Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 19, 2021 3:05 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
multumesc fetelor topai
intr-adevar si eu astept sa se faca 6 saptamani sa pot merge , data trecuta dr meu m-a programat cand aveam 7 s si 4 zile ..
saptamana viitoare ar trebui sa merg doar ca nu gasesc un doctor pe placul meu.. am zis ca merg acum la cine o fi pt primul control apoi caut mult mai bine
va pupacesc pe toate majoreta
edit * luni merg la beta apoi miercuri inca o data , sa vad daca e ok totul
Roser
Scris: Friday, November 19, 2021 6:42 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/21/2018
Lyli wrote:
Fetelor pe mine ma luat acum alta panica cu sughitul bebelusului... am citit un articol ca dupa 32 de saptamani n-ar trebui sa il mai simt asa des ca sughite ca ar semnala cumva o problema cu cordonul ombilical , la mine bebe sughite zilnic chiar si de 2 ori pe zi ... oare sa fie ceva ? Pana acum ma amuza treaba asta fap pt care m-am si pus sa citesc acel articol zicea ca daca sughite de mai multe ori pe zi sau mai mult de 15 min dupa saptamana 32 ar putea semnala o compresie a cordonului ombilical , la mine sughit fix asa si mai ales cand ma intind pe partea stranga , eu si de dormit tot pe stanga dorm pt ca asa mi-a recomandat medicul zice ca ajuta la fluxul sanguin catre bebe si nu ma mai apasa pe vena cava ... stie cineva ceva despre treaba asta cu sughitul e ok ?

Lyli e normal sughițul pana cand se naște (si dupa la fel), am citit si eu porcaria aia de articol de care zici si m-am speriat si eu ca al meu sughița de 2-3 ori pe zi și târziu în sarcină. Culmea, cand am cautat articole despre sughiț in săptămânile finale de sarcina pe spaniolă nu am gasit nimic de rau. Am si intrebat-o pe Dra mea despre asta si mi-a spus ca nu e nimic anormal, bebe practica respiratia pt cand se va naște si inghite lichid amniotic de aceea sughite. Si o face pana la sfârșitul vieții intrauterine.
zgubyro
Scris: Sunday, November 21, 2021 11:22 AM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
AliciaAlicia wrote:
Bună, eu nu înțeleg o chestie,săptămâna trecută doctorul mi.a spus ca am 5s și 3z,adică ieri trebuia sa an 6s,în schimb ginecologul de ieri alta mi.a spus ca abia acum am 5s și 4z,iar aseară beta-hCG îmi arata valoare de 47400 echivalent 7sap cred...eu după cine sa ma mai iau ce sa mai cred care este vârsta embrionului?

Buna Alicia, am vazut ce ai scris si voiam sa-ti raspund. Toate valorile de referinta pentru beta care le vezi, se refera la saptamana in care esti, si nu la saptamani implinite. Cel putin eu asa inteleg. DE ex daca ai implinit 6 sapt esti in saptamana a 7-a pana implinesti 7 saptamani, dupa intri intr-a 8-a. Al dopilea lucru care mi-a sarit in ochi este faptul ca ai zis ca s-a auzit activitate cardiaca, dupa care medicul a zis ca ai 5 sapt si 4 zile. Eu din cate stiu activitatea cardiaca se poate detecta cel mai devreme la 6 sapt de sarcina, asta mai ales ca stu stii data ovulatiei. Deci e clar ca bebe e mai mare de 5 sapt si 4 zile. Ma gandesc ca ai inteles tu gresit. Ai cumva vreo imagine de la ecograf cu masuratorile, ca sa ne lamurim?
AliciaAlicia
Scris: Sunday, November 21, 2021 1:01 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
zgubyro wrote:

Buna Alicia, am vazut ce ai scris si voiam sa-ti raspund. Toate valorile de referinta pentru beta care le vezi, se refera la saptamana in care esti, si nu la saptamani implinite. Cel putin eu asa inteleg. DE ex daca ai implinit 6 sapt esti in saptamana a 7-a pana implinesti 7 saptamani, dupa intri intr-a 8-a. Al dopilea lucru care mi-a sarit in ochi este faptul ca ai zis ca s-a auzit activitate cardiaca, dupa care medicul a zis ca ai 5 sapt si 4 zile. Eu din cate stiu activitatea cardiaca se poate detecta cel mai devreme la 6 sapt de sarcina, asta mai ales ca stu stii data ovulatiei. Deci e clar ca bebe e mai mare de 5 sapt si 4 zile. Ma gandesc ca ai inteles tu gresit. Ai cumva vreo imagine de la ecograf cu masuratorile, ca sa ne lamurim?

Bună, mulțumesc frumos pentru răspuns îți las poza de la ultimul ecograf
AliciaAlicia
Scris: Sunday, November 21, 2021 1:18 PM
Nivel

Gaby 41
Scris: Sunday, November 21, 2021 2:36 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor!Cum mai sunteți? Azi dimineață am fost la Sanador pentru analizele de sânge.Am fost la ei pentru că au program și duminica.Am stat la două cozi lungi cred că am stat să aștept în picioare cam 2 ore pentru că era foarte aglomerat stăteam unii în alții;unii veniseră pentru test covid eram toți în aceași încăpere.Am dat o groază de bani și mă așteptam să fie totul mai civilizat.Nu a contat că sunt gravidă am rugat o asistentă să mă ajute să nu mai stau încă odată la coadă pentru că fata de ghișeu uitase să-mi factureze încă o analiză și mi-a spus că nu poate interveni și să stau la coadă.
AliciaAlicia
Scris: Sunday, November 21, 2021 2:54 PM
Nivel

Bună Gaby,din câte știu eu toate cabinetele atât private cât și de stat au niște reguli care scrie destul de clar gravidele,copii pana în 6 ani,persoanele cu dizabilități au prioritate,este o nesimțire sa te facă sa aștepti 2 ore și te sfatuies ca data viitoare când se mai întâmplă să le faci reclamație soacra mea este avocat și de la ea stiu..cat despre mie de câteva nopți nu prea pot sa dorm noaptea ma doar sânii și ma deranjează ca nu îmi găsesc poziția la cat de mari mi-au crescut mai leș ca am și silicoane,tu ii simiți mai mari ,dureroși?
wannabemom
Scris: Sunday, November 21, 2021 3:03 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Cum mai sunteți? Azi dimineață am fost la Sanador pentru analizele de sânge.Am fost la ei pentru că au program și duminica.Am stat la două cozi lungi cred că am stat să aștept în picioare cam 2 ore pentru că era foarte aglomerat stăteam unii în alții;unii veniseră pentru test covid eram toți în aceași încăpere.Am dat o groază de bani și mă așteptam să fie totul mai civilizat.Nu a contat că sunt gravidă am rugat o asistentă să mă ajute să nu mai stau încă odată la coadă pentru că fata de ghișeu uitase să-mi factureze încă o analiză și mi-a spus că nu poate interveni și să stau la coadă.

Imi pare rau ca ai trecut prin asta, nu am patit pana acum la Sanador....
Bine, la mine e si vizibila sarcina in momentul asta si probabil conteaza si asta..? Nu am asteptat niciodata la triaj....
Gaby 41
Scris: Sunday, November 21, 2021 3:17 PM
Nivel

Bună Wannabemom!Cum te simți?Cred că fata de la ghișeu fiind singură era și depășită de situație.A fost foarte aglomerat în dimineața asta.Până la urmă tot ce contează este că am reușit să fac analizele.
Oana.c
Scris: Sunday, November 21, 2021 5:11 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
AliciaAlicia wrote:

Bună Gaby,din câte știu eu toate cabinetele atât private cât și de stat au niște reguli care scrie destul de clar gravidele,copii pana în 6 ani,persoanele cu dizabilități au prioritate,este o nesimțire sa te facă sa aștepti 2 ore și te sfatuies ca data viitoare când se mai întâmplă să le faci reclamație soacra mea este avocat și de la ea stiu..cat despre mie de câteva nopți nu prea pot sa dorm noaptea ma doar sânii și ma deranjează ca nu îmi găsesc poziția la cat de mari mi-au crescut mai leș ca am și silicoane,tu ii simiți mai mari ,dureroși?

Hahaha si eu la fel cu sanii alicia. Si eu am silicoane ...un cosmar durerea 🤣
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, November 21, 2021 5:19 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Lyli wrote:

Da.. e greu tare mai ales cand ma gandesc daca mi se rupe apa si nu sunt pregatita , cum am patit la primul aveam contractii apa sa rupt acasa si eu stateam sa ma pregatesc ... sper sa nu patesc la fel dar nici in fiecare zi nu ma pot face ca e un chin pentru mine , daca tot fac cezariana sper sa merg cu gentuta pe umar si pregatita fara sa am surprize , dar am asa un feeling ca nu apuc , la prima nastere de dim am fost la eco si mi-a zis sa stau lin ca mai am vreo 2 , 3 sapt iar noaptea surpriza sa rupt apa la 36 de sapt, nici bagaju nu-l aveam facut , eu sunt si micuta si sigur nu voi putea tine un bebe mai mare de 3kg mult in burtica ... deja il simt jos si greu

Complexul asta l am avut și eu pt ca.ma iritam ft tare după și stii ce mi a zis la spital? Nu i intereseaza te fac ei acolo daca se intampla asa...eu aveam grija sa fie In fiecare sapt facut și m am dus impecabil și tot a vrut una sa mai dea 😂🤦🏻‍♀️ca nu stiu cei s a parut ei.
zgubyro
Scris: Sunday, November 21, 2021 8:21 PM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
AliciaAlicia wrote:
https://ibb.co/kJQjLRN

Din datele din poza aceasta nu imi dau seama de masuratori, lasa oricum te vei lamuri la urmatoarea eco de varsta sarcinii, sunt sigura ca corespunde perioadei. Sarcina usoara va doresc si sa veniti numai cu vesti bune!
Gaby 41
Scris: Sunday, November 21, 2021 8:33 PM
Nivel

Bună Alicia!Da,chiar am văzut că au un afiș de genul cu copii,gravide și persoane în vârstă dar se pare că nu prea contează.Bine că am rezolvat dar e păcat că un spital particular să aibă la recepție o singură persoană care era depășită clar de volumul de pacienți mai grav este că erau persoane care se testau covid în aceași sală de așteptare.Și eu am dureri de sâni m-ai ales pe lateral când dorm și m-ai nou îmi este și greață și mai am și unele dureri ușoare pe jos ca niște junghiuri ușoare și dureri de ovare uneori.
Andreea_neacsu
Scris: Sunday, November 21, 2021 9:56 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
si pe mine ma dor sanii , nu de speriat dar dor ..
dar fetelor , cred ca m-am pricopsit cu o candida , simt o mica jena jos . nu ma dau cu nimic , dar o sa imi schimb gelul intim.. ce folositi voi ?
Gaby 41
Scris: Sunday, November 21, 2021 10:01 PM
Nivel

Bună Andreea!Din câte știu la începutul sarcinii nu prea poți folosi nimic dar mai bine întrebi medicul.Cum te simți?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.