Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Oana.c
Scris: Sunday, November 14, 2021 1:00 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Gaby 41 wrote:
Alicia cum te simți? M-ai ai scurgeri? Săptămână viitoare sâmbătă mă duc pentru analizele de sânge și poate și Papanicolau dacă termin cu scurgerile cafenii.Mai rămâne să fac analizele de trombofilie cred că le fac în ziua când mă duc pentru ecografie.Am întârziat analizele dar oricum nu mă puteam duce pentru că am repaus la pat.Oana a început să se vadă burtica?

Gaby eu am 2 luni jumatate, nu pot spune ca se vede dar sunt fff balonata pe timpul zilei...oricum talia e ingrosata si nu mai pot purta aceleasi perechi de blugi pt ca nu ii mai pot incheia 😬
Ma lupt cu raul care la mine nu e de dimineata...la mine e din senin in timpul zilei si se lasa cu varsatura(de multe ori doar saliva) scurta ....
Sper sa scap curand de aceste stari pt ca sunt incomode tare.
Tu cand mergi la eco din nou Gaby?
AliciaAlicia
Scris: Sunday, November 14, 2021 1:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Alicia cum te simți? M-ai ai scurgeri? Săptămână viitoare sâmbătă mă duc pentru analizele de sânge și poate și Papanicolau dacă termin cu scurgerile cafenii.Mai rămâne să fac analizele de trombofilie cred că le fac în ziua când mă duc pentru ecografie.Am întârziat analizele dar oricum nu mă puteam duce pentru că am repaus la pat.Oana a început să se vadă burtica?

Da mai am puțin scurgeri maronii dar aseară am observat puțin sange rosu,am anunțat doctorul și mi.a spus ca dacă nu e mult nu are rost sa ma duc la urgenta ci sa ma duc mâine la el,dar m.am decist sa ma duc la alt medic sa mai cer o parere,eu mi.am făcut trombofilia și am o modificare mutatia c677t genotip heterozigot de aceea mi.a dat și Aspender cred
Oana.c
Scris: Sunday, November 14, 2021 1:27 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Da mai am puțin scurgeri maronii dar aseară am observat puțin sange rosu,am anunțat doctorul și mi.a spus ca dacă nu e mult nu are rost sa ma duc la urgenta ci sa ma duc mâine la el,dar m.am decist sa ma duc la alt medic sa mai cer o parere,eu mi.am făcut trombofilia și am o modificare mutatia c677t genotip heterozigot de aceea mi.a dat și Aspender cred

Alicia urmareste si dc incepe sangerarea mai tare sfatul meu e sa nu astepti pana maine...sa mergi la urgente pt linistea ta.
Si eu am ceva modificari la analizele de trombofilie insa am fost la hematolog cu ele si mi a spus ca nu prezinta un risc ceea ce am eu , ca asa are 95% din populatie.
Oana.c
Scris: Sunday, November 14, 2021 1:29 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:

Si daca ma gandesc bine , poti profita putin de situatie ca sa zic asa si chiar sa mergi la urgente si poate o sa ii auzi si inima de data asta.
maria2013
Scris: Sunday, November 14, 2021 2:23 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
AliciaAlicia wrote:

Aspenter se prescrie multor gravide, întrucât în sarcina creste tendința de coagulare a sângelui. Pt mutații ale genei MTHFR nu e nevoie de antiagregant plachetar, ci de monitorizarea nivelului de folat, eventual, de suplimentare cu folat de generație noua, dacă e cazul. Mutațiile genei MTHFR implica dificultati în metabolizarea folatilor.
Gaby 41
Scris: Sunday, November 14, 2021 2:37 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Oana mă duc pe 22 noiembrie cade într-o luni.Voi avea 7 săptămâni și 3 zile atunci.Alicia încearcă să stai mai mult în pat la mine a ajutat foarte mult deși am făcut și treabă am încercat spre seară să stau mai mult în pat.
Lyli
Scris: Sunday, November 14, 2021 7:56 PM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
Fetelor eu ma simt exagerat de mare abea ma mai misc , wannabemom cum esti? Eu nu prea mai pot dormii dupa ce mananc ma simt de 300 de kg obosesc si cand vorbesc ... mi se pare ca trece asa greu timpul sper la urmatorul control sa ma programeze ... sa vina bebe
Gaby 41
Scris: Sunday, November 14, 2021 8:22 PM
Nivel

Bună fetelor.Alicia și eu am un spotting roșu puțin dar suficient să mă îngrijoreze.Mi-a zis doctorul să iau 2 Duphaston la 8 ore și Nos-pa forte tot la 8 ore.Nu știu de la ce această sângerare pentru că am stat în pat.Sunt tare supărată.
Gaby 41
Scris: Sunday, November 14, 2021 8:28 PM
Nivel

Fetelor ciudat este că nu mă doare deloc burtica sper să fie bine până la urmă.Sunt așa de supărată.
ema31
Scris: Sunday, November 14, 2021 10:14 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Buna, fetelor!

Sper ca ma primiti si pe mine in comunitatea voastra minunata. Citesc de cateva luni forumul si la aspirante si la gravidute si imi place foarte mult cum va sustineti intre voi, dar nu am avut curaj sa scriu si eu pana acum.

Incercam de 4 luni sa facem un copil, iar saptamana trecuta am vazut si cele doua liniute pe testul de sarcina. Astazi s-au implinit 5 saptamani de la ultima menstruatie. Dupa testul pozitiv, am fost imediat la analize luni dimineata si de atunci am mai facut beta HCG de 3 ori: miercuri, joi si sambata:

08.11 - beta 199, progesteron 73,4
10.11 - beta 578
11.11 - beta 890
13.11 - beta 2315.

Suntem fericiti si emotionati, dar eu sunt si stresata si speriata, pana nu vad la ecografie ca e totul ok, fiind si prima sarcina. Joi am fost la medic, dar nu s-a vazut nimic, pentru ca era prea devreme si m-a chemat luni, pe 22 nov. Pana atunci stau ca pe jar, parca nu pot nici sa ma bucur pe deplin, de teama unei eventuale dezamagiri, daca e ceva in neregula.

Voi cum v-ati simtit pana la prima ecografie si cum ati facut sa fie asteptarea mai usoara?

Gaby 41
Scris: Sunday, November 14, 2021 10:27 PM
Nivel

Bună Ema,felicitări pentru sarcină și bine ai venit printre noi! Așteptarea este grea dar crede-mă merită mai ales când îi vei auzi pentru prima dată inimioara lui bebe.
AliciaAlicia
Scris: Monday, November 15, 2021 12:24 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Buna fetele!astăzi am programarea la 18:00 și embrionul a împlinit astăzi 6 săptămâni, am emoțiilor,sângerări nu am decât în seara aia când v.am scris dar ma gândesc poate a fost din din cauza ca doctorul mi.a recoltat o analiza,scurgeri nu prea mai am ,sper sa fie totul bine🙏🙏va scriu când ies de la doctor 😘😘
ema31
Scris: Monday, November 15, 2021 1:43 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Gaby 41 wrote:
Bună Ema,felicitări pentru sarcină și bine ai venit printre noi! Așteptarea este grea dar crede-mă merită mai ales când îi vei auzi pentru prima dată inimioara lui bebe.

Multumesc frumos, Gaby! Bine v-am gasit! Sper sa fim toate bine si sa aducem pe lume bebelusi sanatosi. Ai grija de tine si odihneste-te, am citit povestea ta si iti pumnii sa treci cu bine peste emotiile pe care le-ai avut.

Bafta la medic, Alicia!
wannabemom
Scris: Monday, November 15, 2021 1:53 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:
Fetelor eu ma simt exagerat de mare abea ma mai misc , wannabemom cum esti? Eu nu prea mai pot dormii dupa ce mananc ma simt de 300 de kg obosesc si cand vorbesc ... mi se pare ca trece asa greu timpul sper la urmatorul control sa ma programeze ... sa vina bebe

Buna Lyli... sunt exact la fel.. :(
Zilele trec foarte greu :(
Si burtica din ce in ce mai mare si mai grea...
Gaby 41
Scris: Monday, November 15, 2021 3:18 PM
Nivel

Bună fetelor! Alicia abia aștept să vi cu vești de la medic!Ema te așteptăm să ne scrii în continuare despre cum evoluează sarcina ta și cum te simți.Lily hai că trec și săptămânile astea nu mai este așa mult;știu cât de greu este pe final.Sa oprit imediat sângerare a fost puțină dar ma speriat acum totul este curat așa că nu mai înțeleg ce se petrece.M-am programat miercuri la 15:30 la ecografie voi avea 6 săptămâni și 5 zile sper să fie bine bebe.Am citit destul de mult despre decolare de sac gestațional și se pare că aceste sângerări pot apărea spontan chiar fără efort pot să dispară și să apară până în săptămâna 12-14 de sarcină.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.