Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Oana.c
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:41 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Bebe este bine!Are 141 de bătăi pe minut și decolarea de sac gestational a dispărut.Mi-a spus să nu mă alarmez dacă mai curge câte ceva atâta timp cât nu este în cantitate mare.Însa azi am recoltat și Papanicolau și secrețiile și am dat de o deșteaptă care mi-a recoltat într-un mod barbar de mi-a curs și sânge chipurile că sunt eu sensibilă.Când am văzut sânge să mi se facă rău nu alta îmi venea să o strâng de gât.La băiețel nu am pățit așa ceva.

Gaby ma bucur pt tn si bebe.
Ai grija pe viitor si pazeste te ! Nici eu la fata nu am avut asemenea probleme si bineinteles ca acum m-am alarmat si stau mai cu stres .
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:43 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Bebe este bine!Are 141 de bătăi pe minut și decolarea de sac gestational a dispărut.Mi-a spus să nu mă alarmez dacă mai curge câte ceva atâta timp cât nu este în cantitate mare.Însa azi am recoltat și Papanicolau și secrețiile și am dat de o deșteaptă care mi-a recoltat într-un mod barbar de mi-a curs și sânge chipurile că sunt eu sensibilă.Când am văzut sânge să mi se facă rău nu alta îmi venea să o strâng de gât.La băiețel nu am pățit așa ceva.

Ma bucur ca sunteți bine și eu am pățit la fel ca tine când am venit acasă am vazut sange,mi.au venit rezultatul am o cantitate mica și cică nu îmi poate da tratament ca e sarcina prea mica
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Ce să mai spun mi sa părut din Topor Femeia parcă habar nu avea să recolteze.În fine foarte aiurea experiența acum încerc să mă liniștesc și să mă bucur că bebe este bine.Alicia tu când ai sângerat tot după Papanicolau?
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:08 PM
Nivel

Alicia pentru ce vor să-ți de-a tratament?
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:21 PM
Nivel

Wannabemom ce bebeluș grăsunel!!!Este foarte bine că este așa de dezvoltat.Știu că vroiai să naști natural dar dacă nu se va putea să ști că nu doare așa rău cezariana m-ai ales că în 15 -20 de minute îl ai pe bebe lângă tine.Eu mi-am revenit repede în câteva zile după cezariană dădeam cu mopul prin casă.
wannabemom
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:23 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Gaby 41 wrote:
Wannabemom ce bebeluș grăsunel!!!Este foarte bine că este așa de dezvoltat.Știu că vroiai să naști natural dar dacă nu se va putea să ști că nu doare așa rău cezariana m-ai ales că în 15 -20 de minute îl ai pe bebe lângă tine.Eu mi-am revenit repede în câteva zile după cezariană dădeam cu mopul prin casă.

SimplyLove Multumesc ptr incurajari.
Sa vedem ce va fi de acum. Presimt ca nu mai am mult. hearts
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:24 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Alicia pentru ce vor să-ți de-a tratament?

Da tot după Papanicolau, pai am o ușoară candidoza
Și nu îmi poate da nimic ptr asta ca e mica sarcina
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:46 PM
Nivel

Oana sper să fie bine să mă liniștesc și eu.Da sunt diferențe mari între sarcină de acum și cea cu băiețelul.
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 7:51 PM
Nivel

Of,nu știu ce să mai spun dar eu cred că la graviduțe ar trebui să fie m-ai atente.Am stat cu un stres până am ajuns acasă pentru că nu știam dacă mai sângerez.Acum parcă este mai puțin.O să văd mâine cum îmi este.
Oana.c
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:17 PM
Nivel

wannabemom wrote:

SimplyLove Multumesc ptr incurajari.
Sa vedem ce va fi de acum. Presimt ca nu mai am mult. hearts

Profita cat mai mult acum!!! Eu am nascut iarna si am stat 2 luni fara sa ies din casa prea mult decat prin curte fff putin, a fost tragic pt mn.
Cezariana a fost ok pt mn sincer, intr o sapt caram cosul cu rufe afara si intindeam deci nu e de speriat. Curaj si profita acum, dormi mult ca vin nopti albe, mergi la magazine si stai cu orele sa privesti, acum e ultima perioada a ta de libertate crede ma 🤣🤗
Oana.c
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:20 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Of,nu știu ce să mai spun dar eu cred că la graviduțe ar trebui să fie m-ai atente.Am stat cu un stres până am ajuns acasă pentru că nu știam dacă mai sângerez.Acum parcă este mai puțin.O să văd mâine cum îmi este.

Gaby incearca sa te linistesti. Nu te ajuta dc esti agitata, cresti mai mult fluxul sanguin.
Eu am morfologia pe 2 dec abia ast sa ajung sa il aud pe bebe. Pana va incepe sa miste stau cu teama fetelor,parca mi e frica ca nu voi mai apuca sa l aud la urm eco nu stiu dc sunt asa speriata.
wannabemom
Scris: Thursday, November 18, 2021 12:27 AM
Nivel

Oana.c wrote:

Profita cat mai mult acum!!! Eu am nascut iarna si am stat 2 luni fara sa ies din casa prea mult decat prin curte fff putin, a fost tragic pt mn.
Cezariana a fost ok pt mn sincer, intr o sapt caram cosul cu rufe afara si intindeam deci nu e de speriat. Curaj si profita acum, dormi mult ca vin nopti albe, mergi la magazine si stai cu orele sa privesti, acum e ultima perioada a ta de libertate crede ma 🤣🤗

Oana esti o scumpa..dar nu prea mai am ce sa profit...nu stiu daca ai vazut postarile mele... baiatul meu e ft mare... cantareste deja 3,5kg... si eu am doar 35s si 2 zile...
Eu de ceva timp am dureri de spate...dureri pelvine...mi e greu si sa imi fac dus...obosesc imediat... ma ajuta sotul sa ma spal pe picioare si sa ma incalt...
Iar despre somn... nu prea pot sa dorm... de la arsuri... si de la dureri diverse...dorm 2 ore si apoi fug la baie mereu...apasa bebe...si simt ca imi vine mereu sa fac ceva....dar merg la baie uneori degeaba...alteori doar cateva picaturi... Cray
Si e pe zi ce trece mai greu... doar gandul ca o sa il am pe el cu mine in curand ma face sa rezist...o sa imi cunosc minunea dolofana
Iulia13
Scris: Thursday, November 18, 2021 1:25 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
wannabemom wrote:
OMG fetelor ce teama mare am...
Eu am 35 sapt si 2 zile.... bebe corespunde de 38 sapt si 6 zile azi dupa masuratori....
Mai exact va atasez biometria....
Doctora spune ca are capul ft mare si ca eu mai am si ft mult lichid....de acolo si explicatia de ce am dureri atat de mari...

Are deja 3,481 kg!!! PLUS sau minus 508gr - deci se poate sa aiba si 4 :)))))))

Mi-a spus ca parerea ei este ca...nu crede ca voi putea sa il nasc natural. Ceea ce e trist pentru mine ptr ca eu asta imi doresc...
Deci in ritmul asta, o sa fie de vreo 5kg, cred!!! Cand o vrea Dzeu sa iasa...

Hei, pe de-o parte te înțeleg căci ma regasesc printre rândurile tale și pe de alta parte te sfătuiesc sa te liniștești ca realitatea bate de multe ori ecograful. Lol
La a doua sarcina, băiețelul meu mereu a fost mai mare decât sarcina asta datorita femurului, a capului si circumferintei toracice. Ei bine, la început nu am băgat tare de seama lucru asta, însă după 30 de săptămâni îmi puneam un semn de întrebare dacă ecograful dr ului are vreo problema sau eu chiar voi naște un bebe baban. Tot asa pe la 35 de săptămâni, îmi aduc aminte și acum reacția dr-ului (bai deci e enorm de mare) exact asa s-a exprimat, cântarea aproape la 3 kg și ceva iar el era de 38 de săptămâni.. Eram tare curioasa sa vad dacă ma programeaza mult mai devreme de 38 de săptămâni căci la ce măsuratori ii dădeau am zis ca printul asta a meu trebuie scos mai repede. Eee dar de unde, ajung la 37 de sapt la spital căci aveam impresia ca mi s-au rupt membranele și el era la fel ca și dațile trecute cu 3 săptămâni mai mare ca sarcina.. Într-un final ma programeaza la 38w4d și îți zic sincer ca pe masa de operatie după ce l-au scos așteptăm enorm sa vad de câte kg și cm am născut eu baiatul mamei.. Ce crezi? 3700g și la cm nici măcar nu era pe aproape de 55 la cât ma așteptam Lol
Asa ca, eu zic sa linistesti, nu e batut în cuie sa fie un copil enorm de mare dacă asa arata ecograful. Îți doresc sarcina usoara în continuare căci știu ca este greu, la fel ma simțeam și eu ultimele săptămâni exact cum ai descris și tu, naștere ușoară oricum ar fi ea naturala sau cezariana si gândește-te ca mai este un pic și ai puiul tău în brate coeur
Lyli
Scris: Thursday, November 18, 2021 2:42 AM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:

Oana esti o scumpa..dar nu prea mai am ce sa profit...nu stiu daca ai vazut postarile mele... baiatul meu e ft mare... cantareste deja 3,5kg... si eu am doar 35s si 2 zile...
Eu de ceva timp am dureri de spate...dureri pelvine...mi e greu si sa imi fac dus...obosesc imediat... ma ajuta sotul sa ma spal pe picioare si sa ma incalt...
Iar despre somn... nu prea pot sa dorm... de la arsuri... si de la dureri diverse...dorm 2 ore si apoi fug la baie mereu...apasa bebe...si simt ca imi vine mereu sa fac ceva....dar merg la baie uneori degeaba...alteori doar cateva picaturi... Cray
Si e pe zi ce trece mai greu... doar gandul ca o sa il am pe el cu mine in curand ma face sa rezist...o sa imi cunosc minunea dolofana

Incaltatul si dusul mai e cum mai e, imi e rusine si e un subiect sensibil care nu sa prea deschis pe aici, la mine partea ce-a mai antrenanta si pare ca fac razboi in cabina de dus ,e epilatul ma inconjir de oglinzi in dus se aburesc abea vad mi-am cumparat si un scaunel care nu ma ajuta cu nimic e groaznic , mai ales ca stiu ca de acum tre sa fiu pregatita non stop e un chin ,ma gabdesc serios sa trec la crema epilatoare cred ca e singura varianta dar nu stiu daca afecteaza sau nu ...
wannabemom
Scris: Thursday, November 18, 2021 7:38 AM
Nivel

Iulia13 wrote:

Hei, pe de-o parte te înțeleg căci ma regasesc printre rândurile tale și pe de alta parte te sfătuiesc sa te liniștești ca realitatea bate de multe ori ecograful. Lol
La a doua sarcina, băiețelul meu mereu a fost mai mare decât sarcina asta datorita femurului, a capului si circumferintei toracice. Ei bine, la început nu am băgat tare de seama lucru asta, însă după 30 de săptămâni îmi puneam un semn de întrebare dacă ecograful dr ului are vreo problema sau eu chiar voi naște un bebe baban. Tot asa pe la 35 de săptămâni, îmi aduc aminte și acum reacția dr-ului (bai deci e enorm de mare) exact asa s-a exprimat, cântarea aproape la 3 kg și ceva iar el era de 38 de săptămâni.. Eram tare curioasa sa vad dacă ma programeaza mult mai devreme de 38 de săptămâni căci la ce măsuratori ii dădeau am zis ca printul asta a meu trebuie scos mai repede. Eee dar de unde, ajung la 37 de sapt la spital căci aveam impresia ca mi s-au rupt membranele și el era la fel ca și dațile trecute cu 3 săptămâni mai mare ca sarcina.. Într-un final ma programeaza la 38w4d și îți zic sincer ca pe masa de operatie după ce l-au scos așteptăm enorm sa vad de câte kg și cm am născut eu baiatul mamei.. Ce crezi? 3700g și la cm nici măcar nu era pe aproape de 55 la cât ma așteptam Lol
Asa ca, eu zic sa linistesti, nu e batut în cuie sa fie un copil enorm de mare dacă asa arata ecograful. Îți doresc sarcina usoara în continuare căci știu ca este greu, la fel ma simțeam și eu ultimele săptămâni exact cum ai descris și tu, naștere ușoară oricum ar fi ea naturala sau cezariana si gândește-te ca mai este un pic și ai puiul tău în brate coeur

Cat de frumos ai scris....iti multumesc mult ca mi ai impartasit povestea ta!!! Cheek Kiss Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.