru care ti s-a recomandat, e exact asa cum ti-a zis medicul, pentru ca e cezariana la rece, nu ai de unde sti daca plamanii nu s-ar mai fi dezvoltat pana la termen/nasterea naturala. Bafta!
Multumesc Ioana !
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 7:37 PM
Nivel

Oana.c wrote:

Buna lyli, eu am facut cezariana programata, nu mi s a spus de asa ceva. Doar supozitor cu glicerina am pus seara , nu am mancat si nu am baut iar dimi la 8 la spital. Nu mi a facut clisma. Mi a pus doar sonda urinara(am urat o, am lesinat din cauza ei , nu suport disconfortul) am teama de ace si parca toate au fost ok insa sonda ma terorizeaza, de pe acum ma ia panica.
Te pup, mai ai putinnnn 😬🥰

Oana crede-ma ca si eu la sonda si anestezie ma gandesca si mi-e frica ... uff
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 24, 2021 8:42 PM
Nivel

Bună fetelor! Mi-au ieșit analizele la urină și mi-au ieșit leucocite frecvente și am citit că poate fi vreo cistită s-au infecție urinară.Mâine îi dau mesaj doctorului.Ați avut vreuna dintre voi leucocite frecvente în urină?
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, November 24, 2021 8:52 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
multumesc Iulia Buddy1
nu stiu daca ma voi razgandi . numai gandul ca un cap de bebe sa iasa prin 10 cm de pasa ma ingrozeste , la propriu , mi se ridica pulsul numai daca ma gandesc la asta . sunt f fricoasa
stiu ca are avantaje nasterea naturala insa nu ma vad in stare sa suport asa durere , eu iau pastile si pt durerile menstruale .. mama saraca a stat 17 ore in travaliu si nu au vrut nici in ruptul capului sa ii faca cezariana (stiu, au fost alte timpuri) insa am dat acest exemplu ca nu toate femeile nasc repede Blushing
am cateva cunostinte care s-au recuperat greu tare de tot dupa naturala , una din ele nu a putut face sex cu sotul 6 luni dupa .. apoi a inceput dar foarte putin .. acum are aproape un an si inca nu se desfasoara lucrurile cum ar trebui , ca inainte .. si cunostinte care s-au recuperat imediat.. acelasi lucru si despre cezariana , cunosc pers care s-au recuperat super repede si altele care au avut cateva complicatii ..
nu cred ca este mai usoara sau nedureroasa cezariana insa in capul meu lucrurile se desfasoara mai usor asa hohot dance
Lyli
Scris: Wednesday, November 24, 2021 9:07 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună fetelor! Mi-au ieșit analizele la urină și mi-au ieșit leucocite frecvente și am citit că poate fi vreo cistită s-au infecție urinară.Mâine îi dau mesaj doctorului.Ați avut vreuna dintre voi leucocite frecvente în urină?

Urocultura n-ai facut cu antibiograma ? Eu am avut infectie urinara , mi-a iesit la urocultura ecoli , am luat augumentin 5 zile si a trecut
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 24, 2021 9:18 PM
Nivel

Gaby 41
Scris: Wednesday, November 24, 2021 9:19 PM
Nivel

Acesta este buletinul de analiză.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.