Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
wannabemom
Scris: Thursday, November 18, 2021 7:41 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:

Incaltatul si dusul mai e cum mai e, imi e rusine si e un subiect sensibil care nu sa prea deschis pe aici, la mine partea ce-a mai antrenanta si pare ca fac razboi in cabina de dus ,e epilatul ma inconjir de oglinzi in dus se aburesc abea vad mi-am cumparat si un scaunel care nu ma ajuta cu nimic e groaznic , mai ales ca stiu ca de acum tre sa fiu pregatita non stop e un chin ,ma gabdesc serios sa trec la crema epilatoare cred ca e singura varianta dar nu stiu daca afecteaza sau nu ...

La mine nu mai merge de ceva timp cu oglinzi... cu nimic... am fost o data la salon inainte sa introduca astia certificatul verde....am lasat rusinea la o parte si am fost la salon unde o necunoscuta mi-a vazut "toate partile" :)))
Si acum sper sa reusesc sa mai ajung o data...azi fac a doua doza cu Pfizer...deci abia pe 28 (la 10 zile dupa) o sa am si eu certificat si o sa pot merge din nou...
Da, e mai scump la salon... dar nu as risca sa folosesc crema...mai ales acum...e toxica...plus ca tot nu prea as vedea ce se intampla acolo....decat sa ma chinui....am ales calea mai usoara...
Lyli
Scris: Thursday, November 18, 2021 12:10 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:

La mine nu mai merge de ceva timp cu oglinzi... cu nimic... am fost o data la salon inainte sa introduca astia certificatul verde....am lasat rusinea la o parte si am fost la salon unde o necunoscuta mi-a vazut "toate partile" :)))
Si acum sper sa reusesc sa mai ajung o data...azi fac a doua doza cu Pfizer...deci abia pe 28 (la 10 zile dupa) o sa am si eu certificat si o sa pot merge din nou...
Da, e mai scump la salon... dar nu as risca sa folosesc crema...mai ales acum...e toxica...plus ca tot nu prea as vedea ce se intampla acolo....decat sa ma chinui....am ales calea mai usoara...

Am o problema cu ceara mai ales in zonele intime deci raman la oglinzi , toleranta mea la durere e 0 Crazy
Gaby 41
Scris: Thursday, November 18, 2021 12:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună fetelor! Alicia ai făcut toate analizele pentru sarcină?Eu mai trebuie să le fac pe cele de sânge.
AliciaAlicia
Scris: Thursday, November 18, 2021 12:59 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor! Alicia ai făcut toate analizele pentru sarcină?Eu mai trebuie să le fac pe cele de sânge.

Bună Gaby, nu am făcut ptr ca nu mi.a dat sa fac momentan a pus ca o sa ma sune asistenta ei ,ea e plecata în concediu 3 săptămâni 🤦‍♀️
Iulia13
Scris: Thursday, November 18, 2021 3:38 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
wannabemom wrote:

Cat de frumos ai scris....iti multumesc mult ca mi ai impartasit povestea ta!!! Cheek Kiss Cheek Kiss

computerlove
wannabemom
Scris: Friday, November 19, 2021 3:45 AM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Fetele... Lyli..ca tu esti cea mai aproape ca si timp de mine...
Te trezesti noaptea la fiecare ora-doua? Eu da... somnul e din ce in ce mai greu... in noaptea asta de ex m am trezit cu tot felul de dureri in partea inferioara a abdomenului...pe langa aciditate (arsuri) care e ceva deja obisnuit...
Am ajuns sa imi fac griji ptr bebe... daca pe mine ma doare intr o zona, automat mi se face teama si sper doar sa fie el bine..
Gaby 41
Scris: Friday, November 19, 2021 11:24 AM
Nivel

Bună fetelor!Ce faceți? Wannabemom probabil că te doare burtica pentru că bebe este mare iar cu somnul pe final și eu am avut probleme la primul copil.Este tare greu în ultimele săptămâni de sarcină.
Lyli
Scris: Friday, November 19, 2021 11:48 AM
Nivel

wannabemom wrote:
Fetele... Lyli..ca tu esti cea mai aproape ca si timp de mine...
Te trezesti noaptea la fiecare ora-doua? Eu da... somnul e din ce in ce mai greu... in noaptea asta de ex m am trezit cu tot felul de dureri in partea inferioara a abdomenului...pe langa aciditate (arsuri) care e ceva deja obisnuit...
Am ajuns sa imi fac griji ptr bebe... daca pe mine ma doare intr o zona, automat mi se face teama si sper doar sa fie el bine..

Asa patesc si eu , am observat ca am chiar ore aproape fixe cand ma trezesc , eu la ora 1 maxim ma pun in pat , ma 3 ma trezesc la 6 ma trezesc la 9 sa terminat tot somnul , cam atat dorm si exact ca tine ba arsurile ma trezesc ba mersul la baie ba durere cand pe stanga cand pe dreapta + spate . Imi zicea cineva sa fiu atenta la orele astea ca asa o sa ma trezeasca bebe noapte ca a patit la fel gravida iar fata ei acum se trezeste exact asa sa pape
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 19, 2021 12:35 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
fetelor , ce vitamine prenatale ati luat voi? le-ati luat cand ati aflat de sarcina sau dupa primul control ? ma simt ametita si fara putere si de dimineata chiar mi-a fost rau , rau , abia puteam merge , simteam ca o sa ma lase picioarele ..uff
Gaby 41
Scris: Friday, November 19, 2021 12:51 PM
Nivel

Bună Andreea bine ai venit la graviduțe!!!!Eu am luat vitamine de la 4 săptămâni și i-au Femibion 1.Mă simt bine de a ele.
ANDREEA2929A
Scris: Friday, November 19, 2021 1:00 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Lyli wrote:

Am o problema cu ceara mai ales in zonele intime deci raman la oglinzi , toleranta mea la durere e 0 Crazy

Lyli aceeași pb o aveam și eu și am intrebat dr din prima luna de sarcina nu e voie cu crema m am intristat tare...si m am chinuit toată sarcina...
Lyli
Scris: Friday, November 19, 2021 1:03 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
fetelor , ce vitamine prenatale ati luat voi? le-ati luat cand ati aflat de sarcina sau dupa primul control ? ma simt ametita si fara putere si de dimineata chiar mi-a fost rau , rau , abia puteam merge , simteam ca o sa ma lase picioarele ..uff

Andreea tre sa mergi la primul eco sa-ti confirme ca sarcina este in uter apoi iti va prescrie medicul eu am luat femosun pana pe la 5 luni apoi magneziu si fier acum mai iau doar Altifer , e normal sa te simti slabita acum asa e la inceput e valul de hormoni pana se acomodeaza corpul. Oricum mergi la eco asta e primul pas , am vazut ca multe fete asteapta pana la un anumit numar de saptamani ca sa mearga sa auda inimioara dar inainte de ritmul cardiac trebuie confirmata sarcina si pozitia ei , sfatul meu este sa mergi nu sa astepti, eu am mers dupa primul si singurul beta care l-am facut in prima zi de intarziere .
Lyli
Scris: Friday, November 19, 2021 1:10 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:

Lyli aceeași pb o aveam și eu și am intrebat dr din prima luna de sarcina nu e voie cu crema m am intristat tare...si m am chinuit toată sarcina...

Da.. e greu tare mai ales cand ma gandesc daca mi se rupe apa si nu sunt pregatita , cum am patit la primul aveam contractii apa sa rupt acasa si eu stateam sa ma pregatesc ... sper sa nu patesc la fel dar nici in fiecare zi nu ma pot face ca e un chin pentru mine , daca tot fac cezariana sper sa merg cu gentuta pe umar si pregatita fara sa am surprize , dar am asa un feeling ca nu apuc , la prima nastere de dim am fost la eco si mi-a zis sa stau lin ca mai am vreo 2 , 3 sapt iar noaptea surpriza sa rupt apa la 36 de sapt, nici bagaju nu-l aveam facut , eu sunt si micuta si sigur nu voi putea tine un bebe mai mare de 3kg mult in burtica ... deja il simt jos si greu
Andreealee
Scris: Friday, November 19, 2021 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2020
Andreea_neacsu wrote:

Buna Andreea. Felicitari inca o data. Si eu tot femibion 1 (planificare si sarcina) am luat inca dinainte sa raman. Am citit ca e si pentru planificare si uite ca la 3 saptamani de cand am incaput sa le iau s-a intamplat si minunea si am continuat sa le iau, dupa ce am intrebat si medicul. Mi-a dat in plus sa iau si acid folic, desi contine deja si femibion.
Lyli
Scris: Friday, November 19, 2021 2:23 PM
Nivel

Fetelor pe mine ma luat acum alta panica cu sughitul bebelusului... am citit un articol ca dupa 32 de saptamani n-ar trebui sa il mai simt asa des ca sughite ca ar semnala cumva o problema cu cordonul ombilical , la mine bebe sughite zilnic chiar si de 2 ori pe zi ... oare sa fie ceva ? Pana acum ma amuza treaba asta fap pt care m-am si pus sa citesc acel articol zicea ca daca sughite de mai multe ori pe zi sau mai mult de 15 min dupa saptamana 32 ar putea semnala o compresie a cordonului ombilical , la mine sughit fix asa si mai ales cand ma intind pe partea stranga , eu si de dormit tot pe stanga dorm pt ca asa mi-a recomandat medicul zice ca ajuta la fluxul sanguin catre bebe si nu ma mai apasa pe vena cava ... stie cineva ceva despre treaba asta cu sughitul e ok ?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.