Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, December 21, 2021 9:20 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
sotul meu mi-a mai zis “poate in trimestrul 2 mai facem si noi ceva ca acuma mai mult de mila de sila “ 😂😂 e si el constient , dar daca nu am chef , nu am ce face.. cu timpul sper sa imi revin la normal , ca tare mi-e frica sa nu raman asa stricata hohot ..
incet , asa , batraneste , cum spune Oana , nu cred ca are ce sa strice pe acolo 😁
eu de cate ori am avut relatii sexuale a fost ok , nu am avut scurgeri sau alte probleme dupa .. a zis sotul mai in gluma mai in serios ca merge si il intreaba pe dr ce putem face cu libidoul meu , ca in felul asta mai facem sex dupa ce oi naste eu hohot hohot
Gaby 41
Scris: Tuesday, December 21, 2021 9:38 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună dimineața fetelor!Mădălina este tare rău când nu sunt înțelegători la servici mai ales în perioada aceasta delicată.
EllaMaria
Scris: Tuesday, December 21, 2021 10:01 AM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Andreea_neacsu wrote:
sotul meu mi-a mai zis “poate in trimestrul 2 mai facem si noi ceva ca acuma mai mult de mila de sila “ 😂😂 e si el constient , dar daca nu am chef , nu am ce face.. cu timpul sper sa imi revin la normal , ca tare mi-e frica sa nu raman asa stricata hohot ..
incet , asa , batraneste , cum spune Oana , nu cred ca are ce sa strice pe acolo 😁
eu de cate ori am avut relatii sexuale a fost ok , nu am avut scurgeri sau alte probleme dupa .. a zis sotul mai in gluma mai in serios ca merge si il intreaba pe dr ce putem face cu libidoul meu , ca in felul asta mai facem sex dupa ce oi naste eu hohot hohot

Treaba asta cu libidoul scăzut e ca o loterie, poate sa revină la normal pe timpul sarcinii, după naștere, sau deloc încă o perioada îndelungată. Eu m-am încadrat de minune în ultima varianta. Lol După naștere, bineînțeles au trecut cele 6 săptămâni, urmate de control unde mi s-a dat ok-ul, însă chef 0, iar asta vreo 4 luni bune. Acum e mult mai ok, dar mai e de lucru 😂 din câte am înțeles sunt șanse sa ai libido scăzut, dacă alăptezi.
zgubyro
Scris: Tuesday, December 21, 2021 11:06 AM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
EllaMaria wrote:

Treaba asta cu libidoul scăzut e ca o loterie, poate sa revină la normal pe timpul sarcinii, după naștere, sau deloc încă o perioada îndelungată. Eu m-am încadrat de minune în ultima varianta. Lol După naștere, bineînțeles au trecut cele 6 săptămâni, urmate de control unde mi s-a dat ok-ul, însă chef 0, iar asta vreo 4 luni bune. Acum e mult mai ok, dar mai e de lucru 😂 din câte am înțeles sunt șanse sa ai libido scăzut, dacă alăptezi.

Libidoul este influentat de hormonii din corp, cel mai important fiind estrogenul. Estrogenul este mai ridicat in prima parte a ciclului menstrual pana la ovulatie si in in timpul sarcinii. Cand femeia alapteaza in general nu are ovulatie (unele dintre femei, nu toate) si din aceasta cauza si libidoul scazut. Eu de ex am avut cicluri normale si regulate la amandoi baietii desi am alaptat.
Dar sa nu uitam ca libidoul este influentat si de factori fizici , psihici, stim prea bine ca multe femei sufera de oboseala cand bebe e mic, de depresie postnatala, si multe altele.
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, December 21, 2021 3:05 PM
Nivel

of 😂😂 sper sa imi revin repejor 😁 la prima sarcina m-as fi urcat non stop pe sotul meu , chiar daca a durat doar 5 saptamani 😅 si lui delooooooc nu ii placea 🤣🤣🤣
MariaS
Scris: Tuesday, December 21, 2021 7:20 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
AliciaAlicia wrote:
Fetelor vreu sa va fac o întrebare,nebuna mea de ginecolog mi.a spus ca ea le sfătuiește pe toate pacientele sa nu facă sex pe tot parcursul sarcinii uff eu am încercat la început cred ca aveam 2-3sapt si atunci au și apărut scurgerile maronii de atunci am stat cuminte prea cuminte AngelNot as vrea sa reincepe viata sexuala cu soțul dar pe o parte îmi este și frica,voi cum ați procedat ați avut pauze de genul?daca da pe la câte săptămâni ați început?la ultimul ecograf mi.a spus ca am colul lung și inchis

Alicia poate nu ar fi rău să mai ceri și altui medic sfaturi, femeile ginecolog au tendința (nu toate) să fie superficiale, o spun din proprie experiență.
În mod normal dacă sarcina îi ok, poți face liniștită dragoste cu partenerul, dar mai finuț. Legat de faptul că se va ducea alta din cauză că nu poți sau nu ai poftă, nu știu ce sa zic, dar sănătos nu e, poate o discuție liberă pe acest subiect îl va ajuta să înțeleagă ce se întâmplă cu tine. Ai fi surprinsă dar mulți bărbați nu știu ce îi femeia, au impresia că îi doar "țâțe, cur și pu*ă", asta din cauză că lor nu le zice nimeni nimic legat de asta...
AliciaAlicia
Scris: Tuesday, December 21, 2021 9:14 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
MariaS wrote:

Alicia poate nu ar fi rău să mai ceri și altui medic sfaturi, femeile ginecolog au tendința (nu toate) să fie superficiale, o spun din proprie experiență.
În mod normal dacă sarcina îi ok, poți face liniștită dragoste cu partenerul, dar mai finuț. Legat de faptul că se va ducea alta din cauză că nu poți sau nu ai poftă, nu știu ce sa zic, dar sănătos nu e, poate o discuție liberă pe acest subiect îl va ajuta să înțeleagă ce se întâmplă cu tine. Ai fi surprinsă dar mulți bărbați nu știu ce îi femeia, au impresia că îi doar "țâțe, cur și pu*ă", asta din cauză că lor nu le zice nimeni nimic legat de asta...

Ai dreptate în tot Maria,oricum o sa.mi fac curaj în seara asta sa vedem ce iese,sper sa fie totul bine
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, December 22, 2021 10:59 AM
Nivel

Bună,aseară a decurs totul bine între mine și soț doar ca mintea mea era la bebe să fie bine ,cum au spus fetele mai sus băbește și încetBuddy1 .In resta am început sa ma simt mult mai bine,fara grețuri, mănânc orice, dorm bine,nu mai stau lesinata numai în pat,cu chef de viata sa spun asa ,asta ptr ca se apropie trimestrul 2 și sintomele încep sa dispară, am rămas doar cu o mica durere de sâni, ma gândeam sa opresc și arefamul sau sa iau dor unul seara.Vreau sa va mai povestesc ce am pățit zilele trecute,într-o dimineață când m.am trezit ,ma uitam la tv și am simțit jos sub abdomen in parte stanga câteva secunde cum ca ma gâdila ceva ca un fluturaș,o chestie care nu am mai experimentato niciodată în viata meaNuStiu și vreau sa va mai spun ca a început să se vadă burtica la mine ras
Madalina.d
Scris: Wednesday, December 22, 2021 11:19 AM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Alicia câte săptămâni ai acum? Eu vineri fac 11 și deja și la mine se vede burta. Cred ca ma ajuta și surplusul rămas de la prima sarcina care cumva s-a rotunjit acum și nu mai e moale ca înainte hohot. Ma bucur ca te simți mai bine, asteptam și noi, cele chinuite încă de grețuri sa te ajungem din urma ras
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, December 22, 2021 11:21 AM
Nivel

AliciaAlicia wrote:
Bună,aseară a decurs totul bine între mine și soț doar ca mintea mea era la bebe să fie bine ,cum au spus fetele mai sus băbește și încetBuddy1 .In resta am început sa ma simt mult mai bine,fara grețuri, mănânc orice, dorm bine,nu mai stau lesinata numai în pat,cu chef de viata sa spun asa ,asta ptr ca se apropie trimestrul 2 și sintomele încep sa dispară, am rămas doar cu o mica durere de sâni, ma gândeam sa opresc și arefamul sau sa iau dor unul seara.Vreau sa va mai povestesc ce am pățit zilele trecute,într-o dimineață când m.am trezit ,ma uitam la tv și am simțit jos sub abdomen in parte stanga câteva secunde cum ca ma gâdila ceva ca un fluturaș,o chestie care nu am mai experimentato niciodată în viata meaNuStiu și vreau sa va mai spun ca a început să se vadă burtica la mine ras

eu nu mai am niciun copil , la mine este primul , dar nu cred ca poti simti miscarile de acum .. adica fetele au mai spus ca prin saptamana 16-18 se poate , dar asa devreme 😁 poate au fost ceva miscari intestinale ..
sau daca se poate sa simti miscarile lui bebe de acum, my bad 😁 nu stiu prea multe pe partea asta
eu am avut o noapte horror .. am mancat pe seara binisor as spune eu , fata de ce am mancat pana acum si mi-a fost atat de rau .. sotul meu saracul s-a speriat a zis ca suna la salvare .. dar eu am mai trecut prin dinastea .. am incercat cu lamaie , cu grepfruit , cu mandarine , nu am luat ceva pastile , am preferat sa stau asa .. desi am in casa metoclopramid , nu stiu daca e voie .. si in dimineata asta cand m-am trezit, am fost destul de obosita ca toata noaptea numai am oftat si m-am intors de pe o parte pe alta 😂😂😅
Oana.c
Scris: Wednesday, December 22, 2021 1:32 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Andreea_neacsu wrote:

eu nu mai am niciun copil , la mine este primul , dar nu cred ca poti simti miscarile de acum .. adica fetele au mai spus ca prin saptamana 16-18 se poate , dar asa devreme 😁 poate au fost ceva miscari intestinale ..
sau daca se poate sa simti miscarile lui bebe de acum, my bad 😁 nu stiu prea multe pe partea asta
eu am avut o noapte horror .. am mancat pe seara binisor as spune eu , fata de ce am mancat pana acum si mi-a fost atat de rau .. sotul meu saracul s-a speriat a zis ca suna la salvare .. dar eu am mai trecut prin dinastea .. am incercat cu lamaie , cu grepfruit , cu mandarine , nu am luat ceva pastile , am preferat sa stau asa .. desi am in casa metoclopramid , nu stiu daca e voie .. si in dimineata asta cand m-am trezit, am fost destul de obosita ca toata noaptea numai am oftat si m-am intors de pe o parte pe alta 😂😂😅

Sub nicio forma sa nu iei metoclopramid !!!!!! Mai ales in tr 1 !!!
Sunt la farmacie pastile de greata pt gravide si rau de masina.
AliciaAlicia
Scris: Wednesday, December 22, 2021 1:57 PM
Nivel

Madalina.d wrote:
Alicia câte săptămâni ai acum? Eu vineri fac 11 și deja și la mine se vede burta. Cred ca ma ajuta și surplusul rămas de la prima sarcina care cumva s-a rotunjit acum și nu mai e moale ca înainte hohot. Ma bucur ca te simți mai bine, asteptam și noi, cele chinuite încă de grețuri sa te ajungem din urma ras

Am 12 săptămâni și 4 zile
Madalina.d
Scris: Wednesday, December 22, 2021 2:01 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
Andreea_neacsu wrote:

Eu la prima sarcina am primit perfuzii cu metoclopramid pt ca alta varianta nu exista în cazul meu atunci. Am primit și pt acasă pastile metoclopramid dar medicul îmi spusese sa iau doar în cazuri extreme, însă nu am luat. Mai primisem ceva pastile cu ghimbir dar au fost apa de ploaie, iti dai seama hohot
Gaby 41
Scris: Wednesday, December 22, 2021 2:51 PM
Nivel

Bună fetelor! Andreea neacsu încearcă să mănânci puțin și des și sună medicul poate îți recomandă ceva pentru greață.Alicia eu pe băiețel l-am simțit pe la 18 săptămâni sincer mă panicasem puțin pentru că a mișcat târziu.Eu cred că îl poți simți și mai devreme pe bebe.Mădalina suntem fix la o săptămână distanță una de cealaltă eu vineri fac 12 săptămâni.Eu am o burtică destul de măricică parcă am 5 luni chiar și soțul a remarcat.
Gaby 41
Scris: Wednesday, December 22, 2021 2:53 PM
Nivel

Oana,Lena, Andreealee, Otilia, Maria ce mai faceți?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.