Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AliciaAlicia
Scris: Tuesday, November 16, 2021 2:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Lyli wrote:
Cray
Alicia normal ar trebui sa ai 6 sapt si 5 zile , dupa ultimul CM , biometric probabil ti-a zis medicul ca ai 5 si 4 zile , la valoare beta mare si embrion mai mic cam asta se deduce : ori ai ovulat tardiv , ori sunt 2 bebei , mai asteapta putin sa vezi la urmatorul eco oricum la 5 si 4 zile sa se auda ritmul cardiac e super devreme medicul ce a zis de valoarea beta asa mare ?

Pai de emoții aseară nu am avut întrebări catre doamna doctor, întrebările mi.au venit acasă 🤣🤣 la ovulație tardiva nu are cum ptr ca ovulata as fi avut-o între zilele 14-17 Oct iar nidatia pe 21 Oct atunci am observat o scurgere maronie cu firișoare
freya1
Scris: Tuesday, November 16, 2021 3:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Alicia, se calculeaza varsta gestationala incepand din prima zi a ultimei menstruatii si pe baza ei data probabila a nasterii, dar varsta ecografica e diferita, e de obicei cu niste zile in plus / minus si la fiecare eco va fi altfel, dar acele masuratori sunt aproximative. Deci daca nu iti va spune medicul de ex ca e mult mai mic, nu ai de ce sa iti bati capul
AliciaAlicia
Scris: Tuesday, November 16, 2021 4:00 PM
Nivel

freya1 wrote:
Alicia, se calculeaza varsta gestationala incepand din prima zi a ultimei menstruatii si pe baza ei data probabila a nasterii, dar varsta ecografica e diferita, e de obicei cu niste zile in plus / minus si la fiecare eco va fi altfel, dar acele masuratori sunt aproximative. Deci daca nu iti va spune medicul de ex ca e mult mai mic, nu ai de ce sa iti bati capul

Da asa este,oricum nu mă stresez,doar ca nu bat cap în cap,având în vedere ca sarcina pe care am pierdut-o valorile beta-hCG erau la fel de mari și ei vedeau doar un embrion eu având gemeni ,poate și de asta sunt puțin asa îngândurata cu valorile
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:10 AM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Bună dimineața! Astăzi merg la eco pe la ora 15:30.Azi dimineață am mai găsit pe tampon ceva maroniu chestia asta mă exasperează adică două zile totul curat și mă bucuram iar azi o i-au de la capăt.Ieri am cam stat în picioare dar vă spun sincer am început să urăsc canapeaua și patul.Dureri nu am doar cate o înțepătură două și atât și ce mă termină că de fiecare dată când merg la baie stau cu frică să nu curgă ceva.Alicia tu cum ești la tine sau oprit scurgerile?
Oana.c
Scris: Wednesday, November 17, 2021 10:47 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Gaby 41 wrote:
Bună dimineața! Astăzi merg la eco pe la ora 15:30.Azi dimineață am mai găsit pe tampon ceva maroniu chestia asta mă exasperează adică două zile totul curat și mă bucuram iar azi o i-au de la capăt.Ieri am cam stat în picioare dar vă spun sincer am început să urăsc canapeaua și patul.Dureri nu am doar cate o înțepătură două și atât și ce mă termină că de fiecare dată când merg la baie stau cu frică să nu curgă ceva.Alicia tu cum ești la tine sau oprit scurgerile?

Of te inteleg Gabi! Imi era teama sa merg la baie sa nu cumva sa ma trezesc cu o pata mare rosie...mie mi au trecut dupa tratamentul ala cu 2 arefam.
Succes azi la eco, sa ne scrii.
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 10:59 AM
Nivel

Bună Oana!Acum este totul curat dar ce să mai zic... Vă scriu după ce mă întorc.
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, November 17, 2021 11:37 AM
Nivel

Gaby 41 wrote:

Bună Gaby, eu mai am scurgerile alea maronii dar foarte puțin, în rest sunt bine,bafta la doctor🙏🙏
wannabemom
Scris: Wednesday, November 17, 2021 2:45 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
OMG fetelor ce teama mare am...
Eu am 35 sapt si 2 zile.... bebe corespunde de 38 sapt si 6 zile azi dupa masuratori....
Mai exact va atasez biometria....
Doctora spune ca are capul ft mare si ca eu mai am si ft mult lichid....de acolo si explicatia de ce am dureri atat de mari...

Are deja 3,481 kg!!! PLUS sau minus 508gr - deci se poate sa aiba si 4 :)))))))

Mi-a spus ca parerea ei este ca...nu crede ca voi putea sa il nasc natural. Ceea ce e trist pentru mine ptr ca eu asta imi doresc...
Deci in ritmul asta, o sa fie de vreo 5kg, cred!!! Cand o vrea Dzeu sa iasa...

wannabemom attached the following image(s):
biometrie.jpg

Lyli
Scris: Wednesday, November 17, 2021 3:04 PM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:
OMG fetelor ce teama mare am...
Eu am 35 sapt si 2 zile.... bebe corespunde de 38 sapt si 6 zile azi dupa masuratori....
Mai exact va atasez biometria....
Doctora spune ca are capul ft mare si ca eu mai am si ft mult lichid....de acolo si explicatia de ce am dureri atat de mari...

Are deja 3,481 kg!!! PLUS sau minus 508gr - deci se poate sa aiba si 4 :)))))))

Mi-a spus ca parerea ei este ca...nu crede ca voi putea sa il nasc natural. Ceea ce e trist pentru mine ptr ca eu asta imi doresc...
Deci in ritmul asta, o sa fie de vreo 5kg, cred!!! Cand o vrea Dzeu sa iasa...

Wow ce grasunel , cred ca mai ai putin o sa fi inaintea mea , te-a chemat saptamanal de acum la control ?
wannabemom
Scris: Wednesday, November 17, 2021 5:46 PM
Nivel

Lyli wrote:

Wow ce grasunel , cred ca mai ai putin o sa fi inaintea mea , te-a chemat saptamanal de acum la control ?

Merg sa mi ia culturi din col vinerea viitoare... (in 9 zile)
Tot saptamana viitoare m a trimis sa mai fac niste analize de sange + urocultura..
Si tot saptamana viitoare trebuie sa ma programez sa discut cu un medic anestezist si sa ramana fisa cu ce discut cu el la spital...
Ma asteptam sa fie asa de mare, deoarece am niste dureri si eu.... de nu mai zic...
Lyli
Scris: Wednesday, November 17, 2021 5:57 PM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:

Merg sa mi ia culturi din col vinerea viitoare... (in 9 zile)
Tot saptamana viitoare m a trimis sa mai fac niste analize de sange + urocultura..
Si tot saptamana viitoare trebuie sa ma programez sa discut cu un medic anestezist si sa ramana fisa cu ce discut cu el la spital...
Ma asteptam sa fie asa de mare, deoarece am niste dureri si eu.... de nu mai zic...

Asa am facut si eu analize de sange + urocultura si mi-a zis sa vin dupa 20 sa lom si culturi de col cu toate ca nu stiu de ce mai e necesar pt ca eu voi face cezariana , la analizele de sange mi-a suplimentat fierul ca sa ne pregatim de operatie , acum chiar sper sa ma programeze i-am zis si data trecuta ca nu vreau surprize
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:06 PM
Nivel

Gaby ce faci ?cum a decurs vizita la doctor astăzi?
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:18 PM
Nivel

Bună fetelor!Bebe este bine!Are 141 de bătăi pe minut și decolarea de sac gestational a dispărut.Mi-a spus să nu mă alarmez dacă mai curge câte ceva atâta timp cât nu este în cantitate mare.Însa azi am recoltat și Papanicolau și secrețiile și am dat de o deșteaptă care mi-a recoltat într-un mod barbar de mi-a curs și sânge chipurile că sunt eu sensibilă.Când am văzut sânge să mi se facă rău nu alta îmi venea să o strâng de gât.La băiețel nu am pățit așa ceva.
wannabemom
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:26 PM
Nivel

Lyli wrote:

Asa am facut si eu analize de sange + urocultura si mi-a zis sa vin dupa 20 sa lom si culturi de col cu toate ca nu stiu de ce mai e necesar pt ca eu voi face cezariana , la analizele de sange mi-a suplimentat fierul ca sa ne pregatim de operatie , acum chiar sper sa ma programeze i-am zis si data trecuta ca nu vreau surprize

Mi e foarte teama caci am un baiat tare grasunel...
E ft posibil vorba ta...sa nasc inaintea ta...desi cronologic tu erai putin inaintea mea...
Fier am luat si eu o luna....
Dar revin cu teama... e ft posibil sa fac si eu cezariana...desi nu voiam..Cray
wannabemom
Scris: Wednesday, November 17, 2021 6:28 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Bebe este bine!Are 141 de bătăi pe minut și decolarea de sac gestational a dispărut.Mi-a spus să nu mă alarmez dacă mai curge câte ceva atâta timp cât nu este în cantitate mare.Însa azi am recoltat și Papanicolau și secrețiile și am dat de o deșteaptă care mi-a recoltat într-un mod barbar de mi-a curs și sânge chipurile că sunt eu sensibilă.Când am văzut sânge să mi se facă rău nu alta îmi venea să o strâng de gât.La băiețel nu am pățit așa ceva.

Astea sunt idioate care spun ca esti tu sensibila... recomand sa nu mai mergi acolo sau daca o mai vezi pe asistenta respectiva, sa ceri pe altcineva ... imi pare rau.
Sangerare n am mai avut dar am patit sa raman cu ditamai vanataile... uff

Ma bucur ca bebe este bine!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.